خبر یزد

آخرين مطالب

توصیه‌های یک مشاور درباره بهداشت روانی ایام امتحانات علمي

توصیه‌های یک مشاور درباره بهداشت روانی ایام امتحانات

  بزرگنمايي:

یزد آنلاین - رییس مرکز بهداشت، درمان و مشاوره دانشگاه یزد همزمان با آغاز امتحانات پایان ترم با ذکر چند نکته برای کم کردن فشارهای روحی و رووانی امتحانات، گفت: دانشجویان از قانون 80 درصدی موفقیت پیروی کنند، هیچگاه در شروع دروس روی 100 درصد اتمام کار تمرکز نکنید و به جای آن، یک رویکرد واقع‌بینانه را با تعیین یک هدف برای تکمیل حداقل 80 درصد از کار برگزینید.
به گزارش ایسنا – منطقه یزد، دکتر «مریم زارع» با تشریح این که اکثر قریب به اتفاق دانشجویان پیش از امتحان یا وقایع مهم دیگر درجاتی از نگرانی را تجربه می‌کنند، خاطرنشان کرد: امتحانات یا مسائل مختلف زندگی نگرانی کم ما را برمی‌انگیزد اما نگرانی بیش از حد می‌تواند مشکل‌ساز باشد. مخصوصاً اگر در جریان آماده‌سازی و امتحان دادن مزاحمت ایجاد کند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: اضطراب مسری است، دانشجویان از عوامل واگیردار نظیر دانشجویان مضطرب دوری کنند، همه مطالعه را در یک یا دو جلسه فرسایشی قبل از امتحان، روی هم تلنبار نکنند، زمان مرورشان را توزیع کنند.
وی تصریح کرد: ما نیاز نداریم از سوی همه افراد تأیید شویم بلکه ما می‌توانیم بدون تأیید هر کسی زنده بمانیم و زندگی کنیم و به خودتان بقبولانید که همه پاسخ‌ها را نخواهید دانست.
زارع افزود: سخت‌ترین تکالیف را در بهترین زمان تمرکزتان انجام دهید، یک بازه زمانی برای مطالعه در نظر بگیرید تا خسته، بی‌حوصله و اشباع نشوید، پشت میز درس بخوانید نه این که دراز بکشید و بعد از مطالعه حداقل شش ساعت بخوابید، همچنین مراقب رفتارهای خوردن(خوردن وعده‌های غذایی سالم و مناسب) و خوابیدن خود باشید.
سوال‌های دروس امتحانی خود را حدس بزنید
رییس مرکز مشاوره دانشگاه یزد در ادامه با توضیح این که قبل از امتحان دانشجویان باید حدس بزنند امتحان چه مطالبی را پوشش خواهد داد، بیان کرد: درباره نوع امتحان فکر کنید این که تستی، تشریحی یا ترکیبی از هر دو است و در حین امتحان بر کل امتحان نظری بیندازید، زیر تمام کلمات مهم در دستور عمل‌ها خط بکشید، سؤال‌ها را به همان ترتیبی که برایتان جذاب است پاسخ دهید.
وی همچنین ادامه داد: نمره هر سؤال و زمان مجاز برای پاسخگویی به آن را در ذهنتان داشته باشید و چنانچه پاسخ دادن روشمندانه مورد نیاز است خودتان را مجبور به این کار کنید و برگه خود را چک کنید و ببینید سؤالی را جا نینداخته‌اید یا این که دستور عمل امتحان را به خوبی رعایت کرده‌اید.
زارع افزود: بعد از امتحان وقتی امتحان به پایان رسید به سراغ سؤال‌ها بروید و نه تنها ببینید کدام پرسشها را غلط جواب دادید بلکه چرا غلط پاسخ دادید را بررسی کنید، به این ترتیب دفعه بعد که امتحان داشتید، هوشیارانه مراقب نقاط ضعف خود خواهید بود، به آنچه درست انجام داده‌اید هم توجه کنید چرا که این کار نگرانی شما برای امتحان بعدی را کاهش می‌دهد.
مطالعه دقیق‌تر و هوشمندانه‌تر بجای مطالعه سخت‌تر
زارع با تشریح این که با استفاده از روش sq 3 r دانشجویان می‌توانند به جای مطالعه سخت‌تر و بیشتر از مطالعه دقیق‌تر و هوشمندانه‌تر استفاده کنند، گفت: مراحل این روش شامل پیشخوانی، سؤال کردن، دقیق‌خوانی، از بر گفتن و مرور است.
وی با بیان این که دانشجویان برای موفقیت در دانشگاه به مهارت‌های مطالعه نیاز دارند، گفت: دانشجویان ابتدا باید این مهارت‌ها را یاد بگیرند، آنها را تمرین کنند و مهارت‌های مطالعه را ارتقا دهند تا موفق شوند.
به گفته وی، عادت‌ها و روش‌های مطالعه دبیرستان غالباً برای مطالعه دروس دانشگاهی مناسب نیست بلکه به محض این که عادت مطالعه موثر را ارتقا دهید، مطالعه و یادگیری آسانتر خواهد شد و انگیزه شما افزایش می‌یابد و عملکرد تحصیلی شما بهبود خواهد یافت.
وی افزود: هدف از خواندن اجمالی، دستیابی به نکات و مطالب مهم کتاب و کشف ساختار متن و مطالب در زمان کوتاه و با سرعت زیاد است. روش مطالعه اجمالی، مبتنی بر نمونه گیری سریع از نکات اساسی و صرف نظر کردن از جزئیات است.
آشنایی با بخش‌های مختلف کتاب درسی
رییس مرکز مشاوره دانشگاه یزد تصریح کرد: با بخش‌های مختلف کتاب درسی آشنا شوید، از اول تا آخر کتاب را یک نگاه اجمالی بیندازید، مقدمه را بخوانید، فهرست محتوا را به صورت اجمالی بررسی کنید، به فصل آخر و صفحات پایانی کتاب نظری بیندازید و به هر فصل یک نگاه اجمالی بیندازید.
وی در ادامه اظهار کرد: هدف از پرسش، افزایش دامنه تمرکز حواس و درک عمیق‌تر معانی است، این روش مستلزم سوال کردن به طور جدی و پیگیری برای فهم عمیق مطالب است که کنجکاوی و هدف خواننده را از خواندن مطلب ارضا میکند.
این استاد دانشگاه گفت: وقتی کتابی را می‌خوانید، تصور کنید که دارید با نویسنده بحث می‌کنید. در مورد بیانات اظهار شده و ایده‌های ارائه شده پرسش‌هایی بپرسید. از خودتان بپرسید «چه»، «چگونه»، «چرا»، «چه کسی» و «کی». ببینید آیا نویسنده پاسخ‌هایی که شما را قانع کند ارائه کرده است یا نه، در خودتان سؤال بپرسید، سؤال پرسیدن، شما را خوانندۀ فعال می‌سازد و از یک خوانندۀ منفعل دور خواهید شد.
هدف از مطالعه درک کامل مطالب است
دکتر «مریم زارع» در بخش دیگری از سخنان خود هدف از دقیق‌خوانی را درک کامل مطالب خوانده شده و نگهداری آنها به طرزی منظم و منطقی درحافظه دانست و گفت: دانشجویان به طریقی که یادآوری آنها برای استفاده‌های بعدی میسر باشد، ایده اصلی نویسنده را در هر فصل شناسایی کنند و از رابطه مطالب آگاه شوند، بر آنچه می‌خوانند تمرکز کنند، از علامت‌گذاری و حاشیه‌نویسی استفاده نمایند، هم تصاویر، جدول‌ها و نمودارها را مطالعه کنند و آنچه خوانده‌اند را با جملات و کلمات خودشان بنویسند و خلاصه کنند.
وی خاطرنشان کرد: هدف از بر گفتن، این است که آنچه را خوانده‌اید، به خود پس دهید و از خود امتحان بگیرید درباره آنچه خوانده‌اید از خودتان سؤالاتی بپرسید، تلاش عامدانه‌ای برای به یادآوردن نکات مهم صورت دهید.
این مقام دانشگاه یزد در پایان اظهار کرد: مرور کردن یک مهارت مطالعه مهم است و باید در هر فعالیت یادگیری لحاظ شود، وقتی تکالیف کتاب درسی خود را به اتمام رساندید، قبل از این که کتاب را ببندید به صورت خلاصه یادداشت‌ها را برداشته و مطالبی که خط کشیده‌اید و علامت‌گذاری کرده‌اید را مرور کنید، پیش از آغاز یک تکلیف خواندن جدید، آنچه قبلاً خوانده‌اید را مرور کنید، کتاب‌شناسی کتاب‌ها، ضمیمه‌ها، راهنماهای مطالعه، رئوس کلی مطالب و کتاب‌های کار از خواندن شما حمایت می‌کنند، همچنین مرور امتحانیتان را با دقت برنامه‌ریزی کنید.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مؤلفه‌های متعددی در موفقیت دانش‌ آموزان یزد تأثیر دارد

اختصاص رتبه نخست کنکور سراسری 97 به دانش‌آموزان یزدی

راهیابی دانشگاه یزد به مسابقات جهانی رباتیک فیرا

گسترش همکاری‎‎های کشور کنیا با دانشگاه یزد

30 هزار نفر سه دهه اخیر از دانشگاه آزاد میبد دانش‌آموخته شدند

برگزاری نشست کتابخوانی در حوزه درمانی یزد؛ از کادر تا پزشک

آغاز فرایند ارجاع الکترونیکی پزشک خانواده در روستاهای یزد

نخبگان ایثارگر ضامن استقلال و اقتدار ایران اسلامی هستند

برگزاری نخستین المپیاد دانش‌آموزی نبوغ در یزد

برترین‌های دهمین دوره مسابقات پل ماکارونی کشور در یزد تجلیل شدند

مراقب بیماری‌های مشترك انسان و ماهی قرمز باشید!

52 نفر در کارگاه المپیاد دانش آموزی نانو بافق شرکت کردند

اختصاص رتبه نخست خاورمیانه به مجله تخصصی علوم تولید مثل یزد

دهمین دوره آموزشی«روش تدریس ریاض» در یزد برگزار شد

برگزاری چهارمین مسابقات ملی دانشجویی طراحی پارچه و پوشاک در یزد

نشست توجیهی هشتمین مناظره دانشجویی یزد برگزار شد

نشست توجیهی هشتمین مناظره دانشجویی یزد برگزار شد

برگزاری چهارمین مسابقات ملی دانشجویی طراحی پارچه و پوشاک در یزد

کارایی نظام آموزشی ما بالا اما اثربخشی آن پایین است

دست‌های همه ما به بحران آب آلوده است؛ «سازگاری با کم‌آبی» راه‌حل برون رفت از این بحران

ضرورت آینده‌پژوهی در یزد

فیلم مستند تالان در دانشگاه یزد نقد و بررسی شد

کمیته امداد و دانشگاه آزاد یزد تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

آزمون حفظ و مفاهیم قرآنی در ابرکوه برگزار شد

519 اثر به همایش مدرسه ایرانی،معماری ایرانی در یزد ارسال شد

سه هزارو 400 کودک اردکانی در طرح آمبلیوپی معاینه شدند

شکوفایی شارژ سریع و بی‌سیم

تجلیل از 3 دانشجوی نمونه کشوری دانشگاه علوم پزشکی یزد/ کسب رتبه نخست دانشگاه علوم پزشکی یزد

دفتر کنسولی دانشجویان بین‌المللی استان یزد راه‌اندازی شد

دفتر کنسولی دانشجویان بین‌المللی استان یزد راه‌اندازی شد

کاربردی کردن پژوهش‌های اجتماعی اولویت ورزش و جوانان یزد است

اضافه شدن ایموجی به پلاک خودروهای استرالیا

ارائه 10 مقاله برتر در چهارمین کنگره ملی جوانان در یزد

دانش آموزان مهریز در رقابت های آزمایشگاهی شرکت کردند

اولین سیم‌کارت نسل پنجم جهان رسما عرضه شد

نمایشگاه عفاف و حجاب در دانشگاه علم و هنر دایر شد

پیاده‌سازی استاندارد ISO/IEC17025 در تمام آزمایشگاه‌های همکار استاندارد یزد

گوشی تاشوی سامسونگ، اپل را تهدید می‌کند

رقابت بیش از 3000 نفر در یزد برای ورود به مقطع دکترا

وزیر علوم از شتاب‌دهنده پیشگامان یزد بازدید کرد

مهلت ثبت‌نام در رقابت‌های مناظره‌ دانشجویی تمدید شد

برگزاری اولین دوره آموزشی مربی مهد کودک در مهریز

لزوم ایجاد شبکه علمی در کشور/ رویکرد دانشگاه جامعه محور در کشور آغاز شد

دانشگاهیان باید مشکل گشای کشور در حوزه‌های مختلف باشند

بازنگری محتوای 8 هزار عنوان درس در وزارت علوم

ساماندهی مراکز آموزش عالی مطالبه یزد از وزارت علوم

لزوم تغییر مسیر دانشگاه‌ها برای مشارکت در توسعه کشور

امام جمعه یزد: علم آموزی بدون تقویت تعهد دینی فایده‌ای ندارد

ایران در حوزه نیروی انسانی متخصص هیچ کمبودی ندارد

یزد میزبان کنگره علمی مسائل اجتماعی جوانان