خبر یزد

آخرين مطالب

دستگاه دیپلماسی برای جذب کمک‌های بین‌المللی به سیل‌زدگان بسیج شود سياسي

دستگاه دیپلماسی برای جذب کمک‌های بین‌المللی به سیل‌زدگان بسیج شود

  بزرگنمايي:

خبریزد- محمدرضا تابش اظهار کرد: همان طور که شکل‌گیری جنگل، درخت و مرتع به صورت کُند صورت می‌گیرد و آثارش در درازمدت ظاهر می‌شود، قابل پیش‌بینی بود که نامهربانی با طبیعت هم آثارش را در دراز مدت و به صورت خطرناک نشان می‌دهد. سال‌ها است که متخصصان محیط زیست و منابع طبیعی نسبت به دست اندازی و تخریب طبیعت، سدسازی، جنگل تراشی، تبدیل اراضی جنگلی به کشاورزی و اراضی کشاورزی به مسکونی و ویلایی، مسدود کردن بستر رودخانه‌ها، فشار آوردن به مراتع و عدم حفظ تعادل دام و مرتع هشدار می‌دهند.

وی در ادامه اضافه کرد: متاسفانه تاب آوری اراضی در طی سال‌های گذشته مدنظر قرار نگرفته است و اقدامات حمایتی و حفاظتی از طبیعت به طور کافی انجام نشده است که اینها در سیل اخیر آثار خود را نشان داد.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد: در این تغییر اقلیم ناگهانی دو موضوع مدنظر قرار دارد، یکی شدت بارندگی که بعضا برخی از شهرها بالاترین میزان بارندگی یعنی بالای 100 میلی متر را تجربه کرده‌اند که این ابعاد تخریب‌ها را بیشتر کرد و دیگری ساخت و سازها و دست اندازی‌هایی که نسبت به طبیعت صورت گرفته بود. در جاهایی طبیعت تخریب شده است و رودخانه هم اشغال شده بود و در جایی زیر ساخت متناسب با دفع سیلاب در نظر گرفته نشده بود. مثل پل ها و ابنیه فنی از جمله راه‌آهن که در مواردی متناسب با عبور جریان سیل نبوده است.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی عدم لایروبی‌ سدها و رودخانه‌ها را از دیگر علل افزایش تخریب‌ها در سیل اخیر عنوان و خاطرنشان کرد: ما ده‌ها هزار میلیارد تومان خرج احداث سد کرده‌ایم، اما لایروبی که هزینه کمی داشت و ظرفیت آبگیری سد را بالا می‌برد و جلوی سیلاب را می‌گیرد، انجام نشد و در این تغییر اقلیم ناگهانی با این شدت بارندگی و این حجم از دست اندازی بر اراضی و همچنین زیر ساخت‌های نامتناسب باعث شد شاهد این حجم از تخریب در سیلاب‌های اخیر باشیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این که «متخصصان سال‌ها در این زمینه هشدار داده بودند و رهبری هم حساسیت خود را نسبت به حفاظت از جنگل‌ها، مراتع و درختکاری نشان دادند» گفت: این موضوع در قوانین بالادستی هم وجود داشت، اما متاسفانه طبیعت، رام و نجیب فرض شد. در حالی که در دراز مدت این تخریب آثار خود را نشان داد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما باید به نظر کارشناسان امر در صیانت از طبیعت، جنگل‌کاری، آبخیزداری، حفظ تعادل دام و مرتع، لایروبی سدها و احداث سدها متناسب با ظرفیت و رعایت ملاحظات فنی در ساخت ابنیه، راه و تاسیسات توجه کنیم و این موضوع را به فراموشی نسپاریم، زیرا ایران کشور پر مخاطره‌ای است و ما باید این مخاطرات را مدیریت کنیم تا به بحران تبدیل نشود.

نایب رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ادامه، تصریح کرد: فراکسیون امید هم ستاد مقابله با بحران را با نظر آقای عارف و حضور ایشان در ایام تعطیلات تشکیل داد و دوستان ما در حال‌ رصد کردن اوضاع بودند، در همین رابطه با نمایندگان مناطق بحران زده و مسئولان در تعامل بودیم و اوضاع را پیگیری می‌کردیم. امیدواریم که مجلس شورای اسلامی هم تصمیمات خوبی برای کمک به مناطق سیل زده و سیل زدگان بگیرد و این کار از سرعت عمل لازم نیز برخوردار باشد.

تابش با اشاره به بالا بودن حجم خسارات ناشی از سیل، در این رابطه یادآور شد: نیروهای امدادی و عملیاتی در این زمینه  خوب عمل کردند، ارتش، خدمات شایانی به مردم ارائه داد. بسیج و سپاه اقدامات قابل توجهی داشتند، اورژانس، جمعیت هلال احمر، ستاد حوادث غیر مترقبه، دولت، رییس جمهور، معاون اول، وزرای کشور، راه و ارتباطات به خوبی وارد عمل شدند و اگر این سرعت عمل وجود نداشت شاید یک فاجعه انسانی رخ می‌دهد، خصوصا در پلدختر که ده‌ها هزار نفر به ارتفاعات پناه بردند و چند صد نفر روی پشت بام‌ها بودند. البته پیش‌تر و بیشتر باید از هوشمندی، صبر و بردباری مردم نیز تقدیر کرد که بسیار هوشمندانه این ناملایمات را تحمل کردند و امدادرسانی به مناطق سیل زده با صبر و بردباری مردم به یک حماسه ملی تبدیل شد. ما باید تلاش کنیم این جو مثبت را با اقدامات حمایتی دولت و مجلس شورای اسلامی پایدار نگه داریم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان این که «هنوز میزان خسارات وارده ناشی از سیل مشخص نیست»، در این باره بیان‌ کرد: تا الان 11 هزار کیلومتر راه یا کامل از بین رفته است و نیاز به ترمیم دارند. پل ها، ابنیه، خطوط راه‌آهن و صد هزار خانه مردم هم خسارت دیده است و ما مجموعا خسارت چند ده هزار میلیاردی را پیش رو داریم که در شرایط عادی قابل تامین نیست و بودجه امسال جوابگوی تامین این حجم از خسارت نیست.

تابش در ادامه یادآور شد: در این شرایط دو راهکار مدنظر قرار دارد. یکی این که دستگاه دیپلماسی برای جذب کمک‌های بین‌المللی بسیج شود. خیلی از کشورها برای کمک به سیل زدگان اعلام آمادگی کرده‌اند و صلیب سرخ و سازمان ملل هم در این زمینه مسئولیت دارند. جذب این کمک ها خصوصا کمک های فنی بسیار حائز اهمیت است. تجهیزاتی مثل هلی کوپتر دید در شب، دستگاه‌های قوی لایروبی سدها و ماشین ‌هایی که گل و لجن را از منازل بیرون بکشد، از جمله کمک‌هایی که است که باید از نظر تکنولوژیکی تامین شود. اگر ما بتوانیم پل ارتباطی خوبی بین ایران و دنیا برقرار کنیم و ابعاد حادثه به وجود آمده را به دنیا نشان دهیم کمک‌ها بسیار کار ساز خواهد بود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره تامین منابع از داخل کشور هم، گفت‌: حجم خرابی با بودجه امسال قابل ترمیم نیست، خصوصا که ما سرعت عمل نیاز داریم، لذا باید با کسب مجوز از رهبری از صندوق توسعه ملی برداشت کنیم. من با رییس مجلس شورای اسلامی، معاون اول رییس جمهور و آقای عارف ملاقات داشتم. مجموعا نظرات بر این است که ابتدا باید برآورد دقیقی صورت گیرد و سپس به طور مشخص و با سرعت عمل بالا منابع مالی برای ماموریت های خاص و شفاف تامین شود. طبیعتا ترمیم منازل مسکونی، تعمیر ابنیه فنی، جاده‌ها، زیر ساخت‌ها و تاسیسات آسیب دیده، اشتغال کسانی که از کار بیکار شده‌اند و جبران خساراتی که به آنها وارد شده است باید مد نظر قرار گیرد. مردم نیازمند کمک های بلاعوض، وام کم بهره و تسهیلاتی هستند که بتوانند خانه و زندگی خود را مجددا احیا کنند.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در اظهاراتش، خاطرنشان کرد: نمایندگان آمادگی دارند با دولت در این زمینه به تفاهم برسند و طرح یا لایحه مدنظر برای تسریع در تامین خسارات سیل را به تصویب برسانند.

تابش با اشاره به اظهارات مسئولان آمریکایی درباره ناکارآمد خواندن ایران در حادثه سیل اخیر، تصریح کرد: مسئولان آمریکایی در اتخاذ مواضع با هم همسو و هماهنگ نیستند. یکی می‌گوید ایران در آستانه فروپاشی است، دیگری می‌گوید ایران در سیل ناکارآمد عمل کرده است و بعضی‌ها گفته‌اند که ایران در زمره سه ابرقدرتی است که ناتو را تهدید می‌کند. این نشان دهنده شناخت نادرست آنها از ملت ایران است. کافی است تاب آوری مردم، ارتش، سپاه و بسیج در این حادثه سیل را با حوادث طبیعی آمریکا مقایسه کنید.

این نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: آتش سوزی جنگل‌ها در کالیفرنیا در سال 2017 ، 31 کشته بر جای گذاشت و سیل و طوفان هاروی و سیل و طوفان تگزاس ده‌ها هزار نفر بی خانمان و صدها کشته به دنبال داشت و آمریکا بعد از ماه‌ها و سال‌ها نتوانست این خسارات را جبران کند. حکومتی که خودش ناکارآمدی‌اش را در قبال حوادث با آن حجم از منابع تکنولوژی و بدون تحریم نشان داده بهتر است در امور دیگر کشورها مداخله نکند. مسلما اگر بخواهیم مقایسه کنیم بردباری مردم و سرعت عمل مسئولان در مقابله با حوادث سیل بسیار کارآمدتر از آمریکا بود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حضرت امام (ره) سپاه را برای حفظ ارزش‌های انقلاب تأسیس کردند

«دایره المعارف جنگ» در یزد منتشر می شود

مربی یزدی به کلاس بین المللی مجارستان اعزام می شود

حماقت آمریکا ذره ای خدشه در عزم استوار سپاه وارد نکرده است

جشنواره بزرگ غذای سالم در یزد برگزار می‌شود

نشر آثارشهدا عامل سازندگی جامعه است/توجه جدی به فرزندان ایثارگران

6500 معتاد بهبود یافته عضو انجمن معتادان گمنام استان یزد هستند

سپاه در سیل، زلزله و محرومیت‌زدایی حامی مردم ایران بوده و هست

وزارت امور خارجه به معرفی ارزش ‌های انقلاب بیشتر توجه کند

سپاه خار چشم دشمنان اسلام است

مواضع مسئولان یزد در واکنش به اقدام آمریکا علیه سپاه

مردم نهاد انقلابی سپاه را از آن خود می دانند

اصناف و بازاریان یزد، اقدام آمریکا علیه سپاه را محکوم کردند

بانوان، فرصت ارائه توانمندی در مسئولیت های اداری را دارند

اقدام علیه سپاه پاسداران، اوج شکست آمریکاست

همکاری مردم با نیروی انتظامی، ضامن امنیت پایدار یزد است

تروریستی خواندن سپاه، نشان از شکست آمریکاست

سپاه در قلب مردم قرار دارد

تروریستی معرفی کردن سپاه به خاطر قدرت منطقه ای آن است

توطئه آمریکا علیه سپاه پاسداران، محکوم به شکست است

حمایت قاطعانه ائمه جمعه و مردم استان یزد از سپاه پاسداران

نمازگزاران یزدی در حمایت از سپاه راهپیمایی کردند

اقدام آمریکا علیه سپاه، عامل وحدت بیشتر مردم ایران شد

تروریست خواندن سپاه به خاطر شکست آمریکا در منطقه است

جذابیت های متعدد یزد باعث افزایش گردشگران استان شد

همکاری فارس، اصفهان و یزد برای تقویت مثلث گردشگری مرکز ایران

امام جمعه یزد اجرای بیانیه گام دوم انقلاب را خواستار شد

محور سخنان ائمه جمعه ابرکوه، بهاباد، ندوشن و مهریز

امنیت و آرامش جامعه مدیون تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) است

متعهد به وظیفه اجتماعی در قبال سیل‌‍زدگانیم/کمک12میلیاردی چادرملو

10 هزار بیمه‌شده کمیته امداد یزد زیرپوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند

21 پزشک و پرستار به مناطق سیل‌زده هویزه اعزام شدند

نجات 70 روستای هویز با ساخت چهار کیلومتر خاکریز مستحکم

توانمندسازی و ایجاد اشتغال برای معلولان با جدیت دنبال می‌شود

مدارس یزد شنبه تعطیل نیست

رئیس جدید تعاون روستایی استان یزد معرفی شد

نوزدهمین محفل طنز «قندشکن» در یزد برگزار شد

تربیت پزشکان حاذق درمان ناباروری به عنوان یک اولویت دنبال می شود

ضرورت ایجاد گفتمان عمومی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات یزد

مرکز تخصصی مهدویت در فضای مجازی فعال شد

زمان امتحانات دانشگاه یزد تغییر کرد

انجام اقدام جدی برای رفع نگرانی مردم شاهدیه از مشکلات فاضلاب

پشه و بوی بد تا زمان عدم استفاده از پساب فاضلاب یزد ادامه دارد

برای استفاده از پساب تصفیه خانه یزد چاره اندیشی شود

نارضایتی شدید مردم شاهدیه از مسائل تصفیه‌خانه/حامی مردم هستیم

نمی‌توانیم برای پساب رها شده فاضلاب یزد کاری انجام دهیم

آلاینده‌ها باغشهر شاهدیه را تهدید می‌کند/اقدام برای سمپاشی هوایی

16 مقاله برتر هشتمین کنگره بین المللی طب تولیدمثل تجلیل می شوند

هشتمین کنگره بین المللی طب تولیدمثل در یزد آغاز به کار کرد

منتظر واقعی در خط ولایت حرکت می‌کند/پرهیز از انحراف در مسیرانتظار