خبر یزد

آخرين مطالب

در گفت‎وگوی اختصاصی با ایسنا مطرح شد؛

اعمال مدیریت 100 درصدی مصرف آب بدون بروز تنش برای مشترکان در یزد اقتصادي

اعمال مدیریت 100 درصدی مصرف آب بدون بروز تنش برای مشترکان در یزد

  بزرگنمايي:

خبر یزد - رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه‎‎ای یزد با اشاره تلاش برای تحقق طرح 100 درصد مدیریت مصرف آب در استان تا افق 1400، می‌گوید: این طرح با صرفه ‎ جویی آب ‎ های غیرموثر مشترکان و بدون بروز تنش و سختی برای آنها اعمال می‏‏‌شود و در صورت تحقق استان را در تامین آب در سال ‎ های آتی با مشکلی مواجه نخواهد کرد.
«محمد مهدی جوادیان زاده»  با اشاره به وضعیت نامطلوب بارش‎‎های سال گذشته آبی استان یزد، می‎گوید: بارندگی‎‎های سال گذشته استان بیانگر کاهش 25 درصد آن نسبت به متوسط بلند مدت بارندگی استان است به نحوی که یزد همچنان جزو کم بارش‎ترین استان‎های کشور است.
وی با بیان این که کاهش بارندگی در برخی استان‎ها دلیلی بر بحرانی بودن وضعیت آنها نیست، تصریح می‎کند: این که بارندگی در برخی استان‌ها مانند یزد که دارای کمترین میزان بارش‎‎ها در کشور است در متوسط بلند مدت 20 تا 30 درصد کاهش یابد قابل مقایسه با کاهش 10 درصد بارندگی در استان ‌ ‎ های دارای متوسط بارندگی 200 یا 300 میلیمتر و وضعیت منابع آبی آنها نیست.
جوادیان زاده تغذیه اندک منابع آبی استان در حین ثابت بودن مصارف را عامل مهم فرونشست سالیانه به طور متوسط 45 سانتی‎متر از سفره‎‎های آب زیرزمینی می‎داند و عنوان می‎کند: به عبارتی آبخوان‎‎های استان سالیانه با تراز منفی 200 میلیون مترمکعب مواجه می‎شود.
به گفته وی، با توجه به این که بارندگی‎‎های استان به لحاظ اقلیمی تاثیر چندانی در تغذیه آبخوان‎‎های استان طی سال‏‏‌های گذشته نداشته، در مجموع به طور متوسط 3.5 میلیارد مترمکعب از حجم آبخوان‏‏‌های استان کاسته شده و این در حالی است علی‎‎رغم افزایش مصارف استان روز به روز شاهد کاهش ذخائر آبهای زیرزمینی هستیم.
این مسئول اظهار می‏‌کند: در همین راستا و به منظور جلوگیری از افت آبهای زیرزمینی استان و این تراز منفی سیاست‎گذاری‎‎هایی در سطح ملی و استان در چارچوب طرح احیاء و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی در دستور کار قرار گرفته است.
وی از جمله اقدامات در این خصوص را با توجه به این که تا 5 سال آینده هیچ منبع آبی جدیدی را در استان نخواهیم داشت، کنترل و محدودسازی برداشت‏‏ از سفره‏‏‌های آب زیرزمینی خواند.
مدیر عامل آب منطقه‎ای یزد با اشاره به تشکیل و برگزاری جلسات مستمر کارگروه تخصصی طرح سازگاری با کم آبی در استان در همین رابطه، بیان می‏‌کند: براساس این طرح کاهش مصرف آب در بخش‎‎های مختلف اعم از کشاورزی، صنعت و مصارف بخش شرب و بهداشتی را میزان 100 درصد و بدون به سختی انداختن مشترکان این حوزه‎‎ها در افق سال 1400 دنبال می‏‌کنیم.
وی می‎گوید: براساس این طرح و از طریق راهکارهایی که در این رابطه اندیشیده خواهد شد، میزان مصرف کنونی بخش کشاورزی باید تا 50 درصد، بخش صنعت 30 درصد و بخش شرب و بهداشت تا 20 درصد کاهش یابد و در این راستا همانطور که گفته شد سعی خواهیم کرد تا امکان مدیریت بهینه مصرف را بدون خسارت به بخش‏‏‌های مذکور اجرایی کنیم.
جوادیان زاده یکی از مهمترین و پرمصرف‎ترین بخش‎‎های آب استان را بخش کشاورزی می‎خواند و می‎گوید: با همکاری و هماهنگی سازمان جهادکشاورزی استان طرحی در این رابطه تهیه و در حال نهایی شدن است که جهت بررسی در سطح ملی به وزارت نیرو ارسال خواهد شد.
وی با بیان در طرح سازگاری با کم آبی در بخش صنعت استان به علت زمانبر بودن اجرای آن کمی عقب هستیم، تصریح می‌کند: البته در این رابطه نیز جلسات هم‎اندیشی با خانه صنعت، معدن و تجارت استان برای دستیابی به ادبیات مشترک جهت تدوین راهکارهای موثر و دارای قابلیت اجرایی در این مورد صورت گرفته است.
وی در این رابطه ابراز امیدواری می‎‎کند که به زودی طرح‏‏‌های مذکور در این بخش به نتیجه برسد و بدون بروز مشکلی برای صنایع استان در جهت کاهش 30 درصدی مصرف آب در این بخش گام برداشته شود.
این مسئول در مورد کاهش 20 درصدی مصرف آب در بخش شرب و بهداشت مشترکان نیز اظهار کرد: نتایج مطالعات صورت گرفته در سطح ملی و استانی بیانگر امکان تحقق این هدف در افق 1400 با استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف بدون ایجاد تنش و مشکل برای مشترکان این بخش است چرا که بیش از 20 درصد از مصرف کنونی در این بخش غیر موثر از سوی مشترکان است.
وی می‏‌گوید: در این رابطه با برگزاری جلسات مستمر با شرکت‎‎های آب و فاضلاب شهری و روستایی در گام نخست تجهیز اماکن فاقد هزینه و قبوض آب مانند مساجد به تجهیزات کاهنده مصرف و در مرحله دوم کاهش مصرف ادارات دولتی که می‏‌توانند به عنوان الگوی مدیریت مصرف در جامعه مطرح باشند را دنبال می‏‏‌کنیم.
وی از ابلاغ دستورالعملی در این رابطه از سوی استاندار محترم به تمام دستگاه ‎‎ های دولتی خبر می‏‏دهد و اضافه می‏‏کند: در این خصوص نیز تیم ‎ های ارزیابی شکل خواهد گرفت تا ضمن رصد دستگاه‎‎ها و ادارات‎ دولتی، هشدارهای لازم را در این رابطه متذکر شوند.
وی یکی دیگر از طرح‌‏‏ها در این خصوص را ویژه مشترکان دارای مصرف ماهانه کمتر از 25 مترمکعب و هماهنگ با الگوی مصرف در بخش خانگی ذکر و تصریح می‏‏کند: بر طبق این طرح برای مشترکان مذکور با حمایت مالی دولت و استان و البته مشارکت خود مشترکان تجهیزات کاهنده مصرف تهیه خواهد شد.
جوادیان زاده در مورد مشترکانی که دارای مصرف ماهیانه بیش از 25 مترمکعب یا به عبارتی پرمصرف نیز ابراز امیدواری می‏‏کند که با اعمال تعرفه‎‎های پلکانی آب‎بها مجاب به استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف شوند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که در حال حاضر مصرف سالیانه آب شرب و بهداشت استان بین 115 تا 120 میلیون مترمکعب است، عنوان می‏‏‌کند: این میزان برای افق سال 1425 برطبق برآوردها به 230 میلیون مترمکعب خواهد رسید که امیدواریم با تحقق طرح کاهش مصرف تا افق سال 1400 با افزایش مصرف به 140 تا 150 میلیون مترمکعب، استان با مشکلی در این رابطه مواجه نشود.
جوادیان زاده در پایان با بیان این که در سال جاری بنا بر پیش‌بینی‎‎های وزارت نیرو و سازمان هواشناسی در برخی از نقاط کشور شاهد بارش‎‎های نرمال و در برخی مناطق حتی بیش از نرمال خواهیم بود، تاکید می‎‎کند: هر چند بارش‎‎های پاییزی تاکنون نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری داشته و امیدوار به تدوام این روند هستیم ولی باید توجه داشته باشیم که عمده بارش‎‎های استان به صورت باران و به میزان کمتر از 5 میلی‎متر است که تاثیر چندانی در احیای منابع آبی داخلی استان ندارد لذا بهترین راهکار برای این که نگرانی برای تامین آب استان در سالهای آتی نداشته باشیم، اهتمام به مصرف بهینه و صرفه‎جویی در مصرف آب است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واریز بسته‌های حمایتی تا پایان امروز ادامه دارد

توضیح درباره قیمت‌های جدید محصولات سایپا

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/29

پیشنهاد افزایش 30 هزار میلیاردی بودجه دفاعی

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/30

سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» می‎شود

هشدار آبفای یزد در مورد جلوگیری از یخ‎زدگی کنتور و تاسیسات آب

تدوین قوانین عالمانه رمز گذر از توطئه‌های اقتصادی

رییس سازمان جهادکشاورزی یزد: کشور در مقوله‎ی دام‎های پر تولید از دنیا عقب است

مددجوی یزدی برای 60 نفر کارآفرینی کرد

چاه‌های کشاورزی مهریز خاموش شدند

140 میلیون تومان برای انشعاب گاز مدارس روستایی مهریز

کشاورزی سنتی مصداق ضایع کردن حق‌الناس است

کشور در مقوله‎ی دام‎های پر تولید از دنیا عقب است

اغلب صنایع یزد در اوج کیفیت هستند

پرداخت 4500 میلیارد تومان برای بسته‌های حمایتی

افزایش حقوق؛ 30 یا 25 درصد یا حداقل 3 میلیون

حق مسکن کارگران چقدر می‌شود؟

آپارتمان‌های 10 ساله تهران چند می‌ارزند؟

بخش خصوصی و خیران، دولت را در ایجاد اشتغال در مهریز یاری دهند

سه هزار نفر در شرکت‌های تعاونی بافق فعالیت دارند

مسئولان برای رفع مشکل اقتصادی از توان داخلی استفاده کنند

آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/26

ابتکار دانش‌آموز نخبه ابرکوهی با طرح «کشت بدون آب»

باطله برداری معدن سرب و روی مهریز در دست انجام است

خاطره ماندگار قدیمی های ندوشن با شرکت تعاونی

خشکی بیش از 200 منبع آب روستایی در استان یزد

بهره‌گیری 85 درصد از صنایع کاشی یزد از سیستم برگشت پساب

بومی‌سازی قطعات بردهای الکترونیکی خودکار در یزد

پراید، ارزان‌ترین خودروی جهان

حرکت دوباره قطارهای سریع السیر یزد - تهران از سرگرفته شد

زمینه اشتغال 844 مددجوی کمیته امداد یزد فراهم شد

265 واحد صنعتی در مهریز برای 5700 نفر شغل ایجاد کردند

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/25

واردات خودرو بدون انتقال ارز ممنوع شد

وضعیت اشتغال جوانان مهریز در میزگرد ایرنا بررسی شد

بومی‌سازی قطعات بردهای الکترونیک در یزد 30 درصد افزایش یافت

ایجاد مشوق‌های مالیاتی برای سرآمدان کیفیت

لایحه حذف چهار صفر پول ملی یا جایگزین‌های موثرتر؟

وضعیت نگران‌کننده ایمنی بافت‌های فرسوده میبد

تولید روزانه شیر در ابرکوه به 65 تن افزایش یافت

برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستاهای یزد تدوین می‌شود

شورای شهر یزد با یک شرکت چینی تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد

تمام اصناف یزد در سامانه جامع مدیریت کالا و خدمات ثبت‌نام کنند

اعطای 18 میلیارد تومان وام اشتغال به مددجویان یزدی