خبر یزد

آخرين مطالب

بارندگی ها حریف خشکسالی یزد نشد مقالات

بارندگی ها حریف خشکسالی یزد نشد

  بزرگنمايي:

خبر یزد - یزد – ایرنا – امسال بارندگی های متنوعی همراه با رشد قابل توجه آن در استان یزد را شاهد بودیم اما گزارش ها حکایت از پابرجا بودن مشکل کم آبی و لزوم صرفه جویی در مصرف این مایه حیات است.

از ابتدای مهرماه سال 97 (ابتدای سال آبی) تا روز 19 خردادماه امسال، میانگین بارندگی‌های استان یزد بیش از 128 میلیمتر بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 80 درصد و بلندمدت 37 درصد رشد داشته است.
از نظر جایگاه کم بارش ترین استان‌ها نیز یزد بعد از سیستان و بلوچستان (با 122 میلیمتر بارش) در رده دوم قرار گرفته و این یعنی همچنان مرکز و جنوب شرق ایران همچنان تشنه‌تر از سایر نقاط کشور است.
از سوی دیگر نباید تبخیر بالا در استان یزد را فراموش کرد به طوری که در حال حاضر تبخیر سالانه در این استان با توجه به درجه حرارت بالای هوا از سطح خاک و گیاه در حدود 3 هزار و 400 میلیمتر بوده که عدد بسیار بالایی است.
اما نکته اینجاست که عده‌ای تصور می‌کنند بارندگی‌های امسال شاید جبران حدود 2 دهه خشکسالی را در استان یزد کرده باشد ولی این تصور، اشتباه است.
تقویت سفره‌های زیرزمینی در آینده؛ اکنون صرفه جویی ضروری است
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد معتقد است بارش‌های بهاری، کم آبی در استان را جبران نمی‌کند؛ شهروندان در مصرف آب مدیریت لازم را داشته باشند.

محمد مهدی جوادیان زاده اظهار داشت: اگر چه بارندگی‌های مناسبی از اوایل سالجاری تاکنون به وقوع پیوسته، اما نباید این گونه تصور شود که استان از تنش آبی عبور کرده؛ شهروندان مدیریت مصرف آب را جدی بگیرند.
وی با اشاره به اهمیت مدیریت جدی خانواده‌های یزدی در مصرف آب افزود: هم اکنون میزان برداشت آب از منابع استان یک میلیارد مترمکعب و ورودی آب به سفره‌های زیرزمینی 200 میلیون متر مکعب کمتر از خروجی یا برداشت آن است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با بیان اینکه اگر راندمان آب در حوزه کشاورزی 25 درصد افزایش یابد، کمبودها جبران خواهد شد، خاطرنشان کرد: در سال 1390 ماهانه به طور متوسط مصرف خانگی آب در شهر یزد، 20 مترمکعب بود که این عدد به 14.5 متر مکعب کاهش یافته است.
وی با اشاره به بارندگی یک ماهه امسال در برخی شهرستان‌های استان یزد گفت: این بارش‌ها می‌تواند در آینده با تقویت سفره‌های زیرزمینی، وضعیت قنات‌های استان را تقویت کند در این صورت شهروندان در مصرف آب مدیریت لازم را داشته باشند.
ریخت و پاش به بهانه رشد بارندگی، ممنوع
رئیس اداره منابع آب شهرستان یزد و اشکذر هم با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر بهانه‌ای برای عدم صرفه‌جویی نیست گفت: در سال گذشته تعرض به خط انتقال آب و وابستگی یزد به این آب، شرایط سختی را برای استان فراهم کرد که منجر به اجرای طرح خاموشی چاه‌ها به مدت 50 روز در شهرستان یزد و همچنین کشف و انسداد 67 حلقه چاه غیرمجاز شد.
محمد حسین باقری افزود: اجرای این طرح باعث صرفه‌جویی در مصرف 9 میلیون متر مکعب آب شد بنابر این مردم و مسئولان نباید بارندگی‌های اخیر را دلیلی برای عدم صرفه‌جویی در زمینه آب بدانند.
مشکل کم آبی و آبرسانی سیار در 330 روستای استان
شرایط کم آبی در روستاها و مناطق روستایی بسیار سخت‌تر از مناطق شهری است به گونه‌ای که با وجود مطلوب بودن بارندگی‌های امسال، حتی یک روز هم انتقال آب سیار و با تانکر به روستاها قطع نشده است.
در حال حاضر منابع آبی روستاهای استان یزد شامل 378 چشمه، چاه و قنات است که 280 هزار نفر از جمعیت روستاهای استان باید از این منابع استفاده کنند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی یزد با بیان اینکه مشکل بی‌آبی با وجود بارندگی‌های بهاره در بسیاری از روستاهای استان بر قوت خود باقی است، گفت: در زمستان سال قبل و بهار امسال شاهد بارش‌های خوبی و وضعیت بسیاری از روستاها بهتر شد.
محمد فاتحی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه در حال حاضر 70 روستای استان از آب انتقالی بهره‌مند هستند، افزود: روستاهای استان اغلب از منابع آب زیرزمینی برداشت می‌کنند و اگر بارش‌ها کافی نباشد، مردم با مشکلات جدی مواجه می‌شوند.

وی یادآور شد: در زمان حاضر 330 روستای استان یزد آبرسانی سیار می‌شوند و حجم آبرسانی انجام شده به آنها در سال گذشته 250 هزار مترمکعب بوده است.
مدیرعامل آبفار یزد با تأکید بر لزوم تداوم صرفه جویی در مناطق روستایی استان گفت: استاندارد سرانه مصرف آب در روستاها 150 لیتر در روز است در حالی که هم اکنون این میزان، 180 لیتر در روز گزارش می‌شود.
این وضعیت در حالی است که در نیمه زمستان سال گذشته، آبرسانی به برخی روستاهای استان بخاطر بارش‌ها مناسب قطع شده بود ولی با شروع گرما بار دیگر آبرسانی سیار در روستاها به 330 پارچه روستا رسید.
بیشتر روستاهایی که با تانکر آبرسانی می‌شود در شهرستان تفت به عنوان یکی از مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای استان قرار دارد به گونه‌ای که روزانه معادل 800 تا 1000 مترمکعب آبرسانی سیار به 230 روستای تفت انجام می‌شود.
آب 192 روستای شهرستان تفت توسط 119 حلقه چاه با آبدهی بین 0.2 لیتر در ثانیه تا 15 لیتر در ثانیه تأمین می‌شود.
رئیس آبفار تفت در این خصوص گفت: آبرسانی سیار با انتقال آب به داخل مخازن و تانکر انجام و مابقی آبرسانی هم با 137 مخزن آب، 384 کیلومتر خطوط انتقالی و هزار و 400 کیلومتر شبکه توزیع انجام می‌شود.
رضا مظفری افزود: قیمت تمام شده هر مترمکعب آبرسانی سیار در سال گذشته بین 10 تا 15 هزار تومان بوده و آبرسانی در شبکه لوله کشی، هزینه‌ای معادل 2 هزار و 500 تومان در هر مترمکعب دارد که به ازای هر مترمکعب تنها 250 تومان از مشترک دریافت می‌شود.
همه این موارد حکایت از آن دارد که خشکسالی‌های متوالی همچنان پابرجاست و بارندگی‌های امسال با وجود بی سابقه بودن، حریف خشکسالی‌ها نشده است.
گزارش از: محمودرضا رحمانی
1968/ 6197

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مردم داری، کیمیای مدیریت

قدیمی‌ترین فناوری برای استحصال آب روبه زوال است

گردشگری غار یا گردشگری محتاطانه؟

بافت تاریخی یزد زخم‌خورده از ساکنان خارجی/امیدی به بالندگی نیست

ناخرسندی والدین، نارضایتی مدارس

بارندگی ها حریف خشکسالی یزد نشد

دستان ایرانی خالق زیبایی

تجرد قطعی؛ تنهایی بی انتها

رانندگی تدافعی در یزد

حفاظت محیط زیست اردکان، نیازمند توجه ویژه

10 چالش عمده پیش‌روی شهردار جدید یزد چیست؟

تابلوی ناهماهنگ و درهم پزشکان در یزد قانونی است؟

کوک شدن ساز انقلاب با تلفیق هنر و نگاه معمار در یزد -

کمرنگ شدن آیین "دوست دوست ، علی دوست " در میبد

آغاز پویش من فطریه‌ام را به بهزیستی می‌دهم در یزد

مهریز، رویشگاه آنغوزه شیرین استان یزد

روایت یادگار دفاع مقدس از نقش رزمندگان ابرکوه در فتح خرمشهر

فرصت‌ها و چالش‌های کشت گلخانه‌ای در یزد- محسن کدخداپور*

بدجوری شاخ و شانه می کشد!

کود سبز؛ گیاهی چند منظوره در بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن - احمد جعفری*

یزد جهانی در انتظار آبادانی و پیشرفت

خواب زده ها را بیدار کنید!

کاهش آثار تحریم ها با تکیه بر توان داخلی

رونق تلم زنی در روستاهای سبزدشت بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن

راههای ارتباط موثر با دیگران

بودجه یک سد ضامن بقای تمام قنوات ایران

رمضان ماه نزول و بهار قرآن - احمد جعفری ندوشن *

گردشگری استان یزد در دو راهی تردید و تصمیم؛ آنچه «شریف آباد اردکان» دارد و «ابیانه» ندارد!

رمضان ماه نزول و بهار قرآن

خسارت 70 درصدی طوفان به باغ‌های گوجه‌سبز ابرکوه

آیین روزه داری مردم بافق

یزد در گذر هزاره های تاریخ

نبوغی 600 ساله در آب انبار امیرچخماق یزد

غار سرخون ندوشن، شاهکار طبیعت

صرفه جویی در مصرف آب همچنان ضروریست

بارندگی بهاری نویدبخش سالی خوش برای یزدی ها

لزوم توجه ویژه به گردشگری محلات

لحظه های بهاری، فرصتی برای یزدی ها

سقف های ناایمن بالای سر دانش آموزان یزد

فرش اردکان، نماد فن و هنر

یزد، همچنان درگیر معضل آبگرفتگی

بارش بهاری بهترین ظرفیت برای تأمین آب شرب یزد است

توران‌‌پشت؛ روستایی دیدنی منسب به توراندخت ساسانی

آبشار سفیده ندوشن پدیده ای جذاب در استان یزد

صدای پتک و چکش آهنگری ندوشن رو به خاموشی است

شلختگی در اطلاع رسانی

قلعه جنت آباد بهاباد را بهتر بشناسیم

یزد، دیار پاکان در گذر تاریخ