خبر یزد

آخرين مطالب

خسارت معادن یزد، از فرار بار تا آسیب به جاده ها مقالات

خسارت معادن یزد، از فرار بار تا آسیب به جاده ها

  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - یزد با 32 نوع ذخیره معدنی از لحاظ تنوع نخستین و از نظر ذخیره اندیس های معدنی دومین استان کشور است که همواره با مشکلات ناشی از اضافه بار کامیون ها، تریلی ها و خسارت به راه های روستایی و فرعی مواجه است.
  هم اکنون یزد 2.2 میلیارد تن ذخیره قطعی معدنی دارد و تولید 51 درصد سنگ آهن کشور را نیز در اختیار دارد.
در حالیکه واحدهای معدنی یزد با تامین 33 درصد خوراک فولاد کشور در رتبه اول قرار دارد، هشتمین استان صادر کننده محصول غیرنفتی نیز محسوب می شود.
به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) یزد تاکنون 301 فقره پروانه کشف و 70 گواهینامه کشف با سرمایه گذاری 86 میلیارد و 920 میلیون ریال و ذخیره 208 میلیون تن صادر شد.
محمدرضا علمدار یزدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه 559 پروانه بهره برداری با ظرفیت 60 میلیون تن و با یکهزار و 851 میلیون تن ذخیره قطعی و با 11 هزار و 345 میلیارد و 603 میلیون ریال سرمایه گذاری وجود دارد ، گفت: در این بخش ها 11هزار و 752 نفر به صورت اسمی در استان فعالیت دارند.
وی بیشترین اشتغال پروانه های بهره برداری استان را متعلق به شهرستان های اردکان و بافق عنوان کرد و ادامه داد: در اردکان چهار هزار و 21 نفر و در بافق سه هزار و 897 نفر در حال فعالیت هستند.
علمدار یزدی یادآور شد: کمترین اشتغال در این بخش نیز مربوط به شهرستان های بهاباد با 129 نفر ، خاتم 309 نفر ، اشکذر 328 نفر و مهریز 466 نفر است.
به گفته رئیس سازمان صمت یزد ، در تعداد پروانه بهره برداری نیز اردکان با 177 ، ابرکوه با 77 ، تفت با 77 و یزد با 62 پروانه در رده های اول تا چهارم قرار دارند.
** فرار بار در یزد بیداد می کند
یکی از مشکلاتی که در چند سال اخیر افزایش یافته است فرار بار کامیون ها بوده به گونه ای که برخی جاده های روستایی و فرعی به خاطر این مسائل دچار خسارت های فراوان شد و از سوی دیگر ، نقاط حادثه خیز نیز افزایش یافته است.
پیش تر اعلام شده بود که فرار بار در برخی شهرستان های استان تا 50 درصد هم بوده است.
در تشریح این وضعیت مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای یزد با اشاره به وجود 264 شرکت حمل و نقل کالا در استان گفت : سالانه 22 میلیون تن بار از طریق جاده های استان حمل و حدود 1.5 میلیون مسافر نیز از طریق خدمات 53 شرکت مسافربری جابه جا می شود.
علی علیخانی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه بخشی از بار درون استان از معادن در جاده های فرعی و روستایی انجام می شود ، افزود: مشکل عمده این بخش ، فرار بار است که در این استان بیداد می کند.
وی تصریح کرد: اضافه بار که در برخی مواقع تا 2 برابر میزان مجاز و قانونی صورت می گیرد موجب تخریب جاده های روستایی و نیز فرعی شده و باید برخورد جدی شود.
** بیش از 30 درصد فرار بار استان در بخش معادن است
مدیرکل راهداری و حمل و نقل یزد با بیان اینکه بیش از 30 درصد فرار بار استان در معادن است ، ادامه داد: خیلی از افراد متخلف ، تنها راننده بوده و سودی نمی برند در حالی که سود عمده را صاحبان کامیون ها و ماشین ها می برند.
علیخانی خاطرنشان کرد: در این بخش عمده خسارت ها متوجه دولت است که باید برای بازسازی و اصلاح راه های روستایی و فرعی و حتی اصلی ، اعتبار در نظر بگیرد.
وی در بخش پایانی با انتقاد از راه های ارتباطی غیرفنی معادن استان هم اظهار داشت: متاسفانه این مسیرها موجب ایجاد نقاط حادثه خیز می شود و مسئولیت حوادث آن به عهده معادن است در حالی که باید وجود این راهها به راهداری اعلام شود.
این مسئول همچنین با اشاره به وجود 280 دستگاه ماشین آلات در این مجموعه افزود:در حوزه راهداری زمستانی 17 راهدارخانه ثابت و سیار و 320 پرسنل به صورت شبانه روزی فعالیت دارند.
** لزوم داشتن راهبرد اساسی در بهره برداری از معادن
علاوه بر این بر پایه مطالعه ای که در استان انجام شد به دلیل فعالیت معدنی ، کانون فرسایش بادی 2 برابر شده و در نتیجه 350 هزار هکتار کانون جدید ایجاد شده است .
به همین دلیل جدا از جایگاه معادن در درآمدها و اشتغال استان ، باید به فکر منابع و منافع بیت المال نیز بود و اجازه نداد تنها برای منافع تعداد محدوده از صاحبان معادن ، حقوق آیندگان از بین برود .
با توجه به اهمیت این موضوع ، استاندار یزد در جلسه اخیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان تأکید کرد: داشتن راهبرد اساسی در بهره‌برداری از منابع و معادن استان ضروری است.
محمدعلی طالبی افزود: در شرایط فعلی ، اجازه نداریم از همه معادن موجود استان بهره‌برداری کنیم و باید برای آیندگان نیز حق ‌و حقوقی قائل شویم.
وی خاطرنشان کرد: حفظ منابع طبیعی به ‌عنوان سرمایه ملی استان برای نسل‌های آینده با مدیریت مناسب مورد توجه باشد و از آن حراست کنیم .
امیدواریم در دوره مدیریت جدید استان ، توجه به بخش معدن ، حمل و نقل کامیون ها و ماشین های این بخش و لزوم جبران خسارت های وارده در حوزه های راه و نیز محیط زیست و منابع طبیعی به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرصت‌ها و چالش‌های کشت گلخانه‌ای در یزد- محسن کدخداپور*

بدجوری شاخ و شانه می کشد!

کود سبز؛ گیاهی چند منظوره در بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن - احمد جعفری*

یزد جهانی در انتظار آبادانی و پیشرفت

خواب زده ها را بیدار کنید!

کاهش آثار تحریم ها با تکیه بر توان داخلی

رونق تلم زنی در روستاهای سبزدشت بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن

راههای ارتباط موثر با دیگران

بودجه یک سد ضامن بقای تمام قنوات ایران

رمضان ماه نزول و بهار قرآن - احمد جعفری ندوشن *

گردشگری استان یزد در دو راهی تردید و تصمیم؛ آنچه «شریف آباد اردکان» دارد و «ابیانه» ندارد!

رمضان ماه نزول و بهار قرآن

خسارت 70 درصدی طوفان به باغ‌های گوجه‌سبز ابرکوه

آیین روزه داری مردم بافق

یزد در گذر هزاره های تاریخ

نبوغی 600 ساله در آب انبار امیرچخماق یزد

غار سرخون ندوشن، شاهکار طبیعت

صرفه جویی در مصرف آب همچنان ضروریست

بارندگی بهاری نویدبخش سالی خوش برای یزدی ها

لزوم توجه ویژه به گردشگری محلات

لحظه های بهاری، فرصتی برای یزدی ها

سقف های ناایمن بالای سر دانش آموزان یزد

فرش اردکان، نماد فن و هنر

یزد، همچنان درگیر معضل آبگرفتگی

بارش بهاری بهترین ظرفیت برای تأمین آب شرب یزد است

توران‌‌پشت؛ روستایی دیدنی منسب به توراندخت ساسانی

آبشار سفیده ندوشن پدیده ای جذاب در استان یزد

صدای پتک و چکش آهنگری ندوشن رو به خاموشی است

شلختگی در اطلاع رسانی

قلعه جنت آباد بهاباد را بهتر بشناسیم

یزد، دیار پاکان در گذر تاریخ

به یزد سفر نکنید!

ستاره پیشگامان درخشید و ماه هندبال شد؛ صعود و قهرمانی دلچسب

جاذبه‌های زیباترین شهر خشتی ایران

هزینه های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*

اردکان، یونان کوچک استان یزد، آماده پذیرایی از گردشگران

خانه تکانی و لزوم صرفه جویی در مصرف آب

امانتی که پس از یک قرن باز نشد!

منارجنبان اثری کم نظیر در ندوشن

معرفی آب انبار های ندوشن استان یزد

نگاهی به جاذبه های دیدنی و گردشگری ندوشن

پدیده زمین خواری و ضرورت اقدام مردم و مسئولان مهریز

یزد جهانی، آماده استقبال از مسافران نوروزی

استفاده طولانی مدت از هندزفری و هدفون برای گوش مضر است

هجمه به وکالت؛ تعرض به عدالت

چادرملو دولتی است یا خصوصی؟!

کم آبی، مشکل عمده استان یزد

اعتدال در شهرسازی