خبر یزد

آخرين مطالب

توسعه گردشگري يزد در گرو تخت‌هاي اقامتي مقالات

توسعه گردشگري يزد در گرو تخت‌هاي اقامتي

  بزرگنمايي:

يزد از جمله استان‌هايي است که به لحاظ بهره‌مندي از آثار و جاذبه‌هاي تاريخي حرف اول را در کشور مي‌زند و کمتر کسي است که مسجد جامع کبير يزد، آتشکده زرتشتيان، تکيه اميرچخماق، باغ دولت‌آباد، بادگيرها و آب‌انبارهاي تاريخي، خانه‌هاي تاريخي، هتل‌هاي سنتي، سنگواره‌هاي باستاني و ده‌ها و صدها اثر تاريخي و طبيعي ديگر را نشناسد و شوقي براي بازديد از آنها نداشته باشد.

گردشگري تا 10، 15 سال پيش، براي بسياري از مردمان ايران زمين، مقوله‌اي نه چندان حائز اهميت بود و بسياري از مردم به جز يکي دو شهر اطراف خود، بسياري از شهرهاي ديگر را نديده بودند و وصف آنها را تنها از رسانه‌ها يا معدود افرادي که اهل سفر و گشت و گذار بودند، مي‌شنيدند.

از آنجا که راه و وسيله نقليه نيز به نوعي از زيرساخت‌هاي گردشگري به شمار مي‌رود، هنگامي که اين دو راحت‌تر در اختيار مردم قرار گرفت، به تدريج سفرهاي تفريحي به معدود سفرهاي زيارتي برخي خانواده‌ها اضافه شد و مردم به تدريج راه سفر در پيش گرفتند.

بسياري از مردم معتقدند سفر با وسيله نقليه شخصي براي آنها آرامش و آسايش بيشتري دارد که امروز آمار اينگونه گردشگران در بسياري از استان‌ها بسيار است و عده‌اي ديگر نيز سفر با وسايل نقليه عمومي يا در قالب تورهاي مسافرتي را برگزيدند که با به راه افتادن آژانس‌هاي مسافرتي در يکي دو دهه اخير، اين بخش از سفرها نيز رونق گرفت.

يزد در طول يک دهه گذشته در برنامه سفر گردشگران قرار گرفته است

باز هم تا چند سال پيش، مردم اغلب بعد از شهرهاي زيارتي، سفر به شهرهاي شمالي را ترجيح مي‌دادند هم به خاطر وجود دريا به عنوان يک جاذبه بي‌بديل طبيعي و هم به دليل وجود جنگل و سرسبزي و زيبايي‌هاي منحصر به فرد طبيعي اما به تدريج رويکرد مردم همه‌جانبه‌تر شد و به تدريج علاقه به بازديد از آثار تاريخي در مردم نمايان شد.

اين علاقمندي تا جايي پيش رفت که در حالي که شايد تا 10، 15 سال پيش در يزد خبري از گردشگر و ... نبود، امروز به دومين شهر گردشگرپذير کشور تبديل شده و علاوه بر گردشگران داخلي، هر سال تعداد زيادي گردشگر خارجي نيز به استان يزد سفر مي‌کنند.

باز هم اين رتبه در طول يک دهه اخير دائم در نوسان بود و البته سير نزولي داشت به نحوي که يزد از جايگاه پنجم در کشور در سال 89 با يک شب اقامت گردشگر خارجي به جايگاه دوم با سه شب اقامت گردشگر خارجي دست يافته است.

اين يعني يزد جهشي بلند در مسير توسعه گردشگري داشته و فرصت طلايي ايجاد صنعت سبز گردشگري به تدريج در يزد قابل استفاده و بهره‌برداري شده است.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد در اين زمينه اظهار داشت: يزد و مردم آن چه بخواهند و چه نخواهند، ديگر به يک استان هدف گردشگري تبديل شده‌اند و علاوه بر مردمي که از نقاط مختلف کشور به اين استان سفر مي‌کنند، عده زيادي از گردشگران خارجي نيز يزد را يکي از هدف‌هاي خود از سفر به ايران مي‌دانند.

محمدمهدي شرافت تاکيد کرد: مردم يزد ديگر بايد شهر خود را به عنوان يک شهر نمونه گردشگري بشناسند و خود را براي جهاني شدن در اين زمينه آماده کنند.

توسعه گردشگري ضامن بقاي ارزش‌هاي ميراث فرهنگي است

وي تصريح کرد: به طور قطع توسعه صنعت گردشگري علاوه بر اينکه سازگاري با محيط زيست يزد دارد، تضمين کننده بقاي ارزش‌هاي ميراث فرهنگي و رونق دهنده اشتغال نيز خواهد بود بنابراين همه بايد در استفاده از اين فرصت با يکديگر همکاري کنند.

اما حال که يزد گردشگرپذير شده و به حد مطلوبي از جذب گردشگر رسيده، بايد ديد که آيا زيرساخت‌هاي اين استان نيز براي استقبال از گردشگران به ويژه گردشگران خارجي مهياست؟

به طور قطع جاذبه‌هاي تاريخي و طبيعي يکي از دلايل اقبال گردشگران براي سفر به استان يزد است اما اگر زيرساخت‌ها به اندازه کافي فراهم نباشد، در مدتي نه چندان طولاني، اين ظرفيت نيز به تدريج از بين مي‌رود و يزد به 20 سال گذشته باز مي‌گردد.

راه و جاده، تخت‌هاي اقامتي، زيباسازي و فضاسازي آثار تاريخي و طبيعي، استاندارد بودن خدمات و پذيرايي در هتل‌ها و رستوران‌ها، توجه به صنايع دستي و سوغات، ايجاد فضاي امن و آرام در محل‌هاي استقرار آثار تاريخي و ده‌ها و صدها مورد ديگر از مواردي است که مي‌تواند توريست‌ها، دوستان، خانواده و هموطنان آنها را چندين بار به استان يزد بکشاند يا اينکه حضور خود آنها نيز در استان براي نخستين و آخرين بار باشد.

شايد آمار هتل‌ها و تخت‌هاي اقامتي در استان يزد کافي نباشد اما ساير مراکز شامل خانه‌ها، هتل آپارتمان‌ها و سوئيت‌هايي که به گردشگران اجاره داده مي‌شود، با نظارت بر همه موارد آن از قيمت گرفته تا زيبايي، نظافت و وجود امکانات اوليه و حتي نحوه برخورد صاحبخانه‌ها، مي‌تواند در جذب گردشگر اثرگذار باشد.

فرصت گردشگري يزد نبايد به خاطر کمبود امکانات از دست برود/ تدبير لازم است

يزد به تدريج مي‌تواند به توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري برسد اما در اين مدت زماني که نياز است تا به استانداردهاي لازم دست پيدا کند، نبايد فرصت گردشگرپذيري خود را به خاطر نبود امکانات از دست بدهد و در حسرت از دست رفتن فرصت‌ها بماند.

معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد در مورد تخت‌هاي اقامتي در اين استان اظهار داشت: در حال حاضر 3هزار و 555 تخت اقامتي در استان يزد وجود دارد که اين ميزان با توجه به گردشگرپذيري يزد و تقاضاهاي موجود از سوي تورهاي مختلف، همخواني ندارد.

مصطفي فاطمي خاطر نشان کرد: تخت‌هاي اقامتي يزد در اغلب روزهاي سال رزرو شده است و تنها اندکي از تخت‌ها در اوج گرماي تابستان، خالي است.

وي افزود: بسياري از تورهاي گردشگري به خاطر نبود امکاناتي نظير تخت اقامتي در يزد لغو مي‌شود و اين نه تنها به ضرر يزد بلکه به ضرر مثلث گردشگري يزد، اصفهان و شيراز نيز تمام مي‌شود زيرا بسياري از تورهايي که از تهران ساماندهي مي‌شوند، اين سه استان را به عنوان مقصد انتخاب مي‌کنند و به دليل نزديکي هر دو يا سه شب را در يک استان مي‌گذرانند اما زماني که تخت اقامتي در يک استان فراهم نباشد، دو استان ديگر نيز متضرر مي‌شوند.

استقبال از سرمايه‌گذاري براي ساخت هتل در يزد/ هتل‌هاي کوچک هم حمايت مي‌شوند

فاطمي تصريح کرد: از سرمايه‌گذاري براي ساخت هتل در استان يزد به شدت استقبال مي‌شود و اکنون نيز دو هتل پنج ستاره در يزد در حال احداث است اما به نظر مي‌رسد زمان طولاني براي ساخت اين هتل‌ها نياز است و در اين مدت اميدواريم شاهد سرمايه‌گذاري‌هاي کوچک‌تر در اين زمينه باشيم.

وي عنوان کرد: بسياري از خانه‌هاي قديمي در بافت تاريخي که مالکيت شخصي دارند، با توافق سرمايه‌گذار و مالک قابل واگذاري و تبديل به هتل است و اگر اين اتفاق بيفتد و سرمايه‌گذاران وارد عرصه شوند، حتي هتل‌هاي کوچک با اتاق‌هاي کوچک نيز مي‌توانند بسيار مفيد واقع شوند.

به جز هتل، موارد بسيار ديگري در جذب گردشگر و تامين نظر آنها حائز اهميت است. يکي از مواردي که اغلب گردشگران به ويژه گردشگران داخلي در ايام معمولي سال از آن ابراز نارضايتي مي‌کنند، نبود راهنمايان براي تشريح و توضيح بناها و آثار تاريخي است.

اين مشکل نيز ظاهرا امسال از سوي ميراث فرهنگي استان يزد حل شده و قرار است ايستگاه‌هايي در مقابل بناهاي حائز اهميت و پربازديد مستقر شود که البته اميد مي‌رود اين ايستگاه‌ها دائمي بوده و منحصر به ايام نوروز يا ماه‌هاي خاصي از سال نباشد.

به هر حال فرصتي که اکنون براي استان يزد ايجاد شده، فرصتي است که بسياري از استان‌ها از آن محرومند و استفاده از اين فرصت به طور قطع به رونق اقتصادي استان کمک خواهد کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اقتصاد مقاومتی یعنی کارآفرینی و استقلال اقتصادی

موزه ها را دریابیم

دیوار کوتاهی به نام پزشک!

توهم پرآبی

آب انبارهای اردکان، یادگارهایی که گاه معضل می شوند

حواستان به «برادرانه‌»های ما هست؟/ ماجرای «تبانی» علیه یک پدرشهید

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

روزنامه پیمان یزد: به تیم فوتبال شهید قندی فرصت بدهید

پرباری خرمن خوشه های طلایی گندم

فراخوان دومین جشنواره پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌های استان یزد

اتوبوسی که از سوار کردن یک کارگر ممانعت کرد، متوقف شد

مردم داری، کیمیای مدیریت

قدیمی‌ترین فناوری برای استحصال آب روبه زوال است

گردشگری غار یا گردشگری محتاطانه؟

بافت تاریخی یزد زخم‌خورده از ساکنان خارجی/امیدی به بالندگی نیست

ناخرسندی والدین، نارضایتی مدارس

بارندگی ها حریف خشکسالی یزد نشد

دستان ایرانی خالق زیبایی

تجرد قطعی؛ تنهایی بی انتها

رانندگی تدافعی در یزد

حفاظت محیط زیست اردکان، نیازمند توجه ویژه

10 چالش عمده پیش‌روی شهردار جدید یزد چیست؟

تابلوی ناهماهنگ و درهم پزشکان در یزد قانونی است؟

کوک شدن ساز انقلاب با تلفیق هنر و نگاه معمار در یزد -

کمرنگ شدن آیین "دوست دوست ، علی دوست " در میبد

آغاز پویش من فطریه‌ام را به بهزیستی می‌دهم در یزد

مهریز، رویشگاه آنغوزه شیرین استان یزد

روایت یادگار دفاع مقدس از نقش رزمندگان ابرکوه در فتح خرمشهر

فرصت‌ها و چالش‌های کشت گلخانه‌ای در یزد- محسن کدخداپور*

بدجوری شاخ و شانه می کشد!

کود سبز؛ گیاهی چند منظوره در بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن - احمد جعفری*

یزد جهانی در انتظار آبادانی و پیشرفت

خواب زده ها را بیدار کنید!

کاهش آثار تحریم ها با تکیه بر توان داخلی

رونق تلم زنی در روستاهای سبزدشت بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن

راههای ارتباط موثر با دیگران

بودجه یک سد ضامن بقای تمام قنوات ایران

رمضان ماه نزول و بهار قرآن - احمد جعفری ندوشن *

گردشگری استان یزد در دو راهی تردید و تصمیم؛ آنچه «شریف آباد اردکان» دارد و «ابیانه» ندارد!

رمضان ماه نزول و بهار قرآن

خسارت 70 درصدی طوفان به باغ‌های گوجه‌سبز ابرکوه

آیین روزه داری مردم بافق

یزد در گذر هزاره های تاریخ

نبوغی 600 ساله در آب انبار امیرچخماق یزد

غار سرخون ندوشن، شاهکار طبیعت

صرفه جویی در مصرف آب همچنان ضروریست

بارندگی بهاری نویدبخش سالی خوش برای یزدی ها

لزوم توجه ویژه به گردشگری محلات