آخرين مطالب

نقاش برجسته کشور:

داشتن نگاه آیاتی از خصوصیات بارز هنرمند انقلاب است اجتماعي

داشتن نگاه آیاتی از خصوصیات بارز هنرمند انقلاب است

  بزرگنمايي:

یزد آنلاین - عبدالحمید قدیریان گفت: حضور میلیونی مسلمانان و پاک‌طینتان عالم در اربعین حسینی یکی از بزرگترین آیات الهی است که خداوند در این زمانه قرار داده است .
به گزارش ایسنا-منطقه یزد،«عبدالحمید قدیریان» نقاش و در جمع هنرمندان و سینماگران یزدی در نارنجستان هنر حوزه هنری استان یزد،‌اظهار کرد: هنرمند مسلمان، متفکر و بیدار است و نسبت به وقایع و اتفاقات پیرامونش بی‌تفاوت نیست .
وی هنر را وسیله و ابزاری قدرتمند برای برقراری ارتباط بین انسان‌ها، فهم عالم هستی و تبیین مطالبی که کلام در بیان آن ناتوان است، دانست و بیان کرد: اگر به هنر متناسب با جایگاه رفیع آن که مورد نظر خداوند است بنگریم، کسی که در پی ارتقای سینما است و می‌خواهد براساس خواست خداوند حرکت کند، نوع و جنس نگاهش متفاوت بوده و از جنس کشف و شهود است. در این نوع نگرش، اثری از خودنمایی و تخریب دیگران نیست. این نوع اثرگذاری، وارد شدن در فضای روحی و ایمانی انسان‌ها است و مرکز فرود آن هم فطرت است، بدین‌گونه است که هنر در جایگاه ابزار تولید ایمان قرار می‌گیرد و هیچ منبعی برای هنر، بهتر از قرآن به عنوان عظیم‌ترین معجزه عالم نیست .
طراح صحنه سینما‌ با اشاره به این‌که هنرمند می‌تواند از اقیانوسی به نام قرآن، داستان‌هایی خلق کند که فطرت‌ها را بیدار کند، گفت: ما به اندازه‌ای که درباره درام و تکنیک در فیلم‌ها صحبت کرده‌ایم، درباره مفاهیم و اهداف حرف نزده‌ایم یا نمی‌خواسته‌ایم حرف بزنیم. هدف، پیدا کردن من انسان است که کجا هستم و قرار است به کجا بروم. خداوند به عنوان حاکم مطلق عالم که مرا هدایت و ولایت می‌کند، می‌خواهد مرا به کجا ببرد؟ خداوند در درون ما عناصری از مفاهیم را قرار داده که توسط آن در ما کشش ایجاد می‌کند که من از آنها به بمبهای الهی تعبیر می‌کنم. خداوند هرگاه بخواهد، فطرت‌ها را بیدار می‌کند و حرکتی ایجاد می‌شود. ما حقیقتا به کدام سمت می‌رویم، چه رخ داده است؟ به عنوان یک انسان هنرمند در این میان چه نقشی داریم؟ به نظر من باید بیشتر راجع به این موضوعات صحبت شود .
این هنرمند با بیان این‌که کار اصلی هنرمند، سرگرم کردن و پر کردن اوقات فراغت انسان‌ها نیست، خاطرنشان کرد: یکی از کارهای هنرمند این است که بگوید: ای انسان بیدار شو! با این سرعت به کجا می‌روی؟ چرا پسرفت می‌کنیم؟ راه اصلاح چیست؟ اگر ما هنرمندان، نگاه‌مان را از خانواده، جامعه، کشور و از کره زمین فراتر برده و معطوف به عالم بالا کنیم، متوجه نور، عظمت و زیبایی که خدا برایمان خلق کرده می‌شویم. اینگونه هنرمند احساس مسئولیت می‌کند که هزینه این همه موهبت و نعمت با چه چیزی قابل پرداخت است. ما باید جواب این همه نعمات و الطاف الهی را بدهیم .
وی تصریح کرد: هنر قابلیت مبارزه دارد. هنرمند نه با اسلحه، که با قلمش فطرت‌ها را بیدار می‌کند و موجب ترس و وحشت در دشمن می‌شود. هنر فاخر آگاهی‌بخش است و در نگاه انسان، تحول ایجاد می‌کند. همه هنرمندان این توان را دارند، فقط کافی است حرکت کنیم و از خالقمان بخواهیم نفس و منیّت ما را حذف کند، سپس دست به قلم ببریم. وقتی هنرمند با اراده الهی منطبق می‌شود، دست خدا می‌شود و آنگاه هر چه خلق کند، خوب و ارزشمند است .
این نقاش برجسته کشور با بیان این که هنرمند مسلمان انقلابی، به دنبال اجر و دیده شدن نیست، بلکه به دنبال جلب نگاه محبت آمیز اهل‌بیت(ع) است، گفت: معتقدم باید هنر به آن جایگاه اصلی‌اش برسد. زمان به سرعت در حال گذر است. خیلی از ارزش‌های‌مان دارد از دست می‌رود. ما باید ابتدا خودمان و دین‌مان را بشناسیم، یک بازنگری کلی داشته باشیم و با توکل به خدا در صدد ایجاد فرهنگ حقیقی و ناب برآییم .
وی یکی از خصوصیات بارز هنرمند انقلاب را داشتن نگاه آیاتی دانست و افزود: خداوند در قرآن بسیاری از ماجراها و قصه‌ها را به عنوان آیات خود معرفی می‌کند و می‌گوید: چرا به آیات من توجه نمی‌کنید؟! در کنارش می‌گوید: اگر توجه نکنید، عذاب می‌شوید. یعنی بحث نگاه کردن به آیاتی که خدا در پیرامون ما قرار می‌دهد، به بحث توحید بر می‌گردد. خدا می‌فرماید: من با آیات پیرامونی با شما صحبت می‌کنم، چرا تدبر و تفکر نمی‌کنید؟ یکی از خصوصیات بارز هنرمند الهی و انقلابی این است که به آیات خدا توجه کند. برای این که خدا دائم در این عالم کار انجام می‌دهد و با آیاتش با ما حرف می‌زند. ما باید به پیرامون خود خوب دقت کنیم، نگاه با دقّت و متفکرانه، آنگاه متوجه می‌شویم .
این محقق و پژوهشگر هنر، ضمن تبیین تحولات پیرامون انقلاب اسلامی به ویژه در این زمان گفت: انقلاب اسلامی تجلی نور خدا بر روی زمین برای رفتن به سمت سرزمین موعود است و جنس انقلاب ما این است. شکست اسرائیل از حزب الله در جنگ 33 روزه، در جنگ غزه و غزه دوم نیز از همین جنس است. پس از آن نیز می‌بینیم که رژیم صهیونیستی هر حرکتی انجام می‌دهد، شکست می‌خورد. در حالی که قبل از این، تقریبا در تمام عرصه‌ها پیروز بود. سپس بیداری اسلامی، تشکیل جبهه مقاومت و سپس اربعین حسینی شکل می‌گیرد .
قدیریان ادامه داد: در راهپیمایی اربعین، انسان‌ها در یک زمان از 80 کشور جمع می‌شوند، در یک مکان که نه امنیت آنچنانی، نه امکانات و نه فضایی برای تفریح دارد؛ البته اکنون با از بین رفتن داعش، امنیت بیشتری حاکم است. داستان اجتماع عظیم اربعین چیست؟ اربعین یکی از همین آیات الهی است و شاید بتوان گفت که یکی از بزرگترین آیاتی است که خداوند در این زمانه در پیرامون ما قرار داده است. خدا آن را برپا کرده و دارد راهبری می‌کند. هیچ کس نمی‌تواند مدعی شود که من بانی اربعین هستم و این مراسم را برپا کرده‌ام. بله! نیروهای مختلف حضور دارند اما خدا دارد راهبری می‌کند .
وی افزود: ما به عنوان ام‌القرای کشورهای اسلامی از نظر فرهنگی نتوانسته‌ایم خوب عمل کنیم. نه تنها دیگران، بلکه خودمان را هم نتوانسته‌ایم از این نظر تغذیه کنیم. این کشورها چشم امیدشان به ماست. خداوند می‌آید اربعین را راه می‌اندازد. در این مراسم انسان‌ها را از 80 کشور جمع می‌کند و رفتار همراهی با اهل‌بیت(ع) را نشان می‌دهد. ظاهراً وسط آتش هستی، ولی امنیت داری. با اهلبیت(ع) دلت شاد است. خسته‌ای از پیاده روی، ولی لذت می‌بری. در یک صراط مستقیم، به طرف یک هدف شاخص و والا که همان پیدا کردن امام و مولایت می‌باشد، حرکت می‌کنی و این تمرین حرکت به سوی ظهور است .
این پژوهشگر در همین رابطه اظهار داشت: خدا دارد با یک صحنه‌سازی، همه بزرگان و مردم دنیا را با یک فرهنگ آشنا می‌کند و اگر کسی می‌خواست برای آنها کلاس تعلیم و تربیت بگذارد، هزینه‌های بسیار زیادی داشت. خدا با نورش همه را جذب کرده، نگاه آیاتی به اربعین یعنی همین و هنرمند باید با این نگاه آشنا شود. خدا دارد یک فرهنگ واحد در کشورهای اسلامی ایجاد می‌کند. این تجمع عظیم شیعیان و مسلمانان و بهتر این است که بگوییم این تجمعِ پاک‌طینتان از همه ادیان و فرقه‌های مختلف، دلیلی دارد و خداوند با برپایی این صحنه حتماً برنامه‌ای دارد .
وی در پایان اظهار کرد: هنرمند مسلمان نیز با توجه به آیات الهی به پیرامون خود می‌نگرد، رصد می‌کند و سپس در حد فهم و توان خود شروع به خلق اثر می‌کند، برای این‌که خدا در این زمان، او را به عنوان یک سرباز کوچک در راستای برنامه‌های الهی می‌داند و اجازه فعالیت به او داده است .
این هنرمند خاطرنشان کرد: در کنار همه مباحث تکنیکی در عرصه هنر، باید به نگاه آیاتی توجه کنیم، هم برای رشد و ارتقاء فهم خودمان و هم برای خلق اثری که در اشاعه فرهنگ ناب اهل‌بیت(ع) تأثیرگذار باشد .
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بانوی مددکار یزدی، 17 نفر را شاغل کرد

275 راس دام قاچاق در تفت کشف شد

ورزشکاران آزاده یزد الگوی خدمت به مردم هستند

فروشندگان 40 میلیارد ریال آرد سهمیه ای در ابرکوه دستگیر شدند

/یادداشت/ خانواده سالم و بالنده با ازدواج آگاهانه

برگزاری یادواره شهدای گمنام و مدافع حرم سپاه الغدیر در یزد

افزایش بیش از 4.5 برابری بودجه شهرداری در شورای پنجم/ تکمیل طرح‌های نیمه تمام اولویت اول شهرداری میبد

مشروح سخنان استاندار یزد در هفتمین نشست شب یزد

توسعه همکاری‎‎های صندوق پژوهش و فناوری با سازمان فاوا شهرداری یزد

همکاری‌های جهاددانشگاهی و محیط زیست یزد توسعه می‌یابد

«سالار تکریت» در یزد منتشر شد

چهار هزار و 500 لیتر سوخت قاچاق در میبد کشف شد

221 کیلوگرم تریاک در یزد کشف شد

زنان سالمند اردکان در دوره آموزش گروه درمانی شرکت کردند

11.5میلیارد ریال ماشین ظرفشویی قاچاق در یزد کشف شد

27 سازمان مردم نهاد در اردکان فعال است

754 آزاده از خدمات بنیاد شهید یزد استفاده می کنند

خیران برای پیشگیری از حوادث ترافیکی در استان یزد مشارکت کنند

واژگونی پراید در جاده مهریز به شهر انار پنج زخمی بر جا گذاشت

50 میلیارد ریال صرف ارائه خدمات به مددجویان مهریز شد

سه شهروند خارجی بر اثر واژگونی خودرو در مهریز زخمی شدند

مشاوره، نقش مهمی در مولفه های ازدواج دارد

چهار میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج در یزد پرداخت شد

تیم حقیقت‌یاب برای شناسایی علل مرگ 2 نوجوان یزدی تشکیل شود

مدیر کل ثبت احوال یزد خبر داد: رفع تاخیر صدور کارت ملی هوشمند تا پایان آبان‌ماه

معاون استاندار از طرح‌های مدرسه‌سازی مهریز بازدید کرد

/گزارش/ اسرای دفاع مقدس سند مظلومیت و شجاعت رزمندگان ایرانی هستند

پرداخت 100 میلیون تومان غرامت بیمه به مددجویان یزدی

شایق تأکید کرد: لزوم ملاک قرار دادن عملکرد شورایی در شورای شهر یزد

تیم حقیقت‌یاب برای شناسایی علل مرگ دانش‌آموزان یزدی تشکیل شود

برپایی دومین نمایشگاه جهیزیه و ملزومات ازدواج در یزد

صادقیان خبر داد؛ اجرای طرح بازآفرینی شهری در 5 محله یزد

کرمی تأکید کرد: لزوم پشتیبانی از شبکه توزیع برق با نرم افزار«سرویس و نگهداری»

از کودک قربانی تا کودک بازمانده در دو حادثه تصادف اردکان

یزد در دعاوی خانوادگی جزو استان‌های آخر است

لزوم ملاک قرار دادن عملکرد شورایی در شورای شهر یزد

رفع تاخیر صدور کارت ملی هوشمند تا پایان آبان‌ماه

برخورد اتوبوس با کامیون در یزد 9 مصدوم برجا گذاشت

نماینده بافق بر لزوم تشکیل شوراهای کارگری تاکید کرد

کانون سلامت محلات در اردکان راه اندازی می شود

طلاق توافقی در بافق، پنج برابر شد

22 راس گاو قاچاق به ارزش 2 میلیارد ریال در بافق کشف شد

کاهش 17 درصدی ازدواج در میبد

راه‌اندازی اولین مرکز بستری طب ایرانی کشور در یزد

توانمند‌سازی فردی و اجتماعی پشتوانه ازدواج پایدار

باورهای مخرب درباره ازدواج

سرانه آب کارواش‌های یزد، کمتر از ١٥ صدم یک درصد آب شهر است

پلیس فرودگاه یزد چک‌های میلیاردی را به صاحبش بازگرداند

معدن‌کاری بیشترین عامل تخریب منابع طبیعی در استان یزد

صفدرپور خبر داد؛ ساخت اولین پارک کم‌آبخواه در یزد