خبر یزد

آخرين مطالب

گردشگری استان یزد در دو راهی تردید و تصمیم؛ آنچه «شریف آباد اردکان» دارد و «ابیانه» ندارد! مقالات

گردشگری استان یزد در دو راهی تردید و تصمیم؛ آنچه «شریف آباد اردکان» دارد و «ابیانه» ندارد!

  بزرگنمايي:

خبر یزد - هر چند یزد و اصفهان به عنوان دو استان همجوار در مرکز کشورمان از گذشته تاکنون قرابت‌های بیشماری از نظر نوع ساختار بافت تاریخی، فرهنگی و حتی گاهی نوع بیانشان دارند امّا به نظر می‌آید که نوع توجه مسئولان هر یک به مقوله گردشگری تفاوت‌هایی وجود دارد.
  یک فعال اجتماعی در استان یزد با سفر به شهرستان تاریخی کاشان دو موقعیت تاریخی مابین «شریف آباد اردکان» در استان یزد و «ابیانه کاشان» در استان اصفهان را مورد بررسی قرار داده است.
«سیدحسین پایدار اردکانی» در این باره می‌گوید: چند روز قبل فرصتی دست داد تا همپای دخترم در سفری دو روزه به روستای تاریخی و گردشگری ابیانه و شهرهای کاشان و قمصر، سری بزنم و از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی این خطه از ایران عزیز بهره ببرم.
وی ادامه می‌دهد: آنچه در این سفر کاملاً بر من مشهود شد، این نکته بود که شهرستان کاشان، محور توسعه خود را بر مبنای صنعت گردشگری قرار داده و در این راه نه با کسی تعارف و نه تردیدی دارد.
وی با تاکید بر این که «همه‌ی کاشان آماده پذیرش گردشگران است»، اظهار می‌کند: از تابلوهای راهنمای مسافرین بگیر تا سنگ فرش خیابان‌ها و آنچه در مقوله مبلمان شهری یک شهر توریستی جای می‌گیرد، همه و همه نشان می‌دهد که کاشانیها سالهاست می‌دانند که چه می‌خواهند و فهمیده‌اند که برای ایجاد فرایند توسعه کاشان و خلق فرصت شغلی و رونق اقتصادی و جذب سرمایه و تولید فرهنگ و افزایش سرمایه اجتماعی و بهره بردن از سرمایه انسانی‌شان، کدام مسیر را باید طی کنند و به کدام سو و چگونه باید بروند.
پایدار اردکانی ادامه می‌دهد: به زبان ساده‌تر، کاشانی‌ها دو دل نیستند و در واقع بر سر دو راهی قرار دادن «صنعت» یا «گردشگری» به عنوان محور توسعه قرار نگرفته‌اند. آنها صنعت و هنر تولید فرش ایرانی را هم در خدمت گردشگری قرار داده و آن را به یک جاذبه توریستی بدل کرده‌اند.
وی ادامه می‌دهد: اما آنچه برای من جالب بود، چیزهایی بود که ما اینجا در استان یزد داریم و آنها ندارند و اما آنها با وجود همین نداشته‌ها و با تکیه بر داشته‌های خود و کار منسجم و برنامه‌ریزی شده و آینده نگر و تبلیغات هدفمند و فراوان و ارائه آموزش به نیروهای انسانی خود برای جذب توریست، به مراتب بیش از ما در رونق گردشگری پایدار و تولید ثروت و شغل موفق بوده‌اند.
پایداراردکانی می‌افزاید: ابیانه، یک روستای تاریخی است در منتهی علیه یک راه فرعی که از آزاد راه نطنز- کاشان منشعب می‌شود و برای رسیدن به ابیانه، باید از کنار پنج روستا بگذریم تا در بلندای دشت کاشان، به این روستا برسیم.
وی می‌گوید: جدا از اقلیم طبیعی سبز و خوش آب و هوای آن که خود، جاذبه‌ای گردشگری است،«سبک معماری خاص» روستا و «نوع پوشش محلی» ساکنین کم تعداد ابیانه، مهمترین فاکتورهای جذاب برای گردشگران است.
این فعال اجتماعی با اشاره به این که بیش از این هر چه هست، تبلیغات، برند سازی، آموزش و خلاقیت و تلاش برای جذب گردشگر است و این‌هاست که ابیانه را ابیانه کرده است، خاطرنشان می‌کند: اجازه دهید نگاهی به استان خودمان و ظرفیت‌های بالقوه آن در صنعت گردشگری بیاندازیم و ببینیم که ما چیزهایی داریم که حتی آنها هم ندارند، منتهی داشته‌هایمان در پس پرده بی‌خبری و سستی و تردید، مغفول و مجهول مانده است.
وی تصریح می‌کند: «شریف آباد» یکی از محلات کهن و تاریخی اردکان است که از دیر باز مهد همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان الهی اسلام و زرتشتی بوده و هم‌اکنون نیز جمعی از این عزیزان در این محله ساکن و مشغول زندگی هستند.
وی می‌افزاید: شریف آباد در کناره دشت کویر واقع شده و مزیت آن بر ابیانه این است که اینجا بر سر شاهراه مواصلاتی شمال به جنوب کشور است.
پایدار اردکانی می‌گوید: اگر آتشکده زرتشتیان ابیانه سالهاست تعطیل شده و رو به خاموشی نهاده، در شریف آباد دست کم دو آتشکده همچنان فروزان است و پیروان این دین آسمانی، روزانه آداب دینی خود را در آنها به جای می‌آورند.
به گفته‌ی وی، شریف آباد محل عبور دو قنات زنده اردکان است که از طریق پایاب‌های زیبای این محله می‌توان به آب گوارای آن دست یافت.
وی در ادامه یادآور می‌شود: اگر بانوان ابیانه به نوع پوشش سنتی خود شهره هستند، اینجا نیز بانوان بزرگوار زرتشتی با پوششی به مراتب زیباتر، در کوی و برزن در حال تردد و گذران زندگی هستند و اگر ابیانه سبک معماری خاص خود را دارد، شریف آباد نیز با نوع معماری مخصوص به خود که حتی با دیگر محلات اردکان متفاوت است، جلوه می‌کند.
این فعال اجتماعی تاکید می‌کند: ابیانه آنچه دارد، «جاذبه‌های طبیعی»، «نوع پوشش محلی ساکنین» و «سبک معماری خاص» خود است و اینها را شریف آباد هم دارد.
وی اضافه می‌کند: ابیانه با آینده‌نگری، تبلیغات وسیع، برندسازی، خلاقیت، برنامه ریزی و بهره گیری از سرمایه انسانی و هنر ارتباطات، و در یک «فرایند توسعه مبتنی بر محور گردشگری» به این نقطه رسیده ولی اینها چیزهایی‌ست که شریف آباد ندارد یا کمتر دارد.
پایدار اردکانی می‌گوید: اما آنچه شریف آباد دارد و ابیانه ندارد، بِرَند پر ارزش همزیستی مسالمت آمیز ادیان و پتانسیل تبدیل این محله به مرکز گفت‌و‌گوی ادیان در شهریست که خاستگاه نظریه جهانی گفت‌و‌گوی تمدنهاست.
وی با بیان این که مهم شناخت این سرمایه اجتماعی و داشته‌ها و جدی گرفتن صنعت گردشگری است، تاکید می‌کند: ما هنوز در استان یزد در دو راهی قرار دادن محور توسعه بر بستر «صنعت» یا «گردشگری» مانده ایم.
پایدار اردکانی در پایان نیز ابراز می‌کند: باید دل را یک دل کنیم! صنعت را در خدمت گردشگری قرار دهیم و استان یزد را با همه جاذبه‌های بی‌نظیر و کم‌نظیر تاریخی و برندهای هویت ساز و اصیل آن، به کانون گردشگری کشور و منطقه بدل کنیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طولانی‌ترین قنات کشور در مرکز جغرافیای ایران جاری است

فرار 50 ساله‌ی یزدی‌ها از گرمای تابستان با دسری خاص و ارزان‌

ویرانه‌ای در یزد که 200 دانش‎آموز دارد!

خرمای بافق رسید، کلاغ سبز پرید

178 مقاله در همایش ملی کارگاه‌های نانو فناوری در یزد پذیرفته شد

عرفه، روزی برای بخشایش گناهان و استجابت دعاست

کام تلخ شهروندان میبدی از آب شور در گرمای سوزان تابستان

حال و هوای این روزهای رودی كه به مزار بزرگان یزد تبدیل شد!

مروری بر زندگی تاجر یزدی که زندگی ایرانیان را دگرگون كرد

ماجرای تقدیم «تاج‌الشعرا» به شاعر یزدی از سوی ظالم‌ترین حاکم قاجار

آلایندگی دامداری‌ها، سلامت ساکنان کوی شهدای یزد را تهدید می کند

دنیای مجازی پرسه‌گاه بیماران جنسی

زنان باردار در مصرف برخی دمنوش‌های گیاهی احتیاط کنند

عناوین روزنامه‌های روز شنبه یزد

تیغ گرما روی گلوی دام‌های استان یزد!

بازار داغ گروه‌های مجازی گردشگری در فصل تعطیلات

نگاهی به روزنامه‌های روز دوشنبه یزد

یک شب در اورژانس

حذف هپاتیت C تا پایان سال 99 در یزد

اشتغال یزد به کام دیگران

آیا پرورش در نظام آموزش و پرورش مغفول مانده؟

غربت آذریزدی در برنامه‌های نمایشی/کودکانی که آذر را خوب می‌شناسند

آیا بعد از دو سال به تعهدات ثبت جهانی یزد پاسخی داده شده است؟

ثبت جهانی یزد، آغاز راهی بی پایان

مروری بر روزنامه‌های امروز یزد

کولاک گرما در یزد

کاهش ویترینی قیمت

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

سراب بارندگی استان یزد در کام دیو خشکسالی

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

یاران نارانان با خانواده معتادان اردکانی همدلی می کنند

صرفه جویی را به زلف باران گره نزنیم

دندان دردی که درمانگاهی خیریه را در اردکان بنا نهاد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

شخصیت شهید پاکنژاد طرح واره‌ای انسانی بود

اقتصاد مقاومتی یعنی کارآفرینی و استقلال اقتصادی

موزه ها را دریابیم

دیوار کوتاهی به نام پزشک!

توهم پرآبی

آب انبارهای اردکان، یادگارهایی که گاه معضل می شوند

حواستان به «برادرانه‌»های ما هست؟/ ماجرای «تبانی» علیه یک پدرشهید

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

روزنامه پیمان یزد: به تیم فوتبال شهید قندی فرصت بدهید

پرباری خرمن خوشه های طلایی گندم

فراخوان دومین جشنواره پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌های استان یزد

اتوبوسی که از سوار کردن یک کارگر ممانعت کرد، متوقف شد

مردم داری، کیمیای مدیریت

قدیمی‌ترین فناوری برای استحصال آب روبه زوال است

گردشگری غار یا گردشگری محتاطانه؟

بافت تاریخی یزد زخم‌خورده از ساکنان خارجی/امیدی به بالندگی نیست