خبر یزد

آخرين مطالب

در روزهایی که صنعت خودرو دچار چالش‌های متعدد شده آزادسازی قیمت خودرو چه کمکی به این صنعت و همچنین و مردم خواهد کرد؟ گفتگو

در روزهایی که صنعت خودرو دچار چالش‌های متعدد شده آزادسازی قیمت خودرو چه کمکی به این صنعت و همچنین و مردم خواهد کرد؟

  بزرگنمايي:

خبر یزد - نیمه نخست سال 97 آژیر قرمز برای صنعت خودروسازی کشور به صدا درآمد. از همان ماه‌های ابتدایی سال دو خودروساز بزرگ کشور برآن بودند تا این سیاست آزادسازی قیمت‌ها را کلید بزنند
در روزهایی که صنعت خودرو دچار چالش‌های متعدد شده آزادسازی قیمت خودرو چه کمکی به این صنعت و همچنین و مردم خواهد کرد؟
حالا با گذشت 8 ماه از شروع سال همچنان دو شرکت بزرگ خودروسازی درحال گذراندن روزهای سختی هستند که شاید در این برهه زمانی خود انتظار آن را نداشتند. البته سناریو آزادسازی قیمت خودرو مدت‌هاست که از سوی فعالان صنعت خودرو مطرح می شود و حالا در روزهای اخیر شاهد انتشارمجدد اخباری پیرامون اعلام پیشنهاد آزادسازی قیمت‌گذاری خودرو هستیم.
در این شرایط کارشناسان این بخش به ارائه بسته‌ای برای آزادسازی قیمت پرداخته‌اند. همچنین برخی از نماینده‌های مجلس نیز به حمایت از این طرح پرداخته‌اند. با این حال به نظر می‌رسد آزادسازی قیمت خودرو در انتظار امضای روحانی و در دستور کار تیم اقتصادی دولت دوازدهم قرار گرفته باشد؛ چراکه از هفته گذشته شایعه نخستین فاز آزادسازی قیمت‌ها در مدل خودرویی 206 تیپ دو در فضای مجازی رقم خورد که بر اساس آن از قیمت جدید این خودرو از 36 میلیون تومان به نرخ 57 میلیون تومان خبر می داد .
همچنین قیمت جدید محصولاتی مانند وانت زامیاد، وانت زامیاد دوگانه، وانت پادرا و پیکاپ ریچ هم در بخشنامه جدید شرکت سازنده نسبت به ماه‌ گذشته افزایش قابل توجهی داشته است .
برخی فعالان بازار معتقدند چنانچه آزادسازی قیمت خودرو انجام شده باشد، این خودرو بیش از 58 درصد گران‌تر شده و اختلافش با قیمت در بازار فعلا در حد سه میلیون و معادل همان پنج درصدی است که پیش از این خودروسازان خواستارش بودند.
شرح حال خودروسازان
کنشگران اقتصادی می‌گویند اگر حاکمیت بر روند آزادسازی قیمت خودرو آری نگوید، ممکن است که سرنوشت خودروسازان به سمت تعطیلی کشانده شود، کما اینکه هم اکنون شرکت‌های وابسته به این حوزه روند تعطیلی را در پیش گرفته‌اند و در اقدامی خودجوش نیروهای انسانی خود را تعدیل کرده‌اند.
براین اساس، اطلاعات شش ماهه منتهی به شهریور ماه امسال (برگرفته از کدال) نشان می‌دهد که دو خودروساز بزرگ ایران زیان‌های مالی بسیاری را متحمل شده‌اند. در همین راستا، فعالان بازار خودرو می‌گویند: در این شرایط، زنجیره خودروسازی کشور انتظار دارد حالا که دسترسی صنایع خودرو و قطعه به ارز دولتی قطع شده، قیمت‌گذاری هم آزاد شود، تا تولیدکنندگان زیان‌ها و آسیب‌هایی سخت و کمرشکن را به خود نبینند.
البته با توجه به ممنوعیت واردات خودرو و همچنین انحصار نسبی در بازار خودروی کشور، هنوز هم تردید و تعلل‌هایی در مورد آزادسازی قیمت خودرو وجود دارد، با این حال به‌نظر می‌رسد قیمت‌گذاری دولتی در شرایطی که نرخ ارز برای خودروسازان و قطعه‌سازان آزاد شده، به ادامه دلالی و واسطه‌گری (در بازار خودرو) و فشار مضاعف بر تولیدکنندگان خواهد انجامید. در کنار این موضوع البته افزایش فشار قیمتی بر مصرف‌کنندگان نیز چالش بزرگی است که در اثر آزادسازی قیمت خودرو رخ خواهد داد، حال این پرسش مطرح می‌شود با امضای طلایی حسن روحانی بر طرح آزادسازی قیمت خودرو آیا ممکن است جولانگری سفته‌بازان و سوداگران در این زمین بازی خاتمه یابد؟
آیا قیمت خودرو بایدآزاد ‌شود؟
به اعتقاد اکثر فعالان بازار و کارشناسان خودرویی دولتمردان باید افزایش هزینه‌های واقعی خودروسازان را بپذیرند. چراکه تحریم‌ها نسبت به گذشته برای فعالان این حوزه حادتر شده، بنابراین تحریم‌ها هزینه‌های سربار را برای خودروسازان و دیگر فعالان اقتصادی افزایش داده است. آنها ضمن هشداری بر این باورند که با ادامه چنین روش‌های دستوری خودروسازان با خسارت‌های بیشتری مواجه خواهند شد.
در همین راستا چندی پیش ابراهیم بهادرانی، مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران نسبت به آزادسازی قیمت خودرو ابراز رضایت‌کرد و گفت: «باید افزایش هزینه‌های واقعی خودروسازان را پذیرفت. چراکه اگر خودرو گران نشود، خودروسازان تعطیل می‌شوند.»
در عین حال یک کارشناس خودرو درباره آزادسازی قیمت خودرو معتقد است: موج نخست آزادسازی قیمت‌ها از چهارشنبه هفته گذشته رخ داده است که خود می‌تواند نشانه‌ای از آزادسازی نرخ خودرو باشد.
فربد زاوه می‌گوید: چنانچه آزادسازی قیمت خودرو به طور شناور حرکت کند و توزیع خودروها نیز به موقع انجام شود، بی‌شک سفته‌گران و دلالان از صف تقاضا خارج و از طرف دیگر حواله‌های جعلی نیز در جامعه برچیده خواهد شد. از اینرو فرهنگ خرید برای متقاضیان واقعی قانون‌مند می‌شود.
او می‌افزاید: اگر در روند توزیع خودروها اختلالی پیش نیاید قیمت‌های تمام شده خودرو نیز کاهش خواهد یافت. بنابراین شرکت سازنده منافع کسب کرده و سود سرشار از تولید را در حوزه کیفیت خرج می‌کند. با پیدایش چنین سیستمی افراد دلال از بازارهای سیاه خارج می‌شوند و به ازای آن نیز سرمایه‌گذاران جدید برای ورود به بازار علاقه‌مند می‌شوند.
زاوه می‌گوید: در شرایط جدید مدیران خودروسازی باید حواسشان به حلقه آخر تولید خودرو که همان تامین‌کنندگان قطعه‌ست،باشد. چرا که در وضعیت کنونی انحصاراتی در بازار قطعات خودرو مشاهده می‌شود. همین انحصارها از گذشته دور تاکنون اجحاف را در حقوق مصرف‌کنندگان به دنبال داشته، بنابراین چنانچه می‌خواهیم این طرح با شکست مواجه نشود باید دست دلالان در تامین قطعات خودرو را به کلی قطع کنیم.
باید گفت که در حال حاضر بازار خودرو کشور چندان رقابتی نیست و واردات نیز ممنوع است، با این حال، حذف یارانه ارزی زنجیره خودروسازی کشور، پرونده آزادسازی قیمت را دوباره به جریان انداخته است. بر این اساس، خودروسازان و قطعه‌سازان و برخی کارشناسان معتقدند دولت بهتر است حالا که یارانه ارزی صنعت خودرو را قطع کرده، قیمت را آزاد کند تا تولید آسیبی جدی نبیند.
در مقابل اما عده‌ای هم براین باورند که همزمان با آزادسازی قمیت خودرو تعرفه واردات کاهش یابد تا بلکه بازار این صنعت روند رقابتی شدن را به خود بگیرد.
منبع: tabnak.ir

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایتام بهاباد تحت حمایت 670حامی قرار دارند

آغاز فاز دوم مرمت خانه تاریخی فرخی یزدی

کشف 193 کیلو تریاک طی عملیات اطلاعاتی پلیس یزد

رگبارهای پراکنده باران در یزد پیش بینی شد

یزد کمی خنک‌تر می‌شود/احتمال بارندگی در ارتفاعات

متوسط خاموشی اردکان در سالجاری به کمتر از 64 دقیقه می رسد

تکمیل مرکز جامع سلامت ندوشن 20 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

افزایش نرخ شن و ماسه در بافق، غیرقانونی است

کاروان کمک‌های مردمی یزد به مناطق سیل‌زده گلستان ارسال شد

واگذاری شتاب‌زده معادن چالش جدی زیست‌محیطی یزد

حمله‌های آسمی مرگ‌آفرین هستند

گزارشی از ورود ملخ های مهاجر به یزد دریافت نشد

گذر موج بارشی ضعیف از آسمان یزد/هوا كمی خنک‌تر می‌شود

اجرای برنامه «کتاب‌کلید‌سلامتی» در غرفه یزد پایتخت کتاب ایران

هوای یزد در نیمه نخست رمضان، متعادل خواهد بود

مددجویان مهریز 1.5 میلیارد ریال به سیل زدگان کمک کردند

افزون بر 16 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب در ابرکوه اجرا شد

كارگران پشتیبان رونق تولید هستند

زیلوی میبد جایگاه خود را در هنرهای تجسمی یافت

صنایع متهم اصلی در آلودگی هوای یزد

بافت جهانی یزد باید از خودروها پاک‌سازی شود

72 هکتار زمین برای ساخت مرکز آموزش ناجا در بافق اختصاص یافت

سیلاب 480 میلیارد ریال زیان به کشاورزان یزد وارد کرد

برگزاری کارگاه آموزشی روز جهانی زمین پاک در مدارس یزد

خداحافظی با قبض های کاغذی جریمه

ششمین ایثار ماندگار اهدا عضو سال 98 در یزد رقم خورد

دست افزار هوشمند موبایلی پلیس، جایگزین قبض های جریمه شد

مردم بهاباد 800 میلیون ریال به سیل زدگان کشور کمک کردند

نجات 70 روستای هویز با ساخت چهار کیلومتر خاکریز مستحکم

285 کیلوگرم تریاک در یزد کشف شد

بخشدار ندوشن تسریع در ساخت مرکز جامع سلامت بخش را خواستار شد

65 میلیمتر باران در کرخنگان خاتم ثبت شد

ماشین‌آلات راهسازی یزد در اختیار استان‌های سیل‌‍زده قرار گرفت

سیلاب در رودخانه های فصلی بخش مرکزی مهریز جاری شد

دستگیری سارقان احشام طی عملیات اطلاعاتی در یزد

6 هزار لیتر سوخت قاچاق در تفت کشف شد

تصادف در مهریز 11 زخمی بر جا گذاشت

744 هزار دستگاه خودرو به استان یزد وارد شدند

یکهزار و 314 واحد خون طی ایام نوروز در یزد اهدا شد

236 هزار مسافر توسط هلال احمر یزد راهنمایی شدند

تردد در جاده های یزد 12 درصد افزایش یافت

اقامت مسافران در یزد به یک میلیون و 272 هزار نفر شب رسید

مسافران نوروزی از مناطق حفاظت شده یزد بازدید کنند

بارش ها در کشور، 22.3 درصد افزایش یافت

آغاز بکار موزه «گنجینه سنگ» یزد در آستانه نوروز

جوانان از حرکت‌های خطرآفرین در چهارشنبه‌سوری پرهیز کنند

2 میلیارد ریال برای آماده‌سازی بوستان‌های ابرکوه هزینه شد

شهری تاریخی كه گردشگران فقط از آن می‌گذرند، اما...

اسكان مسافران نوروزی یزد تنها در پارك کوهستان

پایگاه خبری کمیته اطلاع رسانی خدمات سفر یزد راه اندازی شد