خبر یزد

آخرين مطالب

دبیر پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع مطرح کرد؛

نوآوری در همه سطوح مستلزم تغییر ساختارهای غیربهره‌ور است علمي

نوآوری در همه سطوح مستلزم تغییر ساختارهای غیربهره‌ور است

  بزرگنمايي:

خبر یزد - دبیر پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع گفت: برای این که بتوانیم همه جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی توسعه پایدار را در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی لحاظ کنیم، باید در همه سطوح و لایه‌ها نوآوری ایجاد کنیم و در این رابطه نیاز به تصمیمات آگاهانه، شجاعانه و متفاوت است و نمی‌توان همچنان با یک ساختار غیربهره‌ور و بوروکراتیک آن را محقق کرد.
به گزارش ایسنا - منطقه یزد، «محمدمهدی لطفی» در پنجاه ‌و سومین گردهمایی انجمن مهندسی صنایع ایران در خصوص پایداری سیستم، اظهار کرد: وقتی از پایداری سیستم سخن می‌گوییم با یک مثلث از مباحث اجتماعی، محیط زیستی و اقتصادی مواجهیم.
وب با اشاره به این که مباحث پایداری از نیمه دوم قرن بیستم، با تمرکز بر مسائل محیط زیستی، در ادبیات سیاستمداران و مدیران صنعتی وارد شد، افزود: برای شناخت پایداری سیستم بایستی سوالاتی را مطرح کنیم؛ مثلاً این که پایداری سیستم چیست؟ چگونه می‌توان یک سیستم را پایدار ساخت؟ چه مولفه‌هایی بایستی سیستم را پایدار سازند و چگونه و کجا؟
معاون پژوهشی دانشگاه یزد در ادامه گفت: چند دهه پیش مجموعه‌ای از ریسک‌های محیط زیستی مثل موضوعات مربوط به لایه اوزون، تغییرات اقلیمی، چرخه نیتروژن، انقراض گونه‌ها و موارد مشابه اینها در مقیاس جهانی اتفاق افتاد که ناشی از توسعه‌های تکنولوژیک سریع بود و به دنبال آن موضوعی تحت عنوان حدود رشد و همچنین این سوال مطرح شد که رشد اقتصادی تا کجا باید ادامه یابد؟
لطفی اضافه کرد: اگر توسعه ناپایدار باشد، منجر به نابودی اقتصادی و محیط زیستی می‌شود یعنی توسعه می‌تواند به خرابی بنیان‌هایی که روی آنها بنا شده منجر شود، بنابراین این موضوع مطرح شده است که باید به پیچیدگی ارتباطات میان محیط زیست، اقتصاد و اجتماع توجه کرد.
وی در این باره تاکید کرد: راه‌حل‌های مناسب برای توسعه پایدار صرفا از طریق بهبودهای تدریجی اتفاق نمی‌افتد و ما نیاز به یک نگاه کل‌گرا و سیستمی داریم.
به گفته‌ی لطفی، دیدگاه‌های متفاوت و البته محدودی که در فرایند برنامه‌ریزی و اجرای توسعه شهری وجود دارد منجر به مجموعه‌ای از راه‌حل‌های غیریکپارچه می‌شود و یک سری فعالیت‌های ناهماهنگ را شکل می‌دهد که باعث مصرف بالای انرژی‌های تجدیدناپذیر، مجموعه‌ای از ضایعات، آلودگی و جزیره‌های حرارتی و نیز تکیه طرح‌ها بر مباحث صرف اقتصادی می‌شوند.
وی با طرح این سوال که چه چیزی باید پایدار شود، اظهار کرد: وقتی از پایداری سیستم سخن می‌گوییم باید به سه مقوله اعم از محیط زیست، اجتماع و سیستم‌هایی که زندگی انسان را پشتیبانی می‌کنند، توجه کنیم و در هر دو سمت مصرف و تولید باید به سه مقوله‌ای که یاد شد توجه شود.
معاون پژوهشی دانشگاه یزد با اشاره به این که دو رویکرد در تصمیم‌گیری‌های مربوط به پایداری سیستم وجود دارد، گفت: یکی از این رویکردها از بالا به پایین است که از سوی سیاستمداران اتخاذ می‌شود و درواقع مداخله دولت است و رویکرد دیگر، از پایین به بالاست که توسط بخش خصوصی و انجمن‌ها و نهادهای مردمی‌ اتخاذ می‌شود که براساس آن اصول تولید و مصرف پایدار را در کسب ‌و کارهای خود به کار می‌برند.
به گفته‌ی دبیر پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع، در دنیا نظام‌های ارزیابی پایداری وجود دارند که سعی می‌کنند براساس سه محور یادشده و مجموعه‌ای از شاخص‌ها نمره پایداری را در هر سیستمی ‌ارزیابی کنند و به تصمیم‌گیرندگان کمک کنند تا بدانند چه فعالیت‌هایی را انجام دهند و چه فعالیت‌هایی را انجام ندهند.
لطفی در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: چگونه باید به بحث پایداری سیستم پرداخت؟ آیا بهبودهای تدریجی که هر گروهی سعی می‌کنند آنها را در پیش گیرند، کافی است؟ در این راستا دو رویکرد وجود دارد؛ یکی رویکردهایی که بیشتر حالت مواجهه دارند و دیگری، رویکردهایی که سعی می‌کنند انطباق یابند و در فضا آرامش ایجاد کنند.
وی خاطرنشان کرد: رویکردهای مقابله‌ای سعی می‌کنند به موضوع پایداری بیشتر از توسعه اهمیت دهند و رویکرد دوم بیشتر سعی دارد یک‌ هارمونی در مجموعه مولفه‌ها برقرار کند و نهایتا به راه‌حل‌های برد - برد برسد.
لطفی ادامه داد: ما در گذشته مسائلی مثل مباحث اقتصادی و بیکاری داشتیم، اما مسائلی هم هستند که اخیراً اضافه شده‌اند؛ مثل مسائل محیط زیستی و اجتماعی.
وی با تاکید بر این که مدیریت در کشور ما به یک مسأله چندهدفه پیچیده با اهداف کاملاً متعارض تبدیل شده است، بیان کرد: کشورهای توسعه‌یافته به توسعه در ابعاد اقتصادی دست یافته‌اند و اکنون درگیر مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی هستند اما ما همچنان مسائل اقتصادی را هم داریم و این، کار ما را به مراتب سخت تر می‌کند.
دبیر پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع با بیان این که در توسعه پایدار با یک مساله چند هدفی روبه‌رو هستیم،خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به جنبه‌های محیط زیستی بپردازیم، ممکن است از جنبه‌های اقتصادی بازبمانیم و اگر بخواهیم به جنبه‌های اقتصادی بپردازیم ممکن است از جنبه‌های محیط زیستی و اجتماعی باز بمانیم.
وی بیان این سئوال که آیا می‌توان هرسه جنبه را با هم داشت؟ در پاسخ به آن گفت: راه حل متداول این است که باید یک مصالحه و موازنه بین این سه هدف برقرار کنیم یعنی از هر کدام به مقداری داشته باشیم اما پیشنهادی که در این رابطه مطرح می‌شود، تمرکز بر نوآوری سیستمی و سیستمهای نوآورانه است؛ به این ترتیب می‌توانیم هر سه هدف به ظاهر متعارض را همراستا کنیم و این البته کار بسیار دشواری است.
وی با بیان این که منظور از نوآوری، سیستم‌های نوآوری و نوآوری در مدیریت و فرایندهاست، تصریح کرد: این موضوع به معنای نوآوری صرف در تولید، محصولات و خدمات نیست بلکه به معنای نوآوری در همه فرایندها، لایه‌ها و سطوح است که در این خصوص ما نیاز به تصمیمات متفاوتی داریم و نمی‌توانیم همچنان با یک ساختار حاکمیتی چند میلیونی که به‌شدت غیربهره‌ور است، این نوآوری را محقق سازیم.
لطفی در پایان تاکید کرد: مهندسان صنایع به ‌شدت می‌توانند در این بحث موثر باشند چرا که گمان می‌کنم تفکر سیستمی ‌و ابزار پویایی‌شناسی سیستمی‌ می‌تواند در این راستا به ما کمک کند و از دریچه مدل‌سازی دینامیکی سیستم‌ها ما را به تصمیمات، راه‌حل‌ها و تصمیمات نوآورانه برساند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صدور موافقت‌نامه قطعی با ایجاد 3 رشته جدید در دانشگاه یزد

هفته سراهای دانشجویی در دانشگاه یزد برگزار می‌شود

برگزاری دوره آموزش تسهیلگری اقتصادی اجتماعی توسط جهاددانشگاهی

اختصاص خط اعتباری 540 میلیارد ریالی به صندوق پژوهش و فناوری یزد

مرحله‌ی دوم استانی مناظره دانشجویی یزد آغاز شد

برگزاری کنفرانس روسای دانشگاه‌های ایران و مجارستان در یزد

دادن مدارک تحصیلی رانتی، خیانت به ملت و نظام است

مسابقات استانی مناظره دانشجویی یزد وارد مرحله سوم ‌شد

لزوم حمایت از یزد برای پرورش بیشتر معلمان نواندیش در کشور

نکوداشت دکتر سلطانی گردفرامرزی در دانشگاه یزد برگزار شد

استاد معلم واژه‎‎ای مناسب برای دکتر سلطانی گردفرامرزی است

تجلیل از 16 مقاله در هشتمین کنگره بین‌المللی طب تولید مثل یزد

تغییر تاریخ امتحانات دانشگاه یزد به دلیل تداخل با آزمون ارشد

زمان امتحان دانشگاه یزد تغییر کرد

کلینیک فوق تخصصی دیابت در یزد راه اندازی شد

تبلیغات رویش مو، مبنای علمی ندارد

لزوم حمایت از یزد برای پرورش بیشتر معلمان نواندیش در کشور

اعزام تیم‌های درمان اضطراری هلال احمر یزد به مناطق سیل زده خوزستان

برگزاری کنفرانس روسای دانشگاه‌های ایران و مجارستان در یزد

برگزاری دوره آموزش تسهیلگری اقتصادی اجتماعی توسط جهاددانشگاهی

شایعه ارتباط وقوع سیل در کشور با طرح باروری ابرها تکذیب شد

مرحله‌ی دوم استانی مناظره دانشجویی یزد آغاز شد

آیین نکوداشت مولف کتب درسی فارسی در یزد برگزار می‌شود

مسابقات مناظره دانشجویی در یزد آغاز شد

خلاقیت های یک مدیر مدرسه یزد برای تشویق دانش آموزان به تحصیل علم

مرحله استانی هشتمین مناظره دانشجویی در یزد برگزار می‌شود

20 فروردین؛ آخرین مهلت ثبت‎نام جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‎‎های علوم پزشکی

قند میوه خشک چند برابر محصول تازه است

ثبت 40 ایثار ماندگار در یزد طی سال گذشته/3 اهدای عضو در سال جدید

پاسگاه محیط بانی مهدی آباد بهادران مهریز افتتاح شد

مغز نوزاد خود را قربانی آرامش نکنید

در گفت و گو با ایسنا مطرح شد؛ مرغ‌های هورمونی در ایران خرافات است

مؤلفه‌های متعددی در موفقیت دانش‌ آموزان یزد تأثیر دارد

اختصاص رتبه نخست کنکور سراسری 97 به دانش‌آموزان یزدی

راهیابی دانشگاه یزد به مسابقات جهانی رباتیک فیرا

گسترش همکاری‎‎های کشور کنیا با دانشگاه یزد

30 هزار نفر سه دهه اخیر از دانشگاه آزاد میبد دانش‌آموخته شدند

برگزاری نشست کتابخوانی در حوزه درمانی یزد؛ از کادر تا پزشک

آغاز فرایند ارجاع الکترونیکی پزشک خانواده در روستاهای یزد

نخبگان ایثارگر ضامن استقلال و اقتدار ایران اسلامی هستند

برگزاری نخستین المپیاد دانش‌آموزی نبوغ در یزد

برترین‌های دهمین دوره مسابقات پل ماکارونی کشور در یزد تجلیل شدند

مراقب بیماری‌های مشترك انسان و ماهی قرمز باشید!

52 نفر در کارگاه المپیاد دانش آموزی نانو بافق شرکت کردند

اختصاص رتبه نخست خاورمیانه به مجله تخصصی علوم تولید مثل یزد

دهمین دوره آموزشی«روش تدریس ریاض» در یزد برگزار شد

برگزاری چهارمین مسابقات ملی دانشجویی طراحی پارچه و پوشاک در یزد

نشست توجیهی هشتمین مناظره دانشجویی یزد برگزار شد

نشست توجیهی هشتمین مناظره دانشجویی یزد برگزار شد

برگزاری چهارمین مسابقات ملی دانشجویی طراحی پارچه و پوشاک در یزد