خبر یزد

آخرين مطالب

/گزارش/

تبلیغات در یزد صاحب ندارد! مقالات

تبلیغات در یزد صاحب ندارد!

  بزرگنمايي:

خبر یزد - حوزه‌ی تبلیغات در حالی روند روزافزون و رو به رشدی را سپری می‏‌کند که به رغم ضرورت توجه جدی به آن، هیچ متولی و ناظری در استان یزد برای آن وجود ندارد و برخلاف تاثیر گسترده‌ی آن بر جامعه از سوی متولیان امر به حال خود رها شده است.
این روزها علاوه بر توسعه شهرها و ارتباطات، آلودگی‌های صمعی و بصری نیز در کنار آلودگی‏‏‌های زیست محیطی روند افزایشی پیدا کرده است ولی در این میان کمتر کسی به آلودگی‎‎های بصری ایجاد شده روی دیوارهای شهر که به دنبال نابسامانی تابلوها و فضاهای تبلیغاتی شهر حتی به لحاظ محتوایی مشاهده می‎‎شود، توجه دارد.
البته متاسفانه آنچه بر دنیای حقیقی این حوزه حاکم است امروز در دنیای مجازی نیز در حال اتفاق است به طوری که گاهاً شاهد تبلیغات‌های کذب و فریبنده در این حوزه نیز هستیم و این روند در حالی همچنان سیر طریق می‌کند که حوزه گسترده تبلیغات اعم از فضای مجازی یا حقیقی با عموم جامعه سر و کار دارد و مستلزم مدیریت بسیار بیشتری است اما در شرایط کنونی به صورت کاملاً رها شده و بدون متولی در حال فعالیت است.
«سید خلف حوتی نژاد» معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در این باره به عدم نظارت بر محتوای انواع آگهی‏‌ها و تبلیغات سطح شهر اشاره و  اظهار می‏‌کند: البته مباحث مربوط به آگهی تبلیغاتی دولتی و غیردولتی در قالب‌های مختلف اعم از بنر، تراکت و دیگر موارد با یکدیگر متفاوت است.
وی با بیان این که مجوز تبلیغات محیطی سطح شهر از سوی کانون‌های تبلیغاتی تحت نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‏‏‌شود، اضافه می‎کند: هر چند براساس آیین‌نامه‌ کانون‌های تبلیغاتی نوع قوانین حاکم بر انتشار تبلیغات نیز متفاوت لحاظ می‌شود ولی گاهاً تبلیغاتی که برای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز جای نقد و بحث را ایجاد می‏‌کند، از سوی برخی ارگان‌ها، دستگاه‌های دولتی منتشر می‌شود که اداره کل ارشاد بر آن‌ها هیچ نظارتی نمی‌تواند داشته باشد.
این مسئول با بیان این که تبلیغات و آگهی‌ها به ویژه تبلیغات محیطی در یزد نیازمند مدیریت و ساماندهی جدی است، تاکید می‎کند: علاوه بر محتوای تبلیغاتی باید در رابطه با تبلیغات محیطی به موضوعاتی مانند زیباسازی فضای شهری و موضوع شهر پایدار و حتی جهانی شدن شهر یزد نیز توجه شود.
وی تبلیغات و نظارت بر این حوزه را موضوعی رها شده در جامعه ذکر می‌کند و می‎گوید: نه تنها اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بلکه تقریبا هیچ ارگانی نظارت مناسبی در این مورد ندارد و حتی هنوز جامعه اداره کل ارشاد را نیز به عنوان متولی اصلی در این حوزه نپذیرفته است.
حوتی‏‌نژاد با اشاره به این که بخش تبلیغات و آگهی‌ها باید به صورت جدی نظارت و ساماندهی شود، عنوان می‌کند: اگر شهرداری مسئول سخت‌افزاری و جانمایی فضاهای تبلیغاتی، کانون‌های تبلیغات مسئول اجرا و اداره کل ارشاد ناظر بر محتوا باشد، هر گونه شکایت و مشکلی در این حوزه دارای یک صاحب و متولی برای پاسخگویی خواهد بود.
وی خاطرنشان می‏‌کند: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در صورت ساماندهی این حوزه می‌تواند با برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌هایی آموزشی، گام موثری در یک‌دست شدن تبلیغات، صحت و درستی محتوا و کاهش مشکلات ناشی از تبلیغات نادرست و بدون محتوا بر دارد.
عدم اجرای قوانین حاکم بر حوزه تبلیغات
«محمدرضا جعفری» رییس اتحادیه محصولات فرهنگی در استان نیز با اشاره به عدم اجرای قوانین حاکم بر حوزه تبلیغات به ویژه تبلیغات محیطی، تصریح می‏‌کند: براساس قوانین کانون‌های تبلیغاتی، آگاهی دهنده باید صاحب پروانه کسب و شناخته شده باشد.
وی اضافه می‏‌کند: نظارت بر محتوای آگهی‏‌ها بر عهده اداره کل ارشاد است ولی در صورت وجود شکایتی در این رابطه، موضوع به اتحادیه محصولات فرهنگی ارجاع داده شود.
این مسئول با اشاره به دو فقره شکایت به علت تخلفات مالی سفارش کالا در این حوزه، تصریح می‏‌کند: هر چند این دو مورد به صلح مابین طرفین ختم شد و موضوع به مراجع قضایی ارجاع داده نشد، اما موارد مطرح شده به علت تخلفات مالی سفارش کالا، خارج از عرف بازار بود.
تصلب شریان تنفسی شهر با تبلیغات بی‎رویه
«عباس ملازینلی» رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد با اشاره به نبود هیچ قانونی در جانمایی انواع تبلیغات در شهر، تصریح می‏‌کند: متاسفانه هر بخش و شخصی در استان اقدام به ایجاد مکانی برای فضای تبلیغات برای خود از ایستگاه اتوبوس تا روی دیوارها و سازه‌های مشارکتی با بخش خصوصی، کرده است و این جریان نیز همچنان در یزد تداوم دارد.
وی با اشاره به این که تبلیغات زیاد و بی‌رویه، شریان‌های تنفسی یزد را مسدود کرده است، بیان می‎کند: البته در حال حاضر ادامه این روند که با طرح‌های توجیهی صورت می‌گرفته است، متوقف شده و بعضی از تابلوهای بزرگ نیز در حال جمع آوری هستند.
این مسئول اضافه می‏‌کند: به عنوان جایگزین این تبلیغات نامناسب و ناهماهنگ نیز تابلوهای تبلیغاتی که با فضاهای شهری سازگاری دارند و به زیباسازی فضای شهری کمک می‌کنند، تعبیه خواهند شد.
نبود طرح جامعی برای تبلیغات در سطح شهر
«ونوس عامری» نائب رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر یزد با بیان این که تبلیغات نیز مانند نماهای ساختمان ‎ های شهر، نقش مهمی در هویت‏‏‌بخشی، فرهنگ ‎‎ سازی و مقوله‏‏‌هایی مانند شهر پایدار و شهر جهانی دارد، به خبرنگار ایسنا می‎گوید: متاسفانه در حوزه تبلیغات شهری هیچ طرح جامع تفضیلی وجود ندارد و قوانین حاکم بر حوزه تابلوها و نماها که مربوط به طرح تفضیلی و قوانین عوارض است، شامل حال تبلیغات محیطی نمی‌شود.
وی اظهار می‏‌کند: البته با این وجود، شهرداری نسبت به این موضوع احساس مسئولیت کرده و حداقل در جانمایی فضاهای تبلیغات مربوط به شهرداری دقت نظر لازم را دارد.
این مسئول تاکید می‏‌کند: تبلیغات‏‌های محیطی در انواع مختلف در چهره شهر نمایان هستند و این مسئله به گونه‌ای است که علاوه بر در نظر گرفتن طرح تفضیلی، به فرهنگ‌سازی در جامعه نیز نیاز دارد.
لزوم حاکمیت قوانین بر تبلیغات فضای مجازی
«اکرم فداکار» مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان نیز با اشاره به نقش فضای مجازی اعم از تلفن همراه، اینترنت و سایت‌های و وبلاگ‌ها و غیره به عنوان ابزاری برای توسعه ارتباطات، به خبرنگار ایسنا می‎گوید: تبلیغات در دنیای مجازی همانند دنیای حقیقی تبلیغات باید براساس قوانین حاکم انجام شود.
وی در رابطه با فضای تبیلغات در دنیای مجازی اظهار می‎کند: گستردگی دنیای مجازی و استفاده افراد از پیام‏رسان‌ها منجر به ایجاد فضایی مستعد تبلیغات شده ولی هرچند برای سهولت دسترسی افراد به داده‌ها نقش مهمی دارد اما نباید این موضوع زمینه سوءاستفاده برخی افراد را فراهم کند.
این مسئول با بیان این که افرادی که در دنیای واقعی ناظر بر محتوای تبلیغات هستند باید بر دنیای مجازی نیز نظارت کنند، تاکید می‎کند: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات هیچ نقشی بر نظارت محتوای تبلیغات موجود در کانال‌ها و گروه‌های تبلیغاتی حتی گسترده فضای مجازی ندارد اما در صورت بروز مشکل و آسیبی در این باره، موارد از طریق پلیس فتا پیگیری می‌شود.
به نظر می رسد که حوزه مهم تبلیغات که با توسعه تکنولوژی در عصر ارتباطات شاهد توسعه روزافزون و فزاینده‌ای است باید از هم‌اکنون مورد توجه و اهتمام ویژه متولیان امر قرار گیرد تا در آینده، جامعه را دچار مصائبی که امروز بعضاً در اجتماع یا فضای مجازی شاهد هستیم، نکند.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لزوم توجه ویژه به گردشگری محلات

لحظه های بهاری، فرصتی برای یزدی ها

سقف های ناایمن بالای سر دانش آموزان یزد

فرش اردکان، نماد فن و هنر

یزد، همچنان درگیر معضل آبگرفتگی

بارش بهاری بهترین ظرفیت برای تأمین آب شرب یزد است

توران‌‌پشت؛ روستایی دیدنی منسب به توراندخت ساسانی

آبشار سفیده ندوشن پدیده ای جذاب در استان یزد

صدای پتک و چکش آهنگری ندوشن رو به خاموشی است

شلختگی در اطلاع رسانی

قلعه جنت آباد بهاباد را بهتر بشناسیم

یزد، دیار پاکان در گذر تاریخ

به یزد سفر نکنید!

ستاره پیشگامان درخشید و ماه هندبال شد؛ صعود و قهرمانی دلچسب

جاذبه‌های زیباترین شهر خشتی ایران

هزینه های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*

اردکان، یونان کوچک استان یزد، آماده پذیرایی از گردشگران

خانه تکانی و لزوم صرفه جویی در مصرف آب

امانتی که پس از یک قرن باز نشد!

منارجنبان اثری کم نظیر در ندوشن

معرفی آب انبار های ندوشن استان یزد

نگاهی به جاذبه های دیدنی و گردشگری ندوشن

پدیده زمین خواری و ضرورت اقدام مردم و مسئولان مهریز

یزد جهانی، آماده استقبال از مسافران نوروزی

استفاده طولانی مدت از هندزفری و هدفون برای گوش مضر است

هجمه به وکالت؛ تعرض به عدالت

چادرملو دولتی است یا خصوصی؟!

کم آبی، مشکل عمده استان یزد

اعتدال در شهرسازی

تاثیر حضور زنان کارآفرین در سلامت اقتصاد

تلاش برای دمیدن جانی تازه به مجموعه‌ 700 ساله‌ی رکنیه یزد

اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا از نگاه هفته نامه جام یزد

بخشنامه‌های صادراتی چالش تجار ایرانی

نساجی، ظرفیتی برای اشتغال؛

نقش نگاره هایی که به هیچ انگاشته شد

نقش اسناد در روشنگری زندگی فرخی یزدی

یزد نو دیگری برای یزدی ها ‏در جزیره قشم ‏

خطرات پیست اسکی سخوید تفت را جدی بگیریم

یزد دومین استان کم بارش کشور

آبگرفتگی معابر یزد، قصه تلخی که هر سال تکرار می شود

«ولنتاین»؛ کابوس یا رویای جوانان ایرانی!؟

شخصیت‎شناسی افراد با استفاده از عملکردشان در فضای مجازی

استاندار آقازاده

امید مردم و تدبیر حکمران خوب در یزد

مردم یزد، فرهنگ یزد

مروری بر شكل‌گیری و آغاز نهضت شعار‌نویسی یزد

مطبوعات یزد، گرفتار در چنبرۀ مشکلات

آئین سده، پاسداشت دانش و خرد ایرانیان است

هویت شهر را سیاسی نکنید

فدراسیون به دام مخالفان کی روش نیفتد