آخرين مطالب

به همت محققان پژوهشگاه ابن سینا محقق شد؛

خواستن، توانستن است حتی اگر معلول باشی مقالات

خواستن، توانستن است حتی اگر معلول باشی

  بزرگنمايي:

یزد آنلاین - یزد - ایرنا - باور معلولیت سخت است اما وقتی یک نابینای اردکانی می بافد و نقشی را طراحی می کند باورش آسان می شود که خواستن، توانستن است .
اعظم شرف الدینی نمونه بارزی از یک نابینای توانمند است که با کمک مربی خود، بافندگی را آموزش دیده و تنها آرزویش خلق آثار زیباست که نظر هر بیننده ای را جلب کند و به افتخارات بالایی برسد .
این بانوی روشندل در تلاش است بینا شود و رنگ ها را ببیند ، عاشق کتاب خواندن است و رسیدن به موفقیت را در این موضوع می داند .
وی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: افراد معلول دارای مهارت و استعداد های فراوانی هستند و افراد و مسئولان باید توانایی افراد را باور کنند و فرد معلول نباید خود را محدود سازد.
وی با اشاره به اینکه خواستن، توانستن است، افزود: افراد نابینا با تلاش و کوشش و خودباوری می توانند کارهای بزرگ را انجام دهند و دیگران نیز باید آنان را حمایت کنند.
شرف الدینی گفت: انسانی که کوشش و تلاش را سرلوحه کار خود قرار دهد به هدف خود خواهد رسید و زمانی که من اقدام به یادگیری گلیم بافی نمودم در ظاهر کار سخت و نشدنی تصور می شد اما با تلاش و همت به خواسته خود رسیدم.
مربی قالیبافی نابینایان اردکانی نیز گفت: کار با معلولان خیلی شیرین و جذاب است ، وقتی طرحی از یک نابینا بافته و شکل می گیرد و به فروش می رسد رضایت و خوشحالی در من ایجاد می کند .
عصمت کریم زاده با بیان اینکه یک معلول می تواند با سخت کوشی هنری را خلق کند و برای جامعه مفید باشد ادامه داد: داشتن حوصله و صبر، با توجه به عدم مهارت کافی، ظرافت بافتن و گره زدن برای این افراد ضروری است .
این مربی با بیان اینکه من تاکنون توانسته ام در بخش کوثر از مرکز معلولان ذهنی امام علی (ع) به 12 نفرآموزش قالیبافی و گلیم بافی دهم که از میان آنها سه نفر نابینا ، کم شنوا و کرولال بوده اند که با خلاقیت و ابتکار به مهارت رسیده اند تصریح کرد: معلولان به حق مصداق بارز حکمت و رحمت هستند چنانچه به حکمت از برخی توانشان کاسته شده و به رحمت درهای بی شمار دیگری به توانمندی شان افزوده شده است.
کریم زاده خاطر نشان کرد: در مرکز نگهداری معلولان ذهنی که با همت آقای فتوحی و اداره بهزیستی شهرستان اردکان اداره می شود در مجموع 156 نفر از معلولان در بخش های مختلف نگهداری می شوند که در بخش کوثر 26 نفر در رشته های مختلفی چون قالیبافی ، تابلو فرش بافی ، خیاطی ، سنگ تراشی مشغول به کار هستند .
این مربی با بیان اینکه در بین این افراد کسانی که نابینا یا کم شنوا و یا ناشنوا هستند به دلیل نداشتن شغل و امکانات برای کسب درآمد به این مرکز مراجعه می کنند .
وی تصریح کرد: از آنجایی که این مرکز با حمایت خیرین شهرستان اداره می شود گاه کمک ها از پس مخارج این مرکز خارج شده پس لازم است که مسئولان شهرستان عزم خود را جزم کرده و در جهت تداوم کار و نگهداری معلولان این مرکز را حمایت کنند.
فرماندار اردکان نیز با بیان اینکه رسیدگی به امور معلولان وظیفه همه افراد جامعه و به ویژه مسئولان می‌باشد، افزود: باید با دعوت از خیرین شهرستان و برنامه‌ریزی مناسب، زمینه حمایت بیشتر از این قشر را فراهم کرد.
هادی مقیمی خدمت و اموزش به معلولان را نوعی جهاد اجتماعی و توانبخشی یک معلول جسمی و ورود به چرخه اقتصاد و تولید را موجب رونق در حوزه اقتصادی دانست و بیان کرد: معلولیت جسمی افراد نمی‌تواند مانع فعالیت‌های اجتماعی‌شان باشد.
وی با بیان اینکه مهم ترین هدف راه اندازی این کارگاه ها توانمند سازی معلولان به لحاظ جسمی و ذهنی و همچنین ایجاد انگیزه زندگی در آنها است افزود: توانمندسازی معلولان موجب پویایی آنها در کنار سایر شهروندان می شود .
رئیس اداره بهزیستی هم با بیان اینکه بیش از 10 درصد جمعیت جوامع بشری را افراد کم توان و دارای نیازهای ویژه تشکیل می دهند افزود : کم توان یا معلول به کسی گفته می شود که بر اثر نقص جسمی ، ذهنی و یا حسی دچار درجاتی از اختلال در کارایی و کارکرد وی در جنبه های عمومی، اجتماعی، اقتصادی و حرفه ای شود، به طوری که این اختلال، از استقلال فردی، اجتماعی و اقتصادی وی بکاهد.
امیرولی عضدزاده تصریح کرد : سازمان بهزیستی بعنوان تنها متولی ساماندهی امور معلولین کشور حداکثر توان خود را در جهت تغییر رویکرد و نگرش به معلول و معلولیت انجام داده است این تلاش ها شامل وضع قوانین و مقررات در سطح کلان و جزء برای سهولت حضور معلولان در جامعه و اشتغال آنان ، ایجاد مراکز درمانی و فیزیوتراپی و ... جهت کاهش معلولیت و جلوگیری از روند افزایش آن ، ایجاد مراکز نگهداری و بازتوانی معلولان ، تامین فرصتهای اشتغال و خودکفایی آنان و موارد بسیار که همه و همه در جهت ورود موفق فرد معلول به جامعه و بازتوانی وی در همه امور اجتماعی و اقتصادی است .
عضدزاده خدمات سازمان بهزیستی به معلولان را شامل پرداخت هزینه های درمانی ، خرید و در اختیار نهادن وسایل کمک توانبخشی ، پرداخت مستمری ماهیانه ، ارائه خدمات درمانی و توانبخشی، مساعدت در زمینه تامین مسکن معلولان، پیگیری امور اشتغال معلولان چه در ادارات دولتی و ایجاد فرصت های شغلی در بخش خصوصی و خود اشتغالی ، برگزاری اردوهای تفریحی ورزشی و فرهنگی دانست.
وی پیشگیری و جلوگیری از بروز معلولیت را بسیار مهم دانست و تاکید کرد: سازمان بهزیستی در این زمینه خدمات پیشگیرانه متعددی از قبیل خدمات مشاوره ای پیش از ازدواج ، انجام مشاوره ژنتیک، طرح سنجش تنبلی چشم ، طرح غربالگری شنوایی نوزادان را به عموم جامعه ارائه می نماید.
عضدزاده ادامه داد: در گام دوم درمان معلولیت است که این مهم با ارجاع معلولان به متخصصین این امر صورت می پذیرد و گام سوم پیشگیری از روند افرایشی و کنترل معلولیت است که عمده فعالیت های سازمان برای معلولان در این بخش متمرکز است
کارگاه تولیدی حمایتی معلولان کوثر وابسته به موسسه خیریه حضرت ابوالفضل (ع) شهرستان اردکان است و معلولان با توجه به علایق و توان خود می‌توانند آموزش‌های حرفه‌ای را فرا بگیرند و به چرخه طبیعی زندگی بازگردند.
این کارگاه تولیدی حمایتی با سرمایه‌گذاری سه میلیارد ریال توسط بخش غیردولتی با هدف بازتوانی و استقلال اقتصادی و اجتماعی و حمایت از اشتغال40 نفر از معلولان بهزیستی شهرستان اردکان در حرفه های مختلف برای اولین بار در اردکان راه اندازی شده است.
اردکان 98 هزار نفر جمعیت دارد و مرکز آن در 60 کیلومتری شمال شهر یزد واقع است.
7544 /6197 خبرنگار: مژگان دشتی** انتشار: فلاح
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حال مهربانی، خوب نیست! محمدحسین فلاح

ظرفیت های نهفته صادرات در یزد

سرقت خبری، یک عمل ضد اخلاقی نیست؟!

روستایی كه مردمانش از زیر زمین بیرون می‌آمدند

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

نفس‌های صنعت طلای ایران به شماره افتاد

شلغم بخورید تا سرما نخورید

دست به دامن افغانی‌کِش‌ها ...

شهر دوچرخه‌ها، مردم دوچرخه‏‌سوار می‏‌خواهد

درآمدی بر معرفی میبد به عنوان شهر جهانی زیلو

روشندل؛ اما توانا

تکنیک ها برای مدیریت اختلافات زناشویی

جنگل های خاتم، نگین سبز کویر استان یزد

سکوت چاه های کشاورزی یزد آرامشی برای حیات

شهرداری این چنینم آرزوست

طبیب شهر

آتش‎نشانی، آمیزه‌ای از عشق و وظیفه

آیا شما با سواد هستید؟

گردشگر فرهنگی بهترین ظرفیت یزد

خرج‌هایی که با دخل‌ها نمی‎خواند

سال‌های تحصیلی پرالتهاب

موسیقی، به عنوان یک رسانه

برج خاموشان؛ مدفن دیرین زرتشتیان یزد

رعایت عدالت در حوزه انتخاباتی یزد

«قمات» برند قالی‌ یزد و قم/هنرمندانی که از ایده ناب نان می‌خورند

جهانی شدن یزد فرصتی برای رونق صنایع دستی ملی

هدفدار باش تا كامروا شوی

/یادداشت/ شناخت دنیای کودکان و چگونگی ایجاد رابطه با آنها

زنگ خطر افزایش ازدواج‏‏‌های زودهنگام

پیامد بی احتیاطی بزرگترها به خطر افتادن جان کودکان است

خورشید به خانه علی وارد شد *محمدحسین فلاح*

مصرف مغز گردو برای بیماران دیابتی مفید است

گردشگری و صنایع دستی، ظرفیت عظیم استان یزد در رویش اقتصادی

ترافیک میدان مهدیه یزد، کلاف سردر گم

پاک سرشت

خانه تاریخی کلاه‌دوزها یکی از جاذبه‌های کم‌نظیر یزد

تاثیر افزایش نرخ ارز در گردشگری شهرِ جهانی؛ فرصت یا تهدید؟!

نشریات محلی و محتوای تولیدی

قلب تپنده ورزش مرکز استان ، بالاخره تخریب شد!

رونق جاجیم بافی خاتم در گرو تامین بودجه و بازار فروش

/گزارش/ تماس پوستی مادر نیاز نوزادان زودرس به اکسیژن را کاهش می‌دهد

/گزارش/ اصلاح سبک زندگی لازمه داشتن بهداشت خواب مناسب است

اطلاع رسانی واقعی یا خیال بافی و توهم

یک مرد، یک روستا

ناوگان حمل و نقل عمومی یا کوره‌های آدم پزی!

خود انکاری فرهنگی

قنات‌ها هم ازدواج می‌کنند!

چرا امام جعفر صادق(ع) رییس مذهب شیعه نامید؟

صنعت گردشگری سلامت، گنجی مغفول در یزد

اختلال افسردگی در خانواده‌ها زمینه‌ ساز خودکشی است