خبر یزد

آخرين مطالب

دبیر پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع مطرح کرد؛

نوآوری در همه سطوح مستلزم تغییر ساختارهای غیربهره‌ور است علمي

نوآوری در همه سطوح مستلزم تغییر ساختارهای غیربهره‌ور است

  بزرگنمايي:

خبر یزد - دبیر پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع گفت: برای این که بتوانیم همه جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی توسعه پایدار را در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی لحاظ کنیم، باید در همه سطوح و لایه‌ها نوآوری ایجاد کنیم و در این رابطه نیاز به تصمیمات آگاهانه، شجاعانه و متفاوت است و نمی‌توان همچنان با یک ساختار غیربهره‌ور و بوروکراتیک آن را محقق کرد.
به گزارش ایسنا - منطقه یزد، «محمدمهدی لطفی» در پنجاه ‌و سومین گردهمایی انجمن مهندسی صنایع ایران در خصوص پایداری سیستم، اظهار کرد: وقتی از پایداری سیستم سخن می‌گوییم با یک مثلث از مباحث اجتماعی، محیط زیستی و اقتصادی مواجهیم.
وب با اشاره به این که مباحث پایداری از نیمه دوم قرن بیستم، با تمرکز بر مسائل محیط زیستی، در ادبیات سیاستمداران و مدیران صنعتی وارد شد، افزود: برای شناخت پایداری سیستم بایستی سوالاتی را مطرح کنیم؛ مثلاً این که پایداری سیستم چیست؟ چگونه می‌توان یک سیستم را پایدار ساخت؟ چه مولفه‌هایی بایستی سیستم را پایدار سازند و چگونه و کجا؟
معاون پژوهشی دانشگاه یزد در ادامه گفت: چند دهه پیش مجموعه‌ای از ریسک‌های محیط زیستی مثل موضوعات مربوط به لایه اوزون، تغییرات اقلیمی، چرخه نیتروژن، انقراض گونه‌ها و موارد مشابه اینها در مقیاس جهانی اتفاق افتاد که ناشی از توسعه‌های تکنولوژیک سریع بود و به دنبال آن موضوعی تحت عنوان حدود رشد و همچنین این سوال مطرح شد که رشد اقتصادی تا کجا باید ادامه یابد؟
لطفی اضافه کرد: اگر توسعه ناپایدار باشد، منجر به نابودی اقتصادی و محیط زیستی می‌شود یعنی توسعه می‌تواند به خرابی بنیان‌هایی که روی آنها بنا شده منجر شود، بنابراین این موضوع مطرح شده است که باید به پیچیدگی ارتباطات میان محیط زیست، اقتصاد و اجتماع توجه کرد.
وی در این باره تاکید کرد: راه‌حل‌های مناسب برای توسعه پایدار صرفا از طریق بهبودهای تدریجی اتفاق نمی‌افتد و ما نیاز به یک نگاه کل‌گرا و سیستمی داریم.
به گفته‌ی لطفی، دیدگاه‌های متفاوت و البته محدودی که در فرایند برنامه‌ریزی و اجرای توسعه شهری وجود دارد منجر به مجموعه‌ای از راه‌حل‌های غیریکپارچه می‌شود و یک سری فعالیت‌های ناهماهنگ را شکل می‌دهد که باعث مصرف بالای انرژی‌های تجدیدناپذیر، مجموعه‌ای از ضایعات، آلودگی و جزیره‌های حرارتی و نیز تکیه طرح‌ها بر مباحث صرف اقتصادی می‌شوند.
وی با طرح این سوال که چه چیزی باید پایدار شود، اظهار کرد: وقتی از پایداری سیستم سخن می‌گوییم باید به سه مقوله اعم از محیط زیست، اجتماع و سیستم‌هایی که زندگی انسان را پشتیبانی می‌کنند، توجه کنیم و در هر دو سمت مصرف و تولید باید به سه مقوله‌ای که یاد شد توجه شود.
معاون پژوهشی دانشگاه یزد با اشاره به این که دو رویکرد در تصمیم‌گیری‌های مربوط به پایداری سیستم وجود دارد، گفت: یکی از این رویکردها از بالا به پایین است که از سوی سیاستمداران اتخاذ می‌شود و درواقع مداخله دولت است و رویکرد دیگر، از پایین به بالاست که توسط بخش خصوصی و انجمن‌ها و نهادهای مردمی‌ اتخاذ می‌شود که براساس آن اصول تولید و مصرف پایدار را در کسب ‌و کارهای خود به کار می‌برند.
به گفته‌ی دبیر پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع، در دنیا نظام‌های ارزیابی پایداری وجود دارند که سعی می‌کنند براساس سه محور یادشده و مجموعه‌ای از شاخص‌ها نمره پایداری را در هر سیستمی ‌ارزیابی کنند و به تصمیم‌گیرندگان کمک کنند تا بدانند چه فعالیت‌هایی را انجام دهند و چه فعالیت‌هایی را انجام ندهند.
لطفی در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: چگونه باید به بحث پایداری سیستم پرداخت؟ آیا بهبودهای تدریجی که هر گروهی سعی می‌کنند آنها را در پیش گیرند، کافی است؟ در این راستا دو رویکرد وجود دارد؛ یکی رویکردهایی که بیشتر حالت مواجهه دارند و دیگری، رویکردهایی که سعی می‌کنند انطباق یابند و در فضا آرامش ایجاد کنند.
وی خاطرنشان کرد: رویکردهای مقابله‌ای سعی می‌کنند به موضوع پایداری بیشتر از توسعه اهمیت دهند و رویکرد دوم بیشتر سعی دارد یک‌ هارمونی در مجموعه مولفه‌ها برقرار کند و نهایتا به راه‌حل‌های برد - برد برسد.
لطفی ادامه داد: ما در گذشته مسائلی مثل مباحث اقتصادی و بیکاری داشتیم، اما مسائلی هم هستند که اخیراً اضافه شده‌اند؛ مثل مسائل محیط زیستی و اجتماعی.
وی با تاکید بر این که مدیریت در کشور ما به یک مسأله چندهدفه پیچیده با اهداف کاملاً متعارض تبدیل شده است، بیان کرد: کشورهای توسعه‌یافته به توسعه در ابعاد اقتصادی دست یافته‌اند و اکنون درگیر مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی هستند اما ما همچنان مسائل اقتصادی را هم داریم و این، کار ما را به مراتب سخت تر می‌کند.
دبیر پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع با بیان این که در توسعه پایدار با یک مساله چند هدفی روبه‌رو هستیم،خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به جنبه‌های محیط زیستی بپردازیم، ممکن است از جنبه‌های اقتصادی بازبمانیم و اگر بخواهیم به جنبه‌های اقتصادی بپردازیم ممکن است از جنبه‌های محیط زیستی و اجتماعی باز بمانیم.
وی بیان این سئوال که آیا می‌توان هرسه جنبه را با هم داشت؟ در پاسخ به آن گفت: راه حل متداول این است که باید یک مصالحه و موازنه بین این سه هدف برقرار کنیم یعنی از هر کدام به مقداری داشته باشیم اما پیشنهادی که در این رابطه مطرح می‌شود، تمرکز بر نوآوری سیستمی و سیستمهای نوآورانه است؛ به این ترتیب می‌توانیم هر سه هدف به ظاهر متعارض را همراستا کنیم و این البته کار بسیار دشواری است.
وی با بیان این که منظور از نوآوری، سیستم‌های نوآوری و نوآوری در مدیریت و فرایندهاست، تصریح کرد: این موضوع به معنای نوآوری صرف در تولید، محصولات و خدمات نیست بلکه به معنای نوآوری در همه فرایندها، لایه‌ها و سطوح است که در این خصوص ما نیاز به تصمیمات متفاوتی داریم و نمی‌توانیم همچنان با یک ساختار حاکمیتی چند میلیونی که به‌شدت غیربهره‌ور است، این نوآوری را محقق سازیم.
لطفی در پایان تاکید کرد: مهندسان صنایع به ‌شدت می‌توانند در این بحث موثر باشند چرا که گمان می‌کنم تفکر سیستمی ‌و ابزار پویایی‌شناسی سیستمی‌ می‌تواند در این راستا به ما کمک کند و از دریچه مدل‌سازی دینامیکی سیستم‌ها ما را به تصمیمات، راه‌حل‌ها و تصمیمات نوآورانه برساند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کمیته اخلاق در پژوهش دانشگاه یزد تشکیل شد

فارغ التحصیل بیکار نداریم

کمیته اخلاق در پژوهش در دانشگاه یزد تشکیل شد

طرح کشت محصول بدون خاک در مهریز یزد اجرا شد

ششمین آزمایشگاه بازرسی مخازن فولادی بدون درز افتتاح شد

آموزش مسئولان انجمن‌های اسلامی مدارس یزد آغاز شد

جهانگیری: می‌خواستند زنجانی‌سازی راه بیاندازند

سمپاشی آزمایشی زمین های کشاورزی اشکذر با پهپاد ایرانی انجام شد

استفاده از پهباد برای سمپاشی مزارع در یزد

دختر بافقی به مرحله نهایی المپیاد علمی کشور راه یافت

کمک هزینه کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در یزد افزایش یافت

آشنایی با خواص بادمجان

مشارکت 6 هزار نفر در المپیاد وررزشی بسیج و محلات یزد

اجرای طرح توان‌افزایی دانشجویان با عنوان توانا در یزد

وعده‌های دانشگاه علوم پزشکی یزد در مورد ابرکوه محقق نشد

فنی و حرفه‌ای با همکاری یک دانشگاه فرانسه دوره‌های مشترک برگزار می‌کند

دانشگاه یزد موافقت نامه همکاری علمی نساجی با رومانی امضا کرد

درمان اضطراب‌ و افسردگی با روش بدون عوارض rTMS در یزد

لزوم نقش آفرینی بیش از پیش دانشگاه یزد در مسیر توسعه استان‌

توسعه با بهره گیری از ظرفیت مراکز آموزش عالی ممکن است

هلال احمر یزد برای پذیرش دانشجو فراخوان داد

امسال 18 هزار یزدی در کنکور سراسری شرکت کردند

حرکت دانشگاه یزد به سمت الکترونیک کردن تمام فعالیت‌ها

اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های یزد: برخورد جدی پلیس با بدحجابی را خواستار شدند

برگزیدگان مرحله اول بیست و چهارمین المپیاد دانشجویی در یزد تجلیل شدند

دانشگاه علم و هنر با مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهری همکاری می‌کند

معاون درمان دانشگاه پزشکی یزد: سهم هر بیمار برای ویزیت و معاینه، حداقل هشت دقیقه است

وزارت نفت: باند نفوذ در این وزارتخانه نداریم

ناهنجای های ژنتیکی در ازدواج های غیرخویشاوندی هم وجود دارد

شورای پیام‌رسان سلامت زیرساخت‌های توسعه‌ای را مطالبه کند‌‍

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد منصوب شد

آب و محیط زیست مهمترین مولفه طرح آمایش سرزمین در یزد است

ظرفیت خیران در حوزه پیشگیری از معلولیت‌ها استفاده شود

رونمایی از محصول استراتژیک و فناورانه یزدی‌ها با حضور معاون رییس جمهور

محیط‌های علمی، نقش مهمی در ارتقای فرهنگی جامعه دارند

تولید علم نافع در اولویت برنامه‌های دانشگاه یزد است

افزون بر 2 هزار مشاور ژنتیک خانواده آماده راهنمایی زوجین هستند

طرح 50 هکتار کشت گیاهان کم آبخواه در مهریز اجرا شد

ساماندهی مراکز آموزش عالی یزد در سند آمایش مدنظر باشد

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه علم و هنر و دانشگاه علم و فرهنگ

امام جمعه یزد: دانشگاه‌ها جوانان را به سمت تفکر و خدامحوری سوق دهند

برگزاری پانزدهمین نشست شب یزد با موضوع آمایش سرزمینی

لزوم واگذاری فضای آموزشی دستگا‌ه‌ها به آموزش و پرورش در یزد

رقابت 200 طلبه در آزمون سطح سه و چهار حوزه علمیه خواهران یزد

سرپرست جدید دانشگاه یزد منصوب شد

مدیر آموزش و پرورش مهریز: بر ثبت نام مدارس، نظارت عالیه می شود

مبتکر یزدی سیستم تشخیص و هشدار ارتفاع ابداع کرد

مهلت ارسال آثار به جشنواره بیمارستانی ایمنی بیمار در یزد تمدید شد

نامه‌ی انجمن اسلامی دانشگاه یزد به معاون جدید وزیر نیرو

سفیر کرواسی : تبادل دانشجو با ایران فرصت علمی است