خبر یزد

آخرين مطالب

/گزارش/

گردشگری یزد بزرگترین قربانی نقض برجام فرهنگي

گردشگری یزد بزرگترین قربانی نقض برجام

  بزرگنمايي:

خبر یزد - از آنجایی که بیشترین آمار گردشگران خارجی شهر جهانی یزد مربوط به کشورهای اروپایی هستند، این شهر گردشگری در کشورمان بزرگترین ضربه را از نوسانات سیاسی و اقتصادی کشور متحمل شده است.
دولتمردان کشورمان با توجه به این که گردشگری سکوی حرکت به سمت توسعه و کوتاه‏ترین پل میان ملت‌های جهان است، امید داشتند که برجام بتواند نقش موثری در رونق این صنعت در کشورمان داشته باشد. حتی پس از نقض برجام از سوی دولتمردان آمریکا نیز «علی اصغر مونسان» معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با تاکید بر این که حضور گردشگران آمریکایی در کشور بسیار اندک است، اعلام کرده بود که با باقی ماندن اتحادیه اروپا در برجام، مشکلی جدی در این باره نخواهیم داشت و تاثیر نقض برجام بر گردشگری ناچیز خواهد بود.
وی همچنین با اعلام این که بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در عرصه گردشگری مربوط به سرمایه گذاران داخلی است، عنوان کرده بود که از آنجایی که گردشگری داخلی کشور عدد 46 میلیون سفر سالانه را دارد و طبق برنامه چشم انداز باید به 80 میلیون سفر سالانه برسد، گردشگری داخلی برای کشورمان ظرفیت بزرگی خواهد بود تا چشم ‎‎ صنعت گردشگری فقط به بیرون نباشد.
این مقام مسئول حتی این عدد را نیز عاملی بر رونق بازارهای داخلی و توسعه گردشگری کشور دانسته و یادآور شده بود که بازگشت تحریم‌های برجامی تاثیر چندانی روی این بخش نخواهد داشت و حتی به دلیل سخت شدن احتمالی شرایط اقتصادی نیز شرایط خیلی نگران کننده‎‎ای بر سفرهای داخلی کشور حاکم نخواهد شد.
با این حال گردشگری یزد به عنوان شهری جهانی در شش ماهه اول امسال با روندی نزولی در تعداد گردشگران خارجی روبرو بوده است به طوری که فعالان این حوزه از کاهش 80 درصدی گردشگران خارجی در اولین تابستان بعد از نقض برجام خبر می‏‏‌دهند.
البته با تداوم این روند، وضعیت شش ماهه دوم گردشگری یزد نیز به دلیل قرارگیری در فصولی که گردشگر کمتری دارد، چندان مناسب پیش‎‎بینی نمی‏‏‌شود.
«سید مصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد هم در این باره از به سرآمدن فصل گردشگری و نگرانی از وضعیت گردشگری این استان در شش ماهه دوم سال جاری خبر می‌‏‏دهد و اظهار می‌کند: حذف شدن یزد از بسته گردشگری برخی از تورها نیز یکی از بدترین اتفاقات ممکن برای گردشگری شهر جهانی بوده است.
وی با بیان این که سعی می‏‏‌شود با امهال به فعالان گردشگری و کمیته‌های مربوطه برای بررسی جوانب مختلف، شاهد ارائه راهکارهای موثر در این زمینه باشیم، عنوان می‌کند: برای بازگشت یزد به آژانس‌های کوچک گردشگری نیز در تلاش هستیم.
این مسئول وابستگی یزد به گردشگران اروپایی را عامل موثری در کاهش رونق گردشگری یزد می‌‏داند و بیان می‌کند: یزد بزرگترین ضربه را از نوسانات سیاسی و اقتصادی کشور خورد چرا که بالاترین آمار گردشگر خارجی که عمده‌ترین آن را کشورهای اروپایی تشکیل می‌دهند، به یزد نسبت داده شده است.
وی اضافه می‌کند: متاسفانه تعداد گردشگران خارجی وارد شده به ویژه نوع اروپایی آن در استان بسیار کم شده است که متناسب با اقلیم یزد باید به دنبال ارائه راهکارهایی جایگزین در این مورد باشیم.
فاطمی با بیان این که تکیه بر گردشگرانی با اقلیم مشابه مانند گردشگران عرب پاسخگوی کمبود گردشگر در یزد نخواهد بود، خاطرنشان می‎کند: یزد، شهری کویری است و جاذبه‌هایی که بتواند منجر به جذب گردشگرانی با اقلیم مشابه با یزد مانند کشورهای مجاور ایران و گردشگرانی از کشورهای عربی شود را ندارد.
وی موثرترین راهکار را احیای انواع مختلف گردشگری مطرح می‎کند و می‎گوید: کمیته‌هایی برای تقویت گردشگری یزد تشکیل شده تا بتوانیم برنامه‌های مدونی را برای تورهای گردشگری ارائه کنیم و انواع گردشگری مانند گردشگری سلامت، گردشگری ورزشی و دیگر پتانسیل‌های این صنعت را رونق بخشیم.
«سید حسین آزادی» رییس کمیسون گردشگری شورای اسلامی شهر یزد نیزبا تایید تاثیر سوء تنش‌های سیاسی و اقتصادی کشور بر گردشگری یزد، می‌گوید: متاسفانه صنعت گردشگری یزد به دنبال خروج آمریکا از برجام، رشدی منفی را تجربه می‌کند و ورود کمتری از عمده‌ترین گردشگران یکسال اخیر که متشکل از کشورهای اروپایی مانند آلمان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و آلمان است را شاهد هستیم.
وی عمده‌ترین عامل رونق گردشگری خارجی یزد را تدارک تورهای بزرگ گردشگری می‌داند و عنوان می‏‏‌کند: هر چند گردشگران اروپایی به صورت تک نفره و دو نفره هنوز هم به یزد سفر می‌کنند اما تورهای بزرگ متشکل از این نوع گردشگران کمتر به یزد به عنوان یکی از سه ضلع مثلث طلایی گردشگری کشور سفر می ‎ کنند.
این مسئول با اشاره به لزوم رایزنی با سفرای اروپایی در راستای توسعه گردشگری، تصریح می‌کند: هر چند اروپا با آمریکا در زمینه برجام اختلاف‌نظرهایی دارند اما لازم است تا ارتباط با سفرای اروپایی تقویت شود.
وی لازمه توسعه زیرساخت‌های گردشگری را متناسب با رونق آن عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: هر چند در حوزه‏‏‌هایی مانند حمل و نقل هوایی، حمل و نقل داخلی و عدم شناخت افراد با زبان انگلیسی، از مشکلات عمده زیرساختی گردشگری یزد است اما این مشکلات مانعی برای رونق گردشگری محسوب نمی‌شود.
آزادی تقویت خواهرخواندگی ‎‎ ها و شناساندن جاذبه‎‎های گردشگری یزد به دنیا را در این رابطه بسیار ضروری می‌داند و می‌گوید: هنوز یزد پس از جهانی شدن به مردم کشورمان نیز شناسانده نشده است و لازم است که مسئولان برای رونق اقتصادی و توسعه گردشگری یزد در تمامی جوانب همکاری کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمایه‌گذاران موقوفات یزد فراری شدند!

تدوین استراتژی بخش فرهنگ استان یزد برای سال آتی

رقبای غیرمجاز هتل‌های یزد مکمل کمبود‌های اقامتی نوروز

شهری تاریخی که گردشگران فقط از آن می‌گذرند، اما...

یزد، مهد موزه‌های متنوع ایران

جذابیت تماشای آسمان شب کویر از پشت بام تنها کارونسرای مدور ایران

تدوین استراتژی بخش فرهنگ استان یزد برای سال آتی

صدای چکش مسگرهای غیریزدی در بازار قدیم یزد

12 باب مسجد در شهرستان مهریز برای اعتکاف آماده شد

کمبود فضای آموزشی، دغدغه آموزش و پرورش اردکان است

مردم خاتم به استقبال نوروز رفتند

برترین های آزمون آموزش عالی در میبد تجلیل شدند

آمادگی 110 کلاس درس برای اسکان مهمانان نوروزی در مهریز

مدیر کل ارشاد یزد: سفال میبد یک آفرینش بدیع توسط انسان کویری است

امکان اسکان اضطراری مسافران نوروزی در حسینیه‌های یزد

سهم بخش فرهنگ از تصمیمات شورای برنامه ریزی ناچیز است

تنها کاروانسرای مدور جهان در مهریز در انتظار گردشگران

همایش افتخار بیست‌وپنجم در یزد برگزار می‌شود

ابرکوه، دیار کهنسال‎ترین موجود زنده ایران

بانوان میبدی با پخت سمنوی نذری به پیشباز نوروز رفتند

همه کتابخانه‌های یزد در روزهای آغازین نوروز دایر هستند

تجربه سفر به عمق زمین در عمیق‌ترین آسیاب آبی جهان

مهریز؛ شهر تاریخ و طبیعت

برگزاری طرح آرامش بهاری در 60 امامزاده و بقاع متبرکه یزد

خاطرات و وصیت‌نامه شهدای ابرکوه در هشت جلد کتاب چاپ‌ شد

پایه انقلاب ایران بر خدا محوری و انسان‌ دوستی استوار است

شهر تاریخی ابرکوه آماده استقبال از گردشگران در نوروز 98 است

تحقق اهداف یزد پایتخت کتاب ایران مهم‌ترین برنامه سال 98 است

گردهمایی فرهنگی هنری « دست نقش» در میبد برگزار شد

برگزاری مسابقه «نشون به اون نشونی» در یزد

نخستین کارگاه آموزشی مداحان اهل بیت مهریز برگزار شد

شکوفایی غنچه های مهربانی و تلاش در میبد

نشست پرسش و پاسخ اجتماعی ازدواج پایدار در اردکان برگزار شد

دانش آموزان مهریز نقاشی هایی در اهمیت منابع طبیعی خلق کردند

جشنواره ملی پارچه فجر اردیبشهت ماه در یزد برگزار می‌شود

مسئولان نهادها برای حفظ عنوان یزد پایتخت کتاب تلاش کنند

دشمنان به دنبال انحراف موضوع مهدویت هستند

برگزاری اولین ورکشاپ طراحی سفال و سرامیک در میبد

برگزاری تورهای رایگان شب‌گردی در بافت تاریخی اردکان

از دربار امپراطوری چین تا خیابان‌های یزد

آغاز ثبت نام مراسم معنوی اعتکاف رجبیه در مساجد یزد

اجرای 20 آیین نوروزگاهی در بافق

آمادگی کهن شهر مهریز برای پذیرایی از مسافران نوروزی

شهر جهانی یزد با زبان هنر به دنیا معرفی شود

نوروز، فرصتی برای معرفی ظرفیت های گردشگری اردکان است

برنامه های بزرگداشت روز شهدا در استان یزد اعلام شد

15 هزار یزدی از مناطق دوران دفاع مقدس بازدید کردند

یزد، ظرفیت پذیرش 113 هزار مسافر اقامتی را دارد

نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه یزد پایان یافت

ساماندهی تاکنون 231 گلزار شهید در استان یزد