خبر یزد

آخرين مطالب

30 هزار نفر سه دهه اخیر از دانشگاه آزاد میبد دانش‌آموخته شدند علمي

30 هزار نفر سه دهه اخیر از دانشگاه آزاد میبد دانش‌آموخته شدند

  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد - رئیس دانشگاه آزاد اسلامی میبد با اشاره به تأسیس این واحد دانشگاهی در آذرماه سال 1366، گفت: در حدود سه دهه اخیر 30 هزار نفر از این مرکز آموزش عالی دانش‌آموخته و وارد بازار کار شدند.
به گزارش ایرنا، حسین اعرافی پنجشنبه‌شب در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تأسیس این دانشگاه یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ازنظر تعداد دانشجوست و بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان نیز است که در این مدت توانست ارائه‌دهنده خدمات گسترده نیازهای علمی و پژوهشی کشور باشد.
به گفته وی هم‌اکنون پذیرفته‌شدگان دانشگاه در 35 رشته کاردانی و کارشناسی ، 32 رشته کارشناسی ارشد و هشت رشته دکتری تحصیل می‌کنند.
وی یادآور شد: دانشگاه با توفیق در تأمین نیروهای موردنیاز در سطوح مختلف علمی توانست علاوه بر جلوگیری از خروج مقدار زیادی ارز و صرفه‌جویی در این زمینه ایجادکننده خودباوری در پرورش نیروهای متخصص باشد و با بومی‌سازی نیروهای کارآمد جایگاه ایران را در حوزه تولید علم ارتقا دهد.
رئیس دانشگاه آزاد میبد تعداد واحدهای این دانشگاه را در کشور حدود 400 واحد و مرکز برشمرد و افزود: انجام کارهای علمی و پژوهشی در سطح مطلوب موجب شده تا در رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا در پایگاه سیویلیکا رتبه 279 قرار گیرد.
رئیس دانشگاه آزاد میبد اظهار داشت: در دوره اخیر رشته‌های زراعت در مقطع دکتری، کارشناسی مدیریت بیمه و مهندسی معماری به مجموعه رشته‌های دانشگاه اضافه شد و قرار است سال آتی رشته بهداشت عمومی نیز اضافه شود.
وی بیشترین تأکید را بر راه‌اندازی رشته‌هایی در مقاطع تکمیلی برای کمک به ارتقاء کیفی فرهنگی و اقتصادی استان یزد و شهرستان میبد عنوان کرد.
این مسئول همچنین در مورد پذیرفته‌شدگان دانشگاه آزاد میبد در رشته‌های پرستاری و مامایی که امسال بدون هماهنگی با آماری بالا به‌صورت ذخیره معرفی شدند، یادآور شد: طبق برنامه‌های سازمان مرکزی دانشگاه، پاسخگویی‌های لازم انجام شده است.
** توجه به امور پژوهشی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی میبد موارد شاخص دانشگاه را وجود 60 کارگاه و آزمایشگاه مجهز و تعداد اعضای هیئت‌علمی را 75 نفر برشمرد که 6 نفر به مرتبه دانشیاری رسیدند.
این مسئول تصریح کرد: کاهش تعداد دانشجویان و ایجاد دانشگاه‌ها به‌صورت موازی موجب شد، تا با اندیشیدن تدابیری حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سه ، چهار و پنج را دنبال کنیم که به‌موجب آن بتوان این واحد آموزش عالی را با نیازسنجی ازنظر امور پژوهشی ، تحقیقات و اقتصادی مدیریت کرد تا جایگاه خود را در امور پژوهشی و تحقیقاتی حفظ کند.
به گفته وی رویکرد دانشگاه کمک به تأمین نیازهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و به‌ویژه تحقیقاتی و پژوهشی و ارائه خدمات در شهرستان با شعار «حرکت به سمت نسل جدید دانشگاه کارآفرین» است.
اعرافی اظهار داشت : مجوز آزمایشگاه همکار استاندارد سنگ‌دانه و نیز بتن اخذ شد؛ همچنین آزمایشگاه سرامیک فعال‌تر از قبل است و با توجه به صنعتی بودن میبد و نیاز شهرستان ، آزمایشگاه خاک باهدف کمک به صنایع منطقه با اخذ مجوز راه‌اندازی می شود .
رئیس دانشگاه آزاد میبد پیگیری اخذ مجوز مجله علمی به زبان انگلیسی و راه‌اندازی موزه علوم طبیعی با استفاده از تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی واحد ، برنامه‌ریزی برگزاری اولین دوره مسابقات ملی طراحی و معماری پایدار را از دیگر امور پژوهشی باهدف ارتباط با صنعت و خارج کردن دانشگاه از اینکه فقط یک مرکز علمی باشد ، برشمرد.
وی افزود : سعی شد ساعت کار هیئت‌های علمی در حوزه پژوهش و ارتباط با صنعت مدیریت شود.
** توسعه آموزش‌وپرورش بر اساس نیاز روز
رئیس دانشگاه آزاد میبد خاطرنشان کرد : با توجه به نیاز شهرستان راه‌اندازی آکادمی زبان‌های خارجی و راه‌اندازی مدرسه سما موردعنایت است که در این مدارس دانش آموزان در سطوح و مقاطع مختلف آموزشی از امکانات آموزشی، کمک‌آموزشی و رفاهی دانشگاه بهره‌مند می‌شوند.
وی همچنین از راه‌اندازی هنرستان پسرانه تخصصی تربیت‌بدنی برای اولین بار در استان و راه‌اندازی هنرستان هنرهای زیبا در سال آینده خبر داد.
**برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت مهارت‌آموزی
اعرافی افزود: با مشارکت مراکز خصوصی به برگزاری دوره‌های آموزشی کاربردی کوتاه‌مدت برای مهارت‌آموزی دانشجویان توجه شد ، همچنین برگزاری کارگاه‌های دوره آموزشی کوتاه‌مدت توسط اعضای هیئت‌علمی دانشگاه در دوره جدید مدیریت موردعنایت قرارگرفته است.
** برگزاری همایش‌ها و مسابقات
وی به برگزاری بیست و سومین همایش ملی در رشته حقوق، نقشه‌برداری و ایمنی ، بهداشت و محیط و نیز عمران و همچنین برگزاری دومین دوره مسابقات ملی سرامیک در سال آینده در دانشگاه خبر داد.
** تأکید در جهت متکی نبودن به منابع شهریه‌ای
اعرافی همچنین اظهار داشت: کسب درآمد در ارتباط با صنعت و انعقاد قراردادهای برون دانشگاهی با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در دانشگاه است موردتوجه قرار گرفت، همچنین 30 درصد نیروهای دانشگاه برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها با رضایت همکاران، تعدیل شدند.
این مسئول تأکید کرد: هیچ موقع برخلاف آنچه گفته می‌شود از محل فروش تجهیزات دانشگاه مانند وسایل نقلیه پرداخت حقوق و هزینه‌های جاری صورت نگرفت؛ بلکه با فروش تجهیزات با صرف هزینه‌هایی تجهیزات و امکانات و خودروها نوسازی شد.
رئیس دانشگاه آزاد میبد افزود: همچنین تلاش شد به مالکیت املاک و مستغلات دانشگاه که بدون سند قطعی بود ، سند اخذ شد.
** برگزاری اردوها و برنامه‌های فرهنگی
وی افزود: اولویت دانشگاه رعایت اصول و مبانی شرعی اسلامی و حرمت نهادن، در جهت آرمان‌های انقلاب است و بر همین اساس برگزاری جشن‌ها به مناسبت‌های مختلف و نیز اردوهای دانشجویی با رعایت موازین، روند مناسبی داشته است.
**دایرشان کلینیک دامپزشکی
رئیس دانشگاه آزاد میبد اضافه کرد: با توجه به اینکه یزد قطب پرورش و نگهداری اسب کشور است و در صدر آن شهرستان های اشکذر و میبد قرار دارد، می‌تواند صنعت خوبی باشد، همچنین برگزاری مسابقه ملی زیبایی اسب که با استقبال خوبی در دانشگاه روبرو شد.
وی ادامه داد : با توجه به این موضوع برای احداث بیمارستان دامپزشکی برای ارتقای سطح بهداشت و درمان دام و حرکت در جهت اقتصاد مقاومتی در دانشگاه برنامه‌ریزی و تجهیزاتی تدارک دیده شد و در حال حاضر فاز اول آن با احداث کلینیک دامپزشکی به متراژ یک هزار مترمربع با بهره‌گیری از متخصصان در دانشگاه دایر شد و فاز دوم راه‌اندازی بیمارستان تخصصی دامپزشکی است.
**فعالیت‌های عمرانی دانشگاه
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی میبد در ادامه پیگیری و مشارکت در احداث پل زیرگذر روبروی دانشگاه ، تأمین روشنایی جلوی دانشگاه برای فراهم کردن ایمنی دانشجویان، بهسازی و بازسازی جداول، تعمیر و مرمت فضاهای عمومی و آموزشی و حفظ و نگهداری فضاهای موجود دانشگاه و ... را از اقدامات انجام‌شده باهدف نگهداری این مجموعه عنوان کرد.
وی همچنین به احداث پل در ورودی شمال غربی دانشگاه از طرف بدرآباد برای ایمنی دانش آموزان آموزشگاه سما که در دست اقدام است اشاره کرد.
این مسئول ادامه داد: با توجه به گستردگی فضاهای دانشگاه و معدود بودن دانشجویان در راستای ارائه خدمات به شهر بخشی از فضای 129 هکتاری دانشگاه به بخش خصوصی در جهت بهره‌برداری در حوزه گردشگری واگذار شد و دراین‌ارتباط اقدامات خوبی در جهت احداث باغ تالار با داشتن فضای سبز گسترده شده است.
وی با اشاره به وجود 20 هکتار فضای سبز دانشگاه گفت: در حدود چهار هکتار باغ کشاورزی دانشگاه درختان زیتون، پسته و انار با صرف 800 میلیون تومان هزینه و با استفاده از تجهیزات آبیاری قطره‌ای نسبت به کاشت گیاهان دارویی و کم آبخواه نیز اقدام شد.
به گفته وی این دانشگاه در پذیرش دانشجو با اداره‌های بهزیستی، کمیته امداد و بنیاد شهید برای کاهش هزینه‌های تحصیل دانشجویان همکاری دارد ، همچنین صندوق خیریه علی بن ابیطالب (ع) در دانشگاه ایجادشده است که کارمندان هرماه بخشی از حقوق خود را برای کمک در امر تحصیل دانشجویان بی‌بضاعت به این صندوق واریز می‌کنند.
مرکز شهرستان 104هزارنفری میبد در 50 کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.
9934/ 2047/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جهت‌گیری توسعه یزد باید از طریق صنایع دانش بنیان دنبال شود

«عبدالحسین حائری»؛ مجتهد و نظریه‌پرداز جهانی

خطر تداخل تركیبات شیمیایی بطری‌های پلاستیكی در جنسیت جنین

انتخاب یزد به عنوان پایلوت طرح استفاده از استارتاپ‌های اقتصاد کشاورزی

مراقب بیماری لامپی اسکین باشید

هشدار معاون دامپزشکی یزد در مورد بیماری تب مالت

دانشکده مهندسی نساجی در دانشگاه یزد ایجاد می‌شود

کمیته اخلاق در پژوهش دانشگاه یزد تشکیل شد

فارغ التحصیل بیکار نداریم

کمیته اخلاق در پژوهش در دانشگاه یزد تشکیل شد

طرح کشت محصول بدون خاک در مهریز یزد اجرا شد

ششمین آزمایشگاه بازرسی مخازن فولادی بدون درز افتتاح شد

آموزش مسئولان انجمن‌های اسلامی مدارس یزد آغاز شد

جهانگیری: می‌خواستند زنجانی‌سازی راه بیاندازند

سمپاشی آزمایشی زمین های کشاورزی اشکذر با پهپاد ایرانی انجام شد

استفاده از پهباد برای سمپاشی مزارع در یزد

دختر بافقی به مرحله نهایی المپیاد علمی کشور راه یافت

کمک هزینه کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در یزد افزایش یافت

آشنایی با خواص بادمجان

مشارکت 6 هزار نفر در المپیاد وررزشی بسیج و محلات یزد

اجرای طرح توان‌افزایی دانشجویان با عنوان توانا در یزد

وعده‌های دانشگاه علوم پزشکی یزد در مورد ابرکوه محقق نشد

فنی و حرفه‌ای با همکاری یک دانشگاه فرانسه دوره‌های مشترک برگزار می‌کند

دانشگاه یزد موافقت نامه همکاری علمی نساجی با رومانی امضا کرد

درمان اضطراب‌ و افسردگی با روش بدون عوارض rTMS در یزد

لزوم نقش آفرینی بیش از پیش دانشگاه یزد در مسیر توسعه استان‌

توسعه با بهره گیری از ظرفیت مراکز آموزش عالی ممکن است

هلال احمر یزد برای پذیرش دانشجو فراخوان داد

امسال 18 هزار یزدی در کنکور سراسری شرکت کردند

حرکت دانشگاه یزد به سمت الکترونیک کردن تمام فعالیت‌ها

اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های یزد: برخورد جدی پلیس با بدحجابی را خواستار شدند

برگزیدگان مرحله اول بیست و چهارمین المپیاد دانشجویی در یزد تجلیل شدند

دانشگاه علم و هنر با مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهری همکاری می‌کند

معاون درمان دانشگاه پزشکی یزد: سهم هر بیمار برای ویزیت و معاینه، حداقل هشت دقیقه است

وزارت نفت: باند نفوذ در این وزارتخانه نداریم

ناهنجای های ژنتیکی در ازدواج های غیرخویشاوندی هم وجود دارد

شورای پیام‌رسان سلامت زیرساخت‌های توسعه‌ای را مطالبه کند‌‍

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد منصوب شد

آب و محیط زیست مهمترین مولفه طرح آمایش سرزمین در یزد است

ظرفیت خیران در حوزه پیشگیری از معلولیت‌ها استفاده شود

رونمایی از محصول استراتژیک و فناورانه یزدی‌ها با حضور معاون رییس جمهور

محیط‌های علمی، نقش مهمی در ارتقای فرهنگی جامعه دارند

تولید علم نافع در اولویت برنامه‌های دانشگاه یزد است

افزون بر 2 هزار مشاور ژنتیک خانواده آماده راهنمایی زوجین هستند

طرح 50 هکتار کشت گیاهان کم آبخواه در مهریز اجرا شد

ساماندهی مراکز آموزش عالی یزد در سند آمایش مدنظر باشد

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه علم و هنر و دانشگاه علم و فرهنگ

امام جمعه یزد: دانشگاه‌ها جوانان را به سمت تفکر و خدامحوری سوق دهند

برگزاری پانزدهمین نشست شب یزد با موضوع آمایش سرزمینی

لزوم واگذاری فضای آموزشی دستگا‌ه‌ها به آموزش و پرورش در یزد