آخرين مطالب

یادداشت: حجاب و عفاف؛ چراغ قرمز جامعه مقالات

یادداشت: حجاب و عفاف؛ چراغ قرمز جامعه

  بزرگنمايي:

یزد آنلاین - حجاب و عفاف همچون چراغ قرمز ضامن امنیت و آرامش در جامعه است چرا که فرد بی حجاب در قدم اول امنیت اجتماعی و حتی امنیت جانی خود را به مخاطره می اندازد و سپس قدم در مسیر جنون انگیز و پر خطر می گذارد.
  قوانین به جامعه و افرادی که در آن زندگی می‌کنند، نظم و انضباط می‌دهند و باعث امنیت، رونق و شکوفایی در عرصه‌ها و ابعاد مختلف زندگی می‌شوند .
رعایت قانون و احترام به آن از جمله موضوعاتی است که امروزه در تمام کشورهای دنیا به آن اهمیت داده شده و مورد توجه مردم تمام جوامع به شمار می آید؛ بررسی ها و تحقیقات صورت گرفته نیز نشان می دهد هر کشوری که در آن مردم به قوانین، بیشتر احترام می گذارند و در رعایت کردن آنها دقت و اهتمام دارند آن کشور بیشتر از سایر کشورها پیشرفت کرده است .
دین مبین اسلام، پایه گذار قوانین و احکام الهی است، همچنین با تشکیل اولین حکومت اسلامی توسط پیامبر اکرم (ص) و تدوین و نگارش قوانین الهی که ازسوی جبرئیل امین به وی وحی می شد بر توجه و رعایت همه مسلمانان به قانون و احترام گذاشتن به آن تاکید شده به گونه ای که رعایت قانون و احترام به آن از ویژگی های اصلی یک مسلمان متقی و با ایمان به شمار می آید .
امروزه رعایت قانون به یک فرهنگ فرا ملی تبدیل شده، به نحوی که افرادی که در هر کشوری سکونت دارد و یا به کشور دیگر سفر می کند می بایست به قوانین آن پایبند بوده و رعایت آن را سرلوحه خود قرار دهند، این در حالی است که در هر جامعه ای عده ای قانون را مانع رسیدن به امیال شخصی خود دیده و آن را بر نمی تابند .
از این رو باید گفت قانون گریزی، آفت هر جامعه ای است اما شهروندان آن باید بدانند که قانون برای نظم بخشی ، هدف سازی و بهینه سازی زندگی آنها تهیه شده و قانون گریزی و دور زدن قانون توسط عده ای از افراد به ضرر کل جامعه منتهی می شود .
در صورتی که تک تک آحاد جامعه به مفهوم رعایت قانون پی ببرند خود در جلوگیری از قانون گریزی افراد دیگر پیش قدم شده و رعایت آن را به یکدیگر سفارش و تاکید می کنند که نتیجه آن شهروندان قانونمدار هستند که به سمت پیشرفت و تعالی پیش رفته و در جهت رضایت پروردگار قدم برمی دارند .
یکی از قوانین جامعه اسلامی ما قانون "حجاب و عفاف" برای بانوان است البته برخی از افراد انگشت شمار در جامعه به دلیل تصور غلطی که در ذهن خود دارند این قانون را بر نتابیده و با پوشش های نامتعارف و خارج از عرف و قانون در انظار عمومی ظاهر می شوند .
وقتی از این عده در مورد پوششان سوال می شود، معتقد هستند "موی خودم است و می خواهم آن را به دیگران نشان بدهم ، بدن خودم است و می خواهم با هر لباسی که دلم می خواهد آن را بپوشانم و به کسی هم ربطی ندارد. "
در پاسخ به آنها باید گفت، حجاب و عفاف مانند چراغ قرمز در جامعه عمل می کند؛ یکی از قوانین هر جامعه که رعایت آن الزامی است و یکی از قوانین بین المللی به شمار می آید، قانون چراغ قرمز است، تصور کنید اگر هر راننده ای بگوید خودروی خودم است و می خواهم از چراغ قرمز عبور کنم و جریمه آن را پرداخت می کنم ، در چنین وضعیتی نظم و انضباط شهر به هم می ریزد به گونه ای که نزاع، درگیری و نا امنی جامعه را فرا می گیرد؛ اگر هر کس در مورد حجاب و عفاف نیز این سخن را بگوید آن وقت با فساد علنی، نا امنی و هرج و مرج روبرو شده و این قانون شکنی به گسترش گناهان و آسیب های دیگر در جامعه می انجامد .
با این اوصاف در می یابیم، حجاب و عفاف همچون چراغ قرمز ضامن امنیت و آرامش در جامعه است چرا که فرد بی حجاب در قدم اول امنیت اجتماعی و حتی امنیت جانی خود را به مخاطره می اندازد و قدم در مسیر جنون انگیز و پر خطر می گذارد و در گام بعدی افراد جامعه را با گناه ، فساد و نا امنی همراه می کند .
پس نتیجه می گیریم تبعات بی حجابی همانند عبور از چراغ قرمز است ! که برای خود و دیگران ناامنی ایجاد می کند این مطلب نیز برای فرد بی حجاب هم صادق است؛ فاجعه بی حجابی برای اکثر افراد روشن نیست و تنها زمانی آثار آن برای مردم آشکار می شود که گرفتار نیش سمی مار خوش خط و خال شهوت انگیزی شوند و نا آگاهانه و آگاهانه فاجعه های بزرگتری از فاجعه یک تصادف ( که با رد شدن از چراغ قرمز بوجود آمده است ) را مشاهده کنند .
جدا از این مسئله باید متذکر شد فردی که از چراغ قرمز عبور می کند تنها قوانین اعتباری بشری را زیر پا می گذارد اما فردی که از خطوط قرمز حجاب و عفاف عبور می کند علاوه بر قوانین مدنی یک کشور اسلامی، قوانین الهی را نیز زیر پا گذاشته است .
بی تردید حجاب و عفاف خط قرمز جامعه اسلامی است و کسی که از این خط عبور کند نه تنها خود را دچار آسیب و خطر می سازد بلکه جامعه را نیز دچار فساد و ناامنی می کند؛ بنابر این همانطور که برای رعایت قانون در جامه فرهنگ سازی می شود، رعایت حجاب و عفاف نیز در دستور کار فرهنگ سازان و اهالی رسانه قرار گیرد تا انشاء اله روز به روز شاهد رعایت بیشتر این قانون الهی که قطعاً به نفع همه مردم و کل جامعه بشری است در جامعه اسلامی خود باشیم .*
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حال مهربانی، خوب نیست! محمدحسین فلاح

ظرفیت های نهفته صادرات در یزد

سرقت خبری، یک عمل ضد اخلاقی نیست؟!

روستایی كه مردمانش از زیر زمین بیرون می‌آمدند

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

نفس‌های صنعت طلای ایران به شماره افتاد

شلغم بخورید تا سرما نخورید

دست به دامن افغانی‌کِش‌ها ...

شهر دوچرخه‌ها، مردم دوچرخه‏‌سوار می‏‌خواهد

درآمدی بر معرفی میبد به عنوان شهر جهانی زیلو

روشندل؛ اما توانا

تکنیک ها برای مدیریت اختلافات زناشویی

جنگل های خاتم، نگین سبز کویر استان یزد

سکوت چاه های کشاورزی یزد آرامشی برای حیات

شهرداری این چنینم آرزوست

طبیب شهر

آتش‎نشانی، آمیزه‌ای از عشق و وظیفه

آیا شما با سواد هستید؟

گردشگر فرهنگی بهترین ظرفیت یزد

خرج‌هایی که با دخل‌ها نمی‎خواند

سال‌های تحصیلی پرالتهاب

موسیقی، به عنوان یک رسانه

برج خاموشان؛ مدفن دیرین زرتشتیان یزد

رعایت عدالت در حوزه انتخاباتی یزد

«قمات» برند قالی‌ یزد و قم/هنرمندانی که از ایده ناب نان می‌خورند

جهانی شدن یزد فرصتی برای رونق صنایع دستی ملی

هدفدار باش تا كامروا شوی

/یادداشت/ شناخت دنیای کودکان و چگونگی ایجاد رابطه با آنها

زنگ خطر افزایش ازدواج‏‏‌های زودهنگام

پیامد بی احتیاطی بزرگترها به خطر افتادن جان کودکان است

خورشید به خانه علی وارد شد *محمدحسین فلاح*

مصرف مغز گردو برای بیماران دیابتی مفید است

گردشگری و صنایع دستی، ظرفیت عظیم استان یزد در رویش اقتصادی

ترافیک میدان مهدیه یزد، کلاف سردر گم

پاک سرشت

خانه تاریخی کلاه‌دوزها یکی از جاذبه‌های کم‌نظیر یزد

تاثیر افزایش نرخ ارز در گردشگری شهرِ جهانی؛ فرصت یا تهدید؟!

نشریات محلی و محتوای تولیدی

قلب تپنده ورزش مرکز استان ، بالاخره تخریب شد!

رونق جاجیم بافی خاتم در گرو تامین بودجه و بازار فروش

/گزارش/ تماس پوستی مادر نیاز نوزادان زودرس به اکسیژن را کاهش می‌دهد

/گزارش/ اصلاح سبک زندگی لازمه داشتن بهداشت خواب مناسب است

اطلاع رسانی واقعی یا خیال بافی و توهم

یک مرد، یک روستا

ناوگان حمل و نقل عمومی یا کوره‌های آدم پزی!

خود انکاری فرهنگی

قنات‌ها هم ازدواج می‌کنند!

چرا امام جعفر صادق(ع) رییس مذهب شیعه نامید؟

صنعت گردشگری سلامت، گنجی مغفول در یزد

اختلال افسردگی در خانواده‌ها زمینه‌ ساز خودکشی است