خبر یزد

آخرين مطالب

در دورهمی نخبگان ابرکوه چه گذشت؟ سياسي

در دورهمی نخبگان ابرکوه چه گذشت؟

  بزرگنمايي:

خبر یزد - نخبگان و مشاهیر ابرکوه در اولین نشست صمیمانه خود به ارائه راهکارهایی جهت توسعه شهرستان پرداختند و در این زمینه جوان‌گرایی را یکی از مهم‌ترین اصول در این خصوص عنوان کردند. به گزارش ایسنا - منطقه یزد، به همت مجمع نخبگان جوان شهرستان ابرکوه نشست صمیمانه مشاهیر و نخبگان ابرکوهی با هدف آشنایی این افراد با یکدیگر و همچنین پیوند بیشتر با شهرستان، در خانه تاریخی سید ملک از مجموعه تاریخی آقازاده برگزار شد.
در این دورهمی چهره‌های برجسته‌ای همچون «محمود حکمت ‎ نیا» معاون مالکیت فکری وزارت دادگستری کشور، پرفسور «حمیدرضا مقیمی» عضو بورد تخصصی نانوتکنولوژی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آیت‌الله «ابوالقاسم علیدوست» عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، «مهدی حمیدی زاده» نماینده وزارت دفاع در استان یزد و «سیدعبدالمجیدجلایی» رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد کرمان حضور داشتند.

رویکردهای توسعه شهرستان ابرکوه
«محمد کاظمی نسب» فرماندار ابرکوه در ابتدای این نشست اظهار کرد: در بخش توسعه اقتصادی شهرستان سه رویکرد اساسی در چند سال گذشته پیگیری شده که یکی از آن‌ها توسعه کشت‌ها و دام‌های نوین است.
وی دومین رویکرد را توسعه صنایع کم آبخواه و کم آلاینده دانست و تصریح کرد: سومین و مهم‌ترین حوزه نیز توسعه گردشگری است که امیدواریم نخبگان این شهرستان توجه ویژه‌ای به این سه بخش داشته و با همفکری و همراهی اجازه ندهند که ابرکوه در ابرقو باقی بماند.

تولید ظرفیت‌های انسانی توانمند
آیت‌الله «ابوالقاسم علیدوست» عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر این که ما در کشور به مسئله عدم توجه به ظرفیت موجود و نگاه به گذشته مبتلا هستیم، اظهار کرد: یکی از نقاط قوت کشور در 40 سال گذشته تولید ظرفیت‌های انسانی توانمند بوده است که متأسفانه کمتر دیده می‌شوند.
وی افزود: افرادی که شعار جوان‌گرایی سر می‌دهند برای جامه عمل پوشاندن به این شعار نیازمند یک پوست‌اندازی قابل احساس، دقیق و کارشناسانه هستند و برای جوان‌گرایی به سراغ نیروهای تحصیل‌کرده و توانا بروند که خوشبختانه در این زمینه ابرکوه یکی از شهرستان‌های نخبه پرور است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این که مسئوولان باید ظرفیت‌های این شهرستان را به مردم معرفی کنند، ادامه داد: در راستای ظرفیت شناسی و معرفی نخبگان تنها نباید به دنبال عناوین حوزوی و دانشگاهی باشیم؛ چه‌بسا کارآفرینان و حتی کشاورزانی که در کار خود موفق هستند که می‌توان آن‌ها را به طور غیرمستقیم به نسل جدید معرفی کرد.

لزوم بازسازی ابرکوه در راستای نیازهایش
«محمودحکمت‏ نیا» معاون مالکیت فکری وزارت دادگستری کشور هم در این نشست ابراز کرد: برای شناخت بیشتر ابرکوه و معرفی آن باید این شهر را سوژه‌ای برای تحولات قرار داد تا منجر به رفاه و پیشرفت شود.
وی ادامه داد: ابرکوه را باید مجدداً در راستای سابقه تاریخی و نیازهایش، برای مردمش در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بازسازی کرد.
حکمت‏ نیا با تأکید بر این که ظرفیت علمی کشور بسیار بالا است، عنوان کرد: در حال حاضر یکی از مشکلاتی که هنوز راه حلی برای آن پیدا نشده این است که نتوانستیم علم و دانش را وارد زندگی مردم کنیم تا موجبات رفاه آنان را فراهم کند.

ضرورت برند سازی ظرفیت‏‏های ابرکوه
پرفسور «حمیدرضا مقیمی» عضو بورد تخصصی نانو تکنولوژی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز رتبه علمی ایران را در برخی رشته‌ها 15 و حتی 11 دانست و اذعان کرد: ایران از نظر علمی رتبه ارزشمندی در دنیا دارد اما در بحث تکنولوژی فاصله زیادی با برخی کشورها داریم که باید علت این مسئله بررسی شود.
وی تأکید کرد: ما باید در بخش صنعت به دنبال مدلی باشیم که دولت با بخش خصوصی شریک شده و سرمایه‌گذاری خطرپذیر انجام دهد. مسئولان شهرستان باید به دنبال چنین مدلی باشند و یک صندوق سرمایه‌گذاری نیز وجود داشته باشد که از طریق آن امور ساماندهی شود.
مقیمی بر استفاده از ظرفیت خیرین تأکید کرد و گفت: مسئولان و مدارس باید درک درستی از فناوری داشته و در این زمینه مهارت‌آموزی را افزایش دهند. ما باید شکست خوردن را یاد بگیریم و زمین بخوریم و بلند شویم تا به موفقیت برسیم.
وی ادامه داد: در شهرستان ابرکوه باید برای محصولات تولیدی و حتی جاذبه‌های گردشگری، برند سازی صورت گیرد که متأسفانه در این بخش ضعیف بوده و می‌بینیم که بسیاری از تولیدات این شهرستان به نام اصفهان و شیراز ثبت می‌شود.
عضو شورای عالی مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در فناوری ایده حرف اول را می‌زند نه پول، تصریح کرد: در ابرکوه باید یک تیم حرفه‌ای جهت مشاوره، بانک اطلاعاتی و شورای فناوری وجود داشته باشد و از تمامی منابع استفاده شود.

ابرکوه می‌تواند به قطب پزشکی کشور تبدیل شود
سپس «خلیل ضرابی» فوق تخصص جراحی قلب و عروق نیز از موقعیت ابرکوه در مابین مثلث طلایی گردشگری ایران یاد کرد و گفت: در این شهرستان پتانسیل‌های بسیاری در حوزه گردشگری و حتی نیروی انسانی وجود دارد که تاکنون نتوانستیم به‌خوبی از آن بهره‌برداری کنیم و این در حالی است که ابرکوه می‌تواند حتی به قطب پزشکی کشور نیز تبدیل شود.
وی نیز با تأکید بر جوان‌گرایی و استفاده از نیروهای جوان، خاطرنشان کرد: در ابرکوه می‌توان حرفه‌ها و مشاغلی را که در حال نابودی است از طریق آموزش به نسل جدید، مجدداً احیا کرد.

تشکیل اتاق فکر در ابرکوه برای مسئله بحران آب
«سیدعبدالمجیدجلایی» رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان به ارائه چند پیشنهاد در حوزه اقتصادی پرداخت و گفت: برای سیاست‌گذاری در حوزه اقتصاد ابتدا باید نگاهی به عقب داشته و نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای شهرستان را شناسایی کنیم.
وی اضافه کرد: باید فرصت‌های سرمایه‌گذاری و نرخ‌های بازدهی هرکدام مشخص و در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گیرد. ضمن اینکه باید در شهرستان اتاق فکری برای مسئله جدی بحران آب تشکیل شود که امروز اقتصاد آب حرف اول را در منطقه آسیای غربی می‌زند.
جلایی یادآور شد: در حالی ‌که دنیا به سمت کسب ‌و کارهای کوچک که بتواند با سرمایه‌های کم اشتغال ایجاد کند و زندگی مردم را اداره کند، پیش می‌رود، دولت ایران به طور ذاتی به سمت طرح‌هایی می‌رود که بسیار بزرگ بوده و نیازمند آب و سرمایه‌گذاری مداوم و سنگین است.

سند چشم‌انداز ابرکوه در شأن مردم نیست
«مهدی حمیدی زاده» نماینده وزارت دفاع در استان یزد نیز تأکید کرد: علی‌رغم وجود ظرفیت و پتانسیل‌های بسیار شهرستان ابرکوه، متأسفانه جایگاه خوبی برای آن در سطح استان در نظر گرفته نشده که نمونه آن وضعیت نامطلوب حوزه بهداشت و درمان است که هر روزه تعداد بی‌شماری از مردم این دیار را برای مداوا به مرکز استان می‌کشاند.
وی همچنین به سند چشم‌انداز و طرح توسعه شهرستان اشاره کرد و گفت: جایگاه ابرکوه در این سند بسیار ضعیف و در شأن مردم فهیم این خطه نیست.
حمیدی زاده ادامه داد: پیشنهاد می‌شود این سند توسط صاحب‌نظران مطالعه شود تا خود به این مهم پی ببرند.

گفتنی است؛ در این مراسم «سیدمسعودعظیمی» سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد و همچنین «محمدجواد آقایی» معاون فرماندار یزد نیز حضور داشتند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزارت امور خارجه به معرفی ارزش ‌های انقلاب بیشتر توجه کند

سپاه خار چشم دشمنان اسلام است

مواضع مسئولان یزد در واکنش به اقدام آمریکا علیه سپاه

مردم نهاد انقلابی سپاه را از آن خود می دانند

اصناف و بازاریان یزد، اقدام آمریکا علیه سپاه را محکوم کردند

بانوان، فرصت ارائه توانمندی در مسئولیت های اداری را دارند

اقدام علیه سپاه پاسداران، اوج شکست آمریکاست

همکاری مردم با نیروی انتظامی، ضامن امنیت پایدار یزد است

تروریستی خواندن سپاه، نشان از شکست آمریکاست

سپاه در قلب مردم قرار دارد

تروریستی معرفی کردن سپاه به خاطر قدرت منطقه ای آن است

توطئه آمریکا علیه سپاه پاسداران، محکوم به شکست است

حمایت قاطعانه ائمه جمعه و مردم استان یزد از سپاه پاسداران

نمازگزاران یزدی در حمایت از سپاه راهپیمایی کردند

اقدام آمریکا علیه سپاه، عامل وحدت بیشتر مردم ایران شد

تروریست خواندن سپاه به خاطر شکست آمریکا در منطقه است

جذابیت های متعدد یزد باعث افزایش گردشگران استان شد

همکاری فارس، اصفهان و یزد برای تقویت مثلث گردشگری مرکز ایران

امام جمعه یزد اجرای بیانیه گام دوم انقلاب را خواستار شد

محور سخنان ائمه جمعه ابرکوه، بهاباد، ندوشن و مهریز

امنیت و آرامش جامعه مدیون تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) است

متعهد به وظیفه اجتماعی در قبال سیل‌‍زدگانیم/کمک12میلیاردی چادرملو

10 هزار بیمه‌شده کمیته امداد یزد زیرپوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند

21 پزشک و پرستار به مناطق سیل‌زده هویزه اعزام شدند

نجات 70 روستای هویز با ساخت چهار کیلومتر خاکریز مستحکم

توانمندسازی و ایجاد اشتغال برای معلولان با جدیت دنبال می‌شود

مدارس یزد شنبه تعطیل نیست

رئیس جدید تعاون روستایی استان یزد معرفی شد

نوزدهمین محفل طنز «قندشکن» در یزد برگزار شد

تربیت پزشکان حاذق درمان ناباروری به عنوان یک اولویت دنبال می شود

ضرورت ایجاد گفتمان عمومی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات یزد

مرکز تخصصی مهدویت در فضای مجازی فعال شد

زمان امتحانات دانشگاه یزد تغییر کرد

انجام اقدام جدی برای رفع نگرانی مردم شاهدیه از مشکلات فاضلاب

پشه و بوی بد تا زمان عدم استفاده از پساب فاضلاب یزد ادامه دارد

برای استفاده از پساب تصفیه خانه یزد چاره اندیشی شود

نارضایتی شدید مردم شاهدیه از مسائل تصفیه‌خانه/حامی مردم هستیم

نمی‌توانیم برای پساب رها شده فاضلاب یزد کاری انجام دهیم

آلاینده‌ها باغشهر شاهدیه را تهدید می‌کند/اقدام برای سمپاشی هوایی

16 مقاله برتر هشتمین کنگره بین المللی طب تولیدمثل تجلیل می شوند

هشتمین کنگره بین المللی طب تولیدمثل در یزد آغاز به کار کرد

منتظر واقعی در خط ولایت حرکت می‌کند/پرهیز از انحراف در مسیرانتظار

«سردار جمیری» فرمانده سپاه حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد

فرمانده تیپ الغدیر یزد: خدمت صادقانه به ملت نماد پاسداری است

دستگاه قضایی باید در بین مردم و در کنار آنان باشد

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین یزد و کنیا

آزادی 800 نفر از زندان‌های یزد در پی عفو مقام معظم رهبری/رسیدگی ماهانه هر قاضی تحقیق در یزد به 140 پرونده

رییس شورای شهر یزد: پاسداران فرزندان برومند ایران و همراهان همیشگی ملتند

امام جمعه یزد: وزارت خارجه بیشتر ارزش‌های انقلاب را به جهانیان معرفی کند

معاون استاندار یزد: بانوان در امورات مهم کشور می‎توانند عهده‎‎ دار مسئولیت‎های بزرگ باشند