خبر یزد

آخرين مطالب

کاهش ویترینی قیمت مقالات

کاهش ویترینی قیمت

  بزرگنمايي:

خبر یزد - تهران- «سرعت رشد تورم ماهانه رو به کاهش است؛ تورم در ماه گذشته که 3.4 درصد بود، اکنون به میزان هشت دهم‌درصد تقلیل یافته که نشان می‌دهد در مهار تورم موفق بوده‌ایم.»، این جمله رئیس سازمان برنامه و بودجه در حالی مطرح است که نگاهی به قیمت طلا، سکه، ارز یا حتی خودرو نشان می‌دهد که این کالاها حداقل یک هفته اخیر را با روندی رو به کاهش سپری کرده‌اند.

روزنامه همدلی در گزارشی آورد: هر چند این روند در هفته‌های گذشته این‌طور نبوده و هر روز شاهد رشد قیمت‌ها در بازار آزاد از حدود یک‌سال پیش تاکنون بوده‌ایم. اما حالا حدود یک هفته‌ای می‌شود که در رسانه‌ها خبری مبنی بر گرانی‌های قابل‌توجه نیست و به‌نظر می‌رسد بازارها آرامتر از همیشه‌اند. این موضوع درباره نرخ طلا و سکه که همچون اژدهایی سرمایه‌های مردم را می‌بلعند بیشتر از همه جریان دارد؛ به‌طوری‌که در یک هفته اخیر، صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قیمت دلار را نسبت به روزهای گذشته، 50 تومان کاهش دادند؛ تا جایی‌که قیمت خرید این ارز در صرافی‌ها به 12 هزار و 650 تومان و قیمت فروش آن به 12 هزار و 750 تومان رسید.
قیمت طلا و سکه نیز از این قافله جانمانده و در این میان بیشتر از گذشته برای همه آن‌هایی که در این بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نگران کننده است، چرا که با وجود افزایش نرخ طلا در بازارهای جهانی، در بازار داخلی خبری از افزایش قیمت‌ها نیست و به دلایل مختلفی جلوی رشد قیمتی سکه یا طلا گرفته شده است. در کنار طلا یا ارز، قیمت خودرو نیز این‌روزها با کاهش روبه‌رو شده است. نگاهی به این روند نشان می‌دهد که در یک هفته اخیر قیمت خودرو بین دو تا سه میلیون تومان افت کرده است.
بر اساس گزارش‌ها، در بازار خرید و فروش خودروی پراید 111 با ثبات قیمت 49 میلیون و 500 هزار تومان مورد معامله قرار می‌گیرد. علاوه بر این پژو 405 نیز با کاهش یک میلیون تومانی با قیمت 79 میلیون و 500 هزار تومان، پژو 206 تیپ دو با کاهش دو میلیون تومانی با قیمت 84 میلیون تومان، پژو 206 تیپ پنج با کاهش سه میلیون تومانی با قیمت 99 میلیون تومانی، پژو 206 صندوق‌دار با کاهش دو میلیون تومانی با قیمت 101 میلیون تومان و پژو 207 اتوماتیک با قیمت 169 میلیون و 500 هزار تومان به‌فروش می‌رسد. نتیجه چنین اتفاقی باعث شده تا همه افرادی که مقصد مشخصی برای هل دادن سرمایه‌های خود ندارند و خودرو، سکه یا ارز را دنج‌ترین مکان برای سرمایه‌های خود بدانند با این سوال مواجه شوند که آیا این روند رو به کاهش موقتی است یا خیر؟
پرویز حسابی، عضو اتاق بازرگانی در این‌باره به «همدلی»، می‌گوید: «به دلیل اینکه تقاضا در فصل تابستان افت می‌کند و افرادی که در کشورهای خارجی تحصیل می‌کنند در تعطیلات هستند و به ایران بازگشته‌اند، بنابراین تقاضا کاهش یافته و این موضوع در روند قیمت‌ها تاثیرگذار بوده است.» علت تفاوت روند قیمت ارز در سامانه نیما و بازار آزاد با وجود اینکه نرخ ارز در بازار آزاد رو به کاهش رفته، این روند اما در سامانه نیما به گونه دیگری است. آن‌طور که در یکی از نمودارهای موجود در این زمینه می‌توان دید در سامانه قیمت‌ها با روندی رو به افزایش حرکت کرده تا جایی‌که به گفته تحلیل‌گران اقتصادی قیمت‌ها در این سامانه در حال رسیدن به بازار آزاد است.
مجید رضا حریری، نایب رئیس اتاق ایران و چین درباره علت اصلی این تفاوت که در میان روند قیمت ارز در سامانه نیما و بازار آزاد وجود دارد، به «همدلی»، می‌گوید: «آنچه که در بازار ارز اتفاق می‌افتد، بخشی به دست دولت و بخشی به دلیل اتفاقات بین‌المللی است، یعنی اگر به عنوان مثال قیمت دلار در بازار آزاد به 15 هزار تومان برسد، در واقع به دلیل سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی در این زمینه بوده و به دلیل رسیدن به اهداف بانک مرکزی است که نرخ دلار افزایش یا کاهش می‌یابد.»او در ادامه افزود: «یکی از اهداف بانک مرکزی این است که اختلاف قیمت ارز در بازار آزاد با سامانه نیما از بین برود؛ چرا که در حال حاضر دلار از 15 هزار تومان به 12 هزار تومان رسیده، این در حالی است که نرخ ارز در سامانه نیما از 7هزار تومان به 12 هزار تومان رسیده است. بنابراین بانک مرکزی در تلاش است تا با نزدیک کردن این قیمت‌ها به یکدیگر، بازار متشکل ارزی را تشکیل دهد.»
حریری تاکید کرد: «البته بازار متشکل ارزی، یک صرافی بزرگ است تا بتواند در شرایط فراگیری درباره قیمت ارز در بازار آزاد و سامانه نیما، حرکت کند و بانک مرکزی را به اهدافش برساند.» به نظر می‌رسد بانک مرکزی در حال اجرای سیاستی است که از سال‌های گذشته در اقتصاد مطرح شده، اما به دلایل مختلفی اجرا نشده است. یکسان‌سازی نرخ ارز همان سیاستی است که بارها در محافل اقتصادی سوژه بحث قرار گرفته است. آن‌طور که نایب رئیس اتاق ایران و چین در این زمینه به «همدلی» می‌گوید: «هر چه تفاوت نرخ ارز در بازار آزاد با نرخ ارزی که در سامانه نیما وارد می‌شود، فاصله کمتری داشته باشد، مبادلات تجاری به شکل مطلوب‌تری انجام خواهد شد؛ چرا که مطلوب‌ترین شکل ارز این است که تک نرخی باشد و هر چه که می‌توان باید این دو نرخ را به یکدیگر نزدیکتر کرد.»
به گفته حریری: «هر چه فاصله دلار نیمایی با آزاد کمتر باشد، به دلیل اینکه اختلاف قیمت ارز از بین می‌رود، صادرکننده‌ها راحت‌تر ارز خود را به این سامانه وارد می‌کنند و واردکننده‌ها نیز به شکل مطلوب‌تری از این ارزی که در سامانه نیما قرار گرفته استفاده می‌کنند.» این گفته حریری در حالی مطرح است که بر اساس گزارش‌ها، از آغاز سال جاری تاکنون، حدود 75 درصد ارزهای صادراتی به چرخه اقتصادی بازنگشته است و به‌نظر می‌رسد با نزدیک شدن قیمت ارز سامانه نیما و بازار آزاد، این بحران حل می‌شود. دلایل توقف کاهش قیمت طلا و سکهبا وجود اینکه قیمت طلا در بازارهای جهانی رو به رشد بوده، این اتفاق در بازارهای داخلی به این صورت افتاده که تنها از افت قیمت طلا و سکه جلوگیری شده است.
یک کارشناس با بیان اینکه نوسانات بازار ارز و طلای جهانی از کاهش قیمت طلا و سکه جلوگیری کرده است، گفت: «میزان تقاضا در بازار کاهش یافته و خرید مردم به سمت طلاهای ریز که با قدرت خرید آنها همخوانی دارد سوق پیدا کرده است.» «محمد کشتی‌آرای» در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت بازار طلا و سکه گفت: بررسی هفته گذشته نشان از آن دارد که قیمت طلا در بازار جهانی تا اواسط هفته روند با ثباتی را طی می‌کرد اما در پی تغییر و تحولات شرایط اقتصادی جهانی، انس طلا با رشد 30 دلاری مواجه شد و این موضوع عامل توقف کاهش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی شد. این کارشناس بازار طلا و سکه تصریح کرد: «در روزهای چهارشنبه و ابتدای پنجشنبه هفته گذشته رفته رفته ارزش انس جهانی کاهش یافت و نسبت به ابتدای هفته با افزایش 21 دلاری روبه‌رو شد.»
او افزود: «در میانه روز پنجشنبه (هفته گذشته) با انتشار اخباری در زمینه توقیف نفتکش ایرانی، ارزش دلار بار دیگر روند سعودی به خود گرفت که این موضوع تاثیر خود را بر ارزش طلا و انواع سکه در بازار ایران گذاشت و عاملی شد تا سکه تمام طی یک روز رشد 60 هزار تومانی را تجربه کند.»کشتی آرای درباره قیمت انواع سکه و طلا در پایان هفته گفت: «هر قطعه سکه تمام طرح قدیم چهار میلیون و 360 هزار تومان، سکه تمام طرح جدید چهار میلیون و 610 هزار تومان، نیم سکه دو میلیون و 340 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 520 هزار تومان، سکه گرمی 990 هزار تومان، هر مثقال طلای خام 17 عیار یک میلیون 885 هزار تومان و هر گرم طلای خام 18 عیار 435 هزار و 200 تومان ارزش گذاری شده است.»این کارشناس بازار طلا و سکه در پاسخ به این سوال که آیا همچنان میزان عرضه بر تقاضا پیشی دارد؟ بیان کرد: «طی هفته‌های گذشته میزان تقاضا به شدت کاهش یافته و در هفته گذشته این موضوع نیز ادامه داشته است که با پیشی گرفتن عرضه طلا بر تقاضا حباب سکه با انتخاب مسیر کاهش به 300 هزار تومان رسیده است.»
او تاکید کرد: «کاهش قدرت خرید مصرف کننده نهایی عاملی شده تا خرید مردم به سمت خرید طلاهای خرد و مصنوعات ریز که با قدرت خرید آنها همخوانی دارد سوق پیدا کند.» ارزش معاملات بورس کم شدحجم و ارزش معاملات بورس تهران در هفته اخیر، نسبت به هفته قبل به ترتیب 27 و 29 درصد کاهش یافته است اما شاخص کل توانسته پس از فراز و فرودهایی 367 واحد رشد کند. به گزارش ایسنا، بورس تهران در هفته گذشته چهار روز کاری داشت و همین موضوع یکی از دلایلی بود که سبب شد ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه هفته گذشته با 29 درصد افت مواجه شود. در هفته گذشته ارزش کل معاملات بورس تهران به رقم چهار میلیارد و 408 میلیون تومان رسید. این در حالی است که ارزش کل معاملات بورس در هفته قبل (هفته منتهی به پنجم تیر ماه) تا رقم شش میلیارد و 205 میلیون تومان بالا رفته بود. همچنین حجم معاملات در این چهار روز با افت 27 درصدی مواجه بود؛ به طوری که در هفته گذشته 11 هزار و 987 سهم معامله شد اما در این هفته به داد و ستد 16 هزار و 379 سهم بسنده شد. معامله‌گران روزهای گذشته با نوعی سردرگمی مواجه بودند؛ چرا که به گفته کارشناسان بازار، قیمت‌ها در بورس با توجه به عوامل بنیادی و مقدار تولید و فروش شرکت‌ها حرکت نمی‌کند و بیشتر تابع موضوعات کلان اقتصادی و هیجانات ناشی از این اخبار است.
این موضوع سبب شده به صورت غیر منتظره قیمت سهم‌ها با افت و رشد همراه شود و متعاقب آن شاخص‌های بازار با فراز و فرودهای غیر قابل انتظار مواجه شوند. در پنجم تیر ماه سال جاری شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران در تراز 248 هزار و 577 واحدی ایستاد اما با گذشت چهار روز کاری، این شاخص پس از فراز و فرودهایی توانست با 367 واحد افزایش این کانال را حفظ و تراز 448 هزار و 944 واحدی را تجربه کند. اما شاخص آزاد شناور در این مدت با افت 916 واحدی روبه‌رو شد و در تراز 279 هزار و 363 واحدی ایستاد. همچنین شاخص بازار اول با افت 1512و احدی، رقم 184 هزار و 223 را تجربه کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اشتغال یزد به کام دیگران

آیا پرورش در نظام آموزش و پرورش مغفول مانده؟

غربت آذریزدی در برنامه‌های نمایشی/کودکانی که آذر را خوب می‌شناسند

آیا بعد از دو سال به تعهدات ثبت جهانی یزد پاسخی داده شده است؟

ثبت جهانی یزد، آغاز راهی بی پایان

مروری بر روزنامه‌های امروز یزد

کولاک گرما در یزد

کاهش ویترینی قیمت

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

سراب بارندگی استان یزد در کام دیو خشکسالی

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

یاران نارانان با خانواده معتادان اردکانی همدلی می کنند

صرفه جویی را به زلف باران گره نزنیم

دندان دردی که درمانگاهی خیریه را در اردکان بنا نهاد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

شخصیت شهید پاکنژاد طرح واره‌ای انسانی بود

اقتصاد مقاومتی یعنی کارآفرینی و استقلال اقتصادی

موزه ها را دریابیم

دیوار کوتاهی به نام پزشک!

توهم پرآبی

آب انبارهای اردکان، یادگارهایی که گاه معضل می شوند

حواستان به «برادرانه‌»های ما هست؟/ ماجرای «تبانی» علیه یک پدرشهید

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

روزنامه پیمان یزد: به تیم فوتبال شهید قندی فرصت بدهید

پرباری خرمن خوشه های طلایی گندم

فراخوان دومین جشنواره پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌های استان یزد

اتوبوسی که از سوار کردن یک کارگر ممانعت کرد، متوقف شد

مردم داری، کیمیای مدیریت

قدیمی‌ترین فناوری برای استحصال آب روبه زوال است

گردشگری غار یا گردشگری محتاطانه؟

بافت تاریخی یزد زخم‌خورده از ساکنان خارجی/امیدی به بالندگی نیست

ناخرسندی والدین، نارضایتی مدارس

بارندگی ها حریف خشکسالی یزد نشد

دستان ایرانی خالق زیبایی

تجرد قطعی؛ تنهایی بی انتها

رانندگی تدافعی در یزد

حفاظت محیط زیست اردکان، نیازمند توجه ویژه

10 چالش عمده پیش‌روی شهردار جدید یزد چیست؟

تابلوی ناهماهنگ و درهم پزشکان در یزد قانونی است؟

کوک شدن ساز انقلاب با تلفیق هنر و نگاه معمار در یزد -

کمرنگ شدن آیین "دوست دوست ، علی دوست " در میبد

آغاز پویش من فطریه‌ام را به بهزیستی می‌دهم در یزد

مهریز، رویشگاه آنغوزه شیرین استان یزد

روایت یادگار دفاع مقدس از نقش رزمندگان ابرکوه در فتح خرمشهر

فرصت‌ها و چالش‌های کشت گلخانه‌ای در یزد- محسن کدخداپور*

بدجوری شاخ و شانه می کشد!

کود سبز؛ گیاهی چند منظوره در بافق

آثار نامطلوب توفان گرد و خاک بر مراتع ندوشن - احمد جعفری*

یزد جهانی در انتظار آبادانی و پیشرفت

خواب زده ها را بیدار کنید!