خبر یزد

آخرين مطالب

ششمين استان صنعتي کشور در فقر امکانات ورزشي کارگري مقالات

ششمين استان صنعتي کشور در فقر امکانات ورزشي کارگري

  بزرگنمايي:

استان يزد در حال حاضر تقريباً در همه شهرستان‌هاي خود يک شهرک صنعتي و با احتساب منطقه ويژه اقتصادي، حتي اگر به لحاظ بعد مساحت نيز حساب کنيم، از گسترده‌ترين پايگاه‌هاي استقرار صنايع در کشور به شمار مي‌رود.

يزد که بر اساس آخرين سرشماري‌ها حدود يک ميليون و 30 هزار نفر جمعيت دارد، 63 درصد از جمعيت آن را خانواده بزرگ جامعه کارگري تشکيل مي‌دهند.

هم‌اکنون بيش از 200 هزار کارگر در استان يزد مشغول به فعاليت هستند که اگر خانواده هر يک از اين کارگران را به طور ميانگين 3.5 نفر محاسبه کنيم، حدود 750 هزار نفر از جمعيت اين استان را خانواده کارگري تشکيل مي‌دهند.

65 درصد جمعيت استان يزد را خانواده کارگري تشکيل مي‌دهد

اين رقم نشان مي‌دهد که بيش از 65 درصد جمعيت استان يزد در حوزه خانواده کارگري اين استان جاي گرفته‌اند و اين امر خود حقي بزرگ براي اين قشر براي استفاده از امکانات رفاهي ايجاد مي‌کند.

گرچه سطح توقع جامعه کارگري هميشه کم بوده و اين قشر به کمترين‌ها قناعت کرده‌اند اما در برخي موارد کمبودها به حدي است که حتي اگر اين قشر اعتراضي نداشته باشند، کمبود اين امکانات سئوال برانگيز است.

دولت بارها و بارها به ويژه در هفته کارگري که گذشت، از تلاش و برنامه‌ريزي براي ارتقا رفاه اجتماعي کارگران خبر داد اما به اين نکته نيز تاکيد داشته که امکانات دولت براي خدمت به جامعه کارگر محدود است.

ششمين استان صنعتي کشور بي‌بهره از حداقل امکانات ورزشي

با همه اين محدوديت‌ها، حداقل امکانات در حوزه‌هاي مختلف رفاهي به ويژه ورزش، حق جامعه کارگري استان يزد است و شايسته نيست که ششمين استان صنعتي کشور در فقر امکانات ورزشي به سر ببرد.

اين روزها در حالي که هر اداره و سازمان و نهادي براي خود امکانات ورزشي متعددي از استخر و سونا و جکوزي گرفته تا زمين چمن و ...، جامعه کارگري از حداقل‌ها نيز بي‌بهره است و حتي جايي براي اينکه بتواند ساده‌ترين ورزش‌ها را انجام دهد ندارد.

در حالي که همواره از نشاط و پويايي جامعه کارگري سخن در ميان است، نبود اين امکان مهم براي پويايي و نشاط، ضعفي بزرگ به شمار مي‌رود.

دو استخر، کل امکانات ورزشي استان يزد در حوزه کارگري

يک استخر بانوان، يک استخر آقايان و دو سه سالن ورزشي، کل امکانات ورزشي جامعه کارگري استان يزد است و اين امکانات محدود به اين دليل آزار دهنده است که از يزد همواره به عنوان استان صنعتي و استان کارگري ياد مي‌شود.

اين مطالبه به حق جامعه کارگري براي اينکه برنامه‌هاي هفته کارگر تحت‌الشعاع مشکلات قرار نگيرد رسانه‌اي نشد اما تقريبا در همه نشست‌هايي که مسئولان تشکل‌هاي کارگري با مسئولان استان داشتند، کمبود امکانات رفاهي از مشکلات جامعه کارگري عنوان شد.

حتي استاندار تازه وارد يزد نيز به اين کمبودها آگاهي داشت و در مراسم تجليل از کارگران نمونه استان يزد، بر ارتقاء امکانات رفاهي تاکيد کرد و حتي اعلام کرد استانداري آماده پيگيري مطالبات کارگران در اين زمينه است.

نقد اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعي از کمبود امکانات ورزشي

البته اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان يزد نيز گرچه خود متولي ساخت و ايجاد فضاهاي ورزشي است و بايد به اين موضوع رسيدگي کند، اما خود نيز به اين ضعف معترف است و آن را از نقايص بزرگ در اين حوزه مي‌داند اما به قول معروف دست او کوتاه و خرما بر نخيل.

مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان يزد خود از افرادي است که معتقد است استان کارگري يزد نبايد در حوزه ورزش کارگري تا اين حد با کمبود و مشکل مواجه باشد اما او نيز از کمبود اعتبارات در اين زمينه مي‌گويد.

محمدحسين رياحي عنوان کرد: براي ساخت يک استخر به بيش از 4ميليارد تومان بودجه نياز است و استان طي سال‌هاي گذشته توانسته تنها دو استخر براي بانوان و آقايان به طور اختصاصي ايجاد کند.

امکاناتي که حتي براي يک دوندگي ساده هم کافي نيست

وي خاطرنشان کرد: يزد در زمينه امکانات رفاهي براي کارگران به ويژه در زمينه ورزش بسيار محروم است و مجموع اين امکانات براي برگزاري يک دوندگي ساده نيز کافي نيست.

رياحي با بيان اينکه در اغلب استان‌ها مسابقات کارگري به صورت مرتب برگزار مي‌شود و اين رقابت‌ها ايجاد روحيه نشاط و شادابي در حوزه کارگري استان‌ها کرده است، عنوان کرد: يزد به دليل کمبود امکانات هرگز نتوانسته مسابقاتي درخور و شايسته براي کارگران برگزار کند.

مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان يزد گفت: به نظر مي‌رسد در اين حوزه نيز خيران بايد وارد عمل شوند زيرا با اعتبارات موجود، تا چند سال آينده نيز نمي‌توان اقدام قابل توجهي براي ورزش کارگري استان يزد انجام داد.

نياز به حضور و مشارکت خيران در حوزه ورزش کارگري

وي بيان کرد: در عين حال همه تلاش خود را براي رفع اين مشکلات به کار مي‌گيريم و تلاش مي‌کنيم از ديگر ظرفيت‌هاي استان نيز در اين زمينه استفاده کنيم اما با حضور خيران در اين بخش به طور قطع بسيار سريع‌تر به اين خواسته به حق جامعه کارگري استان خواهيم رسيد.

رياحي تاکيد کرد: کارگران براي اينکه توانايي انجام کارهاي سخت را داشته باشند، نياز به تفريح و ورزش دارند و با هزينه‌هاي بالاي بخش خصوصي در اين حوزه، انجام بسياري از ورزش‌ها و ورزش‌ به صورت حرفه‌اي براي آنها مقدور نيست و متناسب با بودجه آنها نخواهد بود.

اينکه مسئول مستقيم اين امر، خود دغدغه ورزش و امکانات رفاهي جامعه کارگري را دارد و کمبود آنها طي سال‌هاي گذشته را به نقد مي‌کشد، شايسته تقدير است اما به نظر مي‌رسد بتوان از راهکارهايي براي رفع اين کمبودها استفاده کرد.

استفاده از ظرفيت و امکانات صاحبان صنايع براي رفع مشکل

يکي از اين راهکارها، ورود صاحبان صنايع براي ساخت فضاهاي ورزشي عمومي کارگري است.

شايد با در نظر گرفتن برخي امتيازها نظير کاهش درصدي از ماليات و عوارض و .... بتوان آنها را به ساخت استخر، زمين چمن و ... براي استفاده عموم کارگران ترغيب کرد.

البته واحدهاي بزرگ صنعتي استان امکاناتي دارند که استفاده از آن منحصر به کارگران واحدهاي خود آنهاست و کارگران واحدهاي کوچک‌تر اغلب از اين امکان بي‌بهره‌ هستند.

در حالي که بيش از 3هزار و 500 واحد صنعتي در استان يزد مشغول فعاليت هستند، به نظر مي‌رسد بتوان با جلب مشارکت صاحبان صنايع، اقدامي در خور توجه در اين زمينه انجام داد و جامعه کارگري استان يزد را به پويايي و نشاط رساند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لحظه های بهاری، فرصتی برای یزدی ها

سقف های ناایمن بالای سر دانش آموزان یزد

فرش اردکان، نماد فن و هنر

یزد، همچنان درگیر معضل آبگرفتگی

بارش بهاری بهترین ظرفیت برای تأمین آب شرب یزد است

توران‌‌پشت؛ روستایی دیدنی منسب به توراندخت ساسانی

آبشار سفیده ندوشن پدیده ای جذاب در استان یزد

صدای پتک و چکش آهنگری ندوشن رو به خاموشی است

شلختگی در اطلاع رسانی

قلعه جنت آباد بهاباد را بهتر بشناسیم

یزد، دیار پاکان در گذر تاریخ

به یزد سفر نکنید!

ستاره پیشگامان درخشید و ماه هندبال شد؛ صعود و قهرمانی دلچسب

جاذبه‌های زیباترین شهر خشتی ایران

هزینه های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*

اردکان، یونان کوچک استان یزد، آماده پذیرایی از گردشگران

خانه تکانی و لزوم صرفه جویی در مصرف آب

امانتی که پس از یک قرن باز نشد!

منارجنبان اثری کم نظیر در ندوشن

معرفی آب انبار های ندوشن استان یزد

نگاهی به جاذبه های دیدنی و گردشگری ندوشن

پدیده زمین خواری و ضرورت اقدام مردم و مسئولان مهریز

یزد جهانی، آماده استقبال از مسافران نوروزی

استفاده طولانی مدت از هندزفری و هدفون برای گوش مضر است

هجمه به وکالت؛ تعرض به عدالت

چادرملو دولتی است یا خصوصی؟!

کم آبی، مشکل عمده استان یزد

اعتدال در شهرسازی

تاثیر حضور زنان کارآفرین در سلامت اقتصاد

تلاش برای دمیدن جانی تازه به مجموعه‌ 700 ساله‌ی رکنیه یزد

اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا از نگاه هفته نامه جام یزد

بخشنامه‌های صادراتی چالش تجار ایرانی

نساجی، ظرفیتی برای اشتغال؛

نقش نگاره هایی که به هیچ انگاشته شد

نقش اسناد در روشنگری زندگی فرخی یزدی

یزد نو دیگری برای یزدی ها ‏در جزیره قشم ‏

خطرات پیست اسکی سخوید تفت را جدی بگیریم

یزد دومین استان کم بارش کشور

آبگرفتگی معابر یزد، قصه تلخی که هر سال تکرار می شود

«ولنتاین»؛ کابوس یا رویای جوانان ایرانی!؟

شخصیت‎شناسی افراد با استفاده از عملکردشان در فضای مجازی

استاندار آقازاده

امید مردم و تدبیر حکمران خوب در یزد

مردم یزد، فرهنگ یزد

مروری بر شكل‌گیری و آغاز نهضت شعار‌نویسی یزد

مطبوعات یزد، گرفتار در چنبرۀ مشکلات

آئین سده، پاسداشت دانش و خرد ایرانیان است

هویت شهر را سیاسی نکنید

فدراسیون به دام مخالفان کی روش نیفتد

رد پای یزدی‌ها در قیام 15 خرداد سال 42