خبر یزد

آخرين مطالب

بررسی چالش‌های پیش روی روابط عمومی‌ها در میزگرد ایسنا یزد اجتماعي

بررسی چالش‌های پیش روی روابط عمومی‌ها در میزگرد ایسنا یزد

  بزرگنمايي:

خبر یزد - مدیران و کارشناسان روابط عمومی دستگاه‌های استان یزد بدون تایید شورای هماهنگی روابط‌عمومی‌ها رسمیت نخواهند داشت، تصمیمی که هیات رییسه شورای هماهنگی روابط عمومی‌های استان آن را تنها به لحاظ نگاه کارشناسی و ارتقای جایگاه روابط عمومی‌ها می‌داند.
به گزارش ایسنا – منطقه یزد، «ارتباطات» از دیرباز تاکنون یکی از موضوعات بسیار مهم جامعه بشریت بوده و همواره با پیشرفت تکنولوژی اشکال مختلفی پیدا کرده است.
تاریخچه ایجاد ارتباطات نوین به اوایل قرن نوزدهم و کشف جریان برق و خاصیت انتقال سریع اطلاعات از طریق سیگنال و علامت که به اختراع تلگراف منجر شد، باز می‌گردد.
حوزه ارتباطات در جهان معاصر آثار مثبت و منفی غیرقابل انکاری را برجای گذاشته و همین موضوع باعث دشه تا روز 17 می(27 اردیبهشت‌) که مصادف با تشکیل «اتحادیه تلگرافی بین‌المللی» است، تحت عنوان روز جهانی ارتباطات گرامی داشته شود.
امروزه ارتباطات نقشی حیاتی در دوام و بقای سازمان‌ها دارد و در واقع سازمان‌هایی موفق‌تر هستند که با استفاده از ابزار و فنون ارتباطی، نقش خود را در جامعه پررنگ‌تر کند و بلاشک این وظیف را روابط عمومی‌ها برعهده دارند.
هر چند روابط عمومی‌ها در کشورمان از عمری طولانی برخوردار نیستند ولی در طی سال‌های گذشته نیز فعالیت‌های این بخش گاهاً محدود و یا بعضاً نادیده گرفته شده است به طوری این حوزه را با چالش‌های مختلفی مواجه کرده است.
البته مهمترین وظیفه روابط عمومی‌ها در کشورمان انعکاس عملکرد سازمان متبوع است و حتی غالباً ارزیابی‌های آنها نیز براساس همین معیار انجام می‌شود ولی نبود پویایی و تفکر در طراحی تشکیلاتی، نبود نگرش مثبت به نقش مدیریتی روابط‌عمومی‌ها، وابستگی صرف روابط عمومی به مدیریت سازمان، کمبود نیروی متخصص در این حوزه و اثرات مخرب برخی بزرگ‌نمایی‌های سازمانی که کاهش اعتماد عمومی را نیز به همراه داشته، موضوعاتی است که چالش‌هایی را پیش روی روابط عمومی‌ها گسترانیده است.
اهمیت این موضوع باعث شد تا ایسنا – منطقه یزد، در میزگردی با حضور تنی چند از مسئولان و فعالان حوزه روابط عمومی به بررسی برخی از این چالش‌ها و راهکاری رفع آنها بپردازد.

راهکاری برای ارتقای جایگاه روابط عمومی‌ها
«علی صالحی» مدیر کل روابط عمومی استانداری یزد در این میزگرد با بیان این که یکی از مباحث مهم که در فضای مجازی نیز مطرح است، موضوع کسب نظر کارشناسان هیات رییسه شورای هماهنگی روابط عمومی‌های استان برای انتصاب مدیران روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی است، افزود: همین قدم گام مهمی است که اگر ضابطه‌مند اجرا شود، باعث ارتقای جایگاه روابط عمومی استان خواهد شد.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی از مدیران این قانون را رعایت نمی‌کنند و بدون اطلاع هیات رییسه شورای هماهنگی روابط عمومی‌های استان اقدام به تغییر مدیر روابط عمومی خود می‌کنند که البته در واکنش به این اقدام نیز از پذیرش آنها در شورای هماهنگی روابط عمومی ممانعت می‌کنیم.
دبیر شورای هماهنگی روابط عمومی‌های استان خاطرنشان کرد: البته در ابتدای این راه هستیم و سعی داریم تا زمانی که این موضوع جا بیفتد، خیلی سخت نگیریم ولی قطعاً طی یکی دو سال آینده دستگاه‌ها ملزم خواهند شد تا مدیران روابط عمومی را از کانال مشخصی عبور دهند.
وی در حین حال به همکاری خوب برخی از دستگاه‌های اجرایی استان با شورای هماهنگی روابط عمومی در این رابطه اشاره کرد و گفت: تاکنون 10 دستگاه اجرایی از هیات رییسه برای انتخاب اعضای روابط عمومی‌شان نظرخواهی کرده‌اند.
صالحی با تاکید بر این نکته که هیات رییسه شورای هماهنگی روابط عمومی‌های استان به انتخاب روابط عمومی‌ها هیچگاه نگاه سیاسی نداشته است، ادامه داد: نگاه این شورا تنها نگاه کارشناسی است و به همین منظور به مباحث آموزشی و تقویتی روابط عمومی‌ها ورود پیدا کرده‌ایم.
وی با اشاره به این که علی‌رغم سختی کار روابط عمومی‌ها، این جایگاه از نظر پست سازمانی در وضعیت مناسبی نیست، تصریح کرد: یکی از پست‌های سازمانی که با بیشترین اضطراب کاری ماوجه است ولی امتیاز خاصی در این باره ندارد، پست روابط عمومی است.

تنزل جایگاه روابط عمومی‌ها در دولت تدبیر و امید
صالحی با انتقاد از تنزل جایگاه روابط عمومی‌ها در دولت تدبیر و امید، گفت: دولت تدبیر و امید یک خطای راهبردی در زمینه روابط عمومی‌ها مرتکب شد که باعث تنزل جایگاه رابط عمومی‌ها شد و جالب اینجاست که هنوز پس از گذشت چند سال حاضر به پذیرش قطعی این اشتباه نیست.
وی این تنزل را ناشی از بحث تردید برای تبدیل روابط عمومی استانداری به اداره کل یا تنزل در حد معاون مدیر کل حوزه استاندار خواند و گفت: هر چند که خوشبختانه در یزد روابط عمومی استانداری به مدیر کل ارتقا یافت اما در برخی از استان‌ها، روابط عمومی‌ها جایگاه نازلی دارند.
مدیر کل روابط عمومی استانداری یزد با اشاره به حرکت‌های مثبت صورت گرفته در حوزه روابط عمومی، عنوان کرد: هشتک «پاسخگو هستیم» از جمله این حرکت‌ها بود که براساس آن، شماره مدیران روابط عمومی در پوستری جمع‌آوری و اطلاع رسانی عمومی شد.

نقش روابط عمومی‌ها در رفع چالش‌های حکومت
صالحی با اشاره به چالش‌های حکومت و نقش روابط عمومی‌ها در مرتفع کردن آنها، گفت: یکی از چالش‌هایی که حاکمیت با آن روبرو است، کاهش اعتماد عمومی است به طوری که متاسفانه مردم اعتماد کافی را نسبت به دولت‌ها ندارند.
وی معتقد است که برخی مدیران با شومحوری ضربه بزرگتری به اعتماد عمومی زدند چرا گه مردم به دنبال چنین حرکت‌های نمایشی برخی مدیران، اعتماد خود را نه تنها به همان مدیران بلکه به کل حاکمیت از دست می‌دهند لذا یکی از مهمترین رسالت‌های روابط عمومی‌ها مقابله با این شو‌محوری‌هاست.
این مسئول ادامه داد: هرچند در سال گذشته شورای هماهنگی روابط عمومی‌ها با حرکت شو‌محوری برخی دستگاه‌ها و اخباری که جنبه‌ی تبلیغاتی داشت، قاطعانه برخورد نکرد ولی امسال شرایط به کل متفاوت خواهد بود و به شدت با این قبیل اقدامات مقابله خواهیم کرد.

تمایز روابط‌عمومی‌های دارا و ندار
«مهدی جاور» عضو شورای هماهنگی روابط عمومی‌های استان یزد که مدیر روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان نیز هست، در این مقوله معتقد است که اگر انتقاداتی در جامعه به دولت مطرح است، به این معنا نیست که حاکمیت کار نمی‌کند و دلش نمی‌سوزد بلکه به این معناست که حاکمیت بر نقش روابط عمومی، سرمایه‌گذاری جدی نکرده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با دسته‌بندی کردن روابط‌عمومی‌ها به دو دسته دارا و ندار، عنوان کرد: برخی دستگاه‌ها و شرکت‌ها جزو حوزه‌های متمول دولت محسوب می‌‌شوند لذا خیلی راحت در حوزه اطلاعرسانی هزینه می‌کنند اما روابط عمومی‌های حوزه فرهنگی جزو ندارها هستند و گاهاً باید به صورت مشارکتی، هزینه‌های اطلاعرسانی و انعکاس عملکرد سازمان خود را تامین کند.
جاور در این باره به کم‌‌توجهی رسانه‌ها به حوزه‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: رسانه‌ها زمانی به خبرهای حوزه فرهنگی اهتمام و توجه دارند که در سایر حوزه‌ها با بی‌خبری مواجه شوند و این نقص بزرگی در حوزه خبررسانی است.
وی با تاکید بر این که روابط‌عمومی های دارا و ندار قابل مقایسه نیستند، اظهار کرد: مدیران باید بر اساس داشته‌هایشان عملکرد روابط عمومی‌شان را بسنجند.

اهمیت آموزش در روابط‌عمومی‌ها
«امیر ترقی‌نژاد» مسئول کمیته آموزش هیات رییسه شورای هماهنگی روابط عمومی‌های استان یزد با بیان این که چالش جدی در حوزه روابط عمومی‌های استان نبود نیروی متخصص است، عنوان کرد: طبیعتاً با ورود افراد متخصص بسیاری از مشکلات این بخش نیز مرتفع می‌شود.
وی با بیان این که در حوزه آموزش برنامه‌ریزی‌هایی از سال‌های گذشته مطرح شد، افزود: این آموزش‌ها نتایج خوبی به دنبال داشت ولی در سال جاری سعی داریم که مباحث کیفی و تکنیکی و ارتباطات رسانه‌ای را در مباحث آموزشی روابط عمومی‌ها بگنجانیم.
مدیر روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به این که برای جلب اعتماد عمومی باید خبرها به خوبی منعکس شود، گفت: باید برخی مباحث رسانه‌ای در دستور کار جدی روابط‌عمومی‌ها قرار بگیرد و با فاصله گرفتن از عناصر خبری «که» و «چه کسی» بیشتر به عناصر «چرایی» و «چگونگی» بپردازیم چرا که این راهکار نیمی از مشکلات را برطرف خواهد کرد.
ترقی‌نژاد با اشاره به این که امسال سال خاصی برای استان است، تصریح کرد: استان یزد علاوه بر این که درگیر مسائلی مانند موضوع کم‌آبی است، انتخابات مجلس را نیز پیش رو دارد و این دو حوزه نیاز به اطلاع‌رسانی دقیق دارد لذا اگر بخواهیم این مشکلات برطرف شوند باید نهادهای حاکمیتی ارزش خاصی به حوزه روابط عمومی و رسانه قائل شوند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قدیمی‌ترین فناوری برای استحصال آب روبه زوال است

لزوم استفاده از ظرفیت‌های شهرداری برای ارتقاء کیفیت زندگی در یزد

بیمار 47 ساله میبدی ناجی بیماران نیازمند شد

عدم واگذاری امر مردم بر مردم با روح قانون مغایرت دارد

نصب چهار عدد آلاچیق در پارک بزرگ شهر

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد: آتش سوزی در پارک کوهستان یزد مهار شد

دانشگاه علوم پزشکی یزد یک میلیارد ریال به سیل زدگان کمک کرد

سالانه 27.5 میلیارد تومان برای جمع‌آوری زباله در یزد هزینه می‌شود

طرح شهردار مدرسه در 30 دبیرستان یزد اجرایی می‌شود

طرح آزمایشی «توانمندسازی کودکان کار و خانواده‌هایشان» در یزد

دانشگاه علوم پزشکی یزد یک میلیارد ریال به سیل زدگان کمک کرد

برپایی 548 سفره مهربانی در مناطق محروم یزد

هوای یزد ناسالم است

اختصاص رتبه ششم کشوری ترک سیکار به یزدی‌ها

کاهش غلظت ذرات گرد و غبار تا پایان امروز در یزد

دمای هوای یزد به 42 درجه می رسد

اهدا خون 43701 نفر یزدی در سال گذشته

شهردار یزد: از تمام ظرفیت های شهرداری یزد در قبال مسائل اجتماعی و ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان استفاده می کنیم

لزوم ترویج فرهنگ انتقال خون بین نسل جوان و بانوان یزدی

گلایه‌های شهردار میبد از سیما و منظر این شهر!

آمار حریق و حوادث در هفته چهارم خرداد ماه

هوای استان یزد، ناسالم است

آتش سوزی در پارک کوهستان یزد مهار شد

ماجرای اپل آی دی و دعوای عروس و مادر شوهر در یزد

یک پنجم مرگ و میرهای دنیا ناشی از فشار خون است

دوازدهمین ایثار ماندگار اهدا عضو سال 98 در یزد انجام شد

خبر تغییر طرح تفضیلی یزد تکذیب شد

معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد: از بروز یک فاجعه بزرگ جلوگیری شد

8 کشته و مصدوم در تصادف جاده خرانق یزد

آغاز اجرای طرح نسخ الکترونیکی در تفت از ابتدای تیرماه/ الکترونیکی شدن رسیدگی به اسناد پزشکی در بیمه سلامت

بیست و یکمین جلسه کمیته فنی بررسی و تصویب طرح های عمران شهری یزد

تغییر ساعت فعالیت ناوگان اتوبوسرانی یزد

مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری یزد خبرداد: ارسال پیامک تخلفات خودرو، در صورت تکمیل اطلاعات مالکان پلاک

ساعت کاری ادارات استان یزد از 25 خرداد تغییر می‌کند

یک واحد صنعتی تولید الویه و فلافل فاسد در یزد پلمب شد

باند دوم محور ابرکوه ـ مهردشت کلنگ‌زنی شد

ساعت کار ادارات استان تغییر می‌کند

یزد سازگارترین استان کشور با کم‌آبی است

نشست بررسی علل آسیب های وارده به درختان سوزنی برگ سطح استان

موافقت با کلیات طرح بازآفرینی شهری میدان تاریخی وقت الساعت یزد

اولین نشست کارگروه بررسی تعیین کاربری و بهره برداری اراضی وقفی یزد

پلمب یک واحد صنعتی تولید الویه و فلافل فاسد در یزد

عملیات اجرایی پروژه طراحی شهری از چهارراه سید مصطفی خمینی(بعثت) تا خیابان شهید حسن‌بیکی، در سال 98 آغاز خواهد شد.

عملیات اجرایی پروژه طراحی شهری از چهارراه بعثت تا خیابان حسن‌بیگی در سال 98 آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان فاوا شهرداری یزد تأکید کرد: لزوم تهیه بانک اطلاعاتی به زبان‌های مختلف برای توسعه گردشگری یزد

نرخ بیکاری روستاها 2.2 درصد کاهش یافت

621 کیلوگرم تریاک در یزد کشف شد

آسفالت معابر چهار روستای مهریز با 10 میلیارد ریال آغاز شد

548 سفره مهربانی در مناطق محروم یزد گسترده شد

برگزاری کارگاه سبک زندگی با رویکرد سلامت در یزد