آخرين مطالب

مدیر کل دامپزشکی یزد خبر داد؛

شناسایی 13 کانون بیماری هاری در استان/لزوم هوشیاری مرغداران نسبت به آنفلوانزای فوق حاد اقتصادي

شناسایی 13 کانون بیماری هاری در استان/لزوم هوشیاری مرغداران نسبت به آنفلوانزای فوق حاد

  بزرگنمايي:

خبر یزد - مدیر کل دامپزشکی یزد استان یزد با اشاره به شناسایی 13 کانون هاری در این استان، از شهروندان خواست تا هر گونه گازگرفتگی حیوانات مشکوک به هاری را جدی بگیرند و سریعاً به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنند.
به گزارش ایسنا – منطقه یزد، دکتر «علی‌اکبر حداد‌زاده» به مناسبت هفته دامپزشکی (14 تا 20 مهرماه) در جمع خبرنگاران به شعار امسال دامپزشکی که «دامپزشکی، سلامت غذا از مزرعه تا سفره» تعیین شده است، اشاره و بیان کرد: حفظ و توسعه سلامت جامعه و جلوگیری از بروز بحران‌های اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی در کشور رویکرد فعالیت‌های دامپزشکی است.
وی رویکرد حفظ سلامت مردم را در چارچوب حفظ و تولید غذای سالم و نظارت بر توزیع و عرضه آن در جامعه تعریف کرد و گفت: در همین راستای نیز دامپزشکی استان نظارت کاملی بر مراکز پرورش و استحصال انواع فرآورده‌های اخم دامی دارد.
به گفته‌ی وی، هر انسان به طور متوسط نیازمند روزانه 56 گرم پروتئین است که از منابع مختلفی تامین می‌شود که از مهمترین انها منابع دامی است لذا نقش این حوزه در تامین سلامت جامعه بسیار حائز اهمیت است.
حدادزاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان یزد بیش از سه میلیون واحد دامی با مجموعاً حدود 940 هزار راس دام سبک و سنگین، ظرفیت جوجه‌ریزی در هر دوره به میزان 13 میلیون قطعه و سه میلیون مرغ تخم‌گذار فعالیت دارند.
وی تلقیح بالغ بر دو میلیون و 11 هزار نوبت واکسن به دامهای استان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال جاری نیز تاکنون 540 هزار راس دام در استان مقابل بیماری‌ها واکسینه شده‌اند.
وی با اشاره به استقرار و فعالیت ایستگاه‌های قرنطینه دام در جاده‌های مواصلاتی استان، گفت: علاوه بر این نیز از طریق سامانه قرنطینه مبدا و مقصد نیز نظارت بر انتقال دام‌ها در استان صورت می‌گیرد که تنها در سال گذشته 13 هزار و 252 فقره گواهی خروج دام و فرآورده‌های دامی از استان از این طریق صادر شده است.
این مسئول به فعالیت 79 واحد عرضه خدمات بهداشتی و دامپزشکی در استان اشاره کرد و گفت: دامپزشکی براساس میزان اعتبار در اختیار اقدام به تهیه و توزیع رایگان سموم لازم برای مقابله بیماری‌های انگلی دامی به دامداران استان می‌کند.
حدادزاده از اقدامات موثر دامپزشکی استان برای مواجه با بیماری خسارت‌بار تبر برفکی در میان دام‌های استان اشاره و در این باره تصریح کرد: در همین راستا سالانه تلقیح واکسیناسیون به 336 هزار راس دام سبک و 105 هزار راس دام سنگین در استان انجام می‌گیرد ولی اخیراً با توجه به مشکلات اقتصادی و بهاد دار شدن واکسن مورد نیاز، تامین واکسن این بیماری خارج از توان برخی از دامداران شده است.
وی با بیان این که دامپزشکان سد دفاعی مقابل بیماری‌های انسان و دام و سربازارن گمنام بهداشت جامعه هستند، حفظ سلامت جامعه در برابر بیماری‌های مشترک را از دیگر وظایف دامپزشکی خواند.
وی نقش تاثیرگذار ارتقای سطح دانش جامعه در مورد بیماری‌های مشترک بین انسان و دام اشاره کرد و گفت: البته دامپزشکی هواره سعی داشته با اقدامات نظارتی و پیشگیرانه مانند واکسیناسیون مانع شیوع این بیماری‌ها در جامعه شود.
مدیر کل دامپزشکی استان به اقدامات خوب صورت گرفته در زمینه کاهش بیماری تب مالت در استان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در این راستا شیوع بیماری در بین دام‌های استان از سال 92 تا سال 96 به نصف کاهش یافته است به طوری که تعداد جمیت انسانی مبتلا به این بیماری در استان نیز از 282 نفر در سال 92 به 171 نفر در سال گذشته کاهش یافته است.
وی یکی از بیماری‌های مشترک دام و انسان شایع شده در استان را هاری ذکر کرد و گفت: متاسفانه در حالی که در سال‌های زیادی هیچ کانونی در مورد این بیماری در استان وجود نداشته است، در حال حاضر استان دارای 13 کانون هاری در شهرستان‌های مختلف از جمله مرکز استان است.
وی در مورد علت شایع شدن این بیماری نیز گفت: مخزن این بیماری حیوانات وحشی هستند که به دلیل خشکسالی‌های متوالی سال‌های اخیر برای تامین غذا به حاشیه شهرها رجوع کرده و سگ‌های ولگرد و گربه‌ها و از طریق آنها انسان‌ها را آلوده می‌کنند.
حدادزاده نصبت به هر گونه تغییر رفتار مشکوک در حیوانات اعم از سگ یا گربه هشدار داد و در رابطه با مزاحمت‌های شبانه‌ی سگ‌های ولگرد سطح شهر نیز گفت: موضوع جمع‌اوری سگ‌های ولگرد در حیطه وظایف شهرداری است که در سال‌های اخیر به صورت زنده‌گیری، واکسیناسیون و سپس عقیم کردن و رها‌سازی دنبال می‌شود.
وی از شهروندان خواست تا هر گونه گازگرفتگی حیوانات مشکوک به هاری را جدی بگیرند و سریعاً جهت اقدامات پزشکی به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنند.
وی یکی دیگر از بیماری‌های مبتلا به کشور و استان در آستانه فصل سرما را انفلوآنزای فوق حاد پرندگان ذکر کرد و گفت: متاسفانه این بیماری در سال گذشته 23 مرغداری در استان را درگیر خود کرد که منجر به تلفات 59 هزار قطعه مرغ شد که 84 درصد انها مرغ‌های صنعتی بودند.
حدادزاده با بیان این که خوشبختانه در سال جاری تاکنون هیچ کانونی از این بیماری در استان رویت نشده است، هشدار داد: ویروس بیماری انفلوآنزای فوق حاد یک ویروس توانمند و خسارت‌زاست و مرغداران باید بسیار هوشیار باشند تا درگیر خسارات ناشی از این بیماری نشوند.
وی با تاکید بر این که عامل اصلی انتقال این بیماری در کشور مرغ‌های بومی غیرمجاز هستند، از مردم خواست به هیچ وجه نسبت به خریداری این قبیل مرغ‌ها اقدام نکنند و در صورت نگهداری سنتی از مرغ در فصل سرما آنها را محصور و به دور از تماس با پرندگان وحشی نگه دارند.
این مسئول در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که استان یزد از بهترین زیرساخت‌های کشتارگاهی در کشور برخوردار است، گفت: در حال حاضر 18 کشتارگاه صنعتی و نیمه صنعتی شامل دو کشتارگاه صنعتی و 8 کشتارگاه نمیه صنعتی دام سبک و سنگین، چهار کشتارگاه طیور با ظرفیت کشتار 14 هزار قطعه در ساعت و چهار کشتارگاه بلدرچین با ظرفیت 7400 قطعه در ساعت، در استان فعالیت دارند.
مدیر کل دامپزشکی استان در پایان نیز با اشاره به نظارت بر واحدهای کشتارگاهی و بسته‌بندی و مراکز توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی، گفت: در سال گذشته 271 هزار راس دام سبک و سنگین در استان کشتار شده که 10 هزار و 240 کیلوگرم لاشه غیرقابل مصرف ضبط و معدوم‌سازی شده است و در جریا ننظارت بر مراکز عرضه نیز 48 هزار و 441 کیلو فراورده خام دامی غیرقابل مصرف از سطح این مراکز جمع‌اوری و معدودم شده است.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو+زمان و شرایط ثبت نام

بهبود بارندگی‌های امسال یزد نسبت به سال‌های گذشته

برداشت سالانه 19 هزار تن انار در شهرستان یزد

500 هزار جلد چرم در مهریز تولید شد

تخصیص بودجه عمرانی به روستاهای ابرکوه، 10 درصد افزایش یافت

دریافت گواهی ارزیابی امنیتی محصولات ICT تسهیل شد

خیز طلا برای رکوردزنی جدید

اتحادیه های کشاورزی اسپانیا بر گسترش همکاری با یزد تأکید کردند

فرار مدیر 2 شرکت لیزینگی کلاهبردار از کشور

الحمدلله قاچاق سوخت از همه مرزها با موفقیت در جریان است!

آیا دلار باز هم ارزان می‌شود؟

شرط بهره‌مندی از بسته حمایتی دولت

چرا مسئولان در برابر آب دزدی اسرائیل و ترکیه از ایران ساکت اند؟

35 هزار تن محصول کشاورزی در ابرکوه تولید شد

سکه ارزانتر شد

قیمت دلار در بازار امروز 23 مهرماه

بلاتکلیفی مشتریان 1 شرکت به دلیل عدم تحویل خودروهای پیش فروش

روش جدید مردم برای تأمین کالا‌های ضروری

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/07/23

افشاگری یک نماینده از فساد و تخلف در آلومینیوم المهدی

اسرائیل: ایران و روسیه راه جدیدی برای دور زدن تحریم ها یافته اند

نخستین محموله ریلی فولاد سرمد ابرکوه برای تبریز، بارگیری شد

سکه باز هم ریخت/دلار کمی ارزان شد

روزانه 110 تن شیر در مهریز تولید می شود

کشاورزان ابرکوه برای تغییر الگوی کشت غرقابی تلاش کنند

قوت غالب مردم استاندارد نیست! غیراستاندارد بودن 60 درصد نانوایی‌های یزد

دستگیری متهم اصلی پرونده اختلاس شرکت پخش فرآورده‌های نفتی

طرح آمارگیری واحدهای مسکونی در 204 روستای یزد آغاز شد

خرانق میزبان نخستین جشنواره کشوری هویج زرد

دولت به‌دنبال سهمیه‌بندی بنزین است

نیاز جدی به جنگجوی اقتصادی داریم/ ایران هنوز برند جهانی ندارد

راه اندازی واحد پرورش مار و عقرب در مهریز

امروز، بانک ها دلارهای مردم را با قیمت بالاتری می خرند

پروازهای مسیر یزد - تهران افزایش می یابد

پیروزی در جنگ اقتصادی نیازمند برند ایرانی است

توجه ویژه صنایع به بخش‌های محروم خرانق و مرکزی اردکان

کاهش 10 درصدی قیمت میوه در بازار یزد

شکاف صنعت، دانشگاه و فرهنگ عامل افزایش بیکاری در یزد

ضربه شصت قانون به متخلفات تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در یزد

کارآفرینی مددجوی سرطانی کمیته امداد یزد برای 20 زن سرپرست خانوار

هزار تن میلگرد از بافق برای صدور به ترکیه بارگیری شد

کارآفرینی مددجوی سرطانی كمیته امداد یزد برای 20 زن سرپرست خانوار

رییس دفتر روحانی: کارت سوخت احیا می شود

دلار در مرز 15 هزار تومان/قیمت سکه

طرح مطالعاتی فاضلاب شهری بهاباد تهیه و تدوین شود

قیمت پراید به زیر 30 میلیون تومان رسید

40 میلیارد ریال صرف اجرای طرح‌‌ هادی روستاهای مهریز شد

در میزگرد ایسنای یزد بررسی شد؛ نقش برند در توسعه اقتصادی کشور

اروپا باید ایران را در سودآوری از منافع برجام کمک کند

ظرفیت هادی خطوط فوق‌ توزیع یزد افزایش می‌یابد