خبر یزد

آخرين مطالب

برنامه‌های راهبردی توسعه اشتغال روستایی در استان و دستاوردهای آنها گفتگو

برنامه‌های راهبردی توسعه اشتغال روستایی در استان و دستاوردهای آنها

  بزرگنمايي:

خبر یزد - مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری یزد برنامه‌های راهبردی توسعه اشتغال روستایی در استان را تشریح کرد و از موفقیت این برنامه‌ها در جهت توسعه اشتغال پایدار روستایی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان خبر داد.
«محمود زارع رشکوئیه» در آستانه 15 مهرماه، روز ملی روستا  تصریح کرد: استان یزد در حال حاضر با 10 شهرستان دارای 21 بخش، 44 دهستان و سه هزار و 961 روستاست.
به گفته ‎ ی وی، از مجموع روستاهای استان 361 روستا دارای دهیاری هستند و 392 روستای نیز از شورای اسلامی با 1223 عضو شورا که 1177 نفر آنها عضو مرد و 45 نفر عضو زن هستند، برخوردار است.
وی افزود: 15 درصد از جمعیت استان یعنی معادل 167 هزار و 187 نفر در روستاهای دارای سکنه‎ استان ساکن هستند.
زارع به دستاوردهای عظیم 40 سال انقلاب شکوهمند اسلامی در روستاها اشاره کرد و گفت: در چند سل گذشته نیز اقدامات و خدمات سترگی در روستاها صورت گرفته به طوری که در حال حاضر اکثر روستاهای استان علاوه بر زیرساخت‎‎های اصلی مانند برق، آب و مخابرات، از خدمات زیربنایی گاز طبیعی برخوردار هستند و در سایر روستاها نیز در حال اجراست.
وی اظهار کرد: در مقوله اشتغال روستایی نیز در راستای برنامه‎‎های توسعه اشتغال استان اقدامات خوبی در سال ‎‎ های اخیر در جهت توسعه اشتغال پایدار روستایی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان انجام شده و در حال اقدام است.
وی به برخی برنامه‏‌های راهبردی توسعه اشتغال روستایی در استان نیز اشاره و از آن جمله توجه ویژه به نقش مشارکت مردم و مسئولان محلی در توسعه اشتغال و سرمایه‏‌گذاری را یادآور شد.
مدیر کل امور روستایی استان در ادامه توسعه خدمات پشتیبانی از تولید تا توزیع در روستا با تاکید بر الگوهای موفق اشتغال روستایی و همچنین توسعه فعالیت‎‎های صنعتی در مقیاس کوچک و متوسط در محیط‎‎های روستایی با تاکید بر فراوری منابع روستایی و کسب حداکثری ارزش افزوده در همان روستا و نیز پیگیری ایجاد خوشه‌های روستایی در مناطق استان از دیگر این برنامه‏‏‌ها ذکر کرد.
وی توسعه و بهره‏‌گیری از قابلیت‏‌های توریستی و اکوتوریستم فضاهای روستایی و همچنین مدیریت و بهره وری پایدار از منابع طبیعی را ازدیگر برنامه‏‏‌های راهبردی توسعه اشتغال روستایی در استان برشمرد و گفت: روستاهای استان از ظرفیت‎‎های بالایی در این رابطه برای اجرای مدل‎‎های متنوع گردشگری طبیعی، تاریخی، کشاورزی، ورزشی و گردشگری سلامت برخوردار است و در چند سال اخیر اقدامات موثر و موفقی در این رابطه را دنبال کرده است.
وی از پیگیری طرح‏‏‌های جامع حوزه آبخیز، منارید و ترسیب کربن از طریق دستگاه‎های مربوطه در رابطه با مدیریت و بهره وری پایدار از منابع طبیعی و با توجه به تجربیات خوب اجرای این طرح‌ها در برخی شهرستان‎‎های استان در روستاها خبر داد و گفت: علاوه بر اینها طرح جدید توانمندسازی روستاهای استان نیز به تازگی در دستور کار مدیریت امور روستایی استان قرار گرفته است.
زارع طراحی ساز و کارهای مناسب به منظور تقویت و گسترش مشاغل خرد در روستاها و ایجاد فرصت‎های شغلی جدید از طریق احصاء آنها با بهره‏‏مندی از ظرفیت ‎‎ های محلی و نخبگان را از جمله دیگر برنامه‏‌های راهبردی استان در این رابطه ذکر کرد.
وی تسهیل در دسترسی بهینه تولیدکنندگان روستایی به اطلاعات، بازار و استفاده از ظرفیت‎های فناوری اطلاعات و استفاده از ظرفیت‎های علمی و آموزشی استان در راستای مشاوره به متقاضیان و همچنین ارتقای سطح مهارت و توانمندی‎های روستانشینان را از دیگر این برنامه‏‏‌ها برشمرد.
زارع یکی دیگر از برنامه‏‏‌های راهبردی توسعه اشتغال در روستاهای استان را با توجه به مشکل کم آبی در سال‎‎های اخیر ارتقای بهره‌وری و رقابت‎پذیری در بخش کشاورزی نظیر تغییر الگوی کشت و ترویج تنوع بخشی به محصولات با تاکید بر محصولات کشاورزی کم آب ‎ خواه با همکاری دستگاه‌‏های مربوطه مانند سازمان جهادکشاورزی بیان کرد.
وی در این باره افزود: در چند سال اخیر موضوع تغییر سیستم‏‏‌های آبیاری به صورت کم فشار و تحت فشار به صورت ویژه در دستور کار استان قرار گرفته و با تسهیلات کم بهره و بلاعوض دولت اقدامات مطلوبی در جهت کاهش مصرف آب و ارتقای بهره‏‏‌وری بخش کشاورزی استان صورت گرفته است.
مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری یزد توسعه و ترویج کشت‎‎های غالب در روستاها در راستای بهر‏‏ه‏‌مندی از درآمدهای پایدار روستایی را از دیگر این اقدامات بیان کرد.
وی در ادامه به اولویت و استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان و جوانان تحصیل کرده روستا در قالب برنامه‎‎های راهبری توسعه اشتغال روستاهای استان اشاره کرد.
زارع به حرکت بسیار خوب دولت در ارائه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی از طریق پرداخت وام‏‏‌های کم بهره با دوره تنفس بالا نیز اشاره و اعلام کرد: خوشبختانه استان یزد از استان‎‎های برتر کشور از لحاظ تصویب طرح‎‎های اشتغالزایی روستایی، انعقاد قرارداد و پرداخت تسهیلات در این رابطه است.
وی از جذب 40 میلیارد تومان تسهیلات توسعه روستایی ریاست جمهوری با همکاری بنیاد مستضعفان و بانک سینا که در اختیار دفتر امور روستایی قرار گرفته خبر داد و گفت: بخش اعظمی از این اعتبارات در اختیار اشغال روستایی استان قرار گرفته است.
زارع همچنین از تخصیص تسهیلات نهادها و دستگاه‎‎هایی مانند کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید و راهداری به جامعه هدف روستایی در راستای توسعه روستاها نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در این خصوص نیز توفیقات خوبی نصیب روستاهای استان شده است.
وی اقدامات صورت گرفته در جهت توسعه امور روستایی را در تحقق اهداف مرتبط موثر خواند و گفت: خوشبختانه در نقاط مختلف استان با بهره‎‎برداری از تسهیلات توسعه پایدار و ایجاد واحدهای صنعتی، دامی و کشاورزی، جمعیت بیکار قابل توجهی از فرصت‎‎های شغلی ایجاد شده بهره‎‎مند شده و حیات به روستاهای مورد نظر بازگشته است.
زارع در پایان نیز از جمله این موارد به ایجاد دو واحد کاشی و سرامیک و چینی بهداشتی در بخش گاریزات شهرستان تفت که موجب اشتغالزایی برای بیش از 100 نفر از روستاییان شده اشاره کرد و گفت: این واحدها تحولی اساسی در این بخش روستایی استان ایجاد کرده و علاوه بر بهبود اوضاع اقتصادی مردم منطقه، مهاجرت معکوس و رونق دیگر بخش‏‎های روستاهای این ناحیه مانند آموزش و پرورش، حمل و نقل و غیره را بوجود آورده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افراد برتر لیگ مینی ترامپولین دختران یزد مشخص شدند

کشف 107 کیلو تریاک جاساز شده تره‌باری در یزد

بانوان مهریزی، سه تخته فرش برای عتبات عالیات بافتند

توقیف تریلی با 621 کیلو تریاک

نشست بررسی علل آسیب های وارده به سوزنی برگان سطح استان

کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست مقدمه ارتقای خدمات اجتماعی است

204 کیلوگرم تریاک در یزد کشف شد

پنج میلیارد ریال برای مرمت آثار تاریخی ابرکوه اختصاص یافت

برداشت گیاهان مرتعی و دارویی در مهریز ممنوع شد

150 هکتار از مراتع مهریز احیا شد

کمک 24 میلیارد ریالی خیران یزدی برای آزادی زندانیان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی یزد: مبارزه با آفت سن در 6 هزار هکتار اراضی استان انجام شده است

منتجب‌نیا: روحانی دیکتاتور نیست

کشف محموله 11 میلیاردی قاچاق در یزد

رییس شورای شهر اردکان: مسئولان بر مدار وحدت حرکت کنند

برخورد سه دستگاه خودرو در یزد 2 زخمی برجا گذاشت

راهپیمایی روز جهانی قدس در هشت نقطه مهریز برگزار می شود

پرداخت 9 میلیارد تومان تسهیلات برای کسب و کارهای اینترنتی در یزد

دانشگاه اردکان به جمع برگزار کنندگان بزرگترین ماراتن علمی کشور پیوست

تفکیک آب شرب یزد به 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

آمادگی کامل برای مقابله با سیلاب احتمالی در مهریز وجود دارد

مردم اردکان بیش از یک میلیارد ریال برای آزادی زندانیان کمک کردند

مردم مروست یک میلیارد ریال برای آزادی زندانیان اهدا کردند

ایتام بهاباد تحت حمایت 670حامی قرار دارند

آغاز فاز دوم مرمت خانه تاریخی فرخی یزدی

کشف 193 کیلو تریاک طی عملیات اطلاعاتی پلیس یزد

رگبارهای پراکنده باران در یزد پیش بینی شد

یزد کمی خنک‌تر می‌شود/احتمال بارندگی در ارتفاعات

متوسط خاموشی اردکان در سالجاری به کمتر از 64 دقیقه می رسد

تکمیل مرکز جامع سلامت ندوشن 20 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

افزایش نرخ شن و ماسه در بافق، غیرقانونی است

کاروان کمک‌های مردمی یزد به مناطق سیل‌زده گلستان ارسال شد

واگذاری شتاب‌زده معادن چالش جدی زیست‌محیطی یزد

حمله‌های آسمی مرگ‌آفرین هستند

گزارشی از ورود ملخ های مهاجر به یزد دریافت نشد

گذر موج بارشی ضعیف از آسمان یزد/هوا كمی خنک‌تر می‌شود

اجرای برنامه «کتاب‌کلید‌سلامتی» در غرفه یزد پایتخت کتاب ایران

هوای یزد در نیمه نخست رمضان، متعادل خواهد بود

مددجویان مهریز 1.5 میلیارد ریال به سیل زدگان کمک کردند

افزون بر 16 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب در ابرکوه اجرا شد

كارگران پشتیبان رونق تولید هستند

زیلوی میبد جایگاه خود را در هنرهای تجسمی یافت

صنایع متهم اصلی در آلودگی هوای یزد

بافت جهانی یزد باید از خودروها پاک‌سازی شود

72 هکتار زمین برای ساخت مرکز آموزش ناجا در بافق اختصاص یافت

سیلاب 480 میلیارد ریال زیان به کشاورزان یزد وارد کرد

برگزاری کارگاه آموزشی روز جهانی زمین پاک در مدارس یزد

خداحافظی با قبض های کاغذی جریمه

ششمین ایثار ماندگار اهدا عضو سال 98 در یزد رقم خورد

دست افزار هوشمند موبایلی پلیس، جایگزین قبض های جریمه شد