خبر یزد

آخرين مطالب

مدیر کل دامپزشکی یزد خبر داد؛

شناسایی 13 کانون بیماری هاری در استان/لزوم هوشیاری مرغداران نسبت به آنفلوانزای فوق حاد اقتصادي

شناسایی 13 کانون بیماری هاری در استان/لزوم هوشیاری مرغداران نسبت به آنفلوانزای فوق حاد

  بزرگنمايي:

خبر یزد - مدیر کل دامپزشکی یزد استان یزد با اشاره به شناسایی 13 کانون هاری در این استان، از شهروندان خواست تا هر گونه گازگرفتگی حیوانات مشکوک به هاری را جدی بگیرند و سریعاً به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنند.
به گزارش ایسنا – منطقه یزد، دکتر «علی‌اکبر حداد‌زاده» به مناسبت هفته دامپزشکی (14 تا 20 مهرماه) در جمع خبرنگاران به شعار امسال دامپزشکی که «دامپزشکی، سلامت غذا از مزرعه تا سفره» تعیین شده است، اشاره و بیان کرد: حفظ و توسعه سلامت جامعه و جلوگیری از بروز بحران‌های اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی در کشور رویکرد فعالیت‌های دامپزشکی است.
وی رویکرد حفظ سلامت مردم را در چارچوب حفظ و تولید غذای سالم و نظارت بر توزیع و عرضه آن در جامعه تعریف کرد و گفت: در همین راستای نیز دامپزشکی استان نظارت کاملی بر مراکز پرورش و استحصال انواع فرآورده‌های اخم دامی دارد.
به گفته‌ی وی، هر انسان به طور متوسط نیازمند روزانه 56 گرم پروتئین است که از منابع مختلفی تامین می‌شود که از مهمترین انها منابع دامی است لذا نقش این حوزه در تامین سلامت جامعه بسیار حائز اهمیت است.
حدادزاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان یزد بیش از سه میلیون واحد دامی با مجموعاً حدود 940 هزار راس دام سبک و سنگین، ظرفیت جوجه‌ریزی در هر دوره به میزان 13 میلیون قطعه و سه میلیون مرغ تخم‌گذار فعالیت دارند.
وی تلقیح بالغ بر دو میلیون و 11 هزار نوبت واکسن به دامهای استان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال جاری نیز تاکنون 540 هزار راس دام در استان مقابل بیماری‌ها واکسینه شده‌اند.
وی با اشاره به استقرار و فعالیت ایستگاه‌های قرنطینه دام در جاده‌های مواصلاتی استان، گفت: علاوه بر این نیز از طریق سامانه قرنطینه مبدا و مقصد نیز نظارت بر انتقال دام‌ها در استان صورت می‌گیرد که تنها در سال گذشته 13 هزار و 252 فقره گواهی خروج دام و فرآورده‌های دامی از استان از این طریق صادر شده است.
این مسئول به فعالیت 79 واحد عرضه خدمات بهداشتی و دامپزشکی در استان اشاره کرد و گفت: دامپزشکی براساس میزان اعتبار در اختیار اقدام به تهیه و توزیع رایگان سموم لازم برای مقابله بیماری‌های انگلی دامی به دامداران استان می‌کند.
حدادزاده از اقدامات موثر دامپزشکی استان برای مواجه با بیماری خسارت‌بار تبر برفکی در میان دام‌های استان اشاره و در این باره تصریح کرد: در همین راستا سالانه تلقیح واکسیناسیون به 336 هزار راس دام سبک و 105 هزار راس دام سنگین در استان انجام می‌گیرد ولی اخیراً با توجه به مشکلات اقتصادی و بهاد دار شدن واکسن مورد نیاز، تامین واکسن این بیماری خارج از توان برخی از دامداران شده است.
وی با بیان این که دامپزشکان سد دفاعی مقابل بیماری‌های انسان و دام و سربازارن گمنام بهداشت جامعه هستند، حفظ سلامت جامعه در برابر بیماری‌های مشترک را از دیگر وظایف دامپزشکی خواند.
وی نقش تاثیرگذار ارتقای سطح دانش جامعه در مورد بیماری‌های مشترک بین انسان و دام اشاره کرد و گفت: البته دامپزشکی هواره سعی داشته با اقدامات نظارتی و پیشگیرانه مانند واکسیناسیون مانع شیوع این بیماری‌ها در جامعه شود.
مدیر کل دامپزشکی استان به اقدامات خوب صورت گرفته در زمینه کاهش بیماری تب مالت در استان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در این راستا شیوع بیماری در بین دام‌های استان از سال 92 تا سال 96 به نصف کاهش یافته است به طوری که تعداد جمیت انسانی مبتلا به این بیماری در استان نیز از 282 نفر در سال 92 به 171 نفر در سال گذشته کاهش یافته است.
وی یکی از بیماری‌های مشترک دام و انسان شایع شده در استان را هاری ذکر کرد و گفت: متاسفانه در حالی که در سال‌های زیادی هیچ کانونی در مورد این بیماری در استان وجود نداشته است، در حال حاضر استان دارای 13 کانون هاری در شهرستان‌های مختلف از جمله مرکز استان است.
وی در مورد علت شایع شدن این بیماری نیز گفت: مخزن این بیماری حیوانات وحشی هستند که به دلیل خشکسالی‌های متوالی سال‌های اخیر برای تامین غذا به حاشیه شهرها رجوع کرده و سگ‌های ولگرد و گربه‌ها و از طریق آنها انسان‌ها را آلوده می‌کنند.
حدادزاده نصبت به هر گونه تغییر رفتار مشکوک در حیوانات اعم از سگ یا گربه هشدار داد و در رابطه با مزاحمت‌های شبانه‌ی سگ‌های ولگرد سطح شهر نیز گفت: موضوع جمع‌اوری سگ‌های ولگرد در حیطه وظایف شهرداری است که در سال‌های اخیر به صورت زنده‌گیری، واکسیناسیون و سپس عقیم کردن و رها‌سازی دنبال می‌شود.
وی از شهروندان خواست تا هر گونه گازگرفتگی حیوانات مشکوک به هاری را جدی بگیرند و سریعاً جهت اقدامات پزشکی به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنند.
وی یکی دیگر از بیماری‌های مبتلا به کشور و استان در آستانه فصل سرما را انفلوآنزای فوق حاد پرندگان ذکر کرد و گفت: متاسفانه این بیماری در سال گذشته 23 مرغداری در استان را درگیر خود کرد که منجر به تلفات 59 هزار قطعه مرغ شد که 84 درصد انها مرغ‌های صنعتی بودند.
حدادزاده با بیان این که خوشبختانه در سال جاری تاکنون هیچ کانونی از این بیماری در استان رویت نشده است، هشدار داد: ویروس بیماری انفلوآنزای فوق حاد یک ویروس توانمند و خسارت‌زاست و مرغداران باید بسیار هوشیار باشند تا درگیر خسارات ناشی از این بیماری نشوند.
وی با تاکید بر این که عامل اصلی انتقال این بیماری در کشور مرغ‌های بومی غیرمجاز هستند، از مردم خواست به هیچ وجه نسبت به خریداری این قبیل مرغ‌ها اقدام نکنند و در صورت نگهداری سنتی از مرغ در فصل سرما آنها را محصور و به دور از تماس با پرندگان وحشی نگه دارند.
این مسئول در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که استان یزد از بهترین زیرساخت‌های کشتارگاهی در کشور برخوردار است، گفت: در حال حاضر 18 کشتارگاه صنعتی و نیمه صنعتی شامل دو کشتارگاه صنعتی و 8 کشتارگاه نمیه صنعتی دام سبک و سنگین، چهار کشتارگاه طیور با ظرفیت کشتار 14 هزار قطعه در ساعت و چهار کشتارگاه بلدرچین با ظرفیت 7400 قطعه در ساعت، در استان فعالیت دارند.
مدیر کل دامپزشکی استان در پایان نیز با اشاره به نظارت بر واحدهای کشتارگاهی و بسته‌بندی و مراکز توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی، گفت: در سال گذشته 271 هزار راس دام سبک و سنگین در استان کشتار شده که 10 هزار و 240 کیلوگرم لاشه غیرقابل مصرف ضبط و معدوم‌سازی شده است و در جریا ننظارت بر مراکز عرضه نیز 48 هزار و 441 کیلو فراورده خام دامی غیرقابل مصرف از سطح این مراکز جمع‌اوری و معدودم شده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهره‌برداری از 8 طرح آبخیزداری ندوشن بمناسبت هفته جهادکشاورزی

اشتغال بخش معدن در کشور مورد غفلت قرار گرفته است

ذخائر دو مجموعه معدنی بزرگ استان یزد رو به اتمام است

تلاش برای تصویب قوانین جدید به منظور حمایت از صنایع

استاندار یزد: فرآوری مواد معدنی باید در داخل استان انجام شود

نماینده‌یِ مخالف زنگنه: منبع خبرم را نمی‌گویم

آیا بلیط‌های هواپیمایی در یزد از همه جای ایران گرانتر است؟

بانک مسکن برای خانه‌دار شدن مشتریان چه نوع تسهیلاتی می‌دهد؟

هشدار فرمانداری مهریز به نانوایان متخلف

برداشت محصول کلزا در یزد آغاز شد

65 درصد برق ابرکوه در بخش کشاورزی مصرف می شود

حمل و نقل از محورهای اصلی توسعه در یزد است

10 هزار هکتار از اراضی بیابانی مهریز تاغ کاری شد

صندوق کارآفرینی امید، بنگاه اقتصادی نیست

برخی دلالان مانع خودکفایی کشور در تولید هستند

کسب رتبه عالی تیم‌های خودارزیابی اداره کل کار یزد در کشور

بانوان میبد سهم زیادی در توسعه هنر زیلوبافی دارند

امام جمعه یزد: مصرف برق ادارات کنترل و پایش شود

مرغ هورمونی شایعه‌ای بیش نیست/استفاده از هورمون در پرورش مرغ صرفه اقتصادی ندارد

عوامل طبیعی عمده علت بیابانی شدن استان/رشد 100 درصدی اعتبارات صندوق توسعه ملی

گران شدن لبنیات در بازار نامشخص گوشت

تداوم روند نزولی قیمت‌ها در بازار میوه

فرهنگ مصرف و تامین آب میراث ناملموس یزد

کاهش 400 تومانی قیمت گوشت مرغ در یزد

یزد چهارمین تولید‌کننده زردآلوی ایران

سیاست‌های اجرایی ارتقای بهره‌وری در استان یزد تدوین می‌شود

زیر ساخت های سرمایه گذاری بخش خصوصی در مهریز فراهم است

رکورد تولید گندم در ابرکوه به 4.5 تن در هکتار رسید

سند آمایش استان با حداکثر اشتراک نظر و اجماع تصویب می‌شود

سیگاری ها 30 هزار میلیارد ریال زیان به اقتصاد ایران تحمیل می کنند

برداشت محصول زردآلو از 2 هزار و 708 هکتار باغ‌های یزد آغاز شد

احیای صنعت نوغان‌داری در مهریز

حمایت از تشکیل پارک‌‌های علم و فناوری تعاونی

توضیحات مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد در مورد اقدام ناپسند کاریابی غیردولتی

کلید موفقیت در رقابت، نوآوری است/ اردکان بزرگترین تولیدکننده محصولات کنجدی کشور است

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: مشکل اصلی تعاونی‎ها تامین سرمایه در گردش است/ افزایش سقف پرداخت تسهیلات به تعاونی ها

رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران: زردآلوی ابرکوه می‎‎تواند موجب توسعه گردشگری کشاورزی شود

تعلیق موسسه شغلی و کاریابی غیر دولتی کارآفرینان یزد

توزیع تاکنون 16000 تن شکر تنظیم بازار در یزد

بانوی کارآفرین میبدی سالانه پنج تن انواع عرق گیاهی تولید می کند

اجرای تنظیم بازار اثر محسوس در زندگی مردم ندارد

ناچار به تامین شکر مورد نیاز کارگاه‌های شیرینی‌سازی یزد هستیم

سیل به 1200 کارگاه صنایع دستی کشور خسارت زد

بانک توسعه تعاون 13 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می کند

شغل دامپزشکی باید جزو مشاغل سخت قلمداد شود

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

15 درصد تسهیلات اشتغال فراگیر به بخش تعاون اختصاص یافت

افتتاح سه باجه پست بانک در مهریز

377.5 تن محصول گل محمدی در یزد برداشت شد

فرماندار: در مورد خسارات فعالیت های معدنی اردکان، مطالبه جدی داریم