خبر یزد

آخرين مطالب

در دورهمی نخبگان ابرکوه چه گذشت؟ سياسي

در دورهمی نخبگان ابرکوه چه گذشت؟

  بزرگنمايي:

خبر یزد - نخبگان و مشاهیر ابرکوه در اولین نشست صمیمانه خود به ارائه راهکارهایی جهت توسعه شهرستان پرداختند و در این زمینه جوان‌گرایی را یکی از مهم‌ترین اصول در این خصوص عنوان کردند. به گزارش ایسنا - منطقه یزد، به همت مجمع نخبگان جوان شهرستان ابرکوه نشست صمیمانه مشاهیر و نخبگان ابرکوهی با هدف آشنایی این افراد با یکدیگر و همچنین پیوند بیشتر با شهرستان، در خانه تاریخی سید ملک از مجموعه تاریخی آقازاده برگزار شد.
در این دورهمی چهره‌های برجسته‌ای همچون «محمود حکمت ‎ نیا» معاون مالکیت فکری وزارت دادگستری کشور، پرفسور «حمیدرضا مقیمی» عضو بورد تخصصی نانوتکنولوژی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آیت‌الله «ابوالقاسم علیدوست» عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، «مهدی حمیدی زاده» نماینده وزارت دفاع در استان یزد و «سیدعبدالمجیدجلایی» رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد کرمان حضور داشتند.

رویکردهای توسعه شهرستان ابرکوه
«محمد کاظمی نسب» فرماندار ابرکوه در ابتدای این نشست اظهار کرد: در بخش توسعه اقتصادی شهرستان سه رویکرد اساسی در چند سال گذشته پیگیری شده که یکی از آن‌ها توسعه کشت‌ها و دام‌های نوین است.
وی دومین رویکرد را توسعه صنایع کم آبخواه و کم آلاینده دانست و تصریح کرد: سومین و مهم‌ترین حوزه نیز توسعه گردشگری است که امیدواریم نخبگان این شهرستان توجه ویژه‌ای به این سه بخش داشته و با همفکری و همراهی اجازه ندهند که ابرکوه در ابرقو باقی بماند.

تولید ظرفیت‌های انسانی توانمند
آیت‌الله «ابوالقاسم علیدوست» عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر این که ما در کشور به مسئله عدم توجه به ظرفیت موجود و نگاه به گذشته مبتلا هستیم، اظهار کرد: یکی از نقاط قوت کشور در 40 سال گذشته تولید ظرفیت‌های انسانی توانمند بوده است که متأسفانه کمتر دیده می‌شوند.
وی افزود: افرادی که شعار جوان‌گرایی سر می‌دهند برای جامه عمل پوشاندن به این شعار نیازمند یک پوست‌اندازی قابل احساس، دقیق و کارشناسانه هستند و برای جوان‌گرایی به سراغ نیروهای تحصیل‌کرده و توانا بروند که خوشبختانه در این زمینه ابرکوه یکی از شهرستان‌های نخبه پرور است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این که مسئوولان باید ظرفیت‌های این شهرستان را به مردم معرفی کنند، ادامه داد: در راستای ظرفیت شناسی و معرفی نخبگان تنها نباید به دنبال عناوین حوزوی و دانشگاهی باشیم؛ چه‌بسا کارآفرینان و حتی کشاورزانی که در کار خود موفق هستند که می‌توان آن‌ها را به طور غیرمستقیم به نسل جدید معرفی کرد.

لزوم بازسازی ابرکوه در راستای نیازهایش
«محمودحکمت‏ نیا» معاون مالکیت فکری وزارت دادگستری کشور هم در این نشست ابراز کرد: برای شناخت بیشتر ابرکوه و معرفی آن باید این شهر را سوژه‌ای برای تحولات قرار داد تا منجر به رفاه و پیشرفت شود.
وی ادامه داد: ابرکوه را باید مجدداً در راستای سابقه تاریخی و نیازهایش، برای مردمش در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بازسازی کرد.
حکمت‏ نیا با تأکید بر این که ظرفیت علمی کشور بسیار بالا است، عنوان کرد: در حال حاضر یکی از مشکلاتی که هنوز راه حلی برای آن پیدا نشده این است که نتوانستیم علم و دانش را وارد زندگی مردم کنیم تا موجبات رفاه آنان را فراهم کند.

ضرورت برند سازی ظرفیت‏‏های ابرکوه
پرفسور «حمیدرضا مقیمی» عضو بورد تخصصی نانو تکنولوژی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز رتبه علمی ایران را در برخی رشته‌ها 15 و حتی 11 دانست و اذعان کرد: ایران از نظر علمی رتبه ارزشمندی در دنیا دارد اما در بحث تکنولوژی فاصله زیادی با برخی کشورها داریم که باید علت این مسئله بررسی شود.
وی تأکید کرد: ما باید در بخش صنعت به دنبال مدلی باشیم که دولت با بخش خصوصی شریک شده و سرمایه‌گذاری خطرپذیر انجام دهد. مسئولان شهرستان باید به دنبال چنین مدلی باشند و یک صندوق سرمایه‌گذاری نیز وجود داشته باشد که از طریق آن امور ساماندهی شود.
مقیمی بر استفاده از ظرفیت خیرین تأکید کرد و گفت: مسئولان و مدارس باید درک درستی از فناوری داشته و در این زمینه مهارت‌آموزی را افزایش دهند. ما باید شکست خوردن را یاد بگیریم و زمین بخوریم و بلند شویم تا به موفقیت برسیم.
وی ادامه داد: در شهرستان ابرکوه باید برای محصولات تولیدی و حتی جاذبه‌های گردشگری، برند سازی صورت گیرد که متأسفانه در این بخش ضعیف بوده و می‌بینیم که بسیاری از تولیدات این شهرستان به نام اصفهان و شیراز ثبت می‌شود.
عضو شورای عالی مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در فناوری ایده حرف اول را می‌زند نه پول، تصریح کرد: در ابرکوه باید یک تیم حرفه‌ای جهت مشاوره، بانک اطلاعاتی و شورای فناوری وجود داشته باشد و از تمامی منابع استفاده شود.

ابرکوه می‌تواند به قطب پزشکی کشور تبدیل شود
سپس «خلیل ضرابی» فوق تخصص جراحی قلب و عروق نیز از موقعیت ابرکوه در مابین مثلث طلایی گردشگری ایران یاد کرد و گفت: در این شهرستان پتانسیل‌های بسیاری در حوزه گردشگری و حتی نیروی انسانی وجود دارد که تاکنون نتوانستیم به‌خوبی از آن بهره‌برداری کنیم و این در حالی است که ابرکوه می‌تواند حتی به قطب پزشکی کشور نیز تبدیل شود.
وی نیز با تأکید بر جوان‌گرایی و استفاده از نیروهای جوان، خاطرنشان کرد: در ابرکوه می‌توان حرفه‌ها و مشاغلی را که در حال نابودی است از طریق آموزش به نسل جدید، مجدداً احیا کرد.

تشکیل اتاق فکر در ابرکوه برای مسئله بحران آب
«سیدعبدالمجیدجلایی» رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان به ارائه چند پیشنهاد در حوزه اقتصادی پرداخت و گفت: برای سیاست‌گذاری در حوزه اقتصاد ابتدا باید نگاهی به عقب داشته و نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای شهرستان را شناسایی کنیم.
وی اضافه کرد: باید فرصت‌های سرمایه‌گذاری و نرخ‌های بازدهی هرکدام مشخص و در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گیرد. ضمن اینکه باید در شهرستان اتاق فکری برای مسئله جدی بحران آب تشکیل شود که امروز اقتصاد آب حرف اول را در منطقه آسیای غربی می‌زند.
جلایی یادآور شد: در حالی ‌که دنیا به سمت کسب ‌و کارهای کوچک که بتواند با سرمایه‌های کم اشتغال ایجاد کند و زندگی مردم را اداره کند، پیش می‌رود، دولت ایران به طور ذاتی به سمت طرح‌هایی می‌رود که بسیار بزرگ بوده و نیازمند آب و سرمایه‌گذاری مداوم و سنگین است.

سند چشم‌انداز ابرکوه در شأن مردم نیست
«مهدی حمیدی زاده» نماینده وزارت دفاع در استان یزد نیز تأکید کرد: علی‌رغم وجود ظرفیت و پتانسیل‌های بسیار شهرستان ابرکوه، متأسفانه جایگاه خوبی برای آن در سطح استان در نظر گرفته نشده که نمونه آن وضعیت نامطلوب حوزه بهداشت و درمان است که هر روزه تعداد بی‌شماری از مردم این دیار را برای مداوا به مرکز استان می‌کشاند.
وی همچنین به سند چشم‌انداز و طرح توسعه شهرستان اشاره کرد و گفت: جایگاه ابرکوه در این سند بسیار ضعیف و در شأن مردم فهیم این خطه نیست.
حمیدی زاده ادامه داد: پیشنهاد می‌شود این سند توسط صاحب‌نظران مطالعه شود تا خود به این مهم پی ببرند.

گفتنی است؛ در این مراسم «سیدمسعودعظیمی» سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد و همچنین «محمدجواد آقایی» معاون فرماندار یزد نیز حضور داشتند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خانه‌های ورزش روستایی به زمین چمن مجهز می شوند

شعبه اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس در استان فارس ایجاد می شود

ایران زیر بار گفت وگوی توام با فشار نمی رود

کمبود فضای آموزشی در مدارس کشور 40 میلیون متر مربع است

مصرف هر وعده قلیان معادل 100 نخ سیگار است

18 هزار میلیارد تومان در دولت تدبیر و امید به توسعه روستایی اختصاص یافت

96 درصد واکسن های دامی تولید داخل است

120 دانش آموز برتر علمی و فرهنگی ابرکوه تجلیل شدند

2 داور یزد به دوره آکادمی داوران جوان فوتبال ایران دعوت شدند

ملت ایران؛مظلوم اما مقتدر

تیم های فوتسال نونهالان اردکان و لردگان به لیگ کشور صعود کردند

اجرای طرح های بازآفرینی شهر یزد در اولویت قرار گیرد

شهردار یزد: نهضت کتابخوانی را جایگزین کتابداری کنیم

100 میلیارد تومان به توسعه زغال سنگ کرمان تخصیص یافت

ساخت پست 230 کیلو ولت بروجرد آغاز شد

بهره برداری از شبکه فاضلاب بروجرد با حضور وزیر نیرو

پهپاد آمریکایی با هماهنگی نیروهای مسلح ساقط شد

احیای عزای امام صادق، احیای امر آل محمد است

بلیت الکترونیکی حواشی فوتبال را رفع می کند

همه علیه خشونت

زنگنه جلوی قرارداد برانکو با پرسپولیس را گرفت

سیزدهمین اهدای عضو یزد انجام شد

آماده اجرای تجربیات شهرها برای ترویج کتابخوانی در یزد هستیم

24 ساعت با ایرنا 31

یزد در سال 2022 به پایتخت کتاب جهان تبدیل می‌شود

ترویج کتابخوانی نیازمند انجام فعالیت‌های داوطلبانه است

رقابت 550 شهر برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران

برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویی یزد تجلیل شدند

ادامه بازداشت فعالان محیط زیست ناامیدی را نشر می‌دهد

بزرگداشت ثبت جهانی یزد نیازمند برنامه های راهبردی و علمی است

میراث فرهنگی برای برگزاری جشن ثبت جهانی یزد اهتمام کند

فرصت جهانی شدن یزد در مسیر توسعه مورد استفاده قرار گیرد

ابلاغ مشاوران در استان یزد لغو شد

فرمانده جدید سپاه الغدیر یزد پنج شنبه معرفی می‌شود

راه برون‌رفت از مشکلات در گرو توجه به جوانان است

استاندار: سالروز ثبت جهانی یزد به بهترین شکل مطلوب برگزار شود

خون بند ناف 1.5 درصد موالید کشور ذخیره سازی می شود

تشکیل شورای پیشکسوتان شهادت یزد ضروری است

آزادی ضارب پدر شهید مدافع حرم به دلیل بلاتکلیفی وضعیت مضروب

جشنواره ساباط در یزد برگزار می‌شود

27 کاروان زایر استان یزد برای انجام مناسک حج ساماندهی شده است

اصلاح شبکه آب مهریز 250 میلیارد ریال بودجه نیاز دارد

فرماندار اردکان اطلاع رسانی از عملکرد سامانه انبارهای کالا را خواستار شد

یک شی صوتی در زاهدان منفجر شد

زمان انتقال کامل کوره‌های آجرپزی یزد فرا رسیده است

بازی با ورق‌های تکراری

بِزنگاه- انتظار ایران از اروپا

وجود تنها 2 یوز آسیایی در یزد/آغاز مطالعات تکثیر نیمه‌طبیعی یوز

پزعالی در خانه‌های خالی

پایان نامه ها به سمت حل مسائل فناورانه سوق یابد