خبر یزد

آخرين مطالب

پرورش ماهی این بار در آب های شور بیابان‌های بافق اقتصادي

پرورش ماهی این بار در آب های شور بیابان‌های بافق

  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - همیشه تصور بر این بود، ماهی در دریا تکثیر، تولید و صید می‌شود، از سال‌ها قبل، بیابان‌های ایران و خصوصا آب‌های شور نیز به محلی برای پرورش ماهی تیلاپیا از جمله در استان یزد تبدیل‌شده است.
تیلاپیا، دومین ماهی تولیدی جهان پس از کپور ماهیان است که در بیش از 140 کشور ازجمله چین، فیلیپین، تایلند ، عربستان ، مصر و آمریکا پرورش داده می‌شود و در سال 2016 حدود پنج میلیون تن این ماهی به ارزش هفت میلیارد دلار در جهان تولید و روانه بازار مصرف شد.
اما در ایران بیشتر به‌صورت وارداتی تامین و عرضه می شود و آمار سال 1395 بیانگر واردات 12 هزار تن فیله تیلاپیاست که برای واردات آن حدود 50 میلیون دلار ارز از کشور خارج شد.
کارشناسان معتقدند که تولید تیلاپیا در کشور علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، ظرفیت درآمدزایی به میزان چهار هزار میلیارد تومان و ایجاد اشتغال متناسب با آن را برای قشر دانش‌آموخته دانشگاهی به سبب وجود بازارهای صادراتی در منطقه فراهم می‌کند.
یکی از عمده‌ترین دلایل نبود تولید انبوه این ماهی در کشور مخالفت‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست عنوان می شد که در سال 1397 با تلاش‌های مسئولان استان‌های مرتبط به‌ویژه یزد که تنها مرکز تحقیقات ماهیان آب‌شور کشور را دارد ، موافقت این سازمان جلب شد.
برای آب موردنیاز پرورش این ماهی نیازی به آب‌های شیرین نیست و از آب چاه، قنات و آب‌های ‌شور که برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شود، می‌توان برای پرورش تیلاپیا استفاده کرد به همین دلیل شهرستان بافق در استان یزد که منطقه‌ای بیابانی است برای پرورش آن در نظر گرفته شد.
ولی پرورش و تکثیر تیلاپیا از حدود چهار سال قبل به خاطر مسائل زیست‌محیطی در این شهرستان تعطیل شد، امسال با تلاش‌های صورت گرفته دوباره از سر گرفته شد.
در این زمینه در جلسه پنجم آبان ماه ستاد راهبری مدیریت اقتصاد مقاومتی یزد، استاندار وقت یزد گفته بود: بر اساس اعلام رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ، پرورش تیلاپیا در این استان آزاد است.
محمود زمانی قمی افزود: بر اساس ابلاغ سازمان حفاظت محیط‌زیست ، پرورش این ماهی در یزد، قم، سمنان و خراسان جنوبی آزاد است و می‌تواند این بخش در کاهش نرخ بیکاری قشر دانش‌آموخته دانشگاهی تأثیرگذار باشد.
نخستین ایستگاه تحقیقات ماهیان آب‌شور کشور از اواخر دهه 60 کار خود را در راستای فرایند تکثیر و پرورش ماهیان سرد آبی و گرم آبی، فیله ماهی و ماهیان خاویاری در بافق آغاز کرد و همچنان فعال است.
از آنجایی که بافق به رودخانه و آب‌های آزاد دسترسی ندارد، پیگیری مسئولان جواب داد و اخیراً مجوز پرورش این ماهی به‌صورت آزمایشی در 10 استخر این شهرستان صادر شد.
هم‌اینک با تحقیقات گسترده و رسیدن به این نتیجه که پرورش تیلاپیا در بافق ازنظر زیست ‌محیطی مشکلی ندارد، مجوز تکثیر و پرورش این‌گونه ارزشمند در این شهرستان صادر شد و بهره‌برداران می‌توانند در مزارع کشاورزی و استخرهای خود با استفاده از آب‌شور به پرورش آن بپردازند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری یزد درباره اهمیت جایگاه استان در پرورش ماهی در آب‌های شور می گوید: ایران می‌تواند با محور بافق یکی از قطب‌های تولید، تکثیر و پرورش آبزیان و ایستگاه تحقیقاتی تکثیر و توزیع بچه ماهی برای کشور باشد.
علی زینی وند ، تأمین آب را یکی از مشکلات این حوزه دانست و افزود: پرورش این‌گونه جانوری به‌صورت دانش‌بنیان در گلخانه‌ها می‌تواند راهگشا باشد،در این طرح در کمتر از یک هکتار، با میانگین تولید 300 تن، زمینه اشتغال 20 تا 25 نفر، با آب مصرفی کمتر از 2.5 لیتر و با هزینه کمتر از یک میلیارد تومان در حال انجام است.
همچنین رئیس جهاد کشاورزی یزد یادآور شد: توان تولید و تکثیر سالانه 100 هزار قطعه بچه ماهی تیلاپیا در استان وجود دارد که برای تولید 450 هزار قطعه برنامه‌ریزی‌شده است.
سید جمال سجادی پور با اشاره به اینکه ماهی تیلاپیا پس از کپور دومین ماهی پرورشی جهان است، خاطرنشان کرد: تولید توأم ماهی و محصولات گلخانه‌ای ارگانیک در سیستم آکواپونیک برای نخستین بار در یزد انجام شد و در 10 واحد مرکز تحقیقات بافق ، زمینه اشتغال یک هزار نفر با 2 هزار تن تولید در هر واحد پیش‌بینی‌شده است.
همچنین فرماندار بافق گفت: بخش خصوصی برای تکثیر و پرورش تیلاپیا در این شهرستان، 260 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری کرده است.
محمد زاده رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا از موافقت سازمان محیط‌زیست برای ایجاد 20 مزرعه کشاورزی پرورش تیلاپیا خبر داد و اظهار داشت: با این اقدام امکان تولید 10 تا 15 هزار تن این ماهی در استخرهای آب‌شور منطقه فراهم شد.
امروز، 6 باب استخر پرورش ماهی تیلاپیا هرکدام به مساحت یک هزار مترمربع با ظرفیت تولید سالانه 200 تن، همزمان در مرکز تحقیقات ماهیان آب‌شور کشور واقع در بافق به بهره‌برداری رسید.
به گفته سرپرست مدیریت امور شیلات و آبزیان یزد هم‌اکنون در این استخرها 30 تن ماهی آماده صید وجود دارد.
محمد زارع افزود: امروز ساخت نخستین مزرعه خصوصی تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا نیز آغاز شد و ظرفیت تکثیر این مجموعه سه میلیون قطعه بچه ماهی است و می‌تواند در سال 2 هزار تن ماهی تیلاپیا را نیز پرورش دهد.
سرپرست مدیریت امور شیلات یزد در ادامه با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری مرحله اول این طرح 60 میلیارد ریال است ، اظهار داشت: از چند ماه قبل با آزاد شدن پرورش این‌گونه آبزی در استان از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست ، درخواست سرمایه‌گذاری در بخش ساخت مراکز پرورش این ماهی افزایش‌ یافت.
با توجه به حمایت‌های دولت و آزاد شدن پرورش تیلاپیا در کشور از جمله در یزد ، پیش‌بینی می‌شود علاوه بر جلوگیری از خروج میلیون‌ها دلار ارز ، زمینه جذب سرمایه‌گذاری و اشتغال جوانان استان فراهم شود.
استان یزد که تاکنون به‌عنوان یکی از قطب‌های صنعتی ، معدنی و نساجی و حتی علمی و علوم دانش‌بنیان - با 25 سال رتبه برتر در آزمون سراسر - کشور شناخته می‌شود با این تحول می‌تواند در بخش شیلات نیز مطرح شود.
مرکز شهرستان 50 هزارنفری بافق در فاصله 110 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد قرار دارد.
گزارش از : محمود رضا رحمانی
1968/ 2047

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/12/01

اتحادیه آجیل و خشکبار: قیمت پسته حباب دارد

استاندارد بازدارنده نیست!

تقویت خدمات رفاهی بازنشستگان کشوری از سال 98

مدیر دفتر حفاظت آب منطقه‌ای یزد: کمآبی، امنیت کشور را تهدید می‌کند

آرد در یزد سهمیه‌بندی می‌شود/یزدی‌ها همچنان متمایل به نان‌های غیراستاندارد

15 درصد پارچه‌ی بازار تولید داخل است/فروش پارچه‌ی قاچاق نداریم

گوشت قرمز و کاهش قدرت خرید مردم

عملیات اجرایی سه طرح آبخیزداری در بافق آغاز شد

سالانه 100هکتار به سطح زیر کشت زعفران در یزد افزوده می‌شود

امسال 580 نفر در بافق مشغول کار شدند

10 میلیارد ریال صرف اجرای طرح‌ های هادی روستایی در مهریز شد

500 هکتار طرح‌های آبیاری نوین در ابرکوه اجرا شد

امسال هزار پروژه در روستاهای یزد اجرا شد

گوشت قرمز و کاهش قدرت خرید مردم - احمد جعفری ندوشن*

15 درصد پارچه‌ی بازار تولید داخل است/فروش پارچه‌ی قاچاق نداریم

ایجاد اشتغال پایدار مأموریت تمام مدیران است

توسعه استان یزد به مدیران میدانی نیاز دارد

آرد در یزد سهمیه‌بندی می‌شود/یزدی‌ها همچنان متمایل به نان‌های غیراستاندارد

دامپزشکی حافظ بهداشت و سلامت صنعت زنبورداری

کالا‌های اساسی با قیمت مصوب در نمایشگاه بهاره

صدور مجوز اخذ وام 5 میلیارد دلاری ایران از روسیه

ظرفیت صادرات سالانه 2 میلیارد دلار صنایع دستی را دارا هستیم

صادرات 490 میلیون دلار صنایع دستی در 9 ماهه امسال

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/29

گرانیِ مرغ و گوشت، جگر و سنگدان را محبوب کرد

کباب‌کوبیده زیر 15 هزار تومان، کباب نیست

190 میلیون دلار هنرهای دستی به خارج صادر شد

145 تن انواع کالای اساسی در بافق توزیع شد

افزایش سرمایه چادرملو به رقم 67 هزار میلیارد ریال تصویب شد

افتتاح دو طرح گردشگری با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی در میبد

توسعه میراث فرهنگی مستلزم همکاری هنرمندان، نخبگان و دولت است

استاندار یزد: ثبت جهانی زیلو آغازی برای بهره‌برداری گسترده است

لزوم تقویت جاذبه‌های گردشگری طبیعی در کشور

افت 40 سانتی یکی از مهمترین منابع آب زیرزمینی یزد در هر سال

یک نماینده: قیمت گوشت باید 50 هزار تومان شود

افزایش 18 درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/28

تورم در تمامیِ بازارها، مردم خرید نمی‌کنند

4 علت افزایش قیمت نفت در روز‌های اخیر

لزوم گسترش شبکه تامین و توزیع گوشت قرمز در یزد

معاون استاندار یزد: مدرک‌گرایی آفت اشتغالزایی در یزد است

آغاز پاک‌سازی باغات در باغشهر تاریخی مهریز

افزایش نرخ قالیشویی‌های یزد در آستانه عید

محدودیت منابع آبی دلیل روند کاهشی مصرف آب در بخش کشاورزی یزد است

میوه باز هم گران شد

کمبود عرضه گوشت علت عدم تاثیر اقدامات تنظیم بازار

لزوم تقویت ایده‌پردازی و سرمایه گذاری بانوان در عرصه‌های اقتصادی

جهش اقتصادی یزد در گرو رفع موانع صادراتی است

70 درصد بانوان جویای شغل یزد فارغ التحصیل دانشگاهی هستند