خبر یزد

آخرين مطالب

طرح جامع حفاظت از بافت تاريخي يزد يا خيانت به بافت؟ مقالات

طرح جامع حفاظت از بافت تاريخي يزد يا خيانت به بافت؟

  بزرگنمايي:

در حالي که انتظار مي رفت با تصويب اين طرح تصميم گيري براي کاربريهاي بافت تاريخي يزد تسهيل شود اما امروز با گذشت دو سال از تصويب طرح، بسياري از کارشناسان و دوست داران ميراث فرهنگي خواستار لغو اين طرح و استمرار طرح قبلي در اين زمينه هستند.

در اين طرح وسعت بافت تاريخي يزد از 700 هكتار به 519 هكتار كاهش يافته است كه اين کاهش وسعت از پيوستن بخش هايي از بافت از جمله در محله هاي قديمي سرسنگ، بخشي از محله يعقوبي و كوي سعدي به زمره وسعت بافت فرسوده شهر است.

بلاتکليفي 200 هکتار جدا شده از بافت

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد گفت: اين طرح 200 هکتار از عرصه بافت تاريخي يزد را از مجموعه 750 هکتار جدا کرده و تکليفي براي آن مشخص نکرده است.

“محمدمهدي شرافت“ ادامه داد: لغو سريع مصوبه طرح جامع حفاظت و برگشت به طرح تفضيلي سابق، از جمله درخواست‌هاي استان در سفر رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي  و گردشگري استان يزد بود که اميد است مورد توجه قرار گيرد.

اين مسئول تصريح کرد: در سال‎هاي گذشته بدون هماهنگي با نهادهاي مسئول، 200 هکتار از بافت تاريخي يزد از بافت تاريخي جدا شده است که اين اصلاً قابل قبول نيست.

شرافت گفت: اين که برنامه‎اي براي اين 200 هکتار در نظر گرفته نشده و به حال خود رها شده، نقطه ضعف عمده‎اي است و تعيين تکليف اين وسعت با توجه به اين که در بافت ارزشمند تاريخي يزد قرار داشته است، ضروري است.

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد افزود: طرح جامع حفاظت از بافت تاريخي يزد براي برخي از معابر باارزش داخل بافت تاريخي يزد نيز مجوز تعريض داده است که از اشکالات مهم اين طرح به شمار مي‌رود.

وي افزود: به دنبال اين تعريض، جداره‌هاي خانه‌هاي قديمي‌ در برخي از محله‌هاي بافت تاريخي يزد بايد تخريب شود و اگر اين اتفاق بيفتد، کل خانه از بين خواهد رفت و ارزش خود را از دست خواهد داد.

اين مسئول ادامه داد: معابر 6 متري در بافت تاريخي يزد در اين طرح تعيين شده است که اصلاً با ضوابط حفاظت از بافت تاريخي يزد همخواني ندارد.

لزوم حمايت از مالکان بافت تاريخي

شرافت تصريح کرد: علاوه بر اين، ميراث فرهنگي انتظار دارد که در استان يزد هم مانند ساير شهرهاي کشور که داراي بافت ارزشمند هستند، اقدامات حمايتي از مالکان وجود داشته باشد.

وي ادامه داد: اگر انتظار است که بافت تاريخي يزد محافظت شود، بايد در کنار محدوديت‌هايي که براي ساخت و ساز و تراکم در اين بافت ضرورت دارد، امتيازاتي نيز به مالکان اين بافت در ديگر نقاط جديد شهر اعطا شود.

اين مسئول در پاسخ به علت موافقت مديران وقت ميراث فرهنگي با طرح جامع حفاظت از بافت تاريخي يزد گفت: به هر ترتيب اين ديدگاه گذشتگان بوده است و دليل بر اين نيست که ما از مواضع خود در راستاي حفاظت از بافت تاريخي کوتاه بياييم و تا زماني که اين طرح لغو شود، پيگيريهاي خود را ادامه خواهيم داد.

وي افزود: مثلاً اگر مالک بافت تاريخي در بافت جديد شهر ساکن باشد مي‌تواند تا 3 طبقه ساخت و ساز کرده و بازدهي اقتصادي بالاتري داشته باشد، بنابراين لازم است که شهرداري بازدهي اقتصادي ناشي از محدوديت‌هاي شهرسازي در بافت تاريخي را جبران کند.

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد گفت: مالک بافت تاريخي مي‌تواند با بهره‎مندي از اين حق که امکان استفاده از آن را در بافت تاريخي ندارد، در ديگر نقاط شهر نسبت به ساخت و ساز يا مشارکت در ساخت و ساز سرمايه‎گذاري کند و بازدهي اقتصادي خود را جبران کند.

به گفته وي، شوراي اسلامي‌ شهر تهران نيز اين طرح را مصوب کرده و در حال حاضر در شهر تهران در حال اجرا است تا به نوعي حق مالکان بافت‌هاي ارزشمند ضايع نشود.

 اين مسئول تاکيد کرد: اعتقاد داريم که محدوديت‌هايي که در بافت تاريخي يزد لحاظ مي‌شود براي حفظ کالبد و ارزش‏هاي بافت تاريخي است و نبايد مالکان اين بافت احساس ضرر کنند.

شرافت افزود: اين مالکان با اجراي اين طرح مي‌توانند از حق خود در نقاط ديگر شهر استفاده کنند تا ديگر احساس نارضايتي از حفاظت از بافت تاريخي يزد وجود نداشته باشد.

وي تاکيد کرد: نبايد همه هزينه‌هاي حفاظت از بافت بر دوش مالکان و ساکنان بافت تاريخي يزد باشد بلکه ساير ساکنان نقاط شهر هم بايد در اين امر مشارکت داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سریال بی‌پایان مشکلات معلمان مدارس حمایتی در یزد خواسته معلمان مدارس حمایتی یزد چیست؟

بین المللی سازی، تصمیمی هوشمندانه

فرشتگان سفیدپوش بی‌ادعا، التیام دهنده رنج و درد بیماران

قصه پرغصه فعالیت معدنکاری در ندوشن

نگاهی به بازی‌های بومی و محلی در بافق

خسارت معادن یزد، از فرار بار تا آسیب به جاده ها

انتقاد و شبه انتقاد در دنیای رسانه ای و مجازی- احمد جعفری*

جایگاه بافق در صنعت حمل و نقل کشور

ثبت احوال، 100 ساله شد

یزد، شهر انسان محور یا خودرو محور?

معصومه فاطمه(س) نگین ایران در قم

جان گرفتن نهال مطبوعات در زارچ نیاز به حمایت همه جانبه دارد

مهارت، نوش‌داروی معضل بیكاری كشور

دندان درد در روزهای تعطیل ممنوع! لطفا اصرار نکنید!

انتقاد یک نشریه محلی استان یزد از مسئولان تفت

انتظار برای کاهش قیمت ها- احمد جعفری ندوشن*

شهردار منتخب یزد:

کتاب «قندچین» توسط طنزپردازان یزدی منتشر شد

منش مردمی پیامبر(ص) باید الگوی مدیران جامعه اسلامی باشد

رنج طلای سرخ بر دستان کشاورزان

خدا قوت جناب استاندار

تبلیغات در یزد صاحب ندارد!

توقف طولانی قطار یزد مسافران را کلافه کرد/کامیون عامل مسدودی ریل

پذیرش 200 مقاله در اولین همایش هویت کودکان ایران اسلامی در یزد

«زندگی به سبک جهانگردی»

پدر

حال مهربانی، خوب نیست! محمدحسین فلاح

ظرفیت های نهفته صادرات در یزد

سرقت خبری، یک عمل ضد اخلاقی نیست؟!

روستایی كه مردمانش از زیر زمین بیرون می‌آمدند

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

نفس‌های صنعت طلای ایران به شماره افتاد

شلغم بخورید تا سرما نخورید

دست به دامن افغانی‌کِش‌ها ...

شهر دوچرخه‌ها، مردم دوچرخه‏‌سوار می‏‌خواهد

درآمدی بر معرفی میبد به عنوان شهر جهانی زیلو

روشندل؛ اما توانا

تکنیک ها برای مدیریت اختلافات زناشویی

جنگل های خاتم، نگین سبز کویر استان یزد

سکوت چاه های کشاورزی یزد آرامشی برای حیات

شهرداری این چنینم آرزوست

طبیب شهر

آتش‎نشانی، آمیزه‌ای از عشق و وظیفه

آیا شما با سواد هستید؟

گردشگر فرهنگی بهترین ظرفیت یزد

خرج‌هایی که با دخل‌ها نمی‎خواند

سال‌های تحصیلی پرالتهاب

موسیقی، به عنوان یک رسانه

برج خاموشان؛ مدفن دیرین زرتشتیان یزد

رعایت عدالت در حوزه انتخاباتی یزد