خبر یزد

آخرين مطالب

مدیر کل ICT استان یزد خبر داد؛

فعالیت 51 درصد شرکت‏‏‎های دانش بنیان یزد در حوزه ICT /راه‎‎اندازی های‎‏وب در 159 روستای دیگر استان اقتصادي

فعالیت 51 درصد شرکت‏‏‎های دانش بنیان یزد در حوزه ICT /راه‎‎اندازی های‎‏وب در 159 روستای دیگر استان

  بزرگنمايي:

خبر یزد - مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد با اشاره به جایگاه برتر استان در بسیاری از شاخص‎‎های ارتباطاتی، گفت: بیش از نیمی از شرکت‎‎های دانش بنیان استان یزد در حوزه ICT فعالیت می‎‎کنند. به گزارش ایسنا - منطقه یزد، «اکرم فداکار» به مناسبت هفته ارتباطات در جمع خبرنگاران مهمترین وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را تامین زیرساخت‎‎های ارتباطاتی در جامعه ذکر کرد و گفت: شاخص‎‎های این حوزه برگرفته از عملکرد شرکت‎‎های اپراتوری و فعالان این بخش است و خوشبختانه استان یزد در این رابطه از شاخص‎‎های خوبی برخوردار است.
وی در همین رابطه به شاخص توسعه یافتگی ارتباطات و فناوری اطلاعات( IDI ) اشاره کرد و افزود: استان یزد در سال 1395 با سه پله صعود در جایگاه سوم کشور قرار دارد و با رتبه اندکی پس از استانهای تهران و سمنان قرار دارد.
به گفته وی، هرچند حفظ این جایگاه در بین استانهای کشور نیز کاری بس دشوار است ولی امیدواریم با تلاش همه فعالان این حوزه در استان شاهد ارتقای این جایگاه برای استان یزد باشیم.
فداکار همچنین به دیگر شاخص‎‎های ارتباطاتی در استان اشاره و ابراز کرد: استان یزد در ضریب نفوذ تلفن ثابت با 47.3 درصد در رده دوم کشور است و در حوزه تلفن همراه نیز در مجموع تمام اپراتورهای مربوطه دارای ضریب نفوذ 135.7 درصد است که جایگاه خوبی برای استان به شمار می‎آید.
وی از وجود یک میلیون و 300 هزار مشترک اینترنت پرسرعت تلفن ثابت و همراه در استان یزد خبر داد و تصریح کرد: ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت ثابت و همراه استان بیش از 109 درصد است و یزد از این لحاظ جایگاه خوبی در کشور دارد.
وی با بیان این که تمام 22 شهر استان دارای تکنولوژی‎‎های نسل 3 و 4 تلفن هستند، به اقدامات موثر دولت تدبیر و امید در زمینه توسعه ارتباطات روستایی اشاره و خاطرنشان کرد: از مجموع 1127 آبادی موجود در استان 600 آبادی دارای کمتر از پنج خانوار هستند لذا در جذب منابع و اعتبارات ملی که عمدتاً براساس شاخص‎‎های جمعیتی لحاظ می‎‎شود با مشکلاتی مواجه هستیم.
این مسئول ادامه داد: از مجموع روستاهای باقیمانده تعداد 160 آبادی دارای اینترنت پرسرعت نسل 3 و 4 هستند.
وی به طرح اینترنت پرسرعت بی‎‎سیم(های وب) وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رساندن اینترنت پرسرعت به روستاها اشاره و عنوان کرد: این طرح در دو فاز عملیاتی می‏‏شود که در فاز نخست 419 روستای استان تجهیز شدند و 159 روستای دیگر نیز در مرحله اجرا قرار دارند.
فداکار یکی دیگر از طرح‎‎های توسعه‎‎ای وزارت ارتباطات در حوزه روستایی را فیبر نوری در روستاها ذکر کرد و گفت: این طرح در راستای رفع محدودیت‎‎های زیرساختی روستایی در دستور کار قرار گرفته که در فاز اول 122 کیلومتر فیبر روستایی در استان اجرایی شد و امیدواریم هر چه زودتر شاهد بهره‎‎برداری آن باشیم.
وی از دیگر برنامه‎‎های دولت تدبیر و توسعه را تلاش در جهت ایجاد شبکه ملی اطلاعات اعلام و عنوان کرد: این طرح می‎‎تواند شبکه‎‎ای بومی، امن و پایدار را برای کشورمان فراهم آورد که تضمین کننده استقلال و توسعه شبکه پرشتاب در کشورمان خواهد شد.
وی این شبکه را برخوردار از سه لایه زیرساخت، خدمات و سرویس‎‎ها و لایه ی محتوی برشمرد و گفت: تامین لایه زیرساختی این شبکه برعهده وزارت ارتباطات است که تاکنون 80 درصد پیشرفت داشته که بخش عمده ای از آن طی 18 ماه گذشته صورت گرفته است.
به گفته مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، تامین لایه خدمات و سرویس‎ها در قالب کسب و کارهای اینترنتی و اپلیکیشن‎‎ها و موتورهای جستجوگر و غیره انجام خواهد شد و لایه محتوی نیز به کمک نهادهای فرهنگی، بخش خصوصی و نهادهای مردمی عملیاتی می‎‎شود.
به گفته وی، تنها در یکسال گذشته 250 هزار اپلیکیشن موبایلی در کشورمان عرضه شده که نتیجه تحقق بخشی از زیرساختهای شبکه ملی اطلاعات بوده است.
وی با اشاره به سرمایه گذاری 2600 میلیارد تومانی دولت و 7 هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در این طرح، افزود: البته در حوزه خودکفایی نیز دستاوردهای مهمی از قبال طرح شبکه ملی اطلاعات برای کشورمان به دست آمده که از آن جمله می‎‎توان به خودکفایی 100 درصدی تجهیزات امنیتی، 70 درصدی تجهیزات شبکه ثابت و 30 درصدی تجهیزات گسترش شبکه همراه را برشمرد.
فداکار در بخش دیگری از سخنانش به خروج سالانه 800 نفر فارغ التحصیل مرتبط با رشته‎های ICT از دانشگاه های استان اشاره و خاطرنشان کرد: این ظرفیت می‎‎تواند در ایجاد فرصت‎‎های شغلی برای این قشر موثر واقع شود.
وی از عضویت 400 شرکت در نظام مهندسی رایانه و اصناف و نهادی مربوطه خبر داد و افزود: 10 شرکت در استان دارای پروانه FCP هستند و تاکنون 90 کسبو کار نوپا(استارتاپ) در استان شناسایی شده است.
وی با اشاره به وجود 88 شرکت دانش بنیان در استان، این که 51 درصد از این شرکت‎‎ها در حوزه ICT فعالیت می‎‎کنند را حائز اهمیت خواند و گفت: استان یزد از این حیث رتبه دوم کشور را دارد.
به گزارش ایسنا، «اکرم فداکار» در همین ارتباط به وجود 700 شرکت دارای نماد اعتماد در استان اشاره کرد و گفت: بیش از 550 تیم توسعه دهنده یزدی صرفاً در کافه بازار فعالیت دارند.
وی ادامه داد: استان یزد در حوزه امیت اطلاعات نیز پس از تهران در جایگاه دوم قرار دارد به طوری که 6 شرکت در استان دارای پروانه افتا و تعداد پروانه‎‎های خدماتی در حوره امنیتی 14 مورد است و استان یزد دارای دو محصول امنیتی به نام یزدی‎هاست.
مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان به برخی سوء استفاده‎‎ها در این حوزه و عزم جدی وزارت ICT جهت جلوگیری از این موارد، عنوان کرد: مشترکان می‎‎توانند از سرویس‏‏های ناخواسته و هزینه بر تلفن همراه خود از طریق شماره پیامک #800* مطلع شوند و نسبت به غیرفعال کردن آنها اقدام کنند.
فداکار در پایان نیز با تاکید بر این که ارتقای آگاهی شهروندان بهترین روش برای جلوگیری از تضییع حق الناس است، اضافه کرد: شماره تلفن 195 و وب سایت مربوطه اماده دریافت تمام شکایات مردمی از تمام بخش‎‎های مروبط به ICT است.
گفتنی است؛ در ادامه این نشست خبری ضمن پاسخ به سئوالات خبرنگاران، «رضا ذوالفقاری» مدیر کل ارتباطات زیرساخت، «علی محمد رحمانی پور» مدیر کل پست، «علی قاسمی» مدیر کل شعب پست بانک استان و «محمدرضا زارع ده آبادی» سرپرست مخابرات منطقه یزد نیز به ارائه گزارشی از عملکرد فعالیتهای خود پرداختند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سیاست‌های اجرایی ارتقای بهره‌وری در استان یزد تدوین می‌شود

زیر ساخت های سرمایه گذاری بخش خصوصی در مهریز فراهم است

رکورد تولید گندم در ابرکوه به 4.5 تن در هکتار رسید

سند آمایش استان با حداکثر اشتراک نظر و اجماع تصویب می‌شود

سیگاری ها 30 هزار میلیارد ریال زیان به اقتصاد ایران تحمیل می کنند

برداشت محصول زردآلو از 2 هزار و 708 هکتار باغ‌های یزد آغاز شد

احیای صنعت نوغان‌داری در مهریز

حمایت از تشکیل پارک‌‌های علم و فناوری تعاونی

توضیحات مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد در مورد اقدام ناپسند کاریابی غیردولتی

کلید موفقیت در رقابت، نوآوری است/ اردکان بزرگترین تولیدکننده محصولات کنجدی کشور است

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: مشکل اصلی تعاونی‎ها تامین سرمایه در گردش است/ افزایش سقف پرداخت تسهیلات به تعاونی ها

رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران: زردآلوی ابرکوه می‎‎تواند موجب توسعه گردشگری کشاورزی شود

تعلیق موسسه شغلی و کاریابی غیر دولتی کارآفرینان یزد

توزیع تاکنون 16000 تن شکر تنظیم بازار در یزد

بانوی کارآفرین میبدی سالانه پنج تن انواع عرق گیاهی تولید می کند

اجرای تنظیم بازار اثر محسوس در زندگی مردم ندارد

ناچار به تامین شکر مورد نیاز کارگاه‌های شیرینی‌سازی یزد هستیم

سیل به 1200 کارگاه صنایع دستی کشور خسارت زد

بانک توسعه تعاون 13 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می کند

شغل دامپزشکی باید جزو مشاغل سخت قلمداد شود

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

15 درصد تسهیلات اشتغال فراگیر به بخش تعاون اختصاص یافت

افتتاح سه باجه پست بانک در مهریز

377.5 تن محصول گل محمدی در یزد برداشت شد

فرماندار: در مورد خسارات فعالیت های معدنی اردکان، مطالبه جدی داریم

640 واحد تولید مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی در یزد فعالیت دارد

صاحبان مشاغل اظهارنامه‌های خود را تا پایان خردادماه ارائه دهند

«اقتصاد سبز» سیاست سرمایه‌گذاری دوره جدید در اردکان

بحران هجوم ملخ‌های مهاجر به فارس فعلاً یزد را تهدید نمی‌کند

بهبود کیفیت ارتباطی مشترکان روستایی شهرستان تفت

سلامت گوشت‌های فاقد مهر و برچسب بهداشتی را تایید نمی‌کنیم

وضعیت آبخوان‌ها در برخی مناطق یزد نامساعد است

خانه‌های مسافر غیرمجاز پشتوانه‌ی فعالیت سامانه‌های غیرمجاز اقامتی

80 درصد باغ های زرد آلو ابرکوه به آبیاری نوین تجهیز است

پایان مهمانی رنگین‌بانوها در اردکان

یک کارآفرین کشوری: تجارت شتاب‌زده منتهی به سقوط است

منیّت مدیران عامل بحران‌های اقتصادی کشور

چشمان بسته‌ی مسئولان به روی فعالیت غیرمجاز 100 عطاری

بخش خصوصی از خرید محصول گندم مازاد کشاورزان یزد منع شد

برگزاری نخستین جشنواره ملی زردآلو در فراغه‌‌ی ابرکوه

اهتمام به طرح‌های جامع و تفصیلی در برنامه ریزی و مدیریت شهری

کشاورزان ابرکوه 20 ساعت برق رایگان بهره مند می شوند

برداشت محصول جو در استان یزد آغاز شد

رشد تمام شاخص‌های مالی یزد در زمستان 97

اضافه شدن 400 دستگاه واگن به ناوگان خطوط ریلی در یزد

راه‌اندازی کمیسیون حقوق شهروندی در نظام مهندسی ساختمان یزد

افزایش قیمت سیب‌زمینی موقتی است

آغاز صدور و تمدید پروانه کار اتباع افغانستانی در یزد

اردکان میزبان رویداد ملی استارت‌آپی صنایع کنجدی کشور

سم‌پاشی دامداری‌های سنتی ابرکوه برای پیشگیری از تب کریمه