خبر یزد

آخرين مطالب

مدیر کل دامپزشکی یزد خبر داد؛

شناسایی 13 کانون بیماری هاری در استان/لزوم هوشیاری مرغداران نسبت به آنفلوانزای فوق حاد اقتصادي

شناسایی 13 کانون بیماری هاری در استان/لزوم هوشیاری مرغداران نسبت به آنفلوانزای فوق حاد

  بزرگنمايي:

خبر یزد - مدیر کل دامپزشکی یزد استان یزد با اشاره به شناسایی 13 کانون هاری در این استان، از شهروندان خواست تا هر گونه گازگرفتگی حیوانات مشکوک به هاری را جدی بگیرند و سریعاً به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنند.
به گزارش ایسنا – منطقه یزد، دکتر «علی‌اکبر حداد‌زاده» به مناسبت هفته دامپزشکی (14 تا 20 مهرماه) در جمع خبرنگاران به شعار امسال دامپزشکی که «دامپزشکی، سلامت غذا از مزرعه تا سفره» تعیین شده است، اشاره و بیان کرد: حفظ و توسعه سلامت جامعه و جلوگیری از بروز بحران‌های اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی در کشور رویکرد فعالیت‌های دامپزشکی است.
وی رویکرد حفظ سلامت مردم را در چارچوب حفظ و تولید غذای سالم و نظارت بر توزیع و عرضه آن در جامعه تعریف کرد و گفت: در همین راستای نیز دامپزشکی استان نظارت کاملی بر مراکز پرورش و استحصال انواع فرآورده‌های اخم دامی دارد.
به گفته‌ی وی، هر انسان به طور متوسط نیازمند روزانه 56 گرم پروتئین است که از منابع مختلفی تامین می‌شود که از مهمترین انها منابع دامی است لذا نقش این حوزه در تامین سلامت جامعه بسیار حائز اهمیت است.
حدادزاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان یزد بیش از سه میلیون واحد دامی با مجموعاً حدود 940 هزار راس دام سبک و سنگین، ظرفیت جوجه‌ریزی در هر دوره به میزان 13 میلیون قطعه و سه میلیون مرغ تخم‌گذار فعالیت دارند.
وی تلقیح بالغ بر دو میلیون و 11 هزار نوبت واکسن به دامهای استان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال جاری نیز تاکنون 540 هزار راس دام در استان مقابل بیماری‌ها واکسینه شده‌اند.
وی با اشاره به استقرار و فعالیت ایستگاه‌های قرنطینه دام در جاده‌های مواصلاتی استان، گفت: علاوه بر این نیز از طریق سامانه قرنطینه مبدا و مقصد نیز نظارت بر انتقال دام‌ها در استان صورت می‌گیرد که تنها در سال گذشته 13 هزار و 252 فقره گواهی خروج دام و فرآورده‌های دامی از استان از این طریق صادر شده است.
این مسئول به فعالیت 79 واحد عرضه خدمات بهداشتی و دامپزشکی در استان اشاره کرد و گفت: دامپزشکی براساس میزان اعتبار در اختیار اقدام به تهیه و توزیع رایگان سموم لازم برای مقابله بیماری‌های انگلی دامی به دامداران استان می‌کند.
حدادزاده از اقدامات موثر دامپزشکی استان برای مواجه با بیماری خسارت‌بار تبر برفکی در میان دام‌های استان اشاره و در این باره تصریح کرد: در همین راستا سالانه تلقیح واکسیناسیون به 336 هزار راس دام سبک و 105 هزار راس دام سنگین در استان انجام می‌گیرد ولی اخیراً با توجه به مشکلات اقتصادی و بهاد دار شدن واکسن مورد نیاز، تامین واکسن این بیماری خارج از توان برخی از دامداران شده است.
وی با بیان این که دامپزشکان سد دفاعی مقابل بیماری‌های انسان و دام و سربازارن گمنام بهداشت جامعه هستند، حفظ سلامت جامعه در برابر بیماری‌های مشترک را از دیگر وظایف دامپزشکی خواند.
وی نقش تاثیرگذار ارتقای سطح دانش جامعه در مورد بیماری‌های مشترک بین انسان و دام اشاره کرد و گفت: البته دامپزشکی هواره سعی داشته با اقدامات نظارتی و پیشگیرانه مانند واکسیناسیون مانع شیوع این بیماری‌ها در جامعه شود.
مدیر کل دامپزشکی استان به اقدامات خوب صورت گرفته در زمینه کاهش بیماری تب مالت در استان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در این راستا شیوع بیماری در بین دام‌های استان از سال 92 تا سال 96 به نصف کاهش یافته است به طوری که تعداد جمیت انسانی مبتلا به این بیماری در استان نیز از 282 نفر در سال 92 به 171 نفر در سال گذشته کاهش یافته است.
وی یکی از بیماری‌های مشترک دام و انسان شایع شده در استان را هاری ذکر کرد و گفت: متاسفانه در حالی که در سال‌های زیادی هیچ کانونی در مورد این بیماری در استان وجود نداشته است، در حال حاضر استان دارای 13 کانون هاری در شهرستان‌های مختلف از جمله مرکز استان است.
وی در مورد علت شایع شدن این بیماری نیز گفت: مخزن این بیماری حیوانات وحشی هستند که به دلیل خشکسالی‌های متوالی سال‌های اخیر برای تامین غذا به حاشیه شهرها رجوع کرده و سگ‌های ولگرد و گربه‌ها و از طریق آنها انسان‌ها را آلوده می‌کنند.
حدادزاده نصبت به هر گونه تغییر رفتار مشکوک در حیوانات اعم از سگ یا گربه هشدار داد و در رابطه با مزاحمت‌های شبانه‌ی سگ‌های ولگرد سطح شهر نیز گفت: موضوع جمع‌اوری سگ‌های ولگرد در حیطه وظایف شهرداری است که در سال‌های اخیر به صورت زنده‌گیری، واکسیناسیون و سپس عقیم کردن و رها‌سازی دنبال می‌شود.
وی از شهروندان خواست تا هر گونه گازگرفتگی حیوانات مشکوک به هاری را جدی بگیرند و سریعاً جهت اقدامات پزشکی به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنند.
وی یکی دیگر از بیماری‌های مبتلا به کشور و استان در آستانه فصل سرما را انفلوآنزای فوق حاد پرندگان ذکر کرد و گفت: متاسفانه این بیماری در سال گذشته 23 مرغداری در استان را درگیر خود کرد که منجر به تلفات 59 هزار قطعه مرغ شد که 84 درصد انها مرغ‌های صنعتی بودند.
حدادزاده با بیان این که خوشبختانه در سال جاری تاکنون هیچ کانونی از این بیماری در استان رویت نشده است، هشدار داد: ویروس بیماری انفلوآنزای فوق حاد یک ویروس توانمند و خسارت‌زاست و مرغداران باید بسیار هوشیار باشند تا درگیر خسارات ناشی از این بیماری نشوند.
وی با تاکید بر این که عامل اصلی انتقال این بیماری در کشور مرغ‌های بومی غیرمجاز هستند، از مردم خواست به هیچ وجه نسبت به خریداری این قبیل مرغ‌ها اقدام نکنند و در صورت نگهداری سنتی از مرغ در فصل سرما آنها را محصور و به دور از تماس با پرندگان وحشی نگه دارند.
این مسئول در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که استان یزد از بهترین زیرساخت‌های کشتارگاهی در کشور برخوردار است، گفت: در حال حاضر 18 کشتارگاه صنعتی و نیمه صنعتی شامل دو کشتارگاه صنعتی و 8 کشتارگاه نمیه صنعتی دام سبک و سنگین، چهار کشتارگاه طیور با ظرفیت کشتار 14 هزار قطعه در ساعت و چهار کشتارگاه بلدرچین با ظرفیت 7400 قطعه در ساعت، در استان فعالیت دارند.
مدیر کل دامپزشکی استان در پایان نیز با اشاره به نظارت بر واحدهای کشتارگاهی و بسته‌بندی و مراکز توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی، گفت: در سال گذشته 271 هزار راس دام سبک و سنگین در استان کشتار شده که 10 هزار و 240 کیلوگرم لاشه غیرقابل مصرف ضبط و معدوم‌سازی شده است و در جریا ننظارت بر مراکز عرضه نیز 48 هزار و 441 کیلو فراورده خام دامی غیرقابل مصرف از سطح این مراکز جمع‌اوری و معدودم شده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یک نماینده: قیمت گوشت باید 50 هزار تومان شود

افزایش 18 درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/28

تورم در تمامیِ بازارها، مردم خرید نمی‌کنند

4 علت افزایش قیمت نفت در روز‌های اخیر

لزوم گسترش شبکه تامین و توزیع گوشت قرمز در یزد

معاون استاندار یزد: مدرک‌گرایی آفت اشتغالزایی در یزد است

آغاز پاک‌سازی باغات در باغشهر تاریخی مهریز

افزایش نرخ قالیشویی‌های یزد در آستانه عید

محدودیت منابع آبی دلیل روند کاهشی مصرف آب در بخش کشاورزی یزد است

میوه باز هم گران شد

کمبود عرضه گوشت علت عدم تاثیر اقدامات تنظیم بازار

لزوم تقویت ایده‌پردازی و سرمایه گذاری بانوان در عرصه‌های اقتصادی

جهش اقتصادی یزد در گرو رفع موانع صادراتی است

70 درصد بانوان جویای شغل یزد فارغ التحصیل دانشگاهی هستند

17.4میلیون مترمکعب آب در ابرکوه صرفه‌جویی شد

حقوقِ تا دو میلیون و 750 هزار تومان مالیات ندارد

قیمت خودرو‌های داخلی، پراید بالای 40 میلیون

فردا؛ اعلام اسامی جاماندگان بسته حمایتی

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/27

آستان قدس رضوی، مالیات پرداخت می‌کند

لزوم تقویت سرمایه‌گذاری برای احیای واحدهای نساجی در یزد

پلمپ یک انبار مواد غذایی به جرم احتکار

47میلیارد تومان از اعتبارات فرهنگی ارشاد به حوزه کتاب اختصاص یافت

طلا باز هم رکورد شکست

خودروسازان گران می‌کنند، مردم گران می‌خرند

خروج ارز برای واردات 128 تن چادر به کشور

لزوم تقویت زیرساخت‌های توسعه تجارت الکترونیک در یزد

وزیر صنعت واحد تولیدی آبان ایساتیس زارچ را افتتاح کرد

افتتاح شرکت تعاونی سیرنگ با حضور وزیر صنعت در یزد

روکاسرام میبد با حضور وزیر صنعت به بهره‌برداری رسید

وزیر صنایع: گردش مالی معادن در مناطق همجوار انجام می‌شود

سه دلیل گرانی خودرو در روز‌های اخیر

احتمال کاهش قیمت دلار تا مرز 8 هزار تومان

ورود یک میلیارد دلار ارز اضافی‌ها به چرخه اقتصاد

افتتاح مرکز کسب و کار با حضور وزیر صنعت در یزد

لزوم رفع نیازهای بخش خصوصی توسط مراکز کسب و کار

وزیر صنعت از معدن تولید گندله سنگ آهن بافق بازدید کرد

فرآیند تسهیل‌گری صنایع به استان‌ها تفویض شد

وزیر صنعت طرح توسعه کاغذکار کسری یزد را افتتاح کرد

بورس در برابر پول کوتاه آمد

سایت ثبت سفارش واردات خودرو باز شد

وام اشتغال 50 میلیون تومانی شد

نگاهی به عیدی کارگران در 10 سال اخیر

گرانی به بازار میوه شب عید می‌رسد؟

دلار امروز چند قیمت خورد؟

راهکارهای سرمایه گذاری خوب

بارش‌های امسال یزد همچنان کمتر از متوسط بلندمدت آن است

مشکلات جامعه با نگاه خلاقانه و کارآفرینانه قابل حل است

آیا طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در یزد موفق بوده است؟