خبر یزد

آخرين مطالب

صنعت هوایی و توانمندی شرکت های دانش بنیان و فناور در یزد علمي

صنعت هوایی و توانمندی شرکت های دانش بنیان و فناور در یزد

  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - میزگردی با عنوان «صنعت هوایی و توانمندی شرکت های دانش بنیان و فناور یزد»  برگزار و گفته شد که تولید صرف علم، فناوری نمی آورد، نهادهای دانش بنیان با توجه به تکنولوژی روز محصول تولید کنند تا بتوانند آن را بومی سازی کنند.
  در این میزگرد از اینکه از ایده های نو آنطور که باید و شاید استقبال نمی شود و در مسیر دارندگان آن سنگ اندازی های مختلفی وجود دارد، انتقاد کردند.
به اعتقاد شرکت کنندگان در این میزگرد، حمایت از نخبگان با هدف ورود علم، دانش نوین، تکیه بر استعدادها و دانش بومی برای رونق و بهبود چرخه تولید ضروری است.
در این میزگرد، علی حاجی غلام سریزدی مسئول مگاپارک هوایی پارک علم و فناوری و دبیر کارگروه تجهیزات فرودگاهی استان یزد، سید عبدالرضا حسینی نسب مدیرعامل شرکت توسعه پرواز حضور داشتند.
همچنین حسن درستکار دبیر انجمن نخبگان فرودگاه یزد به ارایه دیدگاه ها و فعالیت های مجموعه تحت مدیریت خود در حوزه صنعت هوایی پرداخت.
** فراهم کردن زیرساخت های صنعت هوایی در یزد
مسئول مگاپارک هوایی و دبیر کارگروه تجهیزات فرودگاهی یزد با اشاره به تلاش ها برای فراهم کردن زیرساخت های صنعت هوایی در استان می گوید: ایجاد زیرساخت صنعت هوایی زمانبر است اما تلاش ها را برای فراهم کردن آن به کار گرفته اند.
سریزدی به طرح هایی در زمینه تولید هواپیماهای پهن پیکر اشاره کرد و افزود: این طرح ها از نظر دانش یا فناوری دستاورد هایی داشت، اما از نظر محصول بدون دستاورد بود.
وی تصریح کرد: این طرح ها به علت حمایت نکردن دانشگاه ها و نهادهای مختلف برای تبدیل به محصول بومی نه پهن پیکر در میان پیکر و حتی هواپیمایی کوچک هم محقق نشد.
سریزدی خاطر نشان کرد: اردیبهشت سال 1397تفاهم نامه ای بین ستاد هواپیمایی با شرکت فرودگاه ها با هدف حمایت از شرکت های صنعت هوایی به امضا رسید.
دبیر کارگروه تجهیزات فرودگاهی یزد با اشاره به زیرساخت های تقاضا در حوزه صنعت هوایی یادآور شد: در ستاد هوایی کارگروه تجهیزات فرودگاهی تعریف شد که نیازهای این حوزه شناسایی شود.
** ساخت مرکز تحقیقات آزمایشگاهی
سریزدی با اشاره به زیرساخت های استاندارد افزود: در سال 94 تفاهم نامه ای بین دانشگاه یزد، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی منعقد شد.
وی اظهار داشت: در چارچوب این تفاهم نامه ساخت مرکز تحقیقات آزمایشگاهی در حوزه ایمنی استاندارد صنایع هوایی و هوانوردی در حوزه تجهیزات فرودگاهی اشاره شده بود که اکنون مقدمات آن فراهم است و هم اکنون در حال انعقاد قراردادی با
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستیم.
مسئول مگاپارک هوایی پارک علم و فناوری یزد در ادامه تصریح کرد: هدف از راه‌اندازی آزمایشگاه این است که مجموعه قطعاتی که در صنعت هوایی تولید می‌شود، به نحوی استانداردهای آن از طریق این آزمایشگاه بررسی و گواهی لازم صادر شود.
به گفته وی تمام قطعات و تجهیزاتی هوایی که ساخته می شود، باید از طریق این آزمایشگاه‌ها هم از لحاظ ایمنی و هم از لحاظ کیفیت آزمایش شود.
سریزدی از راه اندازی مرکز نوآوری هوایی ویژه دانش آموزان و دانشجویان مرکز نوآوری هوایی در پارک علم و فناوری، و دوره آموزش هوایی خبر داد و گفت: همچنین بازدیدهایی برای این 2گروه دارای ایده در این حوزه توسط مرکز انجام می شود.
** استفاده از توان نخبگان در پیشبرد اهداف
دبیر انجمن نخبگان فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد هم گفت: این نهاد از مرداد سال 96 با هدف همگرایی بین مخترعان و حمایت از نخبگان برای رفع مشکل تجهیزات فرودگاهی راه اندازی شد.
حسن درستکار اقدامات و فعالیت های انجمن را در این مدت مطلوب دانست و افزود: در حال حاضر 6 نفر عضو انجمن هستند.
وی اظهار داشت: با رایزنی هایی صورت گرفته، قرار شد که در آینده بتوانیم از دیگر استان افرادی به عضویت پذیرفته شوند.
**اثبات توانمندی مخترعان داخلی در تولید تجهیزات فرودگاهی
دبیر انجمن نخبگان فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد تصریح کرد: بسیاری تجهیزات فرودگاهی مورد نیاز از خارج وارد می شد، اما مخترعان و جوانان کشور ما ثابت کردند که می توانند این نیازها را در داخل طراحی و بومی سازی کنند.
درستکار افزود: باید از توان نخبگان در پیشبرد اهداف به ویژه با اثر بخشی بیشتر با تجاری‌ سازی علاوه بر بهره گیری از توان آنان به پیشبرد حوزه‌های مختلف، برای پیشرفت هم گامی اساسی برداشته شود که نیازمند حمایت، هدایت و هم‌افزایی فرابخشی است.
وی ادامه داد: اگر همگرایی و هم افزایی در تجهیزات داشته باشیم بخش قابل توجهی از آن با بومی سازی پاسخگوی نیازها خواهد بود.
وی با بیان اینکه نباید در مسیر بومی سازی ایده ها تنگ نظری ه باشد، افزود: حمایت از نخبگان صرفا نباید حمایت مالی باشد بلکه هدف داشته باشد و جریان نخبه پروری هم هدایت و کمک شود تا تجاری ‌سازی از ابتدا به عنوان راهبرد اساسی اتخاذ شود.
درستکار پیشنهاد کرد باید آزمایشگاه هابی که دانشگاه ها دارند در اختیار مخترعان قرار گیرد تا آنها بتواند راحت تر در مسیر اهداف خود حرکت کنند.
** صنعت هوایی، نیازمند زیرساخت تولید
همچنین مدیرعامل شرکت توسعه پرواز در میزد گرد یادشده گفت: صنعت هوایی نیاز به زیرساخت تولید دارد، طوریکه اگر در کشور تولید نداشته باشیم هر اختراعی هم باشد مورد نیازش نخواهد بود.
حسینی نسب افزود: هواپیماهای استیجاری کمک خلبان و مهندس پرواز و غیره دارد که مساله ای ناخوشایند برای ماست.
وی با بیان اینکه شرکت توسعه پرواز فعالیت در عرصه صنعت هوایی را از حدود 10 سال پیش آغاز کرد، اظهار داشت: پنج سال نخست با انجام تحقیقات سپری شد و پس از آن مذاکره با طرف های خارجی در دستور کار قرار گرفت و به انعقاد قرارداد با یک شرکت ایتالیایی سازنده هواپیما با موتورهای پیستونی انجامید.
وی ادامه داد: این شرکت در 10 سال اخیر ده ها فروند هواپیماها به ایران فروخت و در این خصوص همکاری خیلی خوبی هم دارد و در قالب تفاهم نامه ای موافقت خود را برای انتقال دانش و تولید هواپیما به ایران اعلام کرده است.
وی تصریح کرد: تاکنون هزینه های زیادی برای تولید هواپیماهای سنگین در کشور صورت گرفت اما نتیجه بخش نبود، از این رو برای دستیابی به دانش تولید هواپیماهای پیستونی دست به کار شدیم.
** احداث فرودگاه در مهریز
مدیرعامل شرکت توسعه پرواز با تبیین اهمیت تامین زیرساخت های لازم صنعت هوایی می گوید: تاکنون 220 میلیارد ریال صرف احداث فرودگاهی به وسعت 100 هکتار با 85 درصد پیشرفت کار در مهریز شده است.
به گفته حسینی نسب، هرچند ساخت سالن های تولید، آشیانه ، برج مراقبت، اداری، حصارکشی فرودگاه انجام شد، تاکنون نتوانسته ایم تسهیلات ارزی در خصوص انتقال دانش جذب کنیم.
به اعقتاد وی در حالی صنایع آلوده و پرآبخواه در مدت سه ماه تسهیلات ارزی را جذب می کنند.
وی تصریح کرد: در 2 سال گذشته با همکاری شرکت ایتالیایی به همه پرسش ها و ابهام ها در مورد انتقال فناوری ساخت هواپیما به ایران پاسخ داده شد.
مدیرعامل شرکت توسعه پرواز ادامه داد: با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت زیرساخت های لازم فراهم است و با اخذ مجوز های لازم به دنبال دریافت تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی هستیم که تاکنون محقق نشد.
حسینی نسب بیان کرد: با وجود اینکه صنعت هوایی در ردیف بودجه های صندوق توسعه ملی قرار نداشت برای آن ردیف بودجه تعریف شد اما بانک های عامل فقط به شرکت های پتروشیمی و نفتی تسهیلات ارزی پرداخت می کنند.
وی با بیان اینکه سال 1394 قرارداد 30 میلیون یورویی برای انتقال دانش ساخت هواپیما با شرکت ایتالیایی منعقد شد، اضافه کرد: هم اکنون 2 قرارداد با افزون بر 30 میلیون یورو آماده است که در صورت واریز مبلغ اولیه به امضا می رسد.
یزد در فاصله 620 کیلومتری جنوب شرق تهران پایتخت ایران قرار دارد و در مجاورت استان های اصفهان، فارس، خراسان جنوبی و کرمان قرار دارد.
این استان بر پایه سرشماری آبان سال 1395، یک میلیون و 138هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در 21شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها و مناطق عشایری زندگی می کنند.
یزد با دارا بودن ظرفیت های فراوان و موقعیت راهبردی یکی از مهم ترین قطب های سرمایه گذاری در بخش های تجارت و بازرگانی، میراث فرهنگی ،صنعت و معدن، حمل و نقل، توسعه آموزش عالی، پزشکی و توریسم درمانی محسوب می شود.
یزد نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان است و با عناوینی از جمله شهر بادگیرها، شهر کار، کاریز و کاهگل، دارالعباده، حسینیه ایران، شهر دوچرخه ها، شهر قنات ، قنوت و قناعت و آفتاب شناخته می شود.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در گفت و گو با ایسنا مطرح شد؛ مرغ‌های هورمونی در ایران خرافات است

مؤلفه‌های متعددی در موفقیت دانش‌ آموزان یزد تأثیر دارد

اختصاص رتبه نخست کنکور سراسری 97 به دانش‌آموزان یزدی

راهیابی دانشگاه یزد به مسابقات جهانی رباتیک فیرا

گسترش همکاری‎‎های کشور کنیا با دانشگاه یزد

30 هزار نفر سه دهه اخیر از دانشگاه آزاد میبد دانش‌آموخته شدند

برگزاری نشست کتابخوانی در حوزه درمانی یزد؛ از کادر تا پزشک

آغاز فرایند ارجاع الکترونیکی پزشک خانواده در روستاهای یزد

نخبگان ایثارگر ضامن استقلال و اقتدار ایران اسلامی هستند

برگزاری نخستین المپیاد دانش‌آموزی نبوغ در یزد

برترین‌های دهمین دوره مسابقات پل ماکارونی کشور در یزد تجلیل شدند

مراقب بیماری‌های مشترك انسان و ماهی قرمز باشید!

52 نفر در کارگاه المپیاد دانش آموزی نانو بافق شرکت کردند

اختصاص رتبه نخست خاورمیانه به مجله تخصصی علوم تولید مثل یزد

دهمین دوره آموزشی«روش تدریس ریاض» در یزد برگزار شد

برگزاری چهارمین مسابقات ملی دانشجویی طراحی پارچه و پوشاک در یزد

نشست توجیهی هشتمین مناظره دانشجویی یزد برگزار شد

نشست توجیهی هشتمین مناظره دانشجویی یزد برگزار شد

برگزاری چهارمین مسابقات ملی دانشجویی طراحی پارچه و پوشاک در یزد

کارایی نظام آموزشی ما بالا اما اثربخشی آن پایین است

دست‌های همه ما به بحران آب آلوده است؛ «سازگاری با کم‌آبی» راه‌حل برون رفت از این بحران

ضرورت آینده‌پژوهی در یزد

فیلم مستند تالان در دانشگاه یزد نقد و بررسی شد

کمیته امداد و دانشگاه آزاد یزد تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

آزمون حفظ و مفاهیم قرآنی در ابرکوه برگزار شد

519 اثر به همایش مدرسه ایرانی،معماری ایرانی در یزد ارسال شد

سه هزارو 400 کودک اردکانی در طرح آمبلیوپی معاینه شدند

شکوفایی شارژ سریع و بی‌سیم

تجلیل از 3 دانشجوی نمونه کشوری دانشگاه علوم پزشکی یزد/ کسب رتبه نخست دانشگاه علوم پزشکی یزد

دفتر کنسولی دانشجویان بین‌المللی استان یزد راه‌اندازی شد

دفتر کنسولی دانشجویان بین‌المللی استان یزد راه‌اندازی شد

کاربردی کردن پژوهش‌های اجتماعی اولویت ورزش و جوانان یزد است

اضافه شدن ایموجی به پلاک خودروهای استرالیا

ارائه 10 مقاله برتر در چهارمین کنگره ملی جوانان در یزد

دانش آموزان مهریز در رقابت های آزمایشگاهی شرکت کردند

اولین سیم‌کارت نسل پنجم جهان رسما عرضه شد

نمایشگاه عفاف و حجاب در دانشگاه علم و هنر دایر شد

پیاده‌سازی استاندارد ISO/IEC17025 در تمام آزمایشگاه‌های همکار استاندارد یزد

گوشی تاشوی سامسونگ، اپل را تهدید می‌کند

رقابت بیش از 3000 نفر در یزد برای ورود به مقطع دکترا

وزیر علوم از شتاب‌دهنده پیشگامان یزد بازدید کرد

مهلت ثبت‌نام در رقابت‌های مناظره‌ دانشجویی تمدید شد

برگزاری اولین دوره آموزشی مربی مهد کودک در مهریز

لزوم ایجاد شبکه علمی در کشور/ رویکرد دانشگاه جامعه محور در کشور آغاز شد

دانشگاهیان باید مشکل گشای کشور در حوزه‌های مختلف باشند

بازنگری محتوای 8 هزار عنوان درس در وزارت علوم

ساماندهی مراکز آموزش عالی مطالبه یزد از وزارت علوم

لزوم تغییر مسیر دانشگاه‌ها برای مشارکت در توسعه کشور

امام جمعه یزد: علم آموزی بدون تقویت تعهد دینی فایده‌ای ندارد

ایران در حوزه نیروی انسانی متخصص هیچ کمبودی ندارد