خبر یزد

آخرين مطالب

طرح جامع حفاظت از بافت تاريخي يزد يا خيانت به بافت؟ مقالات

طرح جامع حفاظت از بافت تاريخي يزد يا خيانت به بافت؟

  بزرگنمايي:

در حالي که انتظار مي رفت با تصويب اين طرح تصميم گيري براي کاربريهاي بافت تاريخي يزد تسهيل شود اما امروز با گذشت دو سال از تصويب طرح، بسياري از کارشناسان و دوست داران ميراث فرهنگي خواستار لغو اين طرح و استمرار طرح قبلي در اين زمينه هستند.

در اين طرح وسعت بافت تاريخي يزد از 700 هكتار به 519 هكتار كاهش يافته است كه اين کاهش وسعت از پيوستن بخش هايي از بافت از جمله در محله هاي قديمي سرسنگ، بخشي از محله يعقوبي و كوي سعدي به زمره وسعت بافت فرسوده شهر است.

بلاتکليفي 200 هکتار جدا شده از بافت

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد گفت: اين طرح 200 هکتار از عرصه بافت تاريخي يزد را از مجموعه 750 هکتار جدا کرده و تکليفي براي آن مشخص نکرده است.

“محمدمهدي شرافت“ ادامه داد: لغو سريع مصوبه طرح جامع حفاظت و برگشت به طرح تفضيلي سابق، از جمله درخواست‌هاي استان در سفر رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي  و گردشگري استان يزد بود که اميد است مورد توجه قرار گيرد.

اين مسئول تصريح کرد: در سال‎هاي گذشته بدون هماهنگي با نهادهاي مسئول، 200 هکتار از بافت تاريخي يزد از بافت تاريخي جدا شده است که اين اصلاً قابل قبول نيست.

شرافت گفت: اين که برنامه‎اي براي اين 200 هکتار در نظر گرفته نشده و به حال خود رها شده، نقطه ضعف عمده‎اي است و تعيين تکليف اين وسعت با توجه به اين که در بافت ارزشمند تاريخي يزد قرار داشته است، ضروري است.

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد افزود: طرح جامع حفاظت از بافت تاريخي يزد براي برخي از معابر باارزش داخل بافت تاريخي يزد نيز مجوز تعريض داده است که از اشکالات مهم اين طرح به شمار مي‌رود.

وي افزود: به دنبال اين تعريض، جداره‌هاي خانه‌هاي قديمي‌ در برخي از محله‌هاي بافت تاريخي يزد بايد تخريب شود و اگر اين اتفاق بيفتد، کل خانه از بين خواهد رفت و ارزش خود را از دست خواهد داد.

اين مسئول ادامه داد: معابر 6 متري در بافت تاريخي يزد در اين طرح تعيين شده است که اصلاً با ضوابط حفاظت از بافت تاريخي يزد همخواني ندارد.

لزوم حمايت از مالکان بافت تاريخي

شرافت تصريح کرد: علاوه بر اين، ميراث فرهنگي انتظار دارد که در استان يزد هم مانند ساير شهرهاي کشور که داراي بافت ارزشمند هستند، اقدامات حمايتي از مالکان وجود داشته باشد.

وي ادامه داد: اگر انتظار است که بافت تاريخي يزد محافظت شود، بايد در کنار محدوديت‌هايي که براي ساخت و ساز و تراکم در اين بافت ضرورت دارد، امتيازاتي نيز به مالکان اين بافت در ديگر نقاط جديد شهر اعطا شود.

اين مسئول در پاسخ به علت موافقت مديران وقت ميراث فرهنگي با طرح جامع حفاظت از بافت تاريخي يزد گفت: به هر ترتيب اين ديدگاه گذشتگان بوده است و دليل بر اين نيست که ما از مواضع خود در راستاي حفاظت از بافت تاريخي کوتاه بياييم و تا زماني که اين طرح لغو شود، پيگيريهاي خود را ادامه خواهيم داد.

وي افزود: مثلاً اگر مالک بافت تاريخي در بافت جديد شهر ساکن باشد مي‌تواند تا 3 طبقه ساخت و ساز کرده و بازدهي اقتصادي بالاتري داشته باشد، بنابراين لازم است که شهرداري بازدهي اقتصادي ناشي از محدوديت‌هاي شهرسازي در بافت تاريخي را جبران کند.

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد گفت: مالک بافت تاريخي مي‌تواند با بهره‎مندي از اين حق که امکان استفاده از آن را در بافت تاريخي ندارد، در ديگر نقاط شهر نسبت به ساخت و ساز يا مشارکت در ساخت و ساز سرمايه‎گذاري کند و بازدهي اقتصادي خود را جبران کند.

به گفته وي، شوراي اسلامي‌ شهر تهران نيز اين طرح را مصوب کرده و در حال حاضر در شهر تهران در حال اجرا است تا به نوعي حق مالکان بافت‌هاي ارزشمند ضايع نشود.

 اين مسئول تاکيد کرد: اعتقاد داريم که محدوديت‌هايي که در بافت تاريخي يزد لحاظ مي‌شود براي حفظ کالبد و ارزش‏هاي بافت تاريخي است و نبايد مالکان اين بافت احساس ضرر کنند.

شرافت افزود: اين مالکان با اجراي اين طرح مي‌توانند از حق خود در نقاط ديگر شهر استفاده کنند تا ديگر احساس نارضايتي از حفاظت از بافت تاريخي يزد وجود نداشته باشد.

وي تاکيد کرد: نبايد همه هزينه‌هاي حفاظت از بافت بر دوش مالکان و ساکنان بافت تاريخي يزد باشد بلکه ساير ساکنان نقاط شهر هم بايد در اين امر مشارکت داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بدجوری شاخ و شانه می کشد!

کود سبز؛ گیاهی چند منظوره در بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن - احمد جعفری*

یزد جهانی در انتظار آبادانی و پیشرفت

خواب زده ها را بیدار کنید!

کاهش آثار تحریم ها با تکیه بر توان داخلی

رونق تلم زنی در روستاهای سبزدشت بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن

راههای ارتباط موثر با دیگران

بودجه یک سد ضامن بقای تمام قنوات ایران

رمضان ماه نزول و بهار قرآن - احمد جعفری ندوشن *

گردشگری استان یزد در دو راهی تردید و تصمیم؛ آنچه «شریف آباد اردکان» دارد و «ابیانه» ندارد!

رمضان ماه نزول و بهار قرآن

خسارت 70 درصدی طوفان به باغ‌های گوجه‌سبز ابرکوه

آیین روزه داری مردم بافق

یزد در گذر هزاره های تاریخ

نبوغی 600 ساله در آب انبار امیرچخماق یزد

غار سرخون ندوشن، شاهکار طبیعت

صرفه جویی در مصرف آب همچنان ضروریست

بارندگی بهاری نویدبخش سالی خوش برای یزدی ها

لزوم توجه ویژه به گردشگری محلات

لحظه های بهاری، فرصتی برای یزدی ها

سقف های ناایمن بالای سر دانش آموزان یزد

فرش اردکان، نماد فن و هنر

یزد، همچنان درگیر معضل آبگرفتگی

بارش بهاری بهترین ظرفیت برای تأمین آب شرب یزد است

توران‌‌پشت؛ روستایی دیدنی منسب به توراندخت ساسانی

آبشار سفیده ندوشن پدیده ای جذاب در استان یزد

صدای پتک و چکش آهنگری ندوشن رو به خاموشی است

شلختگی در اطلاع رسانی

قلعه جنت آباد بهاباد را بهتر بشناسیم

یزد، دیار پاکان در گذر تاریخ

به یزد سفر نکنید!

ستاره پیشگامان درخشید و ماه هندبال شد؛ صعود و قهرمانی دلچسب

جاذبه‌های زیباترین شهر خشتی ایران

هزینه های سرسام آور دندانپزشکی بر دوش مردم- محمدحسین فلاح*

اردکان، یونان کوچک استان یزد، آماده پذیرایی از گردشگران

خانه تکانی و لزوم صرفه جویی در مصرف آب

امانتی که پس از یک قرن باز نشد!

منارجنبان اثری کم نظیر در ندوشن

معرفی آب انبار های ندوشن استان یزد

نگاهی به جاذبه های دیدنی و گردشگری ندوشن

پدیده زمین خواری و ضرورت اقدام مردم و مسئولان مهریز

یزد جهانی، آماده استقبال از مسافران نوروزی

استفاده طولانی مدت از هندزفری و هدفون برای گوش مضر است

هجمه به وکالت؛ تعرض به عدالت

چادرملو دولتی است یا خصوصی؟!

کم آبی، مشکل عمده استان یزد

اعتدال در شهرسازی

تاثیر حضور زنان کارآفرین در سلامت اقتصاد