خبر یزد

آخرين مطالب

یک کارشناس:

استفاده طولانی مدت از هندزفری و هدفون برای گوش مضر است مقالات

استفاده طولانی مدت از هندزفری و هدفون برای گوش مضر است

  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد- یک کارشناس ارشد شنوایی شناسی گفت: استفاده طولانی از هدفون، هندزفری و گوش دادن به آهنگ با صدای بلند در میان نوجوانان و جوانان رواج زیادی یافته و سلامت گوش را به خطر می اندازد که آنها از این آسیب ها بی خبر هستند.
ابوالفضل ملاصادقی یکشنبه شب به مناسبت 12 اسفندماه روز جهانی شنوایی در گفت و گو با ایرنا افزود: وقتی حجم وسیعی از صدا به صورت مستقیم وارد گوش می شود سیستم های حساس گوش داخلی که تعداد زیادی از سلول های مویی در آن قرار دارد در اثر استفاده زیاد از وسایل یاد شده موجب کم شنوایی در فرد می شود.
وی به قانون شصت به اضافه شصت اشاره کرد و در توضیح آن گفت: ولوم دستگاه باید 60 درصد باشد و بیشتر از 60 دقیقه هم هدفون روی گوش نباشد تا به آن آسیب نرسد.
ملاصادقی اظهار داشت: حداقل نویز مجاز در محیط، 85 دسیبل (بلندی صدا) است و اگر بیشتر از این میزان باشد به سیستم داخلی گوش آسیب می رساند و این آسیب غیر قابل جبران است .
** تولد روزانه 15 تا 20 کودک ناشنوا در ایران
ملا صادقی افزود: براساس آمار وزارت بهداشت ، درمان و آموزش و پزشکی در جهان حدود 5.6 درصد کم شنوا و ناشنوا وجود دارد.
وی اظهار داشت: به ازای هر یکهزار نوزاد متولد شده در جهان، یک تا سه نوزاد آن مبتلا کم شنوای عمیق هستند و در ایران از هر یکهزار تولد، 2.7 درصد ابتلا به کم شنوایی گزارش می شود و به طور متوسط روزانه 15 تا 20 کودک کم شنوا و سالانه پنج هزار کم شنوا عمیق در ایران به دنیا می آیند.
ملاصادقی ادامه داد: در کشور ما براساس بررسی انجام شده، آمار ناشنوایی آن از نرم جهانی فراتر نیست و تقربیا هم سطح است اما طبق بررسی انجام شده در برخی استان های کشور چون کهگیلویه و بویراحمد، فارس ، کرمانشاه ، سیستان بلوچستان، میزان آمار مبتلایان به کم شنوایی شناسایی شده آنان حدود سه برابر بیشتر از میانگین کشور است.
وی اضافه کرد: ازدواج های فامیلی و عوامل ژنتیکی یکی از دلایل آمار بالا در این استان ها اعلام شده است.
** پیرگوشی، شایع ترین علت کم شنوایی یا ناشنوایی
دبیر و نایب رییس انجمن علمی شنوایی شناسی استان یزد در ادامه با بیان اینکه علل مختلفی در بروز کم شنوایی و ناشنوایی وجود دارد شایعترین آن را پیرگوشی نام برد.
ملاصادقی استفاده از برخی داروها به صورت خودسرانه ، عفونت ها و توده ها ، شنیدن صداهای بلند و به مدت طولانی در محیط کار و ضربه به سر را از دیگر علل بروز کم شنوایی و ناشنوایی بیان کرد.
** چگونه از شنوایی خود مراقبت کنیم؟
کارشناس مسوول بخش شنوایی شناسی بیمارستان شهید رهنمون یزد یادآور شد: برای مراقبت شنوایی خود در گام نخست باید از گوش پاک کن استفاده نکنیم زیرا عوارض ناشنوایی به دنبال دارد.
وی ادامه داد: گوش پاک کن علاوه بر زخم شدن مجرای گوش موجب می شود که جرم گوش به سمت پرده گوش هدایت و انباشت جرم در نزدیک پرده موجب اختلال در شنوایی شود.
ملا صادقی، بررسی سالانه شنوایی به ویژه بعد از سن 50 سالگی ، استراحت مناسب بعد از هر بار صدمه صوتی، استفاده نکردن خودسرانه از مواد ، داروها و قطره های گوشی ، استفاده از محافط گوش در محیط های کارگری و پر سرو صدا ، پرهیز از قرار گرفتن در برابر صداهای بلند چون صدای انفجار، ترقه ، بوق و چکش کاری و بلندگوهای قوی را از دیگر راههای مراقبت و پیشگیری از کم شنوایی بیان کرد.
** ** وجود 40 شنواشناس در استان
ملاصادقی از فعالیت 40 کارشناس شنوایی شناسی در سطح استان خبر داد و گفت: افراد می توانند برای ارزیابی شنوایی خود به این کارشناسان که در 17 مرکز خصوصی و دولتی استان مشغول ارائه خدمت هستند مراجعه نمایند.
ملا صادقی اضافه کرد: در صورت وجود کم شنوایی و تشخیص متخصص گوش حلق و بینی مبنی بر عدم امکان وجود درمان دارویی یا جراحی و تجویز پزشک متخصص، جهت تجهیز سمعک و وسایل کمک شنوایی به کلینک شنوایی شناسی معرفی می شوند.
** تهیه سمعک از کلینیک های شنواشناسی
کارشناس ارشد شنوایی شناسی یزد افزود: سمعک یک پرتوز تخصصی است که بیماران حتما باید از کلینک های شنوایی شناسی تهیه کنند زیرا سمعک نیاز به تنظیم و تجویز تخصصی دارد و شنوا شناس براساس نوع و میزان کم شنوایی فرد و شرایط فردی، سمعک مناسب را برای فرد ارائه می کند.
ملاصادقی به اهمیت دانش و مهارت تجویزکننده سمعک نیز اشاره کرد و گفت: گاهی دیده می شود که برخی افراد غیرکارشناس بدون هیچ دانش آکادمیک در زمینه تجویز، تنظیم و قالب سمعک در این زمینه ها فعالیت می کنند، به طوری که در اثر عملکرد نادرست آنها، مواردی از تشدید کم شنوایی در افراد مشاهده شده است.
وی تاکید کرد: بیماران باید دقت داشته باشند که به کارشناسان و متخصصان مربوطه در این زمینه مراجعه کنند تا وضعیت شنوایی آنها دچار اختلال بیشتر نشود.
دبیر و نایب رییس انجمن علمی شنوایی شناسی استان یزد در ادامه افزود: این انجمن از سال 94 فعالیت خود را در استان آغاز کرده و در حال حاضر 35 نفر عضو آن می باشند.
** لزوم بررسی مداوم شنوایی
کارشناس مسوول پیشگیری از معلولیت بهزیستی یزد هم با بیان اینکه افراد باید به صورت مرتب شنوایی خود را بررسی کنند گفت: در دنیا حدود 466 میلیون نفر از کم شنوایی رنج می برند که 34 میلیون نفر از این آمار را کودکان تشکیل می‌دهند؛ این درحالی است که تخمین زده شده که در سال 2050 میلادی 900 میلیون نفر با این مشکل روبرو ‌شوند.
فاطمه ابوطالب افزود: کم شنوایی یک معلولیت پنهان است و برای همین است که باید مرتب افرادی که در معرض خطر هستند شنوایی خودشان را بررسی کنند.
وی خاطر نشان کرد: عوامل ژنتیکی ، عوارض حین تولد، برخی بیماری های عفونی ، عفونت های مزمن گوش ، استفاده از دارو های خاص ، در معرض سر و صدای بیش از حد قرار گرفتن و پیری گوشی از مسائلی است که موجب کم شنوایی در افراد می شود.
کارشناس شنوایی شناسی استان یزد اضافه کرد: در حال حاضر یک میلیارد نفر جوان بین 12 تا 35 سال در جهان به علت سر و صدای محیط در معرض خطر کم شنوایی قرار دارند که این سر و صدا می تواند بخاطر محیط کار و یا استفاده از هدفون و یا وسایل پر سر وصدا باشد.
وی با بیان اینکه سالانه افزون بر 750 میلیارد دلار در جهان در زمینه کم شنوایی هزینه می شود و گفت: شناسایی زود هنگام کم شنوایی و مداخله به موقع و بهره مندی از سمعک ، کاشت حلزون و سایر درمان ها باعث می شود هزینه عوارض ناشی از کم شنوایی بسیار کاهش یابد.
** علل کم شنوایی و ناشنوایی نوزادان
وی مهمترین علل کم شنوایی و ناشنوایی نوزادان را عوامل ژنتیکی و ازدواج های فامیلی بیان و تصریح نمود: صدمات ، عفونت های دوران بارداری و کودکی ، وزن کم کودکان ، نوزادان نارس ، زردی بالا ، بستری شدن به مدت طولانی در بخش مراقبت های ویژه ، مصرف دارو توسط مادر باردار و یا خود کودک و سندرم ها از دیگر این علل است .
** اهمیت غربالگری شنوایی نوزادان
کارشناس مسوول پیشگیری از معلولیت بهزیستی یزد به طرح غربالگری شنوایی نوزادان بدو تولد در همه بیمارستانهای استان هم اشاره کرد و گفت: پوشش این طرح در استان یزد نزدیک به 100 درصد است.
وی خاطرنشان کرد: حدود 30 درصد نوزادان، مایع دوران جنینی که در گوش آنها وجود دارد در مرحله نخست به عنوان مشکوک تلقی می شود و والدین کودکان باید حتما دوباره برای معاینه شنوایی فرزند خود مراجعه کنند.
ابوطالب اضافه کرد: برای این دسته از نوزادان یک مهر آبی رنگ بر روی کارت واکسن آنها درج می شود که به منزله این است که نوزاد مشکوک به کم شنوایی است و برای ارزیابی شنوایی باید تا قبل از یک ماهگی به یکی از مراکز غربالگری مراجعه کند.
وی اضافه کرد: بررسی شنوایی در چهار مرحله شامل دوران نوزادی ، قبل از دبستان یعنی سن سه تا 6 ساله ، دوران جوانی که 12 تا 35 است و سن بالای 50 سال باید انجام شود.
وی خاطر نشان کرد: باید کودکان مبتلا به کم شنوایی در همان دوران بدو تولد مورد درمان قرار گیرند و با توجه به اینکه بین شنوایی و گفتار ارتباط مستقیم وجود دارد هر گونه تاخیر باعث تاخیر در گفتار می شود.
12 اسفندماه بعنوان روز جهانی شنوایی از سوی سازمان بهداشت جهانی اعلام شده و شعار این روز " شنوایی خود را بررسی کنید " نامگذاری شده است.
تعداد معلولان استان 49 هزار نفر اعلام شده که هفت هزار نفر از این تعداد معادل 14 درصد را معلولان ناشنوا و کم شنوا تشکیل می دهند.
استان یزد یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد.
2088/ 6197

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مردم داری، کیمیای مدیریت

قدیمی‌ترین فناوری برای استحصال آب روبه زوال است

گردشگری غار یا گردشگری محتاطانه؟

بافت تاریخی یزد زخم‌خورده از ساکنان خارجی/امیدی به بالندگی نیست

ناخرسندی والدین، نارضایتی مدارس

بارندگی ها حریف خشکسالی یزد نشد

دستان ایرانی خالق زیبایی

تجرد قطعی؛ تنهایی بی انتها

رانندگی تدافعی در یزد

حفاظت محیط زیست اردکان، نیازمند توجه ویژه

10 چالش عمده پیش‌روی شهردار جدید یزد چیست؟

تابلوی ناهماهنگ و درهم پزشکان در یزد قانونی است؟

کوک شدن ساز انقلاب با تلفیق هنر و نگاه معمار در یزد -

کمرنگ شدن آیین "دوست دوست ، علی دوست " در میبد

آغاز پویش من فطریه‌ام را به بهزیستی می‌دهم در یزد

مهریز، رویشگاه آنغوزه شیرین استان یزد

روایت یادگار دفاع مقدس از نقش رزمندگان ابرکوه در فتح خرمشهر

فرصت‌ها و چالش‌های کشت گلخانه‌ای در یزد- محسن کدخداپور*

بدجوری شاخ و شانه می کشد!

کود سبز؛ گیاهی چند منظوره در بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن - احمد جعفری*

یزد جهانی در انتظار آبادانی و پیشرفت

خواب زده ها را بیدار کنید!

کاهش آثار تحریم ها با تکیه بر توان داخلی

رونق تلم زنی در روستاهای سبزدشت بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن

راههای ارتباط موثر با دیگران

بودجه یک سد ضامن بقای تمام قنوات ایران

رمضان ماه نزول و بهار قرآن - احمد جعفری ندوشن *

گردشگری استان یزد در دو راهی تردید و تصمیم؛ آنچه «شریف آباد اردکان» دارد و «ابیانه» ندارد!

رمضان ماه نزول و بهار قرآن

خسارت 70 درصدی طوفان به باغ‌های گوجه‌سبز ابرکوه

آیین روزه داری مردم بافق

یزد در گذر هزاره های تاریخ

نبوغی 600 ساله در آب انبار امیرچخماق یزد

غار سرخون ندوشن، شاهکار طبیعت

صرفه جویی در مصرف آب همچنان ضروریست

بارندگی بهاری نویدبخش سالی خوش برای یزدی ها

لزوم توجه ویژه به گردشگری محلات

لحظه های بهاری، فرصتی برای یزدی ها

سقف های ناایمن بالای سر دانش آموزان یزد

فرش اردکان، نماد فن و هنر

یزد، همچنان درگیر معضل آبگرفتگی

بارش بهاری بهترین ظرفیت برای تأمین آب شرب یزد است

توران‌‌پشت؛ روستایی دیدنی منسب به توراندخت ساسانی

آبشار سفیده ندوشن پدیده ای جذاب در استان یزد

صدای پتک و چکش آهنگری ندوشن رو به خاموشی است

شلختگی در اطلاع رسانی

قلعه جنت آباد بهاباد را بهتر بشناسیم

یزد، دیار پاکان در گذر تاریخ