آخرين مطالب

تبلیغات رسانه‌ای، نیاز صنعت گردشگری مهریز گفتگو

تبلیغات رسانه‌ای، نیاز صنعت گردشگری مهریز

  بزرگنمايي:

خبریزد- شرکت‌کنندگان در این میزگرد با اشاره به اهمیت و نقش این صنعت در جذب گردشگران داخلی و خارجی و نقش آن در ایجاد اشتغال و معرفی ظرفیت‌های منطقه، بر همکاری دستگاه‌های اجرایی و مشارکت بخش خصوصی تأکید کردند.
همچنین، بهره‌گیری مناسب از فضای مجازی، انجام برنامه‌های فرهنگی و رسانه‌ای و برگزاری جشنواره‌ها بر اساس آداب‌ورسوم مردم و رعایت شئون دینی و فرهنگی مورد تأکید قرار گرفت.

**محور سند توسعه مهریز گردشگری است
معاون فرمانداری مهریز در این نشست می‌گوید: با توجه به ظرفیت‌های خوب گردشگری که در شهرستان وجود دارد، محور اصلی سند توسعه منطقه بر اساس امور گردشگری تعریف و تدوین شد که در مراحل پایانی کار قرار داریم.
محمد زارع با اشاره به اینکه قابلیت‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی زیادی در شهرستان وجود دارد و هنوز بخشی از آن‌ها شناسایی نشد، ابراز امیدواری کرد: با اجرای سند توسعه و صنعت گردشگری ایجاد تحول در اشتغال و پیشرفت منطقه حاصل شود.
این مسئول اظهار داشت: برای توفیق اولین گام این است، مردم به این باور برسند، صنعت گردشگری می‌تواند عامل خوبی برای توسعه شهرشان باشد .
زارع می‌گوید: سال‌های اخیر دولت تدبیر و امید برای گسترش صنعت گردشگری توجه خاصی دارد و در این راستا کارهای مناسبی انجام شد، باید از این فرصت در منطقه استفاده کرد.
به گفته معاون فرمانداری مهریز، توجه به گردشگری روستایی با پرداخت تسهیلات در قالب توسعه پایدار روستایی برنامه‌های خوبی است که باید از آن برای گسترش این صنعت استفاده کرد.
زارع به اهمیت فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای جذب گردشگران مثل ایجاد بوم گردی‌ها، هتل‌ها و سایر اقامتگاه‌های مناسب اشاره کرد و از بخش خصوصی برای ورود به این عرصه دعوت به همکاری کرد.

** مهریز 100 اثر ملی و 2 اثر جهانی دارد
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مهریز در این میزگرد اظهار داشت: از 600 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی شناسایی‌شده شهرستان تاکنون 100 اثر در فهرست آثار ملی و 2 اثر شامل باغ ایرانی پهلوان پور و قنات حسن‌آباد دهنو و مشیر در فهرست آثار جهانی ثبت شد.
الهام جلوداری افزود: علاوه بر آثار تاریخی و فرهنگی تاکنون سه رشته صنایع‌دستی شامل چاقوسازی، سنگ‌تراشی و « ترکه‌بافی» هم در فهرست آثار ملی ثبت است.
وی به ظرفیت‌های گردشگری در روستاهای منطقه اشاره کرد و یادآور شد: هم‌اکنون روستاهای ارنان و سریزد به‌عنوان مناطق نمونه گردشگری و روستاهای هرفته، مدوار ، منشاد و بنادک سادات جزو روستاهای هدف گردشگری انتخاب شدند.
این مسئول تصریح کرد: در سال 1396 حدود 30 هزار گردشگر داخلی و خارجی از آثار و ابنیه تاریخی و فرهنگی بازدید کردند که نشان‌دهنده ظرفیت‌های خوبی است، باید بیش از گذشته از آن در راستای معرفی منطقه و توسعه اشتغال بهره گرفت .
خانم جلوداری به توجه دولت به ظرفیت‌های گردشگری مهریز در سال‌های اخیر اشاره کرد و نمونه بارز آن را حمایت در ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی در شهر و روستاهای بخش مرکزی ذکر کرد.
به گفته وی هم‌اکنون 11 بوم گردی در شهر و روستاهای منطقه نسبت به پذیرش و اسکان گردشگران داخلی و خارجی فعالیت دارد و هشت مورد دیگر هم در دست اقدام است .
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مهریز همچنین به انجام فعالیت‌های فرهنگی و اطلاع‌رسانی برای معرفی ظرفیت‌های صنعت گردشگری اشاره کرد و همکاری بیشتر رسانه‌ها را دراین‌ارتباط خواستار شد.
به گفته جلوداری، بخش خصوصی و علاقه‌مندان می‌توانند با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در گردشگری وجود دارد برای احیا آثار در کنار فعالیت‌های دولت برای ایجاد برخی زیرساخت‌ها به‌خصوص هتل اقدام کنند.

** ناشناخته بودن ظرفیت‌های گردشگری مهریز
عضو شورای اسلامی شهر مهریز هم اظهار داشت: باوجود فعالیت‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی که سال‌های اخیر توسط مسئولان مرتبط برای معرفی گردشگری انجام شد، این اقدامات به‌هیچ‌وجه کافی نیست، دراین‌ارتباط باید بهتر و بیشتر تلاش کنیم.
علیرضا ابویی افزود: استفاده صحیح از فضای مجازی، تهیه و چاپ کتاب و برخی نوشته‌های مناسب و برگزاری جلسه‌های فرهنگی با حضور کارشناسان و انجام جشنواره‌های فرهنگی نقش مهمی در معرفی ظرفیت‌های منطقه خواهد داشت.
وی تصریح کرد: ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی، هتل‌ها و سایر زیرساخت‌ها برای جذب گردشگران برای تأمین رفاه و آسایش آن‌ها با در نظر داشتن شرایط فرهنگی به معرفی ظرفیت‌های منطقه کمک می‌کند.
شهردار سابق مهریز می‌گوید: همکاری بین بخشی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش خصوصی و علاقه‌مندان در کنار برنامه‌هایی که دولت انجام می‌دهد در تسریع به اهداف صنعت گردشگری مؤثر است.

** لزوم انجام فعالیت‌های پژوهشی در حوزه گردشگری
همچنین مدیر پایگاه باغ جهانی پهلوان پور و شهر تاریخی مهریز می‌گوید: این شهرستان به خاطر ظرفیت‌های خوب گردشگری که در استان وجود دارد از سال‌های گذشته فعالیت‌های خوبی در بخش پژوهشی و تحقیقاتی آن انجام‌شده است.
علی‌اصغر صمدیانی افزود: پایگاه پژوهشی بر اساس اهداف و برنامه‌های خود با بهره‌گیری از افراد صاحب‌نظر و مطالعات عمیق برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری منطقه به نقش‌آفرینی مشغول است.
وی با اشاره به اینکه علاقه‌مندان می‌توانند با پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی همکاری کنند به اهمیت انجام فعالیت‌های تحقیقاتی، فرهنگی و رسانه‌ی برای تبیین ظرفیت‌های گردشگری تأکید کرد.
رئیس سابق اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مهریز ادامه داد: با توجه به وجود 2 اثر جهانی و 100 اثر تاریخی و فرهنگی ملی ثبت‌شده مهریز، باید از آن در سند توسعه برای اشتغال بهره گرفت.
صمدیانی خاطرنشان کرد: ایجاد زیرساخت‌ها با مشترک بخش خصوصی و حمایتی که دولت انجام می‌دهد، در معرفی هرچه بیشتر صنعت گردشگری منطقه و تحقق اهداف مؤثر است و باید پیگیری شود.

**ضرورت ایجاد زیرساخت‌ها و جذب گردشگر
همچنین یکی از فعالان امور گردشگری بخش خصوصی بیان داشت: برای جذب بیشتر گردشگران داخلی و خارجی علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای باید زیرساخت‌های مناسب به‌خصوص برای اقامت آن‌ها فراهم شود.
محمود بهاری افزود: تاکنون کارهایی در ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی در شهر و برخی مناطق روستایی انجام ولی کافی نیست و باید بیشتر اقدام شود.
وی ادامه داد: همکاری اداره‌ها و نهادها با بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران و حمایت مادی و معنوی از آن‌ها ازجمله مواردی است که هرچند الآن انجام می‌شود ولی باید افزایش یابد تا شاهد مشارکت بیشتر علاقه‌مندان در این بخش باشیم.
راهنمای گردشگری مهریز تصریح کرد: باغ جهانی پهلوان پور از ظرفیت‌های خوبی برای حضور گردشگران برخوردار است، باید در این مجموعه تاریخی و فرهنگی فعالیت‌های بهتری انجام شود.
بهاری می‌گوید: انجام امور تبلیغی با استفاده از فضای مجازی و تمام امکانات رسانه‌ای منطقه نقش مؤثری در معرفی ظرفیت‌ها و جذب گردشگران دارد و موجب توسعه شهرستان می‌شود.
اسناد مکتوب، شکل‌گیری مهریز را به مهر نگار دختر انوشیروان ساسانی منسوب می‌دانند و در روزگاران پیشین مهر گرد و سپس مهریجرد نامیده شد.
محدوده جغرافیای تاریخی مهریز را می‌توان یکی از کهن‌ترین محل استقرار سکونتگاه‌های منطقه مرکزی ایران بیان کرد.
سنگ‌نگاره‌های پهنه کوه ارنان مربوط به دوران پیش‌ازتاریخ، یافتن خشت‌هایی از دوران مادها در سکونتگاه اشکانی غربال بیز، آثار یک دخمه بسیار کهن در پلنگ کوه نزدیک مهریز که گویای سکونت زرتشتیان در سده‌های بعد از اسلام در آنجاست.
همچنین نشانه‌های سکونت در روزگار کهن به‌ویژه دوران پیش از اسلام در محدوده شهر باستانی « فرافر» همگی اسناد موجود با تأکید بر سابقه دیرینه استقرار وزندگی در مهریز دارد .
شهرستان مهریز دارای آثار تاریخی و گردشگری متعددی است از آن جمله می‌توان از باغ پهلوان ‌پور، چشمه غربال بیز، کوه ریگ، کاروانسرای زین‌الدین، قلعه سر یزد، سرو کهن‌سال، زیارتگاه پیرنارکی و سایر آثار نام برد.
مرکز شهرستان 50 هزارنفری مهریز در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد و در کنار جاده اصلی تهران - بندرعباس قرار دارد، 60 درصد جمعیت منطقه در حوزه شهری سکونت دارند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زنان بیشتر مورد خشونت قرار می‌گیرند

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی در میادین میوه و تره‌بار

پیرترین زن ایران درگذشت

کارگران هفت تپه دوباره تجمع کردند

باز هم سه شنبه و باز هم شهردار سوار بر دوچرخه

کارت سوخت؛راهکار بانک ها برای جذب نقدینگی

سرنوشت عجیب 3 نفری که دوست‌شان را به‌خاطر سوءظن به تجاوز کشتند

زمان واریز کمک هزینه نقدی مستمری بگیران

شرایطی که زن حق دریافت مهریه ندارد

کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟

52 رشته قنات شهرستان خاتم مرمت و بهسازی شد

دولت 10 میلیارد ریال برای مرمت 11 قنات‌ ابرکوه کمک کرد

ماجرای خون‌های زیر کامیون!

سرقت‌های مسلحانه‌ دو برادر سابقه دار

قضیه تنبیه دانش‌آموز همدانی چه بود؟

اعلام شرایط بازنشستگی بیمه زنان خانه‌دار

ارزانی 7 تا 11 درصدی لبنیات از فردا

دستگیری خواستگار کلاهبردار در بروجرد

امکان ویرایش اطلاعات متقاضیان کارت سوخت پس از اتمام ثبت‌نام

آماری از تجرد قطعی در ایران: 105 هزار دختر مجرد

سرپل ذهاب لرزید

روزشمار برای پایان یک معافیت سربازی

استخدام کارمندان زن در وزارت دادگستری عربستان برای اولین بار

سامسونگ سر مشتریانش کلاه گذاشت

ابراز نگرانی از عدم تخصیص بودجه برای استخدام پرستار در سال 98

خودکشی مرگبار در دانشگاه الزهرا

دولت به دانشجویان ارز دولتی بدهد یا ندهد؟

دستگیری قاتل عروسی خونین کرمانشاه

ثبت نام اعزام‌های دی ماه عتبات آغاز شد

شوهرم با دختر20ساله ای دوست شده

قاتلی که پس از 10 سال اعتراف کرد

خودرو را فقط تحویل روز بخرید

افزایش 53 درصدی خشونت‌های جنسی در فرانسه

بارش باران در 13 استان کشور

مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان ایثارگر تا 30 آذرماه

دوزخ فقر برای 13‌میلیون ایرانی

جزئیات دستگیری مرد آتش افروز تهرانی

دستگیری افرادی که مردم را آتش می زدند

انفجار خودروی بمب گذاری شده در چابهار

‍3 نفر شهید و 15 نفر مجروح در حادثه تروریستی در چابهار

قانون منع به کارگیری بازنشستگان دوباره به صحن می آید

وقتی سیمکارت خواستگارم را به بهانه ای قرض گرفتم،از پیامهای تلگرامش فهمیدم خواستگار دختر دیگری هم هست!

ضرب و شتم تکنسین اورژانس 115 لوشان توسط همراهان بیمار

وزیر بهداشت: دولت، پدری عیال‌وار با امکانات محدود است

کلاهبرداری از فالوور‌ها در یک پیج اینستاگرام

توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره رتبه‌بندی معلمان

نماینده مجلس: 30 درصد زنان مطلقه در دهه دوم زندگی هستند

زلزله جناح را لرزاند

بی اعتنایی سوپرمارکت ها و داروخانه های ایرانی به ترامپ

مرد سالخورده عجب شیری صاحب فرزند شد