خبر یزد

آخرين مطالب

عقدا، بزرگ شهري کوچک؛

رئيس شوراي شهر: سهم عقدا از آلايندگي‌ صنايع زياد است/بخشدار: عقدا فقط به اسم، يک شهر است مقالات

رئيس شوراي شهر: سهم عقدا از آلايندگي‌ صنايع زياد است/بخشدار: عقدا فقط به اسم، يک شهر است

  بزرگنمايي:

يزدانلاين- نكته حائز اهميت در مورد اين شهر اين است كه شايد در کمترين محدوده جغرافيايي ايران بتوان اين اندازه جاذبه گردشگري را در يک بخش کوچک نظاره‌گر بود؛ غار شگفت يزدان با ستون‌هاي استالاكتيت و استالاگميت که چشم هر بيننده‌اي را به خود خيره مي‌کند، باتلاق گاوخوبي، کال نمک عقدا، کوه‌ها و کوه پايه‌هاي ديدني و دشت‌هاي وسيع که گسل‌هاي زلزله در آن واقع شده، تنها بخشي از جاذبه‌هاي طبيعي اين شهر است.

از نظر جاذبه‌هاي توريستي نيز مي‌توان به اماكن ديدني و زيبايي مانند قلعه تاريخي "ياغ ميش" جاي مانده از دوره ساسانيان که استاد پيرنيا به ارزشمندي آن اذعان كرده است، قلعه "خرگوشي" از قلاع 999گانه شاه عباسي، قلعه "انارستان" مربوط به دوره صفويان، کاروانسراي "ابوالقاسم رشتي" مربوط به دوره قاجاريه، بزرگترين آب انبار بياباني ايران با ظرفيت بيش از 240 متر مکعب آب، معماري ورودي شهر مربوط به دوره ايلخاني، مسجد جامع و مسجد هلاکوخان، چاپارخانه، مسجد طيب و خانه "خالو ميرزا" اشاره كرد كه معرف پيشينه تاريخي عقدا هستند.

عقدا، شهر عالمان و بزرگاني مانند فاضل عقدايي، سيد فضل‌الله طباطبايي يزدي، سيد عزيزالله عقدايي،  ميرزا رضا کرماني(عقدايي)،  فرهاد آييش، علي افخمي، ملا اسماعيل عقدايي، سيد جعفر طباطبايي عقدايي، سيد عبدالعلي عقدايي مشهور به عقدايي بزرگ، زين العابدين عقدايي،  خطايي عقدايي،‌ غلامرضا خواجه سروي و سيد روح‌الله عقدايي نيز هست كه هر كدام چهره‌اي ماندگار در اين بزرگ شهر کوچک به شمار مي‌روند.

مسئولان و مديران اين شهر در سال‌هاي اخير در تلاش براي آباداني هر چه بيشتر و معرفي آن به گردشگران هستند كه البته در اين رابطه با كمبودها و مشكلاتي نيز مواجه هستند.

"محمد افخمي عقدا" رئيس شوراي اسلامي شهر عقدا و از فرهنگيان بازنشسته اين شهر از مهمترين اقدامات صورت گرفته براي معرفي ظرفيت‌هاي اين منطقه را ارتقاي موقعيت سياسي آن از بخش به شهر از هشت سال پيش ذكر كرد و افزود: در اين مدت بيشترين پتانسيل براي بازسازي ميراث فرهنگي و جلوگيري از تخريب بافت تاريخي شهر در سال جاري بکار گرفته شده است.

وي در اين باره اظهار كرد: در همين راستا نيز تاكنون محلات تاريخي هلاکو، چارسو و اطراف حسينيه بزرگ، مدرسه علميه، اطراف خانه نخل، آب انبار دو درگاهي و چندين محله و خانه تاريخي ديگر، مورد مرمت و بازسازي قرار گرفته است.

افخمي خاطرنشان كرد: البته اين اقدامات از سوي شوراي شهر و شهرداري با ثبت ملي و تملك بسياري از منازل تاريخي انجام گرفته است.

نويسنده کتاب "عقدا بزرگ شهري کوچک" با بيان اين که طرح بازآفريني بازار قديمي و اصلي شهر و نورپردازي قسمت‌هايي از بافت تاريخي از ديگر اين اقدامات بوده است، عنوان كرد: ساماندهي ورودي عقدا با توجه به جايگاه اين شهر به عنوان دروازه ورودي استان با بودجه 40 ميليارد ريال در حال انجام است.

رئيس شوراي شهر عقدا با اشاره به تامين سرمايه‌‌ي اين طرح از محل اعتبارات ماده 180، گفت: طرح مذكور در سه فاز طراحي و از ابتداي سال جاري آغاز شده كه هم‌اكنون از پيشرفت فيزيكي 30 درصد برخوردار است.

افخمي اجرايي شدن طرح جداسازي آب شرب و فضاي سبز اين منطقه کويري را از اقدامات ارزشمند و برنامه‌ريزي شده ذكر و تصريح كرد: البته اجرايي شدن و حفر چاه آن در گروي تامين اعتبار لازم در اين خصوص است.

وي از اقدامات رفاهي صورت گرفته براي مردم محروم اين شهر نيز به تجهيز 9 ميليارد ريالي آزمايشگاه عقدا به دستگاه‌هاي جديد آزمايشگاهي و همچنين خريد يک دستگاه يونيت دندان پزشکي براي بخش دندان پزشکي شهر با سرمايه‌گذاري 100ميليون ريال از بودجه شهرداري اشاره كرد.

اين مقام مسئول بيشترين بخش تامين اعتبارات شهر عقدا را از منبع اعتبارات ماده 123 ارزش افزوده صنايع خواند و گفت: متاسفانه رکود اقتصادي سال‌جاري، منابع درآمدي شهر عقدا را نيز تحت تاثير قرار داده به گونه‌اي که در اجرايي کردن خيلي از طرح‌ها با کمبود بودجه روبرو شده است و با ادامه‌ي اين روند فاقد درآمد پايدار خواهد شد.

وي صنعت را به شمشيري دو لبه تفسير کرد که در يک سمت آن پيشرفت و درآمد‌زايي براي مردم و در سوي ديگر آن آلايندگي و مشکلات ناشي از آن قرار دارد.

وي ادامه داد: اقدامات شايسته مسئولان استان و شهرستان در جذب سرمايه‌هاي عظيم در بخش صنايع فرصت مناسبي را براي مردم اين منطقه بوجود آورده است و نبايد فقط مسئله آلايندگي آن را برجسته کنيم، هر چند که اين موضوع نيز تاثيرات سوء خود را داشته که با برنامه‌ريزي بهتر مي‌توان به بهترين شکل ممکن آن را مديريت كرد.

افخمي در پايان نيز متذكر شد: البته مناطقي مانند عقدا که سهم عظيمي از آلايندگي‌هاي ناشي از وجود صنايع را نصيب خود کرده‌اند، توجه‌ي بيشتر و در کنار آن تخصيص اعتباراتي ويژه‌تري را مي طلبند که نبايد از نگاه مسئولان مغفول بماند.

"ناصر پايدار اردکاني" بخشدار عقدا نيز به نيازهاي  اين بخش اشاره و اظهار كرد: بزرگترين چالش اين منطقه، عدم وجود موقعيت شغلي براي نيروي جوان عقدا است كه اصلي‌ترين عامل مهاجرت بيش از نيمي از جمعيت اين شهر به حساب مي‌آيد.

وي عنوان كرد: متاسفانه در حال حاضر عقدا فقط به اسم، يک شهر است اما از لحاظ خيلي از امکانات همان بخش و روستا بيش نيست که بايد مورد توجه و حمايت بيشتري قرار گيرد.

پايدار اردكاني به موقعيت خاص و نزديکي اين شهر به دو خط ريلي در شمال و جنوب اين منطقه و امكان راه‌اندازي بندر خشک در آن اشاره كرد و گفت: البته مطالعات اين طرح نيز به همراه اخذ مجوز برداشت آب‌هاي فسيلي در منطقه انجام شده است و قابليت اجرايي دارد.

وي در بخش ديگري از سخنانش خاطرنشان كرد: بايد مسئولان استاني نيز نگاهي متفاوت به شهر عقدا داشته باشد چرا که عقدا دروارزه ورودي شمالي استان است مطمئنا حاصل توجه به اني منطقه از استان مي‌توانند در جذب مسافران و گردشگران بيشتر تاثير بسزايي داشته باشند.

پايدار از مسئولان خواست تا به جاي اين که سرفصل جمعيت را مبناي برنامه‌ريزي‌هاي خود قرار دهند، توجه به نيازهاي مناطق را در برنامه‌ريزي و اختصاص اعتبارات لحاظ كنند.

وي از برنامه‌‌ريزي براي توانمندسازي اين شهر با نگاه به طرح‌هاي اقتصادي و سرمايه‌گذاري و درآمدزايي و به تبع آن رضايتمندي حداکثري مردم خبر داد.

بخشدار عقدا در پايان نيز با بيان اين كه  در صورت اجرايي شدن برنامه ششم توسعه که بخشي از آن به تقسيم عوارض ناشي از آلايندگي‌هاي صنايع اشاره دارد و تجميع عوارض در مرکز استان، بيشترين ضرر شامل شهرهايي چون عقدا خواهد شد، گفت: در اين صورت عوارضي كه نصيب شهري چون عقدا واقع در مجاورت آلايندگي صنايع مي‌شود با شهرهايي كه هيچگونه آلايندگي از سوي صنايع ندارند، برابر خواهد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شهیدان رجایی و باهنر نماد ماندگار وحدت ملت و دولت است

لذت جنگل‌نوردی در دل کویر

طولانی‌ترین قنات کشور در مرکز جغرافیای ایران جاری است

فرار 50 ساله‌ی یزدی‌ها از گرمای تابستان با دسری خاص و ارزان‌

ویرانه‌ای در یزد که 200 دانش‎آموز دارد!

خرمای بافق رسید، کلاغ سبز پرید

178 مقاله در همایش ملی کارگاه‌های نانو فناوری در یزد پذیرفته شد

عرفه، روزی برای بخشایش گناهان و استجابت دعاست

کام تلخ شهروندان میبدی از آب شور در گرمای سوزان تابستان

حال و هوای این روزهای رودی كه به مزار بزرگان یزد تبدیل شد!

مروری بر زندگی تاجر یزدی که زندگی ایرانیان را دگرگون كرد

ماجرای تقدیم «تاج‌الشعرا» به شاعر یزدی از سوی ظالم‌ترین حاکم قاجار

آلایندگی دامداری‌ها، سلامت ساکنان کوی شهدای یزد را تهدید می کند

دنیای مجازی پرسه‌گاه بیماران جنسی

زنان باردار در مصرف برخی دمنوش‌های گیاهی احتیاط کنند

عناوین روزنامه‌های روز شنبه یزد

تیغ گرما روی گلوی دام‌های استان یزد!

بازار داغ گروه‌های مجازی گردشگری در فصل تعطیلات

نگاهی به روزنامه‌های روز دوشنبه یزد

یک شب در اورژانس

حذف هپاتیت C تا پایان سال 99 در یزد

اشتغال یزد به کام دیگران

آیا پرورش در نظام آموزش و پرورش مغفول مانده؟

غربت آذریزدی در برنامه‌های نمایشی/کودکانی که آذر را خوب می‌شناسند

آیا بعد از دو سال به تعهدات ثبت جهانی یزد پاسخی داده شده است؟

ثبت جهانی یزد، آغاز راهی بی پایان

مروری بر روزنامه‌های امروز یزد

کولاک گرما در یزد

کاهش ویترینی قیمت

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

سراب بارندگی استان یزد در کام دیو خشکسالی

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

یاران نارانان با خانواده معتادان اردکانی همدلی می کنند

صرفه جویی را به زلف باران گره نزنیم

دندان دردی که درمانگاهی خیریه را در اردکان بنا نهاد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

شخصیت شهید پاکنژاد طرح واره‌ای انسانی بود

اقتصاد مقاومتی یعنی کارآفرینی و استقلال اقتصادی

موزه ها را دریابیم

دیوار کوتاهی به نام پزشک!

توهم پرآبی

آب انبارهای اردکان، یادگارهایی که گاه معضل می شوند

حواستان به «برادرانه‌»های ما هست؟/ ماجرای «تبانی» علیه یک پدرشهید

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

روزنامه پیمان یزد: به تیم فوتبال شهید قندی فرصت بدهید

پرباری خرمن خوشه های طلایی گندم

فراخوان دومین جشنواره پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌های استان یزد

اتوبوسی که از سوار کردن یک کارگر ممانعت کرد، متوقف شد

مردم داری، کیمیای مدیریت

قدیمی‌ترین فناوری برای استحصال آب روبه زوال است