خبر یزد

آخرين مطالب

بشارت یزد:

رعایت عدالت در حوزه انتخاباتی یزد مقالات

رعایت عدالت در حوزه انتخاباتی یزد

  بزرگنمايي:

خبر یزد - روزنامه محلی بشارت یزد در تازه ترین شماره خود در یادداشتی با عنوان «رعایت عدالت در حوزه انتخاباتی یزد» به موضوع افزایش تعداد نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و لزوم رعایت عدالت در این خصوص پرداخته است.
در این مطلب به قلم محمدحسین جعفری و امید عندلیب فیروز آبادی آمده: مطابق با قانون اساسی، نظام جمهوری اسلامی ایران به سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه تقسیم شده است . مطابق با اصل 58 قانون اساسی: اعمال قوه مقننه از طریق مجلس شورای اسلامی است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل شده است و مصوبات آن پس از طی مراحلی که در اصول بعد می آید، برای اجرا به قوه مجریه و قضاییه ابلاغ می گردد.
همچنین اصل 62 قانون اساسی مقرر می دارد: مجلس شورای اسلامی از نمایندگان ملت که به طور مستقیم با رای مخفی انتخاب می شوند تشکیل می گردد.
در ادامه اصل 64 قانون اساسی در خصوص تعداد نمایندگان و چگونگی افزایش آنها مقرر می دارد: عده نمایندگان مجلس شورای اسلامی دویست و هفتاد نفر است و از تاریخ همه پرسی سال 1368 هجری شمسی، پس از هر ده سال، با در نظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها بیست نفر نماینده می تواند اضافه شود، محدوده حوزه های انتخابیه و تعداد نمایندگان را قانون معین می کند.
با عنایت به اصل شصت و چهارم قانون اساسی تا سال 1398 تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی می بایست به 330 نفر برسد(هر ده سال بیست نماینده) که در حال حاضر تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی 290 نفر است و با توجه به رشد جمعیت و میزان مطالبات مردمی افزایش تعداد نمایندگان ضروری به نظر می رسد.
اما نکته قابل توجه مغفول ماندن رعایت عدالت و انصاف در حوزه های انتخابیه استان یزد و تعداد نمایندگان آن است . با نگاهی به آخرین سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 این عدم رعایت عدالت و انصاف در این حوزه انتخابیه بیشتر به چشم می آید که در ذیل به برخی از این آمار ها می پردازیم:
شهر یزد به عنوان مرکز استان، بر طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن دارای 656،474 نفر را در خود جای داده است و نکته قابل توجه و تامل آن است که شهر یزد با این جمعیت تنها مرکز استانی است که بین مراکز استانی با جمعیت پانصد هزار نفر تا یک میلیون نفر ، تنها یک نماینده دارد و بقیه مراکز استان با جمعیت بالای پانصد هزار تا یک میلیون نفر همگی دارای دو یا سه نماینده در مجلس شورای اسلامی می باشند. شایان ذکر است برخی مراکز استان با جمعیت کمتر از پانصد هزار نفر مانند ایلام و بجنورد ، که حتی جمعیت حوزه انتخابیه آنها نیز از جمعیت شهر یزد نیز کمتر می باشد دارای 2 نماینده در مجلس شورای اسلامی می باشند.
نکته قابل توجه دیگر آن که نه تنها شهر یزد به عنوان مرکز استان در میان مراکز استانی با جمعیت 500 تا یک میلیون نفر جمعیت از تعداد نمایندگان کمتری برخوردار است بلکه در مقایسه با برخی حوزه های انتخابیه که تک شهر بوده و مرکز استان نیز نمی باشند، با جمعیت به مراتب پایین تر، نیز تعداد نمایندگان کمتری را در مجلس شورای اسلامی دارا می باشد که از جمله آنها می توان به شهر های بروجرد (2 نماینده)، آبادان (2نماینده)، بابل (2 نماینده)، ملایر (2 نماینده) و ... که این شهر ها تنها نمونه ای از آنها هستند و حوزه های انتخابیه دیگری نیز به چشم می خورد که از حوصله این بحث خارج است.
این عدم رعایت عدالت و انصاف در تعداد نمایندگان می توان در استان های بالای یک میلیون نفر جمعیت نیز قابل مشاهده است: به صورتی که استان یزد با جمعیت بالای یک میلیون نفر دارای 4 نماینده ولی استان های کردستان (6 نماینده)، کرمانشاه (8 نماینده)، گلستان (7 نماینده)، لرستان (9 نماینده) مرکزی (7 نماینده) ، هرمزگان (5نماینده) ، همدان(9نماینده) و این در حالی است که استان یزد با جمعیت بالای یک میلیون نفر و مساحت 130،458 کیلومتر مربع و استان سمنان یا جمعیت کمتر از یک میلیون (702،360) و مساحت 97،491 کیلومتر مربع ، از تعداد نمایندگان برابری (4نماینده) برخوردار هستند.
اکنون که زمزمه هایی در خصوص افزایش نمایندگان مجلس شورای اسلامی به گوش می رسد و آزمونی دیگر برای عدالت و انصاف، که از ارزش های مهم اسلام و نظام جمهوری اسلامی و تمام بشریت، به حساب می آید به گوش می رسد، به نظر می رسد تا تصمیم گیران و مسئولین مربوطه بویژه مجاس شورای اسلامی به دور از برخوردهای سیاسی و جناحی، رانت، هیاهوهای سیاسی و غیر سیاسی با ترازوی عدل و انصاف و همچنین با در نظر گرفتن اصل شصت و چهارم قانون اساسی و بند ١ سیاستهای کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و در اجرای بند یک اصل ١١٠ قانون اساسی که مقرر می دارد«تعیین حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی بر مبنای جمعیت و مقتضیات اجتناب ناپذیر به گونه ایی که حداکثر عدالت انتخاباتی و همچنین شناخت مردم از نامزدها فراهم گردد» نسبت به افزایش نمایندگان و تعیین حوزه های انتخاباتی اقدام کرده و بتوانند برگ درخشان و زرین دیگری بر دفتر انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران بیفزایند.
روزنامه بشارت یزد در گستره استان یزد منتشر و توزیع می شود.
160 رسانه در استان یزد مجوز دارند که از این تعداد ١١٦ مجوز متعلق به نشریات چاپی، ٢٨ مورد متعلق به رسانه های برخط (خبرگزاری و پایگاه خبری) و ١٦ مجوز هم مربوط به رسانه های الکترونیک غیر برخط است.
7532/ 6197

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لحظه های بهاری، فرصتی برای یزدی ها

سقف های ناایمن بالای سر دانش آموزان یزد

فرش اردکان، نماد فن و هنر

یزد، همچنان درگیر معضل آبگرفتگی

بارش بهاری بهترین ظرفیت برای تأمین آب شرب یزد است

توران‌‌پشت؛ روستایی دیدنی منسب به توراندخت ساسانی

آبشار سفیده ندوشن پدیده ای جذاب در استان یزد

صدای پتک و چکش آهنگری ندوشن رو به خاموشی است

شلختگی در اطلاع رسانی

قلعه جنت آباد بهاباد را بهتر بشناسیم

یزد، دیار پاکان در گذر تاریخ

به یزد سفر نکنید!

ستاره پیشگامان درخشید و ماه هندبال شد؛ صعود و قهرمانی دلچسب

جاذبه‌های زیباترین شهر خشتی ایران

هزینه های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*

اردکان، یونان کوچک استان یزد، آماده پذیرایی از گردشگران

خانه تکانی و لزوم صرفه جویی در مصرف آب

امانتی که پس از یک قرن باز نشد!

منارجنبان اثری کم نظیر در ندوشن

معرفی آب انبار های ندوشن استان یزد

نگاهی به جاذبه های دیدنی و گردشگری ندوشن

پدیده زمین خواری و ضرورت اقدام مردم و مسئولان مهریز

یزد جهانی، آماده استقبال از مسافران نوروزی

استفاده طولانی مدت از هندزفری و هدفون برای گوش مضر است

هجمه به وکالت؛ تعرض به عدالت

چادرملو دولتی است یا خصوصی؟!

کم آبی، مشکل عمده استان یزد

اعتدال در شهرسازی

تاثیر حضور زنان کارآفرین در سلامت اقتصاد

تلاش برای دمیدن جانی تازه به مجموعه‌ 700 ساله‌ی رکنیه یزد

اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا از نگاه هفته نامه جام یزد

بخشنامه‌های صادراتی چالش تجار ایرانی

نساجی، ظرفیتی برای اشتغال؛

نقش نگاره هایی که به هیچ انگاشته شد

نقش اسناد در روشنگری زندگی فرخی یزدی

یزد نو دیگری برای یزدی ها ‏در جزیره قشم ‏

خطرات پیست اسکی سخوید تفت را جدی بگیریم

یزد دومین استان کم بارش کشور

آبگرفتگی معابر یزد، قصه تلخی که هر سال تکرار می شود

«ولنتاین»؛ کابوس یا رویای جوانان ایرانی!؟

شخصیت‎شناسی افراد با استفاده از عملکردشان در فضای مجازی

استاندار آقازاده

امید مردم و تدبیر حکمران خوب در یزد

مردم یزد، فرهنگ یزد

مروری بر شكل‌گیری و آغاز نهضت شعار‌نویسی یزد

مطبوعات یزد، گرفتار در چنبرۀ مشکلات

آئین سده، پاسداشت دانش و خرد ایرانیان است

هویت شهر را سیاسی نکنید

فدراسیون به دام مخالفان کی روش نیفتد

رد پای یزدی‌ها در قیام 15 خرداد سال 42