آخرين مطالب

کپي‏‏برداري، آفت ترمه اصيل يزد است مقالات

کپي‏‏برداري، آفت ترمه اصيل يزد است

  بزرگنمايي:

پارچه ترمه از منسوجات گرانبهايي است كه در گذشته با دست و با استفاده از الياف ابريشمي ‌بافته مي‌شد.

البته از آنجايي كه بافت اين نوع پارچه گاهاً ‌شش ماه تا يك سال زمان مي‏‏برد، بافنده ترمه نام خود را در گوشه آن پارچه ثبت مي‌کرد.

اين پارچه ظريف كه امروزه با كمك ماشين آلات نساجي بافته مي‎‎شود، از دو سري نخ تار و پود شكل گرفته كه در پايان، نخ پود در پشت پارچه به صورت آزاد مشاهده مي‏‏شود.

طرح‎‎هاي ترمه از طبيعت گرفته شده به طوري که اغلب اين طرح‌ها داراي بته جقه است که نشانه درخت سرو است كه مورد احترام گذشتگان اين ديار بوده است.

هر توليدکننده پارچه ترمه از گذشته تا بحال از طرح و نقوش خاص خود بهره مي‎‎گرفته و طرح‌هايش نيز به نام وي شناخته مي‌شده ولي در سال‏‏هاي اخير و با ورود افراد غيرمتخصص به اين صنعت، شاهد آفتي به نام كپي‎‎برداري طرح از ترمه يزد هستيم به نحوي كه صاحبان اين صنعت در استان را بسيار نگران كرده است.

"عليرضا سالاري" فروشنده يکي از برندهاي مشهور ترمه در يزد در اين رابطه  مي‌گويد: ترمه اصيل با الياف ابريشمي‌ بافته مي‌شود و هر توليدکننده طرح و نقوش خاص خود را طراحي و توليد مي‎‎كند به نحوي كه طرح‌ها و توليداتشان نيز به نام آنها در بازار شناخته مي‌شود.

وي ادامه مي‎‎دهد: در حال حاضر شاهد عرضه پارچه‌هاي ترمه از نوع الياف پلي‏‏استر هستيم که کيفيت اين پارچه را کاهش داده است و به سرعت شاهد رنگ باختگي و از بين رفتن پارچه حتي با يک بار شستشو هستيم و اين موضوع اصالت پارچه ترمه يزد را زير سوال برده است.

سالاري با بيان اين كه تشخيص ترمه اصل و تقلبي كار دشواري براي مردم عادي است، اظهار مي‎‎كند: بهترين راهكار براي خريد كالاي اصل، مراجعه متقاضيان به فروشندگان برندهاي معتبر و خريد از آنهاست والا امكان خريد اجناس تقلبي وجود دارد.

وي قيمت ترمه را بسته به تراکم و رنگ متفاوت مي‎‎خواند و تصريح مي‎‎كند: در حال حاضر و در بازار كنوني يزد اين قيمت براي هر متر ترمه بين 22 هزار تا 190 هزار تومان است.

سالاري با بيان اين كه بيشترين خريداران ترمه يزد از خارج استان هستند، مهمترين مصرف ترمه را در دوخت پشتي، روميزي، روتختي، جانماز و سجاده و اخيراً در توليد محصولات ديگري مانند کيف، کفش و غيره عنوان مي‎‎كند.

"امير رضايي" يکي ديگر از توليدکنندگان ترمه در استان هم کپي‏برداري از طرح‌هاي برندهاي مشهور و با کيفيت ترمه استان يزد از جمله ترمه رضايي، ترمه‌ هاشمي ‌و ترمه سالاري را باعث خراب شدن بازار عرضه اين پارچه مي‎‎داند و مي‎‎گويد: اين اقدامات نابخردانه از سوي برخي سودجويان، خريداران را نسبت به ترمه استان بدبين کرده است.

وي ترمه را تنها پارچه كاملاً ايراني كه حتي طراحي آن نيز در داخل کشور است، مي‎‎خواند و بيان مي‏‏كند: در گذشته طرح‎‎هاي ترمه از سوي يک کارگر انجام و سپس بافت آن براساس طرح انجام مي‎‎شد و بعدها نيز با ماشيني شدن بافت، ترمه به وسيله جاکاردهاي کاغذي براساس طرح انجام ميگرفت اما اكنون جاکاردها، الکترونيکي شده و همين الکترونيکي شدن به معضلي براي ترمه تبديل شده است.

وي در اين مورد اضافه مي‎‎كند: جاكاردهاي الكترونيكي باعث شده تا كساني كه شناختي از اصالت ترمه ندارند به راحتي از طريق کپي‎‎برداري از طرح‌هاي برندهاي مشهور توليد ترمه استان، بازار را تحت سلطه خود در ‌آورده‎‎اند.

رضايي مي‌گويد: گاهاً‌ براي تثبيت يک طرح ترمه بيش از 6 ماه زمان صرف مي‎‎شود تا طرح به سرانجام برسد و بعد از آن نيز معرفي در بازار زمان زيادي را سپري مي‎‎كند ولي متاسفانه افراد سوء‏‏جو با کپي‏‏برداري از طرح‌هاي توليدکنندگان استان، به اين توليدات پرزحمت ضربه مي‌زنند.

اين توليدکننده عنوان مي‎‎كند: 90 درصد از ترمه توليدي استان در خارج از استان مشتري دارد و شهرهاي تهران، تبريز و مشهد بيشترين مصرف‏‏کنندگان ترمه يزد هستند.

رضايي درباره رنگ‌هاي مورد علاقه مردم نيز مي‌گويد: بسياري از مردم عقيده دارند که ترمه اصل بايد زمينه قرمز، قهوه‎‎اي و زرشکي داشته باشد در حالي که در گذشته هم ترمه با زمينه‌هاي رنگ‌هاي ديگر از جمله آبي وجود داشته است ولي چون توليد پارچه‌هاي ترمه با برخي رنگ‌ها مانند آبي دشوارتر بوده، اغلب ترمه‌ها با زمينه زرشکي، قهوه‏‏اي و قرمز توليد مي‌شده است.

به گفته وي، در حال حاضر ترمه در رنگ‌هاي متنوعي در بازار عرضه مي‌شود، اما هنوز رنگ‌هاي سنتي مورد علاقه مردم هستد.

به نظر مي‎‎رسد كه اگر مسئولان امر به وي‍ژه متوليان اين ميراث فاخر گذشتگان، زودتر تدابير مقتضي را نيانديشند، ديري نخواهد گذشت كه همانند برخي ديگر از منسوجات استان با عرضه نمونه‏‏هاي تقلبي پاكستاني و چيني شاهد ركود كامل اين صنعت باشيم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پدر

حال مهربانی، خوب نیست! محمدحسین فلاح

ظرفیت های نهفته صادرات در یزد

سرقت خبری، یک عمل ضد اخلاقی نیست؟!

روستایی كه مردمانش از زیر زمین بیرون می‌آمدند

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

نفس‌های صنعت طلای ایران به شماره افتاد

شلغم بخورید تا سرما نخورید

دست به دامن افغانی‌کِش‌ها ...

شهر دوچرخه‌ها، مردم دوچرخه‏‌سوار می‏‌خواهد

درآمدی بر معرفی میبد به عنوان شهر جهانی زیلو

روشندل؛ اما توانا

تکنیک ها برای مدیریت اختلافات زناشویی

جنگل های خاتم، نگین سبز کویر استان یزد

سکوت چاه های کشاورزی یزد آرامشی برای حیات

شهرداری این چنینم آرزوست

طبیب شهر

آتش‎نشانی، آمیزه‌ای از عشق و وظیفه

آیا شما با سواد هستید؟

گردشگر فرهنگی بهترین ظرفیت یزد

خرج‌هایی که با دخل‌ها نمی‎خواند

سال‌های تحصیلی پرالتهاب

موسیقی، به عنوان یک رسانه

برج خاموشان؛ مدفن دیرین زرتشتیان یزد

رعایت عدالت در حوزه انتخاباتی یزد

«قمات» برند قالی‌ یزد و قم/هنرمندانی که از ایده ناب نان می‌خورند

جهانی شدن یزد فرصتی برای رونق صنایع دستی ملی

هدفدار باش تا كامروا شوی

/یادداشت/ شناخت دنیای کودکان و چگونگی ایجاد رابطه با آنها

زنگ خطر افزایش ازدواج‏‏‌های زودهنگام

پیامد بی احتیاطی بزرگترها به خطر افتادن جان کودکان است

خورشید به خانه علی وارد شد *محمدحسین فلاح*

مصرف مغز گردو برای بیماران دیابتی مفید است

گردشگری و صنایع دستی، ظرفیت عظیم استان یزد در رویش اقتصادی

ترافیک میدان مهدیه یزد، کلاف سردر گم

پاک سرشت

خانه تاریخی کلاه‌دوزها یکی از جاذبه‌های کم‌نظیر یزد

تاثیر افزایش نرخ ارز در گردشگری شهرِ جهانی؛ فرصت یا تهدید؟!

نشریات محلی و محتوای تولیدی

قلب تپنده ورزش مرکز استان ، بالاخره تخریب شد!

رونق جاجیم بافی خاتم در گرو تامین بودجه و بازار فروش

/گزارش/ تماس پوستی مادر نیاز نوزادان زودرس به اکسیژن را کاهش می‌دهد

/گزارش/ اصلاح سبک زندگی لازمه داشتن بهداشت خواب مناسب است

اطلاع رسانی واقعی یا خیال بافی و توهم

یک مرد، یک روستا

ناوگان حمل و نقل عمومی یا کوره‌های آدم پزی!

خود انکاری فرهنگی

قنات‌ها هم ازدواج می‌کنند!

چرا امام جعفر صادق(ع) رییس مذهب شیعه نامید؟

صنعت گردشگری سلامت، گنجی مغفول در یزد