خبر یزد

آخرين مطالب

کپي‏‏برداري، آفت ترمه اصيل يزد است مقالات

کپي‏‏برداري، آفت ترمه اصيل يزد است

  بزرگنمايي:

پارچه ترمه از منسوجات گرانبهايي است كه در گذشته با دست و با استفاده از الياف ابريشمي ‌بافته مي‌شد.

البته از آنجايي كه بافت اين نوع پارچه گاهاً ‌شش ماه تا يك سال زمان مي‏‏برد، بافنده ترمه نام خود را در گوشه آن پارچه ثبت مي‌کرد.

اين پارچه ظريف كه امروزه با كمك ماشين آلات نساجي بافته مي‎‎شود، از دو سري نخ تار و پود شكل گرفته كه در پايان، نخ پود در پشت پارچه به صورت آزاد مشاهده مي‏‏شود.

طرح‎‎هاي ترمه از طبيعت گرفته شده به طوري که اغلب اين طرح‌ها داراي بته جقه است که نشانه درخت سرو است كه مورد احترام گذشتگان اين ديار بوده است.

هر توليدکننده پارچه ترمه از گذشته تا بحال از طرح و نقوش خاص خود بهره مي‎‎گرفته و طرح‌هايش نيز به نام وي شناخته مي‌شده ولي در سال‏‏هاي اخير و با ورود افراد غيرمتخصص به اين صنعت، شاهد آفتي به نام كپي‎‎برداري طرح از ترمه يزد هستيم به نحوي كه صاحبان اين صنعت در استان را بسيار نگران كرده است.

"عليرضا سالاري" فروشنده يکي از برندهاي مشهور ترمه در يزد در اين رابطه  مي‌گويد: ترمه اصيل با الياف ابريشمي‌ بافته مي‌شود و هر توليدکننده طرح و نقوش خاص خود را طراحي و توليد مي‎‎كند به نحوي كه طرح‌ها و توليداتشان نيز به نام آنها در بازار شناخته مي‌شود.

وي ادامه مي‎‎دهد: در حال حاضر شاهد عرضه پارچه‌هاي ترمه از نوع الياف پلي‏‏استر هستيم که کيفيت اين پارچه را کاهش داده است و به سرعت شاهد رنگ باختگي و از بين رفتن پارچه حتي با يک بار شستشو هستيم و اين موضوع اصالت پارچه ترمه يزد را زير سوال برده است.

سالاري با بيان اين كه تشخيص ترمه اصل و تقلبي كار دشواري براي مردم عادي است، اظهار مي‎‎كند: بهترين راهكار براي خريد كالاي اصل، مراجعه متقاضيان به فروشندگان برندهاي معتبر و خريد از آنهاست والا امكان خريد اجناس تقلبي وجود دارد.

وي قيمت ترمه را بسته به تراکم و رنگ متفاوت مي‎‎خواند و تصريح مي‎‎كند: در حال حاضر و در بازار كنوني يزد اين قيمت براي هر متر ترمه بين 22 هزار تا 190 هزار تومان است.

سالاري با بيان اين كه بيشترين خريداران ترمه يزد از خارج استان هستند، مهمترين مصرف ترمه را در دوخت پشتي، روميزي، روتختي، جانماز و سجاده و اخيراً در توليد محصولات ديگري مانند کيف، کفش و غيره عنوان مي‎‎كند.

"امير رضايي" يکي ديگر از توليدکنندگان ترمه در استان هم کپي‏برداري از طرح‌هاي برندهاي مشهور و با کيفيت ترمه استان يزد از جمله ترمه رضايي، ترمه‌ هاشمي ‌و ترمه سالاري را باعث خراب شدن بازار عرضه اين پارچه مي‎‎داند و مي‎‎گويد: اين اقدامات نابخردانه از سوي برخي سودجويان، خريداران را نسبت به ترمه استان بدبين کرده است.

وي ترمه را تنها پارچه كاملاً ايراني كه حتي طراحي آن نيز در داخل کشور است، مي‎‎خواند و بيان مي‏‏كند: در گذشته طرح‎‎هاي ترمه از سوي يک کارگر انجام و سپس بافت آن براساس طرح انجام مي‎‎شد و بعدها نيز با ماشيني شدن بافت، ترمه به وسيله جاکاردهاي کاغذي براساس طرح انجام ميگرفت اما اكنون جاکاردها، الکترونيکي شده و همين الکترونيکي شدن به معضلي براي ترمه تبديل شده است.

وي در اين مورد اضافه مي‎‎كند: جاكاردهاي الكترونيكي باعث شده تا كساني كه شناختي از اصالت ترمه ندارند به راحتي از طريق کپي‎‎برداري از طرح‌هاي برندهاي مشهور توليد ترمه استان، بازار را تحت سلطه خود در ‌آورده‎‎اند.

رضايي مي‌گويد: گاهاً‌ براي تثبيت يک طرح ترمه بيش از 6 ماه زمان صرف مي‎‎شود تا طرح به سرانجام برسد و بعد از آن نيز معرفي در بازار زمان زيادي را سپري مي‎‎كند ولي متاسفانه افراد سوء‏‏جو با کپي‏‏برداري از طرح‌هاي توليدکنندگان استان، به اين توليدات پرزحمت ضربه مي‌زنند.

اين توليدکننده عنوان مي‎‎كند: 90 درصد از ترمه توليدي استان در خارج از استان مشتري دارد و شهرهاي تهران، تبريز و مشهد بيشترين مصرف‏‏کنندگان ترمه يزد هستند.

رضايي درباره رنگ‌هاي مورد علاقه مردم نيز مي‌گويد: بسياري از مردم عقيده دارند که ترمه اصل بايد زمينه قرمز، قهوه‎‎اي و زرشکي داشته باشد در حالي که در گذشته هم ترمه با زمينه‌هاي رنگ‌هاي ديگر از جمله آبي وجود داشته است ولي چون توليد پارچه‌هاي ترمه با برخي رنگ‌ها مانند آبي دشوارتر بوده، اغلب ترمه‌ها با زمينه زرشکي، قهوه‏‏اي و قرمز توليد مي‌شده است.

به گفته وي، در حال حاضر ترمه در رنگ‌هاي متنوعي در بازار عرضه مي‌شود، اما هنوز رنگ‌هاي سنتي مورد علاقه مردم هستد.

به نظر مي‎‎رسد كه اگر مسئولان امر به وي‍ژه متوليان اين ميراث فاخر گذشتگان، زودتر تدابير مقتضي را نيانديشند، ديري نخواهد گذشت كه همانند برخي ديگر از منسوجات استان با عرضه نمونه‏‏هاي تقلبي پاكستاني و چيني شاهد ركود كامل اين صنعت باشيم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بدجوری شاخ و شانه می کشد!

کود سبز؛ گیاهی چند منظوره در بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن - احمد جعفری*

یزد جهانی در انتظار آبادانی و پیشرفت

خواب زده ها را بیدار کنید!

کاهش آثار تحریم ها با تکیه بر توان داخلی

رونق تلم زنی در روستاهای سبزدشت بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن

راههای ارتباط موثر با دیگران

بودجه یک سد ضامن بقای تمام قنوات ایران

رمضان ماه نزول و بهار قرآن - احمد جعفری ندوشن *

گردشگری استان یزد در دو راهی تردید و تصمیم؛ آنچه «شریف آباد اردکان» دارد و «ابیانه» ندارد!

رمضان ماه نزول و بهار قرآن

خسارت 70 درصدی طوفان به باغ‌های گوجه‌سبز ابرکوه

آیین روزه داری مردم بافق

یزد در گذر هزاره های تاریخ

نبوغی 600 ساله در آب انبار امیرچخماق یزد

غار سرخون ندوشن، شاهکار طبیعت

صرفه جویی در مصرف آب همچنان ضروریست

بارندگی بهاری نویدبخش سالی خوش برای یزدی ها

لزوم توجه ویژه به گردشگری محلات

لحظه های بهاری، فرصتی برای یزدی ها

سقف های ناایمن بالای سر دانش آموزان یزد

فرش اردکان، نماد فن و هنر

یزد، همچنان درگیر معضل آبگرفتگی

بارش بهاری بهترین ظرفیت برای تأمین آب شرب یزد است

توران‌‌پشت؛ روستایی دیدنی منسب به توراندخت ساسانی

آبشار سفیده ندوشن پدیده ای جذاب در استان یزد

صدای پتک و چکش آهنگری ندوشن رو به خاموشی است

شلختگی در اطلاع رسانی

قلعه جنت آباد بهاباد را بهتر بشناسیم

یزد، دیار پاکان در گذر تاریخ

به یزد سفر نکنید!

ستاره پیشگامان درخشید و ماه هندبال شد؛ صعود و قهرمانی دلچسب

جاذبه‌های زیباترین شهر خشتی ایران

هزینه های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*

اردکان، یونان کوچک استان یزد، آماده پذیرایی از گردشگران

خانه تکانی و لزوم صرفه جویی در مصرف آب

امانتی که پس از یک قرن باز نشد!

منارجنبان اثری کم نظیر در ندوشن

معرفی آب انبار های ندوشن استان یزد

نگاهی به جاذبه های دیدنی و گردشگری ندوشن

پدیده زمین خواری و ضرورت اقدام مردم و مسئولان مهریز

یزد جهانی، آماده استقبال از مسافران نوروزی

استفاده طولانی مدت از هندزفری و هدفون برای گوش مضر است

هجمه به وکالت؛ تعرض به عدالت

چادرملو دولتی است یا خصوصی؟!

کم آبی، مشکل عمده استان یزد

اعتدال در شهرسازی

تاثیر حضور زنان کارآفرین در سلامت اقتصاد