خبر یزد

آخرين مطالب

در گفت‎وگوی اختصاصی با ایسنا مطرح شد؛

اعمال مدیریت 100 درصدی مصرف آب بدون بروز تنش برای مشترکان در یزد اقتصادي

اعمال مدیریت 100 درصدی مصرف آب بدون بروز تنش برای مشترکان در یزد

  بزرگنمايي:

خبر یزد - رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه‎‎ای یزد با اشاره تلاش برای تحقق طرح 100 درصد مدیریت مصرف آب در استان تا افق 1400، می‌گوید: این طرح با صرفه ‎ جویی آب ‎ های غیرموثر مشترکان و بدون بروز تنش و سختی برای آنها اعمال می‏‏‌شود و در صورت تحقق استان را در تامین آب در سال ‎ های آتی با مشکلی مواجه نخواهد کرد.
«محمد مهدی جوادیان زاده»  با اشاره به وضعیت نامطلوب بارش‎‎های سال گذشته آبی استان یزد، می‎گوید: بارندگی‎‎های سال گذشته استان بیانگر کاهش 25 درصد آن نسبت به متوسط بلند مدت بارندگی استان است به نحوی که یزد همچنان جزو کم بارش‎ترین استان‎های کشور است.
وی با بیان این که کاهش بارندگی در برخی استان‎ها دلیلی بر بحرانی بودن وضعیت آنها نیست، تصریح می‎کند: این که بارندگی در برخی استان‌ها مانند یزد که دارای کمترین میزان بارش‎‎ها در کشور است در متوسط بلند مدت 20 تا 30 درصد کاهش یابد قابل مقایسه با کاهش 10 درصد بارندگی در استان ‌ ‎ های دارای متوسط بارندگی 200 یا 300 میلیمتر و وضعیت منابع آبی آنها نیست.
جوادیان زاده تغذیه اندک منابع آبی استان در حین ثابت بودن مصارف را عامل مهم فرونشست سالیانه به طور متوسط 45 سانتی‎متر از سفره‎‎های آب زیرزمینی می‎داند و عنوان می‎کند: به عبارتی آبخوان‎‎های استان سالیانه با تراز منفی 200 میلیون مترمکعب مواجه می‎شود.
به گفته وی، با توجه به این که بارندگی‎‎های استان به لحاظ اقلیمی تاثیر چندانی در تغذیه آبخوان‎‎های استان طی سال‏‏‌های گذشته نداشته، در مجموع به طور متوسط 3.5 میلیارد مترمکعب از حجم آبخوان‏‏‌های استان کاسته شده و این در حالی است علی‎‎رغم افزایش مصارف استان روز به روز شاهد کاهش ذخائر آبهای زیرزمینی هستیم.
این مسئول اظهار می‏‌کند: در همین راستا و به منظور جلوگیری از افت آبهای زیرزمینی استان و این تراز منفی سیاست‎گذاری‎‎هایی در سطح ملی و استان در چارچوب طرح احیاء و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی در دستور کار قرار گرفته است.
وی از جمله اقدامات در این خصوص را با توجه به این که تا 5 سال آینده هیچ منبع آبی جدیدی را در استان نخواهیم داشت، کنترل و محدودسازی برداشت‏‏ از سفره‏‏‌های آب زیرزمینی خواند.
مدیر عامل آب منطقه‎ای یزد با اشاره به تشکیل و برگزاری جلسات مستمر کارگروه تخصصی طرح سازگاری با کم آبی در استان در همین رابطه، بیان می‏‌کند: براساس این طرح کاهش مصرف آب در بخش‎‎های مختلف اعم از کشاورزی، صنعت و مصارف بخش شرب و بهداشتی را میزان 100 درصد و بدون به سختی انداختن مشترکان این حوزه‎‎ها در افق سال 1400 دنبال می‏‌کنیم.
وی می‎گوید: براساس این طرح و از طریق راهکارهایی که در این رابطه اندیشیده خواهد شد، میزان مصرف کنونی بخش کشاورزی باید تا 50 درصد، بخش صنعت 30 درصد و بخش شرب و بهداشت تا 20 درصد کاهش یابد و در این راستا همانطور که گفته شد سعی خواهیم کرد تا امکان مدیریت بهینه مصرف را بدون خسارت به بخش‏‏‌های مذکور اجرایی کنیم.
جوادیان زاده یکی از مهمترین و پرمصرف‎ترین بخش‎‎های آب استان را بخش کشاورزی می‎خواند و می‎گوید: با همکاری و هماهنگی سازمان جهادکشاورزی استان طرحی در این رابطه تهیه و در حال نهایی شدن است که جهت بررسی در سطح ملی به وزارت نیرو ارسال خواهد شد.
وی با بیان در طرح سازگاری با کم آبی در بخش صنعت استان به علت زمانبر بودن اجرای آن کمی عقب هستیم، تصریح می‌کند: البته در این رابطه نیز جلسات هم‎اندیشی با خانه صنعت، معدن و تجارت استان برای دستیابی به ادبیات مشترک جهت تدوین راهکارهای موثر و دارای قابلیت اجرایی در این مورد صورت گرفته است.
وی در این رابطه ابراز امیدواری می‎‎کند که به زودی طرح‏‏‌های مذکور در این بخش به نتیجه برسد و بدون بروز مشکلی برای صنایع استان در جهت کاهش 30 درصدی مصرف آب در این بخش گام برداشته شود.
این مسئول در مورد کاهش 20 درصدی مصرف آب در بخش شرب و بهداشت مشترکان نیز اظهار کرد: نتایج مطالعات صورت گرفته در سطح ملی و استانی بیانگر امکان تحقق این هدف در افق 1400 با استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف بدون ایجاد تنش و مشکل برای مشترکان این بخش است چرا که بیش از 20 درصد از مصرف کنونی در این بخش غیر موثر از سوی مشترکان است.
وی می‏‌گوید: در این رابطه با برگزاری جلسات مستمر با شرکت‎‎های آب و فاضلاب شهری و روستایی در گام نخست تجهیز اماکن فاقد هزینه و قبوض آب مانند مساجد به تجهیزات کاهنده مصرف و در مرحله دوم کاهش مصرف ادارات دولتی که می‏‌توانند به عنوان الگوی مدیریت مصرف در جامعه مطرح باشند را دنبال می‏‏‌کنیم.
وی از ابلاغ دستورالعملی در این رابطه از سوی استاندار محترم به تمام دستگاه ‎‎ های دولتی خبر می‏‏دهد و اضافه می‏‏کند: در این خصوص نیز تیم ‎ های ارزیابی شکل خواهد گرفت تا ضمن رصد دستگاه‎‎ها و ادارات‎ دولتی، هشدارهای لازم را در این رابطه متذکر شوند.
وی یکی دیگر از طرح‌‏‏ها در این خصوص را ویژه مشترکان دارای مصرف ماهانه کمتر از 25 مترمکعب و هماهنگ با الگوی مصرف در بخش خانگی ذکر و تصریح می‏‏کند: بر طبق این طرح برای مشترکان مذکور با حمایت مالی دولت و استان و البته مشارکت خود مشترکان تجهیزات کاهنده مصرف تهیه خواهد شد.
جوادیان زاده در مورد مشترکانی که دارای مصرف ماهیانه بیش از 25 مترمکعب یا به عبارتی پرمصرف نیز ابراز امیدواری می‏‏کند که با اعمال تعرفه‎‎های پلکانی آب‎بها مجاب به استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف شوند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که در حال حاضر مصرف سالیانه آب شرب و بهداشت استان بین 115 تا 120 میلیون مترمکعب است، عنوان می‏‏‌کند: این میزان برای افق سال 1425 برطبق برآوردها به 230 میلیون مترمکعب خواهد رسید که امیدواریم با تحقق طرح کاهش مصرف تا افق سال 1400 با افزایش مصرف به 140 تا 150 میلیون مترمکعب، استان با مشکلی در این رابطه مواجه نشود.
جوادیان زاده در پایان با بیان این که در سال جاری بنا بر پیش‌بینی‎‎های وزارت نیرو و سازمان هواشناسی در برخی از نقاط کشور شاهد بارش‎‎های نرمال و در برخی مناطق حتی بیش از نرمال خواهیم بود، تاکید می‎‎کند: هر چند بارش‎‎های پاییزی تاکنون نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری داشته و امیدوار به تدوام این روند هستیم ولی باید توجه داشته باشیم که عمده بارش‎‎های استان به صورت باران و به میزان کمتر از 5 میلی‎متر است که تاثیر چندانی در احیای منابع آبی داخلی استان ندارد لذا بهترین راهکار برای این که نگرانی برای تامین آب استان در سالهای آتی نداشته باشیم، اهتمام به مصرف بهینه و صرفه‎جویی در مصرف آب است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مشكل تامین گوشت قرمز در استان نداریم

تشکیل صندوق توسعه کشاورزی، گامی به سوی رونق تولید در بافق است

مجوز 6 شهرک گلخانه ای با اشتغال 500 نفر در یزد صادر شد

هشت میلیون متر مکعب آب در سدهای خاکی بافق ذخیره شد

دامپزشکی نقش خطیری در رونق تولید دارد

بارندگی‌های اخیر هیچ ارتباطی با بارورسازی ابرها نداشت/ایران همچنان نیازمند بارورسازی ابرهاست

2 هزار و 700 تن محصول گلخانه از ابرکوه به بازار مصرف عرضه شد

فرش اردکان، نماد فن و هنر -مژگان دشتی*

تولید ملی، عنصر مهم اقتصاد

اداره ها مسئولیت پذیری خود را برای رونق تولید افزایش دهند

بیشتر واحدهای استاندارد یزد در مرکز استان قرار دارد

راه‌اندازی دفتر استانداردسازی در فرمانداری یزد

پنج هزار تن محصول فولادی از ابرکوه به خارج صادر شد

برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال 45 روستای یزد تدوین شد

خسارت 80 میلیاردی بارندگی‌ها به قطب کشاورزی یزد

امام جمعه یزد: وابستگی به واردات آفت تولید و صنعت است

گزارش بارش‌های 24 ساعت گذشته در استان یزد

وابستگی به واردات آفت تولید و صنعت است

بارش‌های اخیر تاثیر چندانی بر کسری مخزن سفره‌های آبی نداشت/ساخت و سازهای غیرمجاز حریم رودخانه‌ها تخریب می‌شود

صنعت برق در مسیر رونق تولید تلاش خواهد کرد

رتبه دوم یزد در کشت‌های گلخانه‌ای کشور

رونق تولید در استان یزد با تمرکز بر سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌ای

یک مسئول در دامپزشکی یزد: گوشت‌های منجمد فاقد بسته‌بندی نخرید

کاهش 20 درصدی قدرت خرید یزدی‌ها/نوبرانه‌ها به یزد نمی‌رسند

تبدیل یزد به یکی از مقاصد گردشگری داخل کشور/افزایش 2.3 برابری گردشگران نوروزی یزد

اصناف ‌به تقویت اعتماد بین مردم و دولت کمک کنند

افزایش ظرفیت شبکه تلفن همراه استان یزد در ایام نوروز

عضو ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی: تعاونی‎ها نیروی محرکه رونق تولید باشند

آب انتقالی یزد برقرار است/کدورت شدید آب علت قطعی موقت بود

تمام جاده های یزد به جز 2 مسیر روستایی باز و تردد ادامه دارد

برق منطقه‌ای یزد برای پیشگیری از حوادث ناشی از سیل آماده است

آب انتقالی از زاینده رود به یزد موقتا قطع می شود

23 میلیون شب اقامت مسافران نوروزی در کشور ثبت شد

تردد 750 هزار دستگاه وسیله نقلیه در استان یزد ثبت شد

بارندگی تا اواخر سه شنبه شب در استان یزد ادامه دارد

اقامت 32 هزار و 900 نفر شب مسافر در اردکان ثبت شد

اسکان گردشگران نوروزی در یزد به 935 هزار و 430 نفر شب رسید

آغاز ترسالی و یزد در رده نخست کم بارش ترین استان ها

80 میلی‌متر بارندگی در روستای منشاد شهرستان مهریز ثبت شد

کارشناس هواشناسی یزد از طغیان مسیل‌ها هشدار داد

اقامت گردشگران نوروزی در یزد به 785 هزار شب رسید

چهار بازارچه نوروزی در مکان‌های گردشگری میبد دایر است

تکمیل پروژه های نیمه تمام میبد در دستور کار قرار گرفت

2 میلیارد ریال صرف احداث سفره‌خانه سنتی قلعه تیزک ابرکوه شد

ردیف درآمدهای عوارض فروش معادن هزار و 500 میلیارد تومان است

آغاز مرحله دوم توزیع میوه تنظیم بازار نوروز 98 در یزد

پرداخت 7.5 میلیارد ریال تسهیلات به شرکت‌های نوپای یزد

61 تن میوه برای تامین نیاز بازار شب عید ابرکوه تامین شد

زمینه اشتغال 340 نفر از مددجویان بهزیستی اردکان فراهم شد

قطارهای یزد – مشهد در نوروز همه روزه شد/تغییر ساعت ورود زوار یزدی به 7:45 صبح