آخرين مطالب

صنعت هوایی و توانمندی شرکت های دانش بنیان و فناور در یزد علمي

صنعت هوایی و توانمندی شرکت های دانش بنیان و فناور در یزد

  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - میزگردی با عنوان «صنعت هوایی و توانمندی شرکت های دانش بنیان و فناور یزد»  برگزار و گفته شد که تولید صرف علم، فناوری نمی آورد، نهادهای دانش بنیان با توجه به تکنولوژی روز محصول تولید کنند تا بتوانند آن را بومی سازی کنند.
  در این میزگرد از اینکه از ایده های نو آنطور که باید و شاید استقبال نمی شود و در مسیر دارندگان آن سنگ اندازی های مختلفی وجود دارد، انتقاد کردند.
به اعتقاد شرکت کنندگان در این میزگرد، حمایت از نخبگان با هدف ورود علم، دانش نوین، تکیه بر استعدادها و دانش بومی برای رونق و بهبود چرخه تولید ضروری است.
در این میزگرد، علی حاجی غلام سریزدی مسئول مگاپارک هوایی پارک علم و فناوری و دبیر کارگروه تجهیزات فرودگاهی استان یزد، سید عبدالرضا حسینی نسب مدیرعامل شرکت توسعه پرواز حضور داشتند.
همچنین حسن درستکار دبیر انجمن نخبگان فرودگاه یزد به ارایه دیدگاه ها و فعالیت های مجموعه تحت مدیریت خود در حوزه صنعت هوایی پرداخت.
** فراهم کردن زیرساخت های صنعت هوایی در یزد
مسئول مگاپارک هوایی و دبیر کارگروه تجهیزات فرودگاهی یزد با اشاره به تلاش ها برای فراهم کردن زیرساخت های صنعت هوایی در استان می گوید: ایجاد زیرساخت صنعت هوایی زمانبر است اما تلاش ها را برای فراهم کردن آن به کار گرفته اند.
سریزدی به طرح هایی در زمینه تولید هواپیماهای پهن پیکر اشاره کرد و افزود: این طرح ها از نظر دانش یا فناوری دستاورد هایی داشت، اما از نظر محصول بدون دستاورد بود.
وی تصریح کرد: این طرح ها به علت حمایت نکردن دانشگاه ها و نهادهای مختلف برای تبدیل به محصول بومی نه پهن پیکر در میان پیکر و حتی هواپیمایی کوچک هم محقق نشد.
سریزدی خاطر نشان کرد: اردیبهشت سال 1397تفاهم نامه ای بین ستاد هواپیمایی با شرکت فرودگاه ها با هدف حمایت از شرکت های صنعت هوایی به امضا رسید.
دبیر کارگروه تجهیزات فرودگاهی یزد با اشاره به زیرساخت های تقاضا در حوزه صنعت هوایی یادآور شد: در ستاد هوایی کارگروه تجهیزات فرودگاهی تعریف شد که نیازهای این حوزه شناسایی شود.
** ساخت مرکز تحقیقات آزمایشگاهی
سریزدی با اشاره به زیرساخت های استاندارد افزود: در سال 94 تفاهم نامه ای بین دانشگاه یزد، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی منعقد شد.
وی اظهار داشت: در چارچوب این تفاهم نامه ساخت مرکز تحقیقات آزمایشگاهی در حوزه ایمنی استاندارد صنایع هوایی و هوانوردی در حوزه تجهیزات فرودگاهی اشاره شده بود که اکنون مقدمات آن فراهم است و هم اکنون در حال انعقاد قراردادی با
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستیم.
مسئول مگاپارک هوایی پارک علم و فناوری یزد در ادامه تصریح کرد: هدف از راه‌اندازی آزمایشگاه این است که مجموعه قطعاتی که در صنعت هوایی تولید می‌شود، به نحوی استانداردهای آن از طریق این آزمایشگاه بررسی و گواهی لازم صادر شود.
به گفته وی تمام قطعات و تجهیزاتی هوایی که ساخته می شود، باید از طریق این آزمایشگاه‌ها هم از لحاظ ایمنی و هم از لحاظ کیفیت آزمایش شود.
سریزدی از راه اندازی مرکز نوآوری هوایی ویژه دانش آموزان و دانشجویان مرکز نوآوری هوایی در پارک علم و فناوری، و دوره آموزش هوایی خبر داد و گفت: همچنین بازدیدهایی برای این 2گروه دارای ایده در این حوزه توسط مرکز انجام می شود.
** استفاده از توان نخبگان در پیشبرد اهداف
دبیر انجمن نخبگان فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد هم گفت: این نهاد از مرداد سال 96 با هدف همگرایی بین مخترعان و حمایت از نخبگان برای رفع مشکل تجهیزات فرودگاهی راه اندازی شد.
حسن درستکار اقدامات و فعالیت های انجمن را در این مدت مطلوب دانست و افزود: در حال حاضر 6 نفر عضو انجمن هستند.
وی اظهار داشت: با رایزنی هایی صورت گرفته، قرار شد که در آینده بتوانیم از دیگر استان افرادی به عضویت پذیرفته شوند.
**اثبات توانمندی مخترعان داخلی در تولید تجهیزات فرودگاهی
دبیر انجمن نخبگان فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد تصریح کرد: بسیاری تجهیزات فرودگاهی مورد نیاز از خارج وارد می شد، اما مخترعان و جوانان کشور ما ثابت کردند که می توانند این نیازها را در داخل طراحی و بومی سازی کنند.
درستکار افزود: باید از توان نخبگان در پیشبرد اهداف به ویژه با اثر بخشی بیشتر با تجاری‌ سازی علاوه بر بهره گیری از توان آنان به پیشبرد حوزه‌های مختلف، برای پیشرفت هم گامی اساسی برداشته شود که نیازمند حمایت، هدایت و هم‌افزایی فرابخشی است.
وی ادامه داد: اگر همگرایی و هم افزایی در تجهیزات داشته باشیم بخش قابل توجهی از آن با بومی سازی پاسخگوی نیازها خواهد بود.
وی با بیان اینکه نباید در مسیر بومی سازی ایده ها تنگ نظری ه باشد، افزود: حمایت از نخبگان صرفا نباید حمایت مالی باشد بلکه هدف داشته باشد و جریان نخبه پروری هم هدایت و کمک شود تا تجاری ‌سازی از ابتدا به عنوان راهبرد اساسی اتخاذ شود.
درستکار پیشنهاد کرد باید آزمایشگاه هابی که دانشگاه ها دارند در اختیار مخترعان قرار گیرد تا آنها بتواند راحت تر در مسیر اهداف خود حرکت کنند.
** صنعت هوایی، نیازمند زیرساخت تولید
همچنین مدیرعامل شرکت توسعه پرواز در میزد گرد یادشده گفت: صنعت هوایی نیاز به زیرساخت تولید دارد، طوریکه اگر در کشور تولید نداشته باشیم هر اختراعی هم باشد مورد نیازش نخواهد بود.
حسینی نسب افزود: هواپیماهای استیجاری کمک خلبان و مهندس پرواز و غیره دارد که مساله ای ناخوشایند برای ماست.
وی با بیان اینکه شرکت توسعه پرواز فعالیت در عرصه صنعت هوایی را از حدود 10 سال پیش آغاز کرد، اظهار داشت: پنج سال نخست با انجام تحقیقات سپری شد و پس از آن مذاکره با طرف های خارجی در دستور کار قرار گرفت و به انعقاد قرارداد با یک شرکت ایتالیایی سازنده هواپیما با موتورهای پیستونی انجامید.
وی ادامه داد: این شرکت در 10 سال اخیر ده ها فروند هواپیماها به ایران فروخت و در این خصوص همکاری خیلی خوبی هم دارد و در قالب تفاهم نامه ای موافقت خود را برای انتقال دانش و تولید هواپیما به ایران اعلام کرده است.
وی تصریح کرد: تاکنون هزینه های زیادی برای تولید هواپیماهای سنگین در کشور صورت گرفت اما نتیجه بخش نبود، از این رو برای دستیابی به دانش تولید هواپیماهای پیستونی دست به کار شدیم.
** احداث فرودگاه در مهریز
مدیرعامل شرکت توسعه پرواز با تبیین اهمیت تامین زیرساخت های لازم صنعت هوایی می گوید: تاکنون 220 میلیارد ریال صرف احداث فرودگاهی به وسعت 100 هکتار با 85 درصد پیشرفت کار در مهریز شده است.
به گفته حسینی نسب، هرچند ساخت سالن های تولید، آشیانه ، برج مراقبت، اداری، حصارکشی فرودگاه انجام شد، تاکنون نتوانسته ایم تسهیلات ارزی در خصوص انتقال دانش جذب کنیم.
به اعقتاد وی در حالی صنایع آلوده و پرآبخواه در مدت سه ماه تسهیلات ارزی را جذب می کنند.
وی تصریح کرد: در 2 سال گذشته با همکاری شرکت ایتالیایی به همه پرسش ها و ابهام ها در مورد انتقال فناوری ساخت هواپیما به ایران پاسخ داده شد.
مدیرعامل شرکت توسعه پرواز ادامه داد: با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت زیرساخت های لازم فراهم است و با اخذ مجوز های لازم به دنبال دریافت تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی هستیم که تاکنون محقق نشد.
حسینی نسب بیان کرد: با وجود اینکه صنعت هوایی در ردیف بودجه های صندوق توسعه ملی قرار نداشت برای آن ردیف بودجه تعریف شد اما بانک های عامل فقط به شرکت های پتروشیمی و نفتی تسهیلات ارزی پرداخت می کنند.
وی با بیان اینکه سال 1394 قرارداد 30 میلیون یورویی برای انتقال دانش ساخت هواپیما با شرکت ایتالیایی منعقد شد، اضافه کرد: هم اکنون 2 قرارداد با افزون بر 30 میلیون یورو آماده است که در صورت واریز مبلغ اولیه به امضا می رسد.
یزد در فاصله 620 کیلومتری جنوب شرق تهران پایتخت ایران قرار دارد و در مجاورت استان های اصفهان، فارس، خراسان جنوبی و کرمان قرار دارد.
این استان بر پایه سرشماری آبان سال 1395، یک میلیون و 138هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در 21شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها و مناطق عشایری زندگی می کنند.
یزد با دارا بودن ظرفیت های فراوان و موقعیت راهبردی یکی از مهم ترین قطب های سرمایه گذاری در بخش های تجارت و بازرگانی، میراث فرهنگی ،صنعت و معدن، حمل و نقل، توسعه آموزش عالی، پزشکی و توریسم درمانی محسوب می شود.
یزد نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان است و با عناوینی از جمله شهر بادگیرها، شهر کار، کاریز و کاهگل، دارالعباده، حسینیه ایران، شهر دوچرخه ها، شهر قنات ، قنوت و قناعت و آفتاب شناخته می شود.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گرامی‎‎داشت یاد دکتر «محمد امین قانعی‌راد» در دانشگاه یزد

تمرین کسب و کار در جامعه باید اشاعه و تبیین شود

تاثیر مصرف میوه «به» بر کنترل ویار حاملگی

یزد از نظر شیوع بیماری دیابت پنجمین استان کشور است

رییس جدید دانشگاه پیام نور میبد معرفی شد

اختصاص مدال نقره المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک به دانش‌آموز یزدی

التیام زخم‌های دهان و دندان با دم‌کرده‌ی گل انار

نخستین حضور یزدی‌ها در المپیاد نجوم/ اولین طلای نجوم عاید یزد شد

عضو هیات علمی دانشگاه یزد در فهرست سرآمدان علمی ایران

برگزاری سومین دوره مسابقات ملی دفاع سه دقیقه‌ای پایان‌نامه‌ دانشجویی در یزد

نخستین آیفون مجهز به 5G تا دو سال دیگر

معاون عمرانی استانداری یزد با پژوهشکده سازهای سنتی و نوین تفاهم‌نامه همکاری نوشتند

نقش برجسته اقتصاد دانش‌بنیان در مبارزه با استکبار/صادارت 292 هزار دلاری محصولات فناوری پارک یزد

همایش ملی هویت کودکان ایران 30 آبان در یزد برگزار می‌شود

سه باشگاه کتابخوانی در اردکان افتتاح شد

تاثیرات سوء صبحانه‎ نامناسب بر یادگیری دانش‏‌آموزان

دبیر کانون تفکر آب دانشگاه یزد: یافتن راهکار برای بحران آب، تنها با تدوین سند آمایش سرزمین ممکن است

ضرورت تعریف حقوق مالکیت فکری و صاحبان ایده در کشور

ارائه آموزش‌های قانون انتشار اسناد خزانه و اوراق قرضه در جهاددانشگاهی یزد

گسترش همکاری‏‌های صندوق پژوهش و فناوری یزد با بانک توسعه تعاون

گسترش همکاری‏‌های صندوق پژوهش و فناوری یزد با بانک توسعه تعاون

انتصاب معاون فناوری و نوآوری پارک یزد به عنوان مدیر طرح جامع پارک

هک داووس و انتشار اسامی قاتلان خاشقجی

جزئیات کلاهبرداری جدید از تماس‌های خارجی

برگزاری بازارچه بوخچه کتاب در یزد

آغاز ثبت‌نام جشنواره اختراعات و ابتکارات رویش در یزد

بهره‌برداری از مهمانسرای سبز دانشگاه یزد تا انتهای پاییز امسال

طرح ایران مهارت، گامی در جهت مهارت‌آموزی دانش‌آموزان است

رییس اسبق دانشگاه شهید بهشتی انتقاد کرد؛ دانشگاه‌های کشور ساختار علمی ندارند

دانشگاه‌های کشور ساختار علمی ندارند

تجمع دانشجویان مامایی و پرستاری دانشگاه آزاد میبد مقابل فرمانداری

برای پیوستن یزد به شبکه‌ی شهرهای جهانی تلاش می‌كنیم

یک مقام مسئول: با تمام توان مشکل را پیگیری می‌کنیم

راه‌اندازی اولین پایگاه استانی انجمن فناوری‌های بومی کشور در یزد

شكاف صنعت، دانشگاه و فرهنگ عامل افزایش بیكاری در یزد

پژوهشکده سازه‌های سنتی و نوین یزد با دانشکده امام علی (ع) تفاهم‌نامه نوشتند

لزوم راه‌اندازی 21 کانون سلامت محله تا پایان امسال در یزد

طراحی و اجرای طرح نوآورانه بار چرخ تعادلی (BCT) در کارگاه نوآوری دانشگاه یزد

24 مهرماه آخرین مهلت ثبت نام در بیست‌و هفتمین جشنواره دانشجوی نمونه

یزد از استان‎‎های پیشرو در انجام مطالعات بزرگ کوهورت است

اختصاص رتبه دوم به دانشگاه یزد در شاخص نیچر

نرم‌افزار «شهربین» در یزد رونمایی شد

رییس دانشگاه یزد: آزمایشگاه بیومکانیک حرکتی نوآورانه و روبه رشد است

آیین خوشامدگویی از دانشجویان ورودی جدید دانشگاه علم و هنر برگزار شد

یزد میزبان پنجمین سمینار تخصصی نظریه «قابلیت اعتماد»

دانشگاه علم و هنر یزد تکمیل ظرفیت می‌کند

آغاز ثبت‌نام حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان دانشگاه یزد

رییس بنیاد نخبگان یزد تاکید کرد؛ بکارگیری ظرفیت دانشجویان در برنامه‌های کارگروه دانشگاهیان، علم و فناوری

اهتمام جهانی به سودآوری استارتاپ‌ها در پارک‌های علم و فناوری

زمینه همکاری مرکز اطلاع رسانی سازمان ملل و دانشگاه یزد بررسی شد