آخرين مطالب

توسعه گردشگري يزد در گرو تخت‌هاي اقامتي مقالات

توسعه گردشگري يزد در گرو تخت‌هاي اقامتي

  بزرگنمايي:

يزد از جمله استان‌هايي است که به لحاظ بهره‌مندي از آثار و جاذبه‌هاي تاريخي حرف اول را در کشور مي‌زند و کمتر کسي است که مسجد جامع کبير يزد، آتشکده زرتشتيان، تکيه اميرچخماق، باغ دولت‌آباد، بادگيرها و آب‌انبارهاي تاريخي، خانه‌هاي تاريخي، هتل‌هاي سنتي، سنگواره‌هاي باستاني و ده‌ها و صدها اثر تاريخي و طبيعي ديگر را نشناسد و شوقي براي بازديد از آنها نداشته باشد.

گردشگري تا 10، 15 سال پيش، براي بسياري از مردمان ايران زمين، مقوله‌اي نه چندان حائز اهميت بود و بسياري از مردم به جز يکي دو شهر اطراف خود، بسياري از شهرهاي ديگر را نديده بودند و وصف آنها را تنها از رسانه‌ها يا معدود افرادي که اهل سفر و گشت و گذار بودند، مي‌شنيدند.

از آنجا که راه و وسيله نقليه نيز به نوعي از زيرساخت‌هاي گردشگري به شمار مي‌رود، هنگامي که اين دو راحت‌تر در اختيار مردم قرار گرفت، به تدريج سفرهاي تفريحي به معدود سفرهاي زيارتي برخي خانواده‌ها اضافه شد و مردم به تدريج راه سفر در پيش گرفتند.

بسياري از مردم معتقدند سفر با وسيله نقليه شخصي براي آنها آرامش و آسايش بيشتري دارد که امروز آمار اينگونه گردشگران در بسياري از استان‌ها بسيار است و عده‌اي ديگر نيز سفر با وسايل نقليه عمومي يا در قالب تورهاي مسافرتي را برگزيدند که با به راه افتادن آژانس‌هاي مسافرتي در يکي دو دهه اخير، اين بخش از سفرها نيز رونق گرفت.

يزد در طول يک دهه گذشته در برنامه سفر گردشگران قرار گرفته است

باز هم تا چند سال پيش، مردم اغلب بعد از شهرهاي زيارتي، سفر به شهرهاي شمالي را ترجيح مي‌دادند هم به خاطر وجود دريا به عنوان يک جاذبه بي‌بديل طبيعي و هم به دليل وجود جنگل و سرسبزي و زيبايي‌هاي منحصر به فرد طبيعي اما به تدريج رويکرد مردم همه‌جانبه‌تر شد و به تدريج علاقه به بازديد از آثار تاريخي در مردم نمايان شد.

اين علاقمندي تا جايي پيش رفت که در حالي که شايد تا 10، 15 سال پيش در يزد خبري از گردشگر و ... نبود، امروز به دومين شهر گردشگرپذير کشور تبديل شده و علاوه بر گردشگران داخلي، هر سال تعداد زيادي گردشگر خارجي نيز به استان يزد سفر مي‌کنند.

باز هم اين رتبه در طول يک دهه اخير دائم در نوسان بود و البته سير نزولي داشت به نحوي که يزد از جايگاه پنجم در کشور در سال 89 با يک شب اقامت گردشگر خارجي به جايگاه دوم با سه شب اقامت گردشگر خارجي دست يافته است.

اين يعني يزد جهشي بلند در مسير توسعه گردشگري داشته و فرصت طلايي ايجاد صنعت سبز گردشگري به تدريج در يزد قابل استفاده و بهره‌برداري شده است.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد در اين زمينه اظهار داشت: يزد و مردم آن چه بخواهند و چه نخواهند، ديگر به يک استان هدف گردشگري تبديل شده‌اند و علاوه بر مردمي که از نقاط مختلف کشور به اين استان سفر مي‌کنند، عده زيادي از گردشگران خارجي نيز يزد را يکي از هدف‌هاي خود از سفر به ايران مي‌دانند.

محمدمهدي شرافت تاکيد کرد: مردم يزد ديگر بايد شهر خود را به عنوان يک شهر نمونه گردشگري بشناسند و خود را براي جهاني شدن در اين زمينه آماده کنند.

توسعه گردشگري ضامن بقاي ارزش‌هاي ميراث فرهنگي است

وي تصريح کرد: به طور قطع توسعه صنعت گردشگري علاوه بر اينکه سازگاري با محيط زيست يزد دارد، تضمين کننده بقاي ارزش‌هاي ميراث فرهنگي و رونق دهنده اشتغال نيز خواهد بود بنابراين همه بايد در استفاده از اين فرصت با يکديگر همکاري کنند.

اما حال که يزد گردشگرپذير شده و به حد مطلوبي از جذب گردشگر رسيده، بايد ديد که آيا زيرساخت‌هاي اين استان نيز براي استقبال از گردشگران به ويژه گردشگران خارجي مهياست؟

به طور قطع جاذبه‌هاي تاريخي و طبيعي يکي از دلايل اقبال گردشگران براي سفر به استان يزد است اما اگر زيرساخت‌ها به اندازه کافي فراهم نباشد، در مدتي نه چندان طولاني، اين ظرفيت نيز به تدريج از بين مي‌رود و يزد به 20 سال گذشته باز مي‌گردد.

راه و جاده، تخت‌هاي اقامتي، زيباسازي و فضاسازي آثار تاريخي و طبيعي، استاندارد بودن خدمات و پذيرايي در هتل‌ها و رستوران‌ها، توجه به صنايع دستي و سوغات، ايجاد فضاي امن و آرام در محل‌هاي استقرار آثار تاريخي و ده‌ها و صدها مورد ديگر از مواردي است که مي‌تواند توريست‌ها، دوستان، خانواده و هموطنان آنها را چندين بار به استان يزد بکشاند يا اينکه حضور خود آنها نيز در استان براي نخستين و آخرين بار باشد.

شايد آمار هتل‌ها و تخت‌هاي اقامتي در استان يزد کافي نباشد اما ساير مراکز شامل خانه‌ها، هتل آپارتمان‌ها و سوئيت‌هايي که به گردشگران اجاره داده مي‌شود، با نظارت بر همه موارد آن از قيمت گرفته تا زيبايي، نظافت و وجود امکانات اوليه و حتي نحوه برخورد صاحبخانه‌ها، مي‌تواند در جذب گردشگر اثرگذار باشد.

فرصت گردشگري يزد نبايد به خاطر کمبود امکانات از دست برود/ تدبير لازم است

يزد به تدريج مي‌تواند به توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري برسد اما در اين مدت زماني که نياز است تا به استانداردهاي لازم دست پيدا کند، نبايد فرصت گردشگرپذيري خود را به خاطر نبود امکانات از دست بدهد و در حسرت از دست رفتن فرصت‌ها بماند.

معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد در مورد تخت‌هاي اقامتي در اين استان اظهار داشت: در حال حاضر 3هزار و 555 تخت اقامتي در استان يزد وجود دارد که اين ميزان با توجه به گردشگرپذيري يزد و تقاضاهاي موجود از سوي تورهاي مختلف، همخواني ندارد.

مصطفي فاطمي خاطر نشان کرد: تخت‌هاي اقامتي يزد در اغلب روزهاي سال رزرو شده است و تنها اندکي از تخت‌ها در اوج گرماي تابستان، خالي است.

وي افزود: بسياري از تورهاي گردشگري به خاطر نبود امکاناتي نظير تخت اقامتي در يزد لغو مي‌شود و اين نه تنها به ضرر يزد بلکه به ضرر مثلث گردشگري يزد، اصفهان و شيراز نيز تمام مي‌شود زيرا بسياري از تورهايي که از تهران ساماندهي مي‌شوند، اين سه استان را به عنوان مقصد انتخاب مي‌کنند و به دليل نزديکي هر دو يا سه شب را در يک استان مي‌گذرانند اما زماني که تخت اقامتي در يک استان فراهم نباشد، دو استان ديگر نيز متضرر مي‌شوند.

استقبال از سرمايه‌گذاري براي ساخت هتل در يزد/ هتل‌هاي کوچک هم حمايت مي‌شوند

فاطمي تصريح کرد: از سرمايه‌گذاري براي ساخت هتل در استان يزد به شدت استقبال مي‌شود و اکنون نيز دو هتل پنج ستاره در يزد در حال احداث است اما به نظر مي‌رسد زمان طولاني براي ساخت اين هتل‌ها نياز است و در اين مدت اميدواريم شاهد سرمايه‌گذاري‌هاي کوچک‌تر در اين زمينه باشيم.

وي عنوان کرد: بسياري از خانه‌هاي قديمي در بافت تاريخي که مالکيت شخصي دارند، با توافق سرمايه‌گذار و مالک قابل واگذاري و تبديل به هتل است و اگر اين اتفاق بيفتد و سرمايه‌گذاران وارد عرصه شوند، حتي هتل‌هاي کوچک با اتاق‌هاي کوچک نيز مي‌توانند بسيار مفيد واقع شوند.

به جز هتل، موارد بسيار ديگري در جذب گردشگر و تامين نظر آنها حائز اهميت است. يکي از مواردي که اغلب گردشگران به ويژه گردشگران داخلي در ايام معمولي سال از آن ابراز نارضايتي مي‌کنند، نبود راهنمايان براي تشريح و توضيح بناها و آثار تاريخي است.

اين مشکل نيز ظاهرا امسال از سوي ميراث فرهنگي استان يزد حل شده و قرار است ايستگاه‌هايي در مقابل بناهاي حائز اهميت و پربازديد مستقر شود که البته اميد مي‌رود اين ايستگاه‌ها دائمي بوده و منحصر به ايام نوروز يا ماه‌هاي خاصي از سال نباشد.

به هر حال فرصتي که اکنون براي استان يزد ايجاد شده، فرصتي است که بسياري از استان‌ها از آن محرومند و استفاده از اين فرصت به طور قطع به رونق اقتصادي استان کمک خواهد کرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حال مهربانی، خوب نیست! محمدحسین فلاح

ظرفیت های نهفته صادرات در یزد

سرقت خبری، یک عمل ضد اخلاقی نیست؟!

روستایی كه مردمانش از زیر زمین بیرون می‌آمدند

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

نفس‌های صنعت طلای ایران به شماره افتاد

شلغم بخورید تا سرما نخورید

دست به دامن افغانی‌کِش‌ها ...

شهر دوچرخه‌ها، مردم دوچرخه‏‌سوار می‏‌خواهد

درآمدی بر معرفی میبد به عنوان شهر جهانی زیلو

روشندل؛ اما توانا

تکنیک ها برای مدیریت اختلافات زناشویی

جنگل های خاتم، نگین سبز کویر استان یزد

سکوت چاه های کشاورزی یزد آرامشی برای حیات

شهرداری این چنینم آرزوست

طبیب شهر

آتش‎نشانی، آمیزه‌ای از عشق و وظیفه

آیا شما با سواد هستید؟

گردشگر فرهنگی بهترین ظرفیت یزد

خرج‌هایی که با دخل‌ها نمی‎خواند

سال‌های تحصیلی پرالتهاب

موسیقی، به عنوان یک رسانه

برج خاموشان؛ مدفن دیرین زرتشتیان یزد

رعایت عدالت در حوزه انتخاباتی یزد

«قمات» برند قالی‌ یزد و قم/هنرمندانی که از ایده ناب نان می‌خورند

جهانی شدن یزد فرصتی برای رونق صنایع دستی ملی

هدفدار باش تا كامروا شوی

/یادداشت/ شناخت دنیای کودکان و چگونگی ایجاد رابطه با آنها

زنگ خطر افزایش ازدواج‏‏‌های زودهنگام

پیامد بی احتیاطی بزرگترها به خطر افتادن جان کودکان است

خورشید به خانه علی وارد شد *محمدحسین فلاح*

مصرف مغز گردو برای بیماران دیابتی مفید است

گردشگری و صنایع دستی، ظرفیت عظیم استان یزد در رویش اقتصادی

ترافیک میدان مهدیه یزد، کلاف سردر گم

پاک سرشت

خانه تاریخی کلاه‌دوزها یکی از جاذبه‌های کم‌نظیر یزد

تاثیر افزایش نرخ ارز در گردشگری شهرِ جهانی؛ فرصت یا تهدید؟!

نشریات محلی و محتوای تولیدی

قلب تپنده ورزش مرکز استان ، بالاخره تخریب شد!

رونق جاجیم بافی خاتم در گرو تامین بودجه و بازار فروش

/گزارش/ تماس پوستی مادر نیاز نوزادان زودرس به اکسیژن را کاهش می‌دهد

/گزارش/ اصلاح سبک زندگی لازمه داشتن بهداشت خواب مناسب است

اطلاع رسانی واقعی یا خیال بافی و توهم

یک مرد، یک روستا

ناوگان حمل و نقل عمومی یا کوره‌های آدم پزی!

خود انکاری فرهنگی

قنات‌ها هم ازدواج می‌کنند!

چرا امام جعفر صادق(ع) رییس مذهب شیعه نامید؟

صنعت گردشگری سلامت، گنجی مغفول در یزد

اختلال افسردگی در خانواده‌ها زمینه‌ ساز خودکشی است