خبر یزد

آخرين مطالب

نکات شگفت‌انگیز و مغفول در پرونده تجاوز جنسی شوشتر گفتگو

نکات شگفت‌انگیز و مغفول در پرونده تجاوز جنسی شوشتر

  بزرگنمايي:

خبر یزد - نکات شگفت‌انگیز و مغفول در پرونده تجاوز جنسی شوشتر
بهمن کشاورز. حقوق‌دان در رزونامه شرق نوشت:
1- در دورانی که دانشجوی دانشکده حقوق دانشگاه تهران بودم، گهگاه به‌واسطه آشنایی‌ای که با اطبای سازمان پزشکی‌قانونی داشتم به آنجا سر می‌زدم. به یاد دارم مرحوم دکتر علی‌محمد سپهر، پزشک قانونی، یک‌بار در صحبت‌هایی که داشتیم از حضور دیوانگان خطرناک در جامعه ابراز نگرانی می‌کرد و بعدا همین مضمون را در مصاحبه‌ای با یکی از مطبوعات آن روزگار بیان کرد. خلاصه صحبتش این بود که دیوانگان خطرناکی به لحاظ نبود ضوابط قانونی و امکانات عملی در جامعه سرگردان و حادثه‌آفرینند. در آن زمان جمعیت به‌مراتب کمتر از حالا و احاطه نیروی انتظامی بر جامعه بیشتر از امروز بود، بااین‌حال این نگرانی وجود داشت.
2- اخیرا موضوع تجاوز جنسی فردی به نوجوانان در شوشتر مطرح شد و جامعه را تکان داد. واقعیت اسف‌بار این است که این ماجرا تازگی ندارد و مکرر تکرار می‌شود و صدور و اجرای مجازات‌های مکرر اعدام نیز مشکل را حل نکرده است، اما در این قضیه نکته مهم شگفت‌انگیزی وجود دارد که تا حد زیادی مغفول مانده.
به‌نقل از مقامات مسئول و به‌طور واضح و قاطع گفته شده است متهم که اینک دستگیر شده قبلا به همین اتهام تحت تعقیب قرار گرفته، اما با احراز ابتلا به بیماری روانی آزاد شده است. به عبارت دیگر محرز است که این عمل قبلا هم از همین متهم سر زده بوده، لیکن جنون موجب آزادی او شده تا این اقدام مجرمانه را دیگربار تکرار کند. نکته شگفت‌انگیز همین است.
3- به موجب ماده 202 قانون آیین دادرسی کیفری، هرگاه بازپرس دلایل کافی بر مجنون‌بودن متهم حین جرم گردآوری کند، با احراز جنون قرار موقوفی تعقیب صادر می‌کنند و این قرار باید به موافقت دادستان برسد و شخص مجنون بنا به ضرورت در مراکز مخصوص نگهداری و درمان می‌شود. این مراکز که وابسته به سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت هستند، مکلف به نگهداری او هستند و در صورت امتناع قابل مجازات خواهند بود. تبصره یک این ماده مقرر داشته که آیین‌نامه اجرائی آن توسط وزیر دادگستری با همکاری وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه شود و به تصویب رئیس قوه قضائیه برسد. ما از اینکه این آیین‌نامه تهیه شده است یا نه آگاه نیستیم.
ماده 149 قانون مجازات اسلامی نیز به‌نوبه خود می‌گوید: «هرگاه مرتکب در زمان ارتکاب جرم دچار اختلال روانی به نحوی که فاقد اراده یا قوه تمییز باشد، مجنون محسوب می‌شود و مسئولیت کیفری ندارد». اما قانون‌گذار مقرر نکرده که مجرم دیوانه را رها کنند تا آنچه می‌خواهد انجام دهد؛ به‌همین‌خاطر ماده 150 همان قانون گوید: «هرگاه مرتکب جرم در حین ارتکاب مجنون باشد یا در جرائم موجب تعزیر پس از جرم مبتلا به جنون شود چنانچه جنون و حالت خطرناک مجنون با جلب نظر متخصص ثابت و آزادبودن وی مخل نظم و امنیت عمومی باشد، به دستور دادستان تا رفع حالت خطرناک در محل مناسب نگهداری می‌شود». قانون‌گذار برای شخص نگهداری‌شده و خویشاوندان او حق اعتراض به این دستور را پیش‌بینی کرده، به‌نحوی‌که این دستور وسیله‌ای برای نگهداری افراد سالم به این شکل نباشد. تبصره 2 این ماده نیز مقرر داشته: «قوه قضائیه موظف است مراکز اقدام تأمینی را در هر حوزه قضائی برای نگهداری افراد موضوع این ماده تدارک ببیند. تا زمان شروع به کار این اماکن، قسمتی از مراکز روان‌درمانی بهزیستی و بیمارستانی موجود به این افراد اختصاص داده شود».
4- ملاحظه می‌شود قانون‌گذار به مسئله متهمان و مجرمان دیوانه از نظر آسیب احتمالی آن‌ها نسبت به جامعه توجه و عنایت داشته و پیش‌بینی قانونی لازم را کرده است. حال این سؤال مطرح است که فردی با مشخصات متهم شوشتری پس از آنکه مرتکب جرائمی از نوع آنچه اینک به آن متهم است، انجام داد و دستگیر شد، پس از احراز جنونِ او، در کوچه و خیابان چه می‌کند و چگونه است که مجال ارتکاب مجدد همان جرم را پیدا کرده است؟ واضح است که مراجع قضائی شوشتر در این زمینه پاسخ‌گو هستند، زیرا علاوه‌بر اینکه ظاهرا سوابق کیفری این فرد روشن بوده، وضعیت او در حدی شیاع داشته که گفته شده است مردم او را به‌عنوان فردی با ناهنجاری‌های روانی که قادر به اداره زندگی خود نیست، می‌شناختند و به نقل از روزنامه‌ها گفته شده که نان و آب او را هم مردم تأمین می‌کردند. به عبارت دیگر مردم به وظایف انسانی و اجتماعی خود در قبال فردی با این ویژگی‌ها عمل می‌کردند، اما قوای عمومی به‌هیچ‌وجه به وظایف خود عمل نکرده‌اند.
بر مبنای نظریه دفاع اجتماعی، جامعه از طریق اعمال ضوابط حقوق جزا و جرم‌شناسی از یک‌سو اجتماع را در قبال مجرمان حفظ و حمایت می‌کند و از دیگرسو باید چنان عمل کند که مجرمان نیز امکان بازگشت به اجتماع را با اصلاح ساختار شخصیتی خود پیدا کنند. بی‌اعتنایی و کم‌اعتنایی به این امور لاجرم باعث خواهد شد مسئله اجرای عدالت شخصی و دفاع شخصی در مقابل مجرمین و جرائم متداول شود که بسیار خطرناک است. قانون آیین دادرسی کیفری در ماده 203 خود در جرائم مهم، تشکیل پرونده شخصیت برای متهم را پیش‌بینی کرده که از آرزو‌های دیرینه حقوق‌دانان کشور بوده است. آیا برای این متهم پرونده شخصیت تشکیل شده است؟ بیم آن می‌رود که با توجه به سابقه‌ای که وی دارد و میزان نفرت جامعه از آنچه انجام داده، اگر به هر علتی پایش را از زندان بیرون بگذارد کار به محاکمه و رسیدگی نرسد یا حالت دوم اینکه به منظور آرام‌کردن جامعه، علیرغم دیوانگی‌اش حکم اعدامی برای او صادر و اجرا شود و حالت سوم اینکه همچون بار گذشته رهایش کنند تا اگر زنده ماند، دیگربار جرائم مشابهی را تکرار کند. چنین مباد. والله اعلم.
منبع: fararu.com

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چینی‌های خودروساز هم از ایران می‌روند

کلاهبرداری با خودرو‌های ارزان قیمت!

فریب پیامک جعلی «سهام عدالت» را نخورید

حجامت دوای هر دردی نیست!

افزایش عرضه در بازار مسکن شب عید

ماجرای گم شدن 927 راس دام زنده وارداتی!

قیمت هر کیلو گوشت در بازار تهران

عدم مهارت گفت‌وگو مهمترین عامل طلاق زوجین

دانش‌آموز متهم به قتل معلم در آستانه اجرای حکم

فریب دختران با خودروی شاسی بلند و ویلا

زمان پایان اعتبار کارت‌های ملی قدیمی

یزد توانایی حضور در لیگ برتر والیبال کشور را دارد

سقوط هواپیمای فوق سبک در کاشمر

پسر 12 ساله خودش را حلق‌آویز کرد

احتمال وضع عوارض برای صادرات تخم مرغ

پیش‌بینی بارش برف و باران در 20 استان

حل معضل بازار گوشت طی روز‌های آینده

طرح آزمایشی قطع اینترنت جهانی در روسیه

خداحافظی اپلیکیشن‌های ایرانی با آیفون؟

توزیع برنج، روغن و تخم‏‏‎مرغ با قیمت مصوب

هوای ایران برفی و بارانی می‌شود

واردات 10 هزار رأس دام زنده به کشور

«دختران مجرد» بیمه می‌شوند

حمله انتحاری به اتوبوس سپاه در سیستان و بلوچستان

قاتل کودک 11 ساله: خودم قربانی تجاوز هستم

اعتراض کاربران به خبر سرطان‌زا بودن گوشت

میرزایی: قیمت فعلی بنزین حفظ می‌شود

وزیر کشاورزی: با صف گوشت خداحافظی کنید

دفترچه راهنمای کنکور 98 منتشر شد

گوسفند‌های رومانیایی وارد ایران شدند!

آغاز توزیع اینترنتی سبد گوشت و مرغ تنظیم بازاری

میزان بارش‌های 72 ساعته گذشته در یزد

توضیح پلیس کرمانشاه درباره برخورد با یک مجرم

بارندگی‌های یزد امشب پایان می‌یابد/یخبندان در راه است

هوای تهران پاک شد

فروش بلیت پرواز‌های نوروزی آغاز شد

شوهر 44 ساله‌ی عروس 11 ساله بازداشت شد

بارندگی 24 ساعته گذشته در ابرکوه بدون خسارت بود

خسارتی از بارش ها در استان یزد گزارش نشده است

برف و یخبندان یک هفته‌ای در راه ایران

مراجعه مسافران دو ساعت قبل از پرواز به مهرآباد

سارق موبایل‌قاپ زمینگیر شد

زلزله 5 ریشتری هرمزگان را لرزاند

حذف ساعات تدریس مدیران مدارس در سال 98

زمان آغاز ثبت‌نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد 98

ترافیک سنگین در جاده هراز

فروش اینترنتی گوشت ادامه می‌یابد

رشد 138 هکتاری فضای سبز اردکان پس از انقلاب اسلامی

تعرفه عوارض شهرداری یزد افزایش نامتعارفی نداشته است

پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است