خبر یزد

آخرين مطالب

پرورش کم‌کم از آموزش کشور رخت برمي‌بندد مقالات

پرورش کم‌کم از آموزش کشور رخت برمي‌بندد

  بزرگنمايي:

توجه به مسائل پرورشي از ديد هيچ‌کس پنهان نيست زيرا عوارض ناشي از اين بي‌توجهي‌ها در تمام جوامع به وضوح در تيررس عموم است.

افزايش آمار جرم و جنايت در جوامع، گوشه‌اي از اين روايت است و گونه ديگر آن در بين کساني ديده مي‌شود که تا بالاترين سطوح علمي پيشرفت کرده‌اند اما به علت عدم توجه به تربيت و پرورش آنان، شاهد دستاوردهاي مخرب اين جمع عليه جامعه بشري هستيم.

بخش تربيتي و پرورشي هم‌اکنون به عنوان حربه‌اي کارساز در اختيار کشورهايي است که تلاش مي‌کنند سيطره خود را بر جهان اعمال کنند و به خوبي دريافته‌اند که اگر نسل جوان را به سمت و سوي ضداخلاقي در ابعاد مختلف سوق دهند، دستيابي به اهداف از پيش تعيين شده آنان به خوبي امکان‌پذير است.

معاونت پرورشي امکانات اوليه ندارد

رئيس اداره آموزش و پرورش ابرکوه در اين باره به تشريح مسائل و مشکلاتي که بي‌توجهي و اهمال کاري در بخش پرورش را رقم مي‌زند، پرداخته است.

سيداحمد هدايت در مورد اهم مشکلات در بخش معاونت پرورشي آموزش و پرورش اظهار داشت: معاونت پرورشي از داشتن کمترين امکانات اوليه مانند دوربين عکاسي و فيلمبرداري، لب‌تاپ و کامپيوتر محروم است.

طرح‌هاي پرورشي بدون پشتوانه مالي است

اين مسئول افزود: وجود طرح‌هاي زيادي که البته هيچ يک از آنها پشتوانه مالي براي برايشان تعريف نشده است، يکي ديگر از اين مشکلات است.

هدايت ادامه داد: هيچ گونه اعتباري به حوزه پرورشي در دو سال اخير تخصيص داده نشده است به طوري که علاوه بر داشتن بدهي بابت تهيه جوايز مسابقات فرهنگي، هنري براي سال تحصيلي 91-‌90 هنوز تا اين تاريخ جوايز مسابقات سال 92-91 پرداخت نشده به علاوه آن که حق‌الزحمه داوران و طراحان سئوال مسابقات نيز داده نشده است.

هر 150 دانش آموز 12 ساعت کلاس پرورشي دارند

اين مسئول ابراز داشت: پايين بودن ميانگين ساعات پرورشي يکي ديگر از آسيب‌ها در اين زمينه است به طوري که در مدارس داراي جمعيت زير 150 نفر، 12 ساعت مربي اختصاص مي‌يابد که بسيار کم است ضمن اينکه به مدارس زير پوشش مجتمع، مربي پرورشي و تربيتي اختصاص نمي‌يابد.

به مرکز مشاوره ابرکوه بي‌توجهي مي‌شود

رئيس اداره آموزش و پرورش شهرستان ابرکوه همچنين اظهار داشت: به مرکز مشاوره ابرکوه نيز کد مستقل تعلق نگرفته است اين درحالي است که ساختمان مناسبي توسط فردي خير براي اين مرکز ساخته شده است.

هدايت با اشاره به برخي از مشکلات دو کانون فرهنگي ورزشي آموزش و پرورش ابرکوه اظهار داشت: کانون شهيد رجايي با مشکلات زيادي روبرو است که اهم آنها نداشتن امکانات اداري از قبيل سيستم کامپيوتر، لوازم ورزشي و وسائل کمک آموزشي است.

وي خاطرنشان کرد: نداشتن چشم انداز مناسب، خاکي بودن فضاي کانون و نداشتن ديوار و در ورودي مناسب را نيز بايد به اين مشکلات اضافه کرد.

هدايت ادامه داد: نداشتن سيستم مناسب نوري و صوتي داخل سالن و کمبود تجهيزات مختلف و ضروري بخش ديگري از اين مشکلات است.

قادر به پرداخت قبوض آب کانون شهيد رجايي نيستيم

اين مسئول خاطرنشان کرد: اين کانون حتي توانايي پرداخت قبض آب خود با توجه به وجود زمين چمن به مبلغ 5 ميليون تومان را نيز ندارد.

رئيس اداره آموزش و پرورش شهرستان ابرکوه در مورد مشکلات کانون دخترانه معراج نيز اظهار داشت: نداشتن مکان و فضاي مناسب از اصلي‌ترين مشکلات اين کانون به عنوان تنها کانون دخترانه شهرستان ابرکوه است.

وي بيان کرد: اين کانون هم‌اکنون در طبقه بالاي مدرسه شهيد نيکوبخت به فعاليت مشغول است و با کمترين امکانات و تجهيزات به حيات خود ادامه مي‌دهد.

هدايت ادامه داد: امکانات اداري و کمک آموزشي از قبيل چرخ خياطي، کامپيوتر و ساير امکانات براي تشکيل کلاس و آموزش نيز در اختيار اين کانون قرار ندارد.

ديدگاه مسئولان کشوري به فرهنگ نياز به تغيير دارد

همگان بر اين باور هستند که کشور اسلامي ايران در تيررس بيشترين هجوم کشورهاي سلطه‌طلب براي نفوذ در مقوله تربيتي در ديگر جوامع است.

اما اينکه آيا براي در امان ماندن از اين آسيب‌ها چاره‌انديشي نيز شده است، سئوالي است که نياز به پاسخ از سوي مسئولان ندارد.

تلاش‌هاي پراکنده و به قول معروف جزيره‌اي عمل کردن و استفاده از نيروهايي که در بسياري اوقات فاقد تخصص لازم در اين زمينه هستند، راهکار حل اين مشکلات نيست.

بهره‌گيري از نيروهاي متخصص در بزرگترين مجموعه فرهنگي کشور و استفاده از پتانسيل‌هاي معلمان، مربيان، دانش‌آموزان و اوليا بايد به صورت جدي در دستور کار قرار گيرد.

شايسته نيست که به طور مثال يک کانون فرهنگي که مورد استفاده بسياري قرار مي‌گيرد، فاقد سيستم کامپيوتر مناسب باشد و از مسئولان امر خواستار تلاش براي پرورش و تربيت صحيح ديني باشيم.

حل اين مشکلات تنها به مدد تغيير ديدگاه مسئولان کشوري به مقوله فرهنگ است و با توجه به اينکه به گفته مديران استاني اين مشکلات حتي در مراکز استان‌ها نيز ديده مي‌شود، نمي‌توان از مسئولان استان نيز چندان توقعي در اين زمينه داشت.

آنچه مسلم و واضح است، نمي‌توان داد مقابله با تهاجم فرهنگي سر داد اما براي مقابله با آن هيچ ابزاري در اختيار قرار نداد زيرا براي دفاع در مقابل جنگ نرم دشمن نيز، به حداقل وسايل و تجهيزات نياز است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لحظه های بهاری، فرصتی برای یزدی ها

سقف های ناایمن بالای سر دانش آموزان یزد

فرش اردکان، نماد فن و هنر

یزد، همچنان درگیر معضل آبگرفتگی

بارش بهاری بهترین ظرفیت برای تأمین آب شرب یزد است

توران‌‌پشت؛ روستایی دیدنی منسب به توراندخت ساسانی

آبشار سفیده ندوشن پدیده ای جذاب در استان یزد

صدای پتک و چکش آهنگری ندوشن رو به خاموشی است

شلختگی در اطلاع رسانی

قلعه جنت آباد بهاباد را بهتر بشناسیم

یزد، دیار پاکان در گذر تاریخ

به یزد سفر نکنید!

ستاره پیشگامان درخشید و ماه هندبال شد؛ صعود و قهرمانی دلچسب

جاذبه‌های زیباترین شهر خشتی ایران

هزینه های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*

اردکان، یونان کوچک استان یزد، آماده پذیرایی از گردشگران

خانه تکانی و لزوم صرفه جویی در مصرف آب

امانتی که پس از یک قرن باز نشد!

منارجنبان اثری کم نظیر در ندوشن

معرفی آب انبار های ندوشن استان یزد

نگاهی به جاذبه های دیدنی و گردشگری ندوشن

پدیده زمین خواری و ضرورت اقدام مردم و مسئولان مهریز

یزد جهانی، آماده استقبال از مسافران نوروزی

استفاده طولانی مدت از هندزفری و هدفون برای گوش مضر است

هجمه به وکالت؛ تعرض به عدالت

چادرملو دولتی است یا خصوصی؟!

کم آبی، مشکل عمده استان یزد

اعتدال در شهرسازی

تاثیر حضور زنان کارآفرین در سلامت اقتصاد

تلاش برای دمیدن جانی تازه به مجموعه‌ 700 ساله‌ی رکنیه یزد

اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا از نگاه هفته نامه جام یزد

بخشنامه‌های صادراتی چالش تجار ایرانی

نساجی، ظرفیتی برای اشتغال؛

نقش نگاره هایی که به هیچ انگاشته شد

نقش اسناد در روشنگری زندگی فرخی یزدی

یزد نو دیگری برای یزدی ها ‏در جزیره قشم ‏

خطرات پیست اسکی سخوید تفت را جدی بگیریم

یزد دومین استان کم بارش کشور

آبگرفتگی معابر یزد، قصه تلخی که هر سال تکرار می شود

«ولنتاین»؛ کابوس یا رویای جوانان ایرانی!؟

شخصیت‎شناسی افراد با استفاده از عملکردشان در فضای مجازی

استاندار آقازاده

امید مردم و تدبیر حکمران خوب در یزد

مردم یزد، فرهنگ یزد

مروری بر شكل‌گیری و آغاز نهضت شعار‌نویسی یزد

مطبوعات یزد، گرفتار در چنبرۀ مشکلات

آئین سده، پاسداشت دانش و خرد ایرانیان است

هویت شهر را سیاسی نکنید

فدراسیون به دام مخالفان کی روش نیفتد

رد پای یزدی‌ها در قیام 15 خرداد سال 42