آخرين مطالب

برنامه‌های راهبردی توسعه اشتغال روستایی در استان و دستاوردهای آنها گفتگو

برنامه‌های راهبردی توسعه اشتغال روستایی در استان و دستاوردهای آنها

  بزرگنمايي:

خبر یزد - مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری یزد برنامه‌های راهبردی توسعه اشتغال روستایی در استان را تشریح کرد و از موفقیت این برنامه‌ها در جهت توسعه اشتغال پایدار روستایی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان خبر داد.
«محمود زارع رشکوئیه» در آستانه 15 مهرماه، روز ملی روستا  تصریح کرد: استان یزد در حال حاضر با 10 شهرستان دارای 21 بخش، 44 دهستان و سه هزار و 961 روستاست.
به گفته ‎ ی وی، از مجموع روستاهای استان 361 روستا دارای دهیاری هستند و 392 روستای نیز از شورای اسلامی با 1223 عضو شورا که 1177 نفر آنها عضو مرد و 45 نفر عضو زن هستند، برخوردار است.
وی افزود: 15 درصد از جمعیت استان یعنی معادل 167 هزار و 187 نفر در روستاهای دارای سکنه‎ استان ساکن هستند.
زارع به دستاوردهای عظیم 40 سال انقلاب شکوهمند اسلامی در روستاها اشاره کرد و گفت: در چند سل گذشته نیز اقدامات و خدمات سترگی در روستاها صورت گرفته به طوری که در حال حاضر اکثر روستاهای استان علاوه بر زیرساخت‎‎های اصلی مانند برق، آب و مخابرات، از خدمات زیربنایی گاز طبیعی برخوردار هستند و در سایر روستاها نیز در حال اجراست.
وی اظهار کرد: در مقوله اشتغال روستایی نیز در راستای برنامه‎‎های توسعه اشتغال استان اقدامات خوبی در سال ‎‎ های اخیر در جهت توسعه اشتغال پایدار روستایی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان انجام شده و در حال اقدام است.
وی به برخی برنامه‏‌های راهبردی توسعه اشتغال روستایی در استان نیز اشاره و از آن جمله توجه ویژه به نقش مشارکت مردم و مسئولان محلی در توسعه اشتغال و سرمایه‏‌گذاری را یادآور شد.
مدیر کل امور روستایی استان در ادامه توسعه خدمات پشتیبانی از تولید تا توزیع در روستا با تاکید بر الگوهای موفق اشتغال روستایی و همچنین توسعه فعالیت‎‎های صنعتی در مقیاس کوچک و متوسط در محیط‎‎های روستایی با تاکید بر فراوری منابع روستایی و کسب حداکثری ارزش افزوده در همان روستا و نیز پیگیری ایجاد خوشه‌های روستایی در مناطق استان از دیگر این برنامه‏‏‌ها ذکر کرد.
وی توسعه و بهره‏‌گیری از قابلیت‏‌های توریستی و اکوتوریستم فضاهای روستایی و همچنین مدیریت و بهره وری پایدار از منابع طبیعی را ازدیگر برنامه‏‏‌های راهبردی توسعه اشتغال روستایی در استان برشمرد و گفت: روستاهای استان از ظرفیت‎‎های بالایی در این رابطه برای اجرای مدل‎‎های متنوع گردشگری طبیعی، تاریخی، کشاورزی، ورزشی و گردشگری سلامت برخوردار است و در چند سال اخیر اقدامات موثر و موفقی در این رابطه را دنبال کرده است.
وی از پیگیری طرح‏‏‌های جامع حوزه آبخیز، منارید و ترسیب کربن از طریق دستگاه‎های مربوطه در رابطه با مدیریت و بهره وری پایدار از منابع طبیعی و با توجه به تجربیات خوب اجرای این طرح‌ها در برخی شهرستان‎‎های استان در روستاها خبر داد و گفت: علاوه بر اینها طرح جدید توانمندسازی روستاهای استان نیز به تازگی در دستور کار مدیریت امور روستایی استان قرار گرفته است.
زارع طراحی ساز و کارهای مناسب به منظور تقویت و گسترش مشاغل خرد در روستاها و ایجاد فرصت‎های شغلی جدید از طریق احصاء آنها با بهره‏‏مندی از ظرفیت ‎‎ های محلی و نخبگان را از جمله دیگر برنامه‏‌های راهبردی استان در این رابطه ذکر کرد.
وی تسهیل در دسترسی بهینه تولیدکنندگان روستایی به اطلاعات، بازار و استفاده از ظرفیت‎های فناوری اطلاعات و استفاده از ظرفیت‎های علمی و آموزشی استان در راستای مشاوره به متقاضیان و همچنین ارتقای سطح مهارت و توانمندی‎های روستانشینان را از دیگر این برنامه‏‏‌ها برشمرد.
زارع یکی دیگر از برنامه‏‏‌های راهبردی توسعه اشتغال در روستاهای استان را با توجه به مشکل کم آبی در سال‎‎های اخیر ارتقای بهره‌وری و رقابت‎پذیری در بخش کشاورزی نظیر تغییر الگوی کشت و ترویج تنوع بخشی به محصولات با تاکید بر محصولات کشاورزی کم آب ‎ خواه با همکاری دستگاه‌‏های مربوطه مانند سازمان جهادکشاورزی بیان کرد.
وی در این باره افزود: در چند سال اخیر موضوع تغییر سیستم‏‏‌های آبیاری به صورت کم فشار و تحت فشار به صورت ویژه در دستور کار استان قرار گرفته و با تسهیلات کم بهره و بلاعوض دولت اقدامات مطلوبی در جهت کاهش مصرف آب و ارتقای بهره‏‏‌وری بخش کشاورزی استان صورت گرفته است.
مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری یزد توسعه و ترویج کشت‎‎های غالب در روستاها در راستای بهر‏‏ه‏‌مندی از درآمدهای پایدار روستایی را از دیگر این اقدامات بیان کرد.
وی در ادامه به اولویت و استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان و جوانان تحصیل کرده روستا در قالب برنامه‎‎های راهبری توسعه اشتغال روستاهای استان اشاره کرد.
زارع به حرکت بسیار خوب دولت در ارائه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی از طریق پرداخت وام‏‏‌های کم بهره با دوره تنفس بالا نیز اشاره و اعلام کرد: خوشبختانه استان یزد از استان‎‎های برتر کشور از لحاظ تصویب طرح‎‎های اشتغالزایی روستایی، انعقاد قرارداد و پرداخت تسهیلات در این رابطه است.
وی از جذب 40 میلیارد تومان تسهیلات توسعه روستایی ریاست جمهوری با همکاری بنیاد مستضعفان و بانک سینا که در اختیار دفتر امور روستایی قرار گرفته خبر داد و گفت: بخش اعظمی از این اعتبارات در اختیار اشغال روستایی استان قرار گرفته است.
زارع همچنین از تخصیص تسهیلات نهادها و دستگاه‎‎هایی مانند کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید و راهداری به جامعه هدف روستایی در راستای توسعه روستاها نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در این خصوص نیز توفیقات خوبی نصیب روستاهای استان شده است.
وی اقدامات صورت گرفته در جهت توسعه امور روستایی را در تحقق اهداف مرتبط موثر خواند و گفت: خوشبختانه در نقاط مختلف استان با بهره‎‎برداری از تسهیلات توسعه پایدار و ایجاد واحدهای صنعتی، دامی و کشاورزی، جمعیت بیکار قابل توجهی از فرصت‎‎های شغلی ایجاد شده بهره‎‎مند شده و حیات به روستاهای مورد نظر بازگشته است.
زارع در پایان نیز از جمله این موارد به ایجاد دو واحد کاشی و سرامیک و چینی بهداشتی در بخش گاریزات شهرستان تفت که موجب اشتغالزایی برای بیش از 100 نفر از روستاییان شده اشاره کرد و گفت: این واحدها تحولی اساسی در این بخش روستایی استان ایجاد کرده و علاوه بر بهبود اوضاع اقتصادی مردم منطقه، مهاجرت معکوس و رونق دیگر بخش‏‎های روستاهای این ناحیه مانند آموزش و پرورش، حمل و نقل و غیره را بوجود آورده است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیر پرخاشگر بیمارستان آمل اخراج شد

زلزله 4 ریشتری در گیلان

ماجرای مرگ خود خواسته دو مرد و یک زن

باران در راه بیشتر استان‌های کشور

ترافیک داخلی اینترنت 3 برابر شد

شرایط فروش آذرماه محصولات ایران خودرو

وقوع برف و کولاک در 8 استان کشور

برای نخستین بار دام های ندوشن در فصل پاییز زایش کردند

شرایط اضطراریِ تهران؛ از منزل خارج نشوید

همکاری مردم و نهادها لازمه اجرای سند جامع ترافیک یزد است

کشت زعفران و گیاهان دارویی بجای گردو در یزد

زن میانسال با شلیک 3 گلوله به قتل رسید

چگونگی ورود مواد منفجره در حادثه چابهار

وضع معیشت بازنشستگان از کارگران هم بدتر شد

نظر وزارت راه درباره قیمت بنزین مشخص شد

مُد جدید؛ ‍واردات حیوانات خانگی از روسیه

هوا آلوده‌تر می‌شود/ بارندگی از دوشنبه شب

نبرد تلگرام با هاتگرام و طلاگرام آغاز شد

اعتبارات پاسخگوی راه‌های استان یزد نیست

مرگ زوج جوان سنندجی بر اثر گاز گرفتگی

خودکشی ناکام دختر 18 ساله روی پل پیروزی

قاچاق زنان جنوب آسیا برای ازدواج با مردان چینی

ورود سامانه بارشی جدیدی از غرب به کشور

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/24

دستگیری 2 نفر با ادعای اعمال نفوذ در قوه قضائیه

مرد معتاد همسرش را کشت و آتش زد

تجاوز به دختر نوجوان در پی دوستی خیابانی

دستگیری دو قاچاقچی معروف و کشف 157 کیلو تریاک در یزد

چه کسی تلگرام را فیلتر کرد؟

ضرب و شتم فرزند نماینده مجلس بعد از عروسی

ساقه طلایی شکایت کرد!

کارگر: کارفرمایم مرا حبس کرد

ماجرای اجیر کردن افراد برای گرفتن سهمیه گوشت

زنانِ با مدرک فوق و دکترا بیشتر بیکارند

کاهش 7 تا 10 درجه‌ای دما در شمال کشور

ساختار فعلی شهرداری یزد متناسب با شهر هوشمند نیست

واریز کمک هزینه نقدی مستمری بگیران تا روز شنبه

دختر جوان: 3 مرد نقابدار مرا دزدیدند و آزارم دادند

کلاهبرداری 500 اپلیکیشن از کاربران ایرانی

رمز دوم کارت‌های بانکی، یکبار مصرف شد

زنان بیشتر مورد خشونت قرار می‌گیرند

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی در میادین میوه و تره‌بار

پیرترین زن ایران درگذشت

کارگران هفت تپه دوباره تجمع کردند

باز هم سه شنبه و باز هم شهردار سوار بر دوچرخه

کارت سوخت؛راهکار بانک ها برای جذب نقدینگی

سرنوشت عجیب 3 نفری که دوست‌شان را به‌خاطر سوءظن به تجاوز کشتند

زمان واریز کمک هزینه نقدی مستمری بگیران

شرایطی که زن حق دریافت مهریه ندارد

کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟