خبر یزد

آخرين مطالب

نقاش برجسته کشور:

داشتن نگاه آیاتی از خصوصیات بارز هنرمند انقلاب است اجتماعي

داشتن نگاه آیاتی از خصوصیات بارز هنرمند انقلاب است

  بزرگنمايي:

یزد آنلاین - عبدالحمید قدیریان گفت: حضور میلیونی مسلمانان و پاک‌طینتان عالم در اربعین حسینی یکی از بزرگترین آیات الهی است که خداوند در این زمانه قرار داده است .
به گزارش ایسنا-منطقه یزد،«عبدالحمید قدیریان» نقاش و در جمع هنرمندان و سینماگران یزدی در نارنجستان هنر حوزه هنری استان یزد،‌اظهار کرد: هنرمند مسلمان، متفکر و بیدار است و نسبت به وقایع و اتفاقات پیرامونش بی‌تفاوت نیست .
وی هنر را وسیله و ابزاری قدرتمند برای برقراری ارتباط بین انسان‌ها، فهم عالم هستی و تبیین مطالبی که کلام در بیان آن ناتوان است، دانست و بیان کرد: اگر به هنر متناسب با جایگاه رفیع آن که مورد نظر خداوند است بنگریم، کسی که در پی ارتقای سینما است و می‌خواهد براساس خواست خداوند حرکت کند، نوع و جنس نگاهش متفاوت بوده و از جنس کشف و شهود است. در این نوع نگرش، اثری از خودنمایی و تخریب دیگران نیست. این نوع اثرگذاری، وارد شدن در فضای روحی و ایمانی انسان‌ها است و مرکز فرود آن هم فطرت است، بدین‌گونه است که هنر در جایگاه ابزار تولید ایمان قرار می‌گیرد و هیچ منبعی برای هنر، بهتر از قرآن به عنوان عظیم‌ترین معجزه عالم نیست .
طراح صحنه سینما‌ با اشاره به این‌که هنرمند می‌تواند از اقیانوسی به نام قرآن، داستان‌هایی خلق کند که فطرت‌ها را بیدار کند، گفت: ما به اندازه‌ای که درباره درام و تکنیک در فیلم‌ها صحبت کرده‌ایم، درباره مفاهیم و اهداف حرف نزده‌ایم یا نمی‌خواسته‌ایم حرف بزنیم. هدف، پیدا کردن من انسان است که کجا هستم و قرار است به کجا بروم. خداوند به عنوان حاکم مطلق عالم که مرا هدایت و ولایت می‌کند، می‌خواهد مرا به کجا ببرد؟ خداوند در درون ما عناصری از مفاهیم را قرار داده که توسط آن در ما کشش ایجاد می‌کند که من از آنها به بمبهای الهی تعبیر می‌کنم. خداوند هرگاه بخواهد، فطرت‌ها را بیدار می‌کند و حرکتی ایجاد می‌شود. ما حقیقتا به کدام سمت می‌رویم، چه رخ داده است؟ به عنوان یک انسان هنرمند در این میان چه نقشی داریم؟ به نظر من باید بیشتر راجع به این موضوعات صحبت شود .
این هنرمند با بیان این‌که کار اصلی هنرمند، سرگرم کردن و پر کردن اوقات فراغت انسان‌ها نیست، خاطرنشان کرد: یکی از کارهای هنرمند این است که بگوید: ای انسان بیدار شو! با این سرعت به کجا می‌روی؟ چرا پسرفت می‌کنیم؟ راه اصلاح چیست؟ اگر ما هنرمندان، نگاه‌مان را از خانواده، جامعه، کشور و از کره زمین فراتر برده و معطوف به عالم بالا کنیم، متوجه نور، عظمت و زیبایی که خدا برایمان خلق کرده می‌شویم. اینگونه هنرمند احساس مسئولیت می‌کند که هزینه این همه موهبت و نعمت با چه چیزی قابل پرداخت است. ما باید جواب این همه نعمات و الطاف الهی را بدهیم .
وی تصریح کرد: هنر قابلیت مبارزه دارد. هنرمند نه با اسلحه، که با قلمش فطرت‌ها را بیدار می‌کند و موجب ترس و وحشت در دشمن می‌شود. هنر فاخر آگاهی‌بخش است و در نگاه انسان، تحول ایجاد می‌کند. همه هنرمندان این توان را دارند، فقط کافی است حرکت کنیم و از خالقمان بخواهیم نفس و منیّت ما را حذف کند، سپس دست به قلم ببریم. وقتی هنرمند با اراده الهی منطبق می‌شود، دست خدا می‌شود و آنگاه هر چه خلق کند، خوب و ارزشمند است .
این نقاش برجسته کشور با بیان این که هنرمند مسلمان انقلابی، به دنبال اجر و دیده شدن نیست، بلکه به دنبال جلب نگاه محبت آمیز اهل‌بیت(ع) است، گفت: معتقدم باید هنر به آن جایگاه اصلی‌اش برسد. زمان به سرعت در حال گذر است. خیلی از ارزش‌های‌مان دارد از دست می‌رود. ما باید ابتدا خودمان و دین‌مان را بشناسیم، یک بازنگری کلی داشته باشیم و با توکل به خدا در صدد ایجاد فرهنگ حقیقی و ناب برآییم .
وی یکی از خصوصیات بارز هنرمند انقلاب را داشتن نگاه آیاتی دانست و افزود: خداوند در قرآن بسیاری از ماجراها و قصه‌ها را به عنوان آیات خود معرفی می‌کند و می‌گوید: چرا به آیات من توجه نمی‌کنید؟! در کنارش می‌گوید: اگر توجه نکنید، عذاب می‌شوید. یعنی بحث نگاه کردن به آیاتی که خدا در پیرامون ما قرار می‌دهد، به بحث توحید بر می‌گردد. خدا می‌فرماید: من با آیات پیرامونی با شما صحبت می‌کنم، چرا تدبر و تفکر نمی‌کنید؟ یکی از خصوصیات بارز هنرمند الهی و انقلابی این است که به آیات خدا توجه کند. برای این که خدا دائم در این عالم کار انجام می‌دهد و با آیاتش با ما حرف می‌زند. ما باید به پیرامون خود خوب دقت کنیم، نگاه با دقّت و متفکرانه، آنگاه متوجه می‌شویم .
این محقق و پژوهشگر هنر، ضمن تبیین تحولات پیرامون انقلاب اسلامی به ویژه در این زمان گفت: انقلاب اسلامی تجلی نور خدا بر روی زمین برای رفتن به سمت سرزمین موعود است و جنس انقلاب ما این است. شکست اسرائیل از حزب الله در جنگ 33 روزه، در جنگ غزه و غزه دوم نیز از همین جنس است. پس از آن نیز می‌بینیم که رژیم صهیونیستی هر حرکتی انجام می‌دهد، شکست می‌خورد. در حالی که قبل از این، تقریبا در تمام عرصه‌ها پیروز بود. سپس بیداری اسلامی، تشکیل جبهه مقاومت و سپس اربعین حسینی شکل می‌گیرد .
قدیریان ادامه داد: در راهپیمایی اربعین، انسان‌ها در یک زمان از 80 کشور جمع می‌شوند، در یک مکان که نه امنیت آنچنانی، نه امکانات و نه فضایی برای تفریح دارد؛ البته اکنون با از بین رفتن داعش، امنیت بیشتری حاکم است. داستان اجتماع عظیم اربعین چیست؟ اربعین یکی از همین آیات الهی است و شاید بتوان گفت که یکی از بزرگترین آیاتی است که خداوند در این زمانه در پیرامون ما قرار داده است. خدا آن را برپا کرده و دارد راهبری می‌کند. هیچ کس نمی‌تواند مدعی شود که من بانی اربعین هستم و این مراسم را برپا کرده‌ام. بله! نیروهای مختلف حضور دارند اما خدا دارد راهبری می‌کند .
وی افزود: ما به عنوان ام‌القرای کشورهای اسلامی از نظر فرهنگی نتوانسته‌ایم خوب عمل کنیم. نه تنها دیگران، بلکه خودمان را هم نتوانسته‌ایم از این نظر تغذیه کنیم. این کشورها چشم امیدشان به ماست. خداوند می‌آید اربعین را راه می‌اندازد. در این مراسم انسان‌ها را از 80 کشور جمع می‌کند و رفتار همراهی با اهل‌بیت(ع) را نشان می‌دهد. ظاهراً وسط آتش هستی، ولی امنیت داری. با اهلبیت(ع) دلت شاد است. خسته‌ای از پیاده روی، ولی لذت می‌بری. در یک صراط مستقیم، به طرف یک هدف شاخص و والا که همان پیدا کردن امام و مولایت می‌باشد، حرکت می‌کنی و این تمرین حرکت به سوی ظهور است .
این پژوهشگر در همین رابطه اظهار داشت: خدا دارد با یک صحنه‌سازی، همه بزرگان و مردم دنیا را با یک فرهنگ آشنا می‌کند و اگر کسی می‌خواست برای آنها کلاس تعلیم و تربیت بگذارد، هزینه‌های بسیار زیادی داشت. خدا با نورش همه را جذب کرده، نگاه آیاتی به اربعین یعنی همین و هنرمند باید با این نگاه آشنا شود. خدا دارد یک فرهنگ واحد در کشورهای اسلامی ایجاد می‌کند. این تجمع عظیم شیعیان و مسلمانان و بهتر این است که بگوییم این تجمعِ پاک‌طینتان از همه ادیان و فرقه‌های مختلف، دلیلی دارد و خداوند با برپایی این صحنه حتماً برنامه‌ای دارد .
وی در پایان اظهار کرد: هنرمند مسلمان نیز با توجه به آیات الهی به پیرامون خود می‌نگرد، رصد می‌کند و سپس در حد فهم و توان خود شروع به خلق اثر می‌کند، برای این‌که خدا در این زمان، او را به عنوان یک سرباز کوچک در راستای برنامه‌های الهی می‌داند و اجازه فعالیت به او داده است .
این هنرمند خاطرنشان کرد: در کنار همه مباحث تکنیکی در عرصه هنر، باید به نگاه آیاتی توجه کنیم، هم برای رشد و ارتقاء فهم خودمان و هم برای خلق اثری که در اشاعه فرهنگ ناب اهل‌بیت(ع) تأثیرگذار باشد .
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

منظری زیبا از ورودی ها و کمربندی شهر میبد ایجاد شود

نخستین مرکز تخصصی حقوق کودک کشور در یزد افتتاح شد

102 کیلوگرم تریاک در یزد کشف شد

40 فقره جهیزیه به نوعروسان یزد در دهه فجر اهدا می‌شود

افراد خیر 19 میلیارد ریال به حوزه سلامت ابرکوه کمک کردند

امنیت و آسایش جامعه مدیون حضور ایثارگران انقلاب اسلامی است

مبارزه با مواد مخدر در مهریز نیازمند نقشه راه است

تعهد شغلی بهزیستی یزد به 1852 معلول

موسسات خیریه، نقش مهمی در ارتقاء زندگی نیازمندان دارند

مشکلات جامعه از فراموشی امر به معروف است

دکتر جواد؛ از نجاری و رانندگی تا طبابت

ورودی شهر یزد در نوروز 1357؛ «به شهر مردگان خوش‌ آمدید»

بهره‌برداری از 40 مسکن مددجویی یزد در دهه فجر

ترویج فرهنگ صلح و مردم مداری مهمترین ویژگی مردم یزد است

افتتاح اولین دفتر نمایندگی یونسکو ایران در یزد

یزد الگویی مناسب برای شهرهای فعال در حوزه یونسکو

تقویت ظرفیت‌های میراثی مسیر توسعه یزد است

نمایندگی یونسکو در یزد فرصت برای ترویج فرهنگ مدارا است

استخرهای بدون حصار عامل مرگ آهوهای یزد

حمید دهقان - مدیر مهندسی و ایمنی ترافیک شهرداری یزد در برنامه صدای شهر یک‌شنبه سی‌ام دی‌ماه 1397

علی نوری - مدیر هماهنگی و نظارت بر ساخت‌وسازهای شهری شهرداری یزد در برنامه صدای شهر دو‌شنبه یکم بهمن‌ماه 1397

محمدحسن منصوری‌زاده - قائم‌مقام حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری یزد در برنامه صدای شهر سه‌شنبه دوم بهمن‌ماه 1397

تقاطعات سطح شهر یزد هوشمند می شوند

واکسیناسیون 340 هزار رأس دام در استان یزد آغاز شد

محیط زیست یکی از الزامات اصلی توسعه یزد است

روزهای تعطیل زمان جولان کلاهبرداران تلفنی

ارتقاء ساختار سازمانی باشگاه خبرنگاران جوان مرکز یزد

چـنگ نـقش هـای مـاندگار بر چـهره دیـوارهای شهر

حمله اسیدی هدیه عروس برای خواهر شوهر

خودروی رانندگان مست 2 ماه توقیف می‌شود

هشدار! میانگین سن ازدواج به 31 سال می‌رسد

جزئیات تازه درباره بیمه‌های شخص ثالث

امکان تعجیل در تاریخ اعزام به خدمت سربازی

سارق آهن آلات در بافق دستگیر شد

12 سمن در شهرستان خاتم فعال است

73 کیلوگرم حشیش در خاتم کشف شد

اشتغالزایی معلولان فقط با کمک دولت میسر نیست

برگزاری همایش قنات، نقش موثری در گردشگری اردکان دارد

فعالیت 16 پایگاه امدادی هلال احمر یزد در طرح نوروزی 98

رونمایی «سالار تکریت» در محفل خاطره پایداری یزد

کشف محموله یک میلیاردی قاچاق در یزد

51 میلیون تومان خسارت به مددجویان یزدی پرداخت شد

بازدید دانش‌آموزان هنرستان حائری یزد از ایسنا

چـنگ نـقش هـای مـاندگار برچـهره دیـوارهای شهر

کسب مهارت های ارتباطی در افزایش توانمندی ها موثر است

گذر از تنگناهای اقتصادی مستلزم همکاری همگانی است

1.7 میلیارد ریال کالای قاچاق در یزد کشف شد

بخشدار بهمن تسریع در ساخت درمانگاه مهردشت را خواستار شد

سالگرد شهید مدافع حرم در بهاباد برگزار شد

هشت مرکز نیکوکاری کمیته امداد یزد، آماده بهره برداری شد