خبر یزد

آخرين مطالب

يزد سومين استان در سهولت کسب و کار در کشور مقالات

يزد سومين استان در سهولت کسب و کار در کشور

  بزرگنمايي:

نمازي در اين يادداشت مي نويسد : اهميت اين موضوع زماني دوچندان مي‏شود که بدانيم فضاي کسب و کار از جمله شاخص هاي تعيين کننده وضعيت اقتصادي هر کشور و استان است که با استناد به آن مي توان به بررسي و تجزيه و تحليل شرايط اقتصادي آن منطقه پرداخت.

بيان اين نکته ضروري است که فضاي کسب‏و‏کار نامساعد منجر به کاهش رشد اقتصادي مي‏شود ، به عبارت ديگر مي توان اذعان داشت که بخش قابل توجهي از مقتضيات رشد اقتصادي هر کشور در گرو فضاي کسب‏ و‏کار مناسب در آن کشور است.

محيط کسب‏ و ‏کار نامناسب هزينه‏هاي توليد را افزايش مي‏دهد علاوه بر اين، امکان مشارکت‏هاي مالي را کاهش داده و مسبب حرکت بنگاه‏ها به سمت اقتصاد غيررسمي مي‏شود.

لذا با توجه به جايگاه اين مقوله در ارتباط با فعاليت بنگاه هاي اقتصادي و همچنين رابطه آن با روند توسعه، به نظر مي رسد يکي از الزامات و پيش‏نيازهاي رشد اقتصادي، بهبود فضاي کسب‏و‏کار باشد، به نحوي که مي‏توان از آن به عنوان يکي از استراتژي هاي کليدي در مديريت اقتصادي ياد کرد.

به منظور اطلاع سياستگذاران از وضعيت محيط کسب و کار در کشور و هر يک از استان ها، گروه مطالعات محيط کسب‏و‏کار در مرکز پژوهش‏هاي مجلس شوراي اسلامي از پاييز 1389 تا کنون، به طور مستمر و با همکاري تشکل‏هاي اقتصادي سراسر کشور، گزارش‏هاي فصلي پايش محيط کسب‏ و ‏کار ايران را تهيه و منتشر مي‏کند.

اين گزارش‏ها، ارزيابي تشکل‏هاي اقتصادي ايران از مولفه‏هاي ملي محيط کسب‏و‏کار در ايران را با ابزار پرسشنامه استخراج و نتايج آن را در قالب گزارش‏هاي فصلي پايش محيط کسب‏و‏کار در ايران ارائه مي‏کند.

در اين پرسشنامه از مديران تشکل‏هاي اقتصادي خواسته مي‏شود تا ارزيابي خود را از وضعيت مولفه‏هاي 21گانه در فصل مورد بررسي با اختصاص کميتي بين 1) بهترين ارزيابي و حالتي که مولفه مورد نظر اخلال خاصي در اداره يا عملکرد بنگاه ايجاد نمي‏کند تا 10 بدترين ارزيابي و حالتي که شدت اخلال آن مولفه در عملکرد يا اداره بنگاه‏ها، بنگاه‏ها را در معرض تعطيلي قرار داده است، ارائه دهند.

اين مولفه‏ها عبارتند از : مشکل دريافت تسهيلات از بانک‏ها، ضعف بازار سرمايه در تامين مالي توليد و نرخ بالاي تامين سرمايه از بازار غيررسمي، نرخ بالاي بيمه اجباري نيروي انساني، اعمال تحريم‏هاي بين‏المللي عليه کشورمان، بي‏تعهدي شرکت‏ها و موسسات دولتي به پرداخت به موقع بدهي خود به بدهکاران ، وجود مفاسد اقتصادي، ضعف دادسراها در رسيدگي موثر به شکايت‏ها و اجبار طرف‏هاي قرارداد به انجام تعهدات، بي‏ثباتي در قيمت مواد اوليه، بي‏ثباتي قوانين و مقررات مربوط به توليد و سرمايه‏گذاري، قيمت‏گذاري غيرمنطقي محصولات توليدي توسط دولت و نهادهاي حکومتي است .

محدوديت قانون کار در تعديل و جابجايي نيروي کار، توليد کالاهاي غيراستاندارد - تقلبي و عرضه نسبتا بدون محدويت آن به بازار، زياد بودن تعطيلات رسمي، برگشت چک‏هاي مشتريان و همکاران، عرضه کالاهاي خارجي قاچاق در بازار داخلي، ضعف زيرساخت‏هاي حمل و نقل، موانع تعرفه‏اي صادرات محصولات و واردات مواد اوليه، ضعف نظام توزيع و مشکلات رساندن محصول به دست مصرف‏کننده، تعرفه پايين کالاهاي وارداتي و رقابت غيرمنصفانه محصولات رقيب خارجي در بازار، تمايل مردم به خريد کالاهاي خارجي و تقاضاي کم براي محصولات ايراني مشابه، ضعف زيرساخت‏هاي تامين برق از ديگرمولفه ها است.

در فصل تابستان 1393، 10 تشکل اقتصادي استان، شامل انجمن صنفي کارفرمايي کارخانجات کاشي- سراميک و چيني يزد، اتاق تعاون يزد، انجمن صنفي شرکتهاي ساختماني و تاسيساتي و راه‏سازي استان يزد، اتاق بازرگاني صنايع معادن و کشاورزي يزد، انجمن صنفي کارفرمايي شرکت ها و موسسات حمل و نقل يزد و حومه، انجمن صنفي کارفرمايان شرکتهاي حمل و نقل کالاي شهرستان طبس و حومه، انجمن صنفي کارفرمايي آزمايشگاه‏هاي گياه‏پزشکي استان يزد، اتاق اصناف مرکز استان يزد، خانه صنعت معدن و تجارت يزد و کانون انجمن‏هاي صنفي کارفرمايي استان يزد، در ارزيابي مولفه‏هاي ملي کسب‏ و‏ کار شرکت نموده‏ اند.

براساس پاسخ اين ده تشکل به پرسشنامه اين گزارش، برآيند ارزيابي 21 مولفه ملي محيط کسب‏ و‏کار استان در تابستان 1393، 5.84 از 10 (10 بدترين ارزيابي) است.

در اين فصل، مشکل دريافت تسهيلات از بانک‏ها (7.72) و ضعف بازار سرمايه در تامين مالي توليد و نرخ بالاي تامين سرمايه از بازار غيررسمي (6.87) بدترين و ضعف زيرساخت‏هاي تامين برق (3.46)، موانع تعرفه‏اي صادرات محصولات و واردات مواد اوليه (4.68) و تعرفه پايين کالاهاي وارداتي و رقابت غيرمنصفانه محصولات رقيب خارجي در بازار (5.09) با کمترين امتياز، بهترين مولفه‏هاي موثر بر فضاي کسب‏و‏کار در استان يزد معرفي شده‏اند.

در اين راستا نتايج ارزيابي 15 دوره بررسي از زمستان 1389 تا پايان تابستان 1393، مولفه‏هاي ملي کسب‏و‏کار حاکي از آن است که طي اين دوره، استان يزد با متوسط 5.57، بعد از استان‏هاي گيلان (5.06) و اردبيل (5.33) در جايگاه سوم از لحاظ سهولت شرايط کسب‏و‏کار در کشور قرار دارد.

در پايان بايد يادآوري نمود که امروزه بهبود محيط کسب و کار به عنوان يک راهبرد مؤثر و براي تسريع در رشد سرمايه گذاري و حل مشکل بيکاري و تورم مطرح شده است. بهبود محيط کسب و کار، فرآيندي تدريجي و زمان بر است که موفقيت و تحقق آن به شناخت دقيق و عميق از مشکلات و موانع برونزاي اداره واحدهاي اقتصادي و همکاري مستمر دولت و فعالان اقتصادي در تسهيل مقررات و فرآيندهاي ناظر بر توليد و سرمايه گذاري نياز دارد.

تدوين نقشه جامع سرمايه گذاري استان، ايجاد پنجره واحد سرمايه گذاري و کارآفريني، تلاش و همکاري در اجرايي نمودن مفاد قانون بهبود مستمر فضاي کسب و کار و تاسيس صندوق توسعه منطقه اي (صندوق توسعه يزد)، به بهبود فضاي کسب و کار در استان کمک خواهد نمود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فوتبال یزد به اطلاع رسانی و فرهنگ سازی نیاز دارد

بزرگداشت نویسنده معاصر کشور در ایران و کانادا - احمد جعفری *

آرامستان تاریخی جوی هرهر همچنان در بند اختلافات مالکیتی!

سریال بی‌پایان مشکلات معلمان مدارس حمایتی در یزد خواسته معلمان مدارس حمایتی یزد چیست؟

بین المللی سازی، تصمیمی هوشمندانه

فرشتگان سفیدپوش بی‌ادعا، التیام دهنده رنج و درد بیماران

قصه پرغصه فعالیت معدنکاری در ندوشن

نگاهی به بازی‌های بومی و محلی در بافق

خسارت معادن یزد، از فرار بار تا آسیب به جاده ها

انتقاد و شبه انتقاد در دنیای رسانه ای و مجازی- احمد جعفری*

جایگاه بافق در صنعت حمل و نقل کشور

ثبت احوال، 100 ساله شد

یزد، شهر انسان محور یا خودرو محور?

معصومه فاطمه(س) نگین ایران در قم

جان گرفتن نهال مطبوعات در زارچ نیاز به حمایت همه جانبه دارد

مهارت، نوش‌داروی معضل بیكاری كشور

دندان درد در روزهای تعطیل ممنوع! لطفا اصرار نکنید!

انتقاد یک نشریه محلی استان یزد از مسئولان تفت

انتظار برای کاهش قیمت ها- احمد جعفری ندوشن*

شهردار منتخب یزد:

کتاب «قندچین» توسط طنزپردازان یزدی منتشر شد

منش مردمی پیامبر(ص) باید الگوی مدیران جامعه اسلامی باشد

رنج طلای سرخ بر دستان کشاورزان

خدا قوت جناب استاندار

تبلیغات در یزد صاحب ندارد!

توقف طولانی قطار یزد مسافران را کلافه کرد/کامیون عامل مسدودی ریل

پذیرش 200 مقاله در اولین همایش هویت کودکان ایران اسلامی در یزد

«زندگی به سبک جهانگردی»

پدر

حال مهربانی، خوب نیست! محمدحسین فلاح

ظرفیت های نهفته صادرات در یزد

سرقت خبری، یک عمل ضد اخلاقی نیست؟!

روستایی كه مردمانش از زیر زمین بیرون می‌آمدند

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

نفس‌های صنعت طلای ایران به شماره افتاد

شلغم بخورید تا سرما نخورید

دست به دامن افغانی‌کِش‌ها ...

شهر دوچرخه‌ها، مردم دوچرخه‏‌سوار می‏‌خواهد

درآمدی بر معرفی میبد به عنوان شهر جهانی زیلو

روشندل؛ اما توانا

تکنیک ها برای مدیریت اختلافات زناشویی

جنگل های خاتم، نگین سبز کویر استان یزد

سکوت چاه های کشاورزی یزد آرامشی برای حیات

شهرداری این چنینم آرزوست

طبیب شهر

آتش‎نشانی، آمیزه‌ای از عشق و وظیفه

آیا شما با سواد هستید؟

گردشگر فرهنگی بهترین ظرفیت یزد

خرج‌هایی که با دخل‌ها نمی‎خواند

سال‌های تحصیلی پرالتهاب