خبر یزد

آخرين مطالب

يزد سومين استان در سهولت کسب و کار در کشور مقالات

يزد سومين استان در سهولت کسب و کار در کشور

  بزرگنمايي:

نمازي در اين يادداشت مي نويسد : اهميت اين موضوع زماني دوچندان مي‏شود که بدانيم فضاي کسب و کار از جمله شاخص هاي تعيين کننده وضعيت اقتصادي هر کشور و استان است که با استناد به آن مي توان به بررسي و تجزيه و تحليل شرايط اقتصادي آن منطقه پرداخت.

بيان اين نکته ضروري است که فضاي کسب‏و‏کار نامساعد منجر به کاهش رشد اقتصادي مي‏شود ، به عبارت ديگر مي توان اذعان داشت که بخش قابل توجهي از مقتضيات رشد اقتصادي هر کشور در گرو فضاي کسب‏ و‏کار مناسب در آن کشور است.

محيط کسب‏ و ‏کار نامناسب هزينه‏هاي توليد را افزايش مي‏دهد علاوه بر اين، امکان مشارکت‏هاي مالي را کاهش داده و مسبب حرکت بنگاه‏ها به سمت اقتصاد غيررسمي مي‏شود.

لذا با توجه به جايگاه اين مقوله در ارتباط با فعاليت بنگاه هاي اقتصادي و همچنين رابطه آن با روند توسعه، به نظر مي رسد يکي از الزامات و پيش‏نيازهاي رشد اقتصادي، بهبود فضاي کسب‏و‏کار باشد، به نحوي که مي‏توان از آن به عنوان يکي از استراتژي هاي کليدي در مديريت اقتصادي ياد کرد.

به منظور اطلاع سياستگذاران از وضعيت محيط کسب و کار در کشور و هر يک از استان ها، گروه مطالعات محيط کسب‏و‏کار در مرکز پژوهش‏هاي مجلس شوراي اسلامي از پاييز 1389 تا کنون، به طور مستمر و با همکاري تشکل‏هاي اقتصادي سراسر کشور، گزارش‏هاي فصلي پايش محيط کسب‏ و ‏کار ايران را تهيه و منتشر مي‏کند.

اين گزارش‏ها، ارزيابي تشکل‏هاي اقتصادي ايران از مولفه‏هاي ملي محيط کسب‏و‏کار در ايران را با ابزار پرسشنامه استخراج و نتايج آن را در قالب گزارش‏هاي فصلي پايش محيط کسب‏و‏کار در ايران ارائه مي‏کند.

در اين پرسشنامه از مديران تشکل‏هاي اقتصادي خواسته مي‏شود تا ارزيابي خود را از وضعيت مولفه‏هاي 21گانه در فصل مورد بررسي با اختصاص کميتي بين 1) بهترين ارزيابي و حالتي که مولفه مورد نظر اخلال خاصي در اداره يا عملکرد بنگاه ايجاد نمي‏کند تا 10 بدترين ارزيابي و حالتي که شدت اخلال آن مولفه در عملکرد يا اداره بنگاه‏ها، بنگاه‏ها را در معرض تعطيلي قرار داده است، ارائه دهند.

اين مولفه‏ها عبارتند از : مشکل دريافت تسهيلات از بانک‏ها، ضعف بازار سرمايه در تامين مالي توليد و نرخ بالاي تامين سرمايه از بازار غيررسمي، نرخ بالاي بيمه اجباري نيروي انساني، اعمال تحريم‏هاي بين‏المللي عليه کشورمان، بي‏تعهدي شرکت‏ها و موسسات دولتي به پرداخت به موقع بدهي خود به بدهکاران ، وجود مفاسد اقتصادي، ضعف دادسراها در رسيدگي موثر به شکايت‏ها و اجبار طرف‏هاي قرارداد به انجام تعهدات، بي‏ثباتي در قيمت مواد اوليه، بي‏ثباتي قوانين و مقررات مربوط به توليد و سرمايه‏گذاري، قيمت‏گذاري غيرمنطقي محصولات توليدي توسط دولت و نهادهاي حکومتي است .

محدوديت قانون کار در تعديل و جابجايي نيروي کار، توليد کالاهاي غيراستاندارد - تقلبي و عرضه نسبتا بدون محدويت آن به بازار، زياد بودن تعطيلات رسمي، برگشت چک‏هاي مشتريان و همکاران، عرضه کالاهاي خارجي قاچاق در بازار داخلي، ضعف زيرساخت‏هاي حمل و نقل، موانع تعرفه‏اي صادرات محصولات و واردات مواد اوليه، ضعف نظام توزيع و مشکلات رساندن محصول به دست مصرف‏کننده، تعرفه پايين کالاهاي وارداتي و رقابت غيرمنصفانه محصولات رقيب خارجي در بازار، تمايل مردم به خريد کالاهاي خارجي و تقاضاي کم براي محصولات ايراني مشابه، ضعف زيرساخت‏هاي تامين برق از ديگرمولفه ها است.

در فصل تابستان 1393، 10 تشکل اقتصادي استان، شامل انجمن صنفي کارفرمايي کارخانجات کاشي- سراميک و چيني يزد، اتاق تعاون يزد، انجمن صنفي شرکتهاي ساختماني و تاسيساتي و راه‏سازي استان يزد، اتاق بازرگاني صنايع معادن و کشاورزي يزد، انجمن صنفي کارفرمايي شرکت ها و موسسات حمل و نقل يزد و حومه، انجمن صنفي کارفرمايان شرکتهاي حمل و نقل کالاي شهرستان طبس و حومه، انجمن صنفي کارفرمايي آزمايشگاه‏هاي گياه‏پزشکي استان يزد، اتاق اصناف مرکز استان يزد، خانه صنعت معدن و تجارت يزد و کانون انجمن‏هاي صنفي کارفرمايي استان يزد، در ارزيابي مولفه‏هاي ملي کسب‏ و‏ کار شرکت نموده‏ اند.

براساس پاسخ اين ده تشکل به پرسشنامه اين گزارش، برآيند ارزيابي 21 مولفه ملي محيط کسب‏ و‏کار استان در تابستان 1393، 5.84 از 10 (10 بدترين ارزيابي) است.

در اين فصل، مشکل دريافت تسهيلات از بانک‏ها (7.72) و ضعف بازار سرمايه در تامين مالي توليد و نرخ بالاي تامين سرمايه از بازار غيررسمي (6.87) بدترين و ضعف زيرساخت‏هاي تامين برق (3.46)، موانع تعرفه‏اي صادرات محصولات و واردات مواد اوليه (4.68) و تعرفه پايين کالاهاي وارداتي و رقابت غيرمنصفانه محصولات رقيب خارجي در بازار (5.09) با کمترين امتياز، بهترين مولفه‏هاي موثر بر فضاي کسب‏و‏کار در استان يزد معرفي شده‏اند.

در اين راستا نتايج ارزيابي 15 دوره بررسي از زمستان 1389 تا پايان تابستان 1393، مولفه‏هاي ملي کسب‏و‏کار حاکي از آن است که طي اين دوره، استان يزد با متوسط 5.57، بعد از استان‏هاي گيلان (5.06) و اردبيل (5.33) در جايگاه سوم از لحاظ سهولت شرايط کسب‏و‏کار در کشور قرار دارد.

در پايان بايد يادآوري نمود که امروزه بهبود محيط کسب و کار به عنوان يک راهبرد مؤثر و براي تسريع در رشد سرمايه گذاري و حل مشکل بيکاري و تورم مطرح شده است. بهبود محيط کسب و کار، فرآيندي تدريجي و زمان بر است که موفقيت و تحقق آن به شناخت دقيق و عميق از مشکلات و موانع برونزاي اداره واحدهاي اقتصادي و همکاري مستمر دولت و فعالان اقتصادي در تسهيل مقررات و فرآيندهاي ناظر بر توليد و سرمايه گذاري نياز دارد.

تدوين نقشه جامع سرمايه گذاري استان، ايجاد پنجره واحد سرمايه گذاري و کارآفريني، تلاش و همکاري در اجرايي نمودن مفاد قانون بهبود مستمر فضاي کسب و کار و تاسيس صندوق توسعه منطقه اي (صندوق توسعه يزد)، به بهبود فضاي کسب و کار در استان کمک خواهد نمود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لحظه های بهاری، فرصتی برای یزدی ها

سقف های ناایمن بالای سر دانش آموزان یزد

فرش اردکان، نماد فن و هنر

یزد، همچنان درگیر معضل آبگرفتگی

بارش بهاری بهترین ظرفیت برای تأمین آب شرب یزد است

توران‌‌پشت؛ روستایی دیدنی منسب به توراندخت ساسانی

آبشار سفیده ندوشن پدیده ای جذاب در استان یزد

صدای پتک و چکش آهنگری ندوشن رو به خاموشی است

شلختگی در اطلاع رسانی

قلعه جنت آباد بهاباد را بهتر بشناسیم

یزد، دیار پاکان در گذر تاریخ

به یزد سفر نکنید!

ستاره پیشگامان درخشید و ماه هندبال شد؛ صعود و قهرمانی دلچسب

جاذبه‌های زیباترین شهر خشتی ایران

هزینه های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*

اردکان، یونان کوچک استان یزد، آماده پذیرایی از گردشگران

خانه تکانی و لزوم صرفه جویی در مصرف آب

امانتی که پس از یک قرن باز نشد!

منارجنبان اثری کم نظیر در ندوشن

معرفی آب انبار های ندوشن استان یزد

نگاهی به جاذبه های دیدنی و گردشگری ندوشن

پدیده زمین خواری و ضرورت اقدام مردم و مسئولان مهریز

یزد جهانی، آماده استقبال از مسافران نوروزی

استفاده طولانی مدت از هندزفری و هدفون برای گوش مضر است

هجمه به وکالت؛ تعرض به عدالت

چادرملو دولتی است یا خصوصی؟!

کم آبی، مشکل عمده استان یزد

اعتدال در شهرسازی

تاثیر حضور زنان کارآفرین در سلامت اقتصاد

تلاش برای دمیدن جانی تازه به مجموعه‌ 700 ساله‌ی رکنیه یزد

اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا از نگاه هفته نامه جام یزد

بخشنامه‌های صادراتی چالش تجار ایرانی

نساجی، ظرفیتی برای اشتغال؛

نقش نگاره هایی که به هیچ انگاشته شد

نقش اسناد در روشنگری زندگی فرخی یزدی

یزد نو دیگری برای یزدی ها ‏در جزیره قشم ‏

خطرات پیست اسکی سخوید تفت را جدی بگیریم

یزد دومین استان کم بارش کشور

آبگرفتگی معابر یزد، قصه تلخی که هر سال تکرار می شود

«ولنتاین»؛ کابوس یا رویای جوانان ایرانی!؟

شخصیت‎شناسی افراد با استفاده از عملکردشان در فضای مجازی

استاندار آقازاده

امید مردم و تدبیر حکمران خوب در یزد

مردم یزد، فرهنگ یزد

مروری بر شكل‌گیری و آغاز نهضت شعار‌نویسی یزد

مطبوعات یزد، گرفتار در چنبرۀ مشکلات

آئین سده، پاسداشت دانش و خرد ایرانیان است

هویت شهر را سیاسی نکنید

فدراسیون به دام مخالفان کی روش نیفتد

رد پای یزدی‌ها در قیام 15 خرداد سال 42