آخرين مطالب

بازهم کم آبی؛ این بار با افت فشار آب در یزد اقتصادي

بازهم کم آبی؛ این بار با افت فشار آب در یزد

  بزرگنمايي:

یزد آنلاین - یزد - تداوم کاهش بارندگی و خشکسالی در کنار کاهش سهمیه استان یزد از آب انتقالی به دلیل کاهش ذخیره آب سد زاینده رود ، به خانه ها و زندگی یزدی ها رسید.
بر اساس آخرین آمار مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران کشور از اول مهرماه سال 96 تا 19 اردیبهشت 97 میزان بارندگی در یزد 48.5 میلیمتر گزارش شد که این استان بعد از سیستان و بلوچستان با 23.3 میلیمتر و کرمان با 38.5 میلیمتر کمترین میزان بارندگی را در این مدت داشته است.
هم اکنون یزد که سومین استان کم بارش کشور است، در مقایسه با سایر استانهای کویری ایران وضعیت خوبی از لحاظ افت سطح آب سفره های زیرزمینی که سالانه حدود 50 سانتیمتر اعلام شده، دارد.
این استان سالهاست که با خشکسالی پیوسته روبروست و اگر در یک سال هم بارندگی مناسبی داشته باشد، نمی تواند زیان خشکسالی 20ساله را جبران کند.
هر چند که در بهار امسال بارندگی به صورت رگبار در برخی مناطق استان مطلوب گزارش شد اما به طور متوسط این بارندگی ها چندان مفید نبود.
چند روز اخیر فشار آب در شهر یزد که بیش از نیمی از جمعیت یک میلیونی و 138هزار نفری استان را اتفاق افتاد به گونه ای که در برخی مناطق ، ساعتی از شبانه روز آب نیست.
در این خصوص مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب(آبفا) یزد گفت: به دلیل کاهش آب انتقالی به یزد ، فشار آب در برخی مناطق شهر افت داشت و بزودی این مشکل رفع می‌شود.
علی اسلامی افزود: به دلیل کاهش بارش‌ها در کوهرنگ که تامین کننده بخش عمده آب شرب یزد است ، سهمیه آب انتقالی سه استان اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری به‌طور قابل‌توجهی کاهش‌ یافته بنابراین باید برای تداوم استفاده از این آب تا پایان فصل تابستان برنامه ریزی مناسبی از سوی مشترکان انجام شود.
وی یادآور شد: به طور متوسط در طول سال 65 درصد از نیاز آبی شرب شهرهای استان که حدود 92 میلیون متر مکعب می‌شود، از آب انتقالی تامین و مابقی نیاز شهرهای استان از آب چاه و منابع محلی در هر شهر تامین می‌شود.
مدیرعامل شرکت آبفا یزد تصریح کرد: این شرکت برای حل مشکل افت فشار آب و تأمین نیازهای آب شرب و بهداشتی، تعدادی از چاه‌های کشاورزی شهر را شناسایی کرده تا پس از آزمایش و کیفیت سنجی و اطمینان از سلامت آب از آنها استفاده کند.
اسلامی یادآور شد: چند روز آینده و بعد از آزمایش آب این چاهها و اتصال آنها به شبکه سراسری شهر ، مشکل کاهش فشار آب رفع خواهد شد ولی شهروندان برای گذر از این زمان بویژه تا پایان فصل تابستان ، صرفه جویی را مدنظر داشته باشند.
تداوم خشکسالی ها روستاهای استان را نیز با مشکلات متعددی مواجه کرد به گونه ای که هم اکنون از 350 روستا که مشکل کمبود آب دارند، 150 روستا در مناطق کوهستانی و سخت گذر استان قرار دارند که با بی‌ آبی روبرو هستند‌.
علاوه بر این آبرسانی با 525 دستگاه با تانکر ثابت و 16تانکر سیار به 330 روستای استان که 55 درصد این روستا در شهرستان تفت قرار دارند در کنار جیره بندی آب آشامیدنی ساکنان حدود 600 روستای استان را باید اضافه کنیم.
در این خصوص مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی(آبفار) استان یزد به ایرنا گفت: نیاز آبی روستاهای استان، یکهزار و 360 لیتر در ثانیه است که با توجه به تولید 880 لیتر آن ، 480 لیتر در ثاینه کمبود آب داریم.
محمد فاتحی افزود: ساکنان 200 روستای تفت با مشکل جدی آب شرب روبرو هستند که هم اکنون برای آب شرب مناطق روستایی ابرکوه با توجه به مدیریت درست مصرف، همکاری مردم و نیز تامین آب از منابع پایدار مشکلی وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: برای رفع مشکل کمبود آب اقدام هایی از جمله حفر، تجهیز و بهسازی 45 حلقه چاه ، اصلاح و بازسازی 116 کیلومتر خطوط شبکه توزیع و انتقال آب انجام شد.
خشکسالی ها به بخش کشاورزی استان هم آسیب های جدی وارد کرده که خسارت 625میلیارد تومانی در سال زراعی جاری و خشک شدن بسیاری از قنات های فعال بخشی از آنهاست.
مدیر جهاد کشاورزی مهریز در این خصوص گفت: 250 رشته از 420 رشته قنات این شهرستان در چند سال اخیر بر اثر کاهش بارندگی ها خشک شد و کمبود آب بهره برداران بخش کشاورزی منطقه را دچار مشکل کرده است.
کامیار رسولی در گفت و گو با ایرنا افزود: خشک شدن و کاهش آبدهی بیشتر قنات ها خصوصا در مناطق روستایی موجب کاهش و افت کیفیت تولید محصولات باغی و زراعی در حوزه شهر مهریز و خصوصا در دهستانهای میانکوه ، بهادران ، خورمیزات ، تنگچنار و ارنان شده است.
وی با بیان اینکه ادامه خشکسالی موجب ضرر و زیان زیادی به کشاورزان شد به اهمیت اجرای طرح آبیاری نوین قطره ای و بارانی با حمایت دولت در بخش کشاورزی به عنوان یک راهکار اشاره کرد.
در شهرستان ابرکوه نیز این خشکسالی ها موجب کاهش 10 درصدی کشت محصولات زراعی و کاهش آبدهی چاهها و قنات های کشاورزی شده است.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه هم گفت: در اثر تداوم خشکسالی ، سرما و گرمازدگی اوائل سال جاری، به بیش از 6 هزار هکتار محصولات پسته و گندم خسارت وارد شد.
مهدی غیب الهی با اشاره به خشکسالی و افت شدید سطح آبهای زیرزمینی افزود: آبدهی 614حلقه چاه کشاورزی و 13 رشته قنات از 140میلیون متر مکعب سالانه به 120میلیون متر مکعب کاهش یافت .
وی یادآور شد: ابرکوه 200سال قبل بیش از 120 رشته قنات داشت که تعداد آنها هم اکنون به 13رشته کاهش یافته که اغلب این قنات ها نیز در معرض خشک شدن قرار دارند.
این مسئول ادامه داد: برای افزایش آبدهی این منابع که سالانه 6.5میلیون مترمکعب آب 500 هکتار اراضی زراعی و باغی را تامین می کند، بیش از 20میلیارد ریال بودجه برای مرمت و بازسازی قنات ها نیاز است.
در شهرستان خاتم هم که عمده درآمدها وابسته به کشاورزی است خشکسالی ها و کاهش بارندگی علاوه بر افت شدید سفره های زیرزمینی موجب خشک شدن تعداد زیادی از قنات ها و چشمه ها شده است.
در این خصوص مدیر جهاد کشاورزی خاتم گفته بود: خشکسالی های پی در پی سالهای اخیر در شهرستان موجب افت سالانه بیش از یک متر سطح سفره های آب زیرزمینی در دشت های خاتم شده است.
مجتبی آغاز، افزود: کاهش آب های زیرزمینی باعث خشک شدن 30 حلقه قنات و چشمه، کاهش 241 لیتر در ثانیه آب و کاهش پنج هزار هکتار تولید محصولات زراعی و باغی در چند سال اخیر شده و به دنبال آن یکهزار خانوار روستایی و عشایری نیز با مشکل اقتصادی مواجه شدند.
این مشکلات موجب شده تا تنها در 118هزار هکتار از 158 هزار و 565 هکتار زمین های قابل کشت استان ، کشت صورت گیرد.
از سوی دیگر به دلیل مشکلات کم آبی ، بخش کشاورزی به سمت تغییر الگوی کشت و توسعه کاشت محصولات کم آبخواه همچون گلخانه ای ، پسته ، گیاهان دارویی و زعفران و تولید و ارزش افزوده اقتصادی بالا در اقتصاد مقاومتی رفته است.
طی سالهای اخیر راهکارهای متنوعی برای کاهش مصرف آب شرب نیز ارائه شد و از لحاظ مدیریت مصرف ، یزد جزو استانها برتر محسوب می شود با این حال باید با بهره گیری از تکنولوژی های جدید به دنبال کاهش بیشتر مصرف بود تا شاید لطف پروردگار از دامن ابرهای پر باران بر سر کویر ببارد.
1968/ 2047/
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امروز پایه قدرت جوامع به دانش است/ حوزه کسب و کار در دولت تدبیر و امید بهبود یافته است

رییس جدید اداره پست شهرستان مهریز معرفی شد

لودر 3 میلیاردی قاچاق در اردکان توقیف شد

در ستاد اقتصاد مقاومتی یزد مطرح شد؛ طراحی و ساخت قطار مغناطیسی با سرعت 1000 کیلومتر

پیش‌بینی برداشت افزون بر 21000 تن زردآلو از باغات ابرکوه

خرید تصمینی و توافقی 170 هزار تن محصولات کشاورزی یزد

مدیر کل راه و شهرسازی یزد خبر داد؛ ارتقاء کیفیت زندگی مردم در طرح بازآفرینی شهری

قاچاق در صنعت نساجی ایران کم نظیر است/تامین نیمی از نیاز نساجی کشور با 35 درصد ظرفیت داخلی

کمربندی شهر ابرکوه تکمیل می شود

زمینه استفاده توانمندی نخبگان یزد فراهم شود

یزد به لحاظ عملکرد بیمه بیکاری، برتر کشور شد

زمین پیش تصفیه فاضلاب در اختیار صنایع یزد قرار می گیرد

امکان تامین پهنای باند 100 گیگ برای مشترکان یزدی فراهم شد

پست در دولت تدبیر و امید به شرایط مطلوبی رسید

در میزگرد ایسنای یزد مطرح شد؛ پول پاشی نسخه‌ای شکست خورده در ایجاد اشتغال کشور است

حفر 11 چاه جدید به دنبال بحران شدید بی‌آبی روستاهای یزد

استاندار یزد: مسئله مهم مدیریت آب و اصلاح الگوی مصرف نباید به آینده واگذار شود

مدیر کل پست یزد خبر داد؛ ورود اپراتورهای جدید و برندهای بزرگ به حوزه خدمات پستی در آینده نزدیک

کشف و معدوم‌سازی بیش از 50 کیلو ماهی حرام در یزد

نگاه به ظرفیت ها زمینه ساز جهش اقتصادی یزد خواهد بود

یزد در ارزیابی بیمه بیکاری رتبه برتر کسب کرد

چرا یزد، قطب نساجی ایران است؟

صادرات 2000 تن انواع فرآوردهای دامی از یزد به خارج کشور

افزایش سه برابری ظرفیت تولید واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی یزد

نیمی از تولیدات یزد را محصولات گلخانه و دامی تشکیل می دهد

جشنواره فرهنگی گل محمدی استان یزد در مهریز برگزار می شود

260میلیارد ریال برای خرید ادوات کشاورزی در یزد اختصاص یافت

هدف از پرداخت تسهیلات روستایی در یزد اشتغال پایدار است

بانک‌ها، برنامه‌های اشتغال فراگیر را برای مردم تشریح کنند

معاون استاندار یزد: نبود کارآفرین از مهمترین مشکلات در بحث اشتغال جوانان است

بخشی از نیاز برق یزد با مدیریت مصرف، رفع می شود

350 تن کلزا در استان یزد برداشت شد

تغییر معیار توزیع آب استان از سرانه جمعیت به میزان شوری آب

افزایش 3 برابری ظرفیت تولیدی صنایع کشاورزی یزد

ظرفیت تولیدی واحدهای صنایع تکمیلی کشاورزی یزد سه برابر شد

شهر یزد 50 هزار مسکن خالی دارد/بدمسکنی، مشکل امروز یزد است

فروش و مصرف کالای ایرانی در مهریز بدون عوارض است

تدوین سند توسعه روستایی در شهرستان اردکان

80 میلیارد ریال صرف مسکن مددجویان کمیته امداد استان یزد شد

سند توسعه روستایی اردکان تدوین می شود

رییس کمیته امداد بافق خبر داد؛ جمع‌آوری 530 میلیون تومان زکات در بافق

رشد 99 درصدی هزینه‌کرد مسکن مددجویی در یزد

خسارت ٢0 تا 100 درصدی قنوات اردکان بر اثر سیل

معاون اقتصادی استاندار خبر داد؛ حمایت ویژه از واحدهای صنعتی با فرصت‎‎های استغالزایی بالا

استان یزد کامل ترین تنوع صنعت نساجی کشور را دارد

افزایش خودسرانه قیمت ها با چراغ خاموش ادامه دارد

20میلیارد ریال وام ساخت مسکن در ابرکوه پرداخت شد

برداشت زیره سبز در خاتم آغاز شد

صدور مجوز ساخت فولاد و صنایع آبخواه در یزد ممنوع است

خیران، دولت را در ساخت مسکن روستایی یاری کنند