خبر یزد

آخرين مطالب

بشارت یزد: تبعیض، بدتر از فقر است مقالات

بشارت یزد: تبعیض، بدتر از فقر است

  بزرگنمايي:

یزد آنلاین - روزنامه بشارت یزد در مطلبی با عنوان "تبعیض، بدتر از فقر است" به قلم صالح مستوفیان، فقر را فصل مشترک همه جوامع در تاریخ حیات بشری دانسته است.
در روزهایی که با تایپ کردن چند کلمه و یک ضربه انگشت می شود اخبار گوشه و کنار جهان را دانست حضور فقر از غرب تا شرق و از امپریالیسم تا کمونیسم و از جهان اول تا جهان آخر قابل مشاهده است و کشوری نیست که کارتن خواب نداشته باشد و یا دولتش با خیل بیکاران و سختی معیشت مردم دست به یقه نباشد.
حتما انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا را به یاد دارید که چگونه دونالد ترامپ فقرای آمریکا و نیازمندان بزرگترین اقتصاد جهان را به رخ دموکرات ها کشید و با وعده اشتغال و رونق اقتصادی از هیلاری پیشی گرفت.
اما آنچه استخوان سوزتر و غیرقابل تحمل تر از فقر به حساب می آید، تبعیض است. اینکه تمام شبانه روز در تلاش باشی و از همه تواناییهایت بهره بگیری و هشتِ زندگیت گروی 28 باشد ولی دیگرانی بدون کوچکترین تقلا و یا داشتن مهارت صاحب ثروت و موقعیت شوند، بسیار بیشتر از گرسنگی و نداری به آدمی فشار می آورد. اینکه به عنوان یک کارگر توانایی تامین معاش خانواده ات را نداشته باشی و دیگرانی بواسطه بودن در صنفی خاص از امکانات کشور رایگان برخوردار باشند، سوز به جگرت می زند.
یا اینکه کارشناس نهادی دولتی باشی و افرادی صرفا بخاطر 3 سال درس خواندن بیشتر از تو با کاری سبک تر 10 برابرت حقوق بگیرند، تیشه به ریشه امیدت به زندگی می زند. بر همین اساس است که خداوند در قرآن به رسولش می گوید: «ما تو را برای برپایی عدالت و اخلاق مبعوث کرده ایم.» که عدالت و اخلاق هر دو ابزار مقابله با تبعیض هستند.
مردم ما نه در 40 سال گذشته که در تاریخ معاصر هرگونه فقر و تنگدستی را برای ماندن بر عهد و پیمان خود تحمل کرده اند و تنگی معیشتِ امروز امر تازه ای نیست. به قول شاعر «هر که در این بزم مقربتر است/ جام بلا بیشترش می دهند» ولی آنچه علاوه بر تنگدستی بر تنگی نفس ایرانیان هم افزوده گسترش تبعیض و نابرابری است.
پای سخن هرکس که این روزها بنشینید لیستی بلند بالا از رفتارهای تبعیض آمیز کارگزاران حکومتی یا آقازاده هایشان را از حفظ می خواند و سرپا تعجب و علامت سوال می شود که چرا همگان می دانند فلان کس فساد کرده یا فلان جا بخور بخور است ولی کسی با آنها برخورد نمی کند!.
مگر می شود روزانه طبق آمار رسمی 3300 کانتیر قاچاق وارد کشور شود و کسی آنها را نبیند؟! چرا یک مسئول قضایی بارها اعلام می کند که فلانی میلیاردها تومان تخلف مالی دارد اما همان فلانی راست راست در کشور راه می رود و به ریش ملت می خندد؟!
مشابه این سوالات آنقدری هست که بشود چند شبانه روز بدون نفس کشیدن آنها را بر زبان آورد و تمام نشوند! آنقدر دامنه خطر این تبعیض ها و بی تفاوتی ها نسبت به «از ما بهتران» در کشور گسترش یافته که صدای امثال احمد توکلی را هم درآورده که گفته است: « اگر با فساد مبارزه نکنیم حتما جمهوری اسلامی را ساقط می‌کند.».
همین نماینده سابق مجلس چندی پیش اعلام کرد عمده وام گیرندگان میلیاردی از موسسه ورشکسته ثامن الحجج را فرزندان علما، قضات با سابقه و شخصیت‌های سیاسی شامل می شوند که پول سپرده گذاران بدبخت این موسسه در جیب آنهاست. اما هیچ گزارشی از پیگیری این سخن توسط مسئولان ارائه نشد و گویی سخنان احمد توکلی شوخی 13 به در بود!.
اکثریت مردم برای ساختن و آبادانی کشور تاکنون صبر کرده و در مقابل سختی ها خم به ابرو نیاورده اند اما شرط دوام زندگی «امید داشتن» است و قاتل امید، احساس تبعیض و نابرابری است. تمام ایران یکصدا و همدل پشت سر مسئولانی قرار دارند که در برخورد با فساد و رانت خواری محکم ایستاده اند.
یکبار هم که شده مصلحت اندیشی ها را کنار بگذاریم و صادقانه انگل های فرصت طلب جامعه را به مردم معرفی کنیم و شفاف و علنی آنها را محاکمه کنیم.
روزنامه بشارت یزد به صاحب امتیازی جواد آذرنگار و مدیر مسئولی محمدعلی شاهنده در گستره استان یزد منتشر و توزیع می شود.
استان یزد 153 رسانه دارای مجوز دارد که از این تعداد 114 مجوز برای نشریات مکتوب، 26 مجوز برای رسانه های برخط (خبرگزاری و پایگاه خبری) و 13 مجوز برای رسانه های الکترونیک - غیربرخط صادر شده است.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آرامستان تاریخی جوی هرهر همچنان در بند اختلافات مالکیتی!

سریال بی‌پایان مشکلات معلمان مدارس حمایتی در یزد خواسته معلمان مدارس حمایتی یزد چیست؟

بین المللی سازی، تصمیمی هوشمندانه

فرشتگان سفیدپوش بی‌ادعا، التیام دهنده رنج و درد بیماران

قصه پرغصه فعالیت معدنکاری در ندوشن

نگاهی به بازی‌های بومی و محلی در بافق

خسارت معادن یزد، از فرار بار تا آسیب به جاده ها

انتقاد و شبه انتقاد در دنیای رسانه ای و مجازی- احمد جعفری*

جایگاه بافق در صنعت حمل و نقل کشور

ثبت احوال، 100 ساله شد

یزد، شهر انسان محور یا خودرو محور?

معصومه فاطمه(س) نگین ایران در قم

جان گرفتن نهال مطبوعات در زارچ نیاز به حمایت همه جانبه دارد

مهارت، نوش‌داروی معضل بیكاری كشور

دندان درد در روزهای تعطیل ممنوع! لطفا اصرار نکنید!

انتقاد یک نشریه محلی استان یزد از مسئولان تفت

انتظار برای کاهش قیمت ها- احمد جعفری ندوشن*

شهردار منتخب یزد:

کتاب «قندچین» توسط طنزپردازان یزدی منتشر شد

منش مردمی پیامبر(ص) باید الگوی مدیران جامعه اسلامی باشد

رنج طلای سرخ بر دستان کشاورزان

خدا قوت جناب استاندار

تبلیغات در یزد صاحب ندارد!

توقف طولانی قطار یزد مسافران را کلافه کرد/کامیون عامل مسدودی ریل

پذیرش 200 مقاله در اولین همایش هویت کودکان ایران اسلامی در یزد

«زندگی به سبک جهانگردی»

پدر

حال مهربانی، خوب نیست! محمدحسین فلاح

ظرفیت های نهفته صادرات در یزد

سرقت خبری، یک عمل ضد اخلاقی نیست؟!

روستایی كه مردمانش از زیر زمین بیرون می‌آمدند

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

نفس‌های صنعت طلای ایران به شماره افتاد

شلغم بخورید تا سرما نخورید

دست به دامن افغانی‌کِش‌ها ...

شهر دوچرخه‌ها، مردم دوچرخه‏‌سوار می‏‌خواهد

درآمدی بر معرفی میبد به عنوان شهر جهانی زیلو

روشندل؛ اما توانا

تکنیک ها برای مدیریت اختلافات زناشویی

جنگل های خاتم، نگین سبز کویر استان یزد

سکوت چاه های کشاورزی یزد آرامشی برای حیات

شهرداری این چنینم آرزوست

طبیب شهر

آتش‎نشانی، آمیزه‌ای از عشق و وظیفه

آیا شما با سواد هستید؟

گردشگر فرهنگی بهترین ظرفیت یزد

خرج‌هایی که با دخل‌ها نمی‎خواند

سال‌های تحصیلی پرالتهاب

موسیقی، به عنوان یک رسانه

برج خاموشان؛ مدفن دیرین زرتشتیان یزد