خبر یزد

آخرين مطالب

معاون مشارکت‎های اجتماعی وزارت کشور:

جانبداری سیاسی خط قرمز سمن‎هاست/سمن‎‎های کشور 500 میلیارد تومان به سیل‏‎زدگان کمک کردند اجتماعي

جانبداری سیاسی خط قرمز سمن‎هاست/سمن‎‎های کشور 500 میلیارد تومان به سیل‏‎زدگان کمک کردند

  بزرگنمايي:

خبر یزد - معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور ورود سمن‎ها به مباحث سیاسی و جانبداری‎‎های سیاسی را خط قرمز سازمان‎های مردم نهاد خواند. به گزارش ایسنا - منطقه یزد، دکتر «کمال اکبری» به مناسب روز ملی تشکل‎ها و مشارکت‎های اجتماعی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مشارکت‎های اجتماعی یکی از محوری‎ترین موضوعات مرتبط با توسعه پایدار و متوازن جوامع است که بهترین نوع آن مشارکت سازمان‎های مردم نهاد است که شاخص‎ترین ویژگی ‎ های آنها عملکرد داوطلبانه، مبتنی بر نیازهای جامعه و غیرانتفاعی اداره شدنشان است.
وی با تاکید بر غیرسیاسی بودن سازمان‎های مردم نهاد، ورود سمن‎ها به مباحث سیاسی و جانبداری‎‎های سیاسی خط قرمز سازمان‎های مردم نهاد خواند و تصریح کرد: این سازمان با رویکردهای مختلف نفع جمعی را در دنبال می‎کنند و با توجه به انتخابات پیش رو تنها می‏‎توانند به مسائل کلی سیاست کشور مانند ترغیب مردم به مشارکت سیاسی در انتخابات بپردازند.
اکبری در ادامه اعلام کرد: در حال حاضر با رویکرد مثبت کشور به مشارکت های اجتماعی که مورد تاکید مقام معظم رهبری و ریاست جمهور نیز است، قریب 20 هزار سازمان مردم نهاد در موضوعات مختلف اجتماعی کشور فعالیت دارند که بیش از 100 مورد آنها در حوزه بین‌الملل اعم از انجمن‌های دوستی و موسسات صلح طلب و تعدادی نیز در مقام مشورتی با مجوز سازمان ملل به فعالیت مشغول هستند.
وی با اشاره به عملکرد سازمان‎های مردم نهاد در حوزه برون مرزی، از برگزاری نشست خیریه‏‏‎های بین المللی جهان اسلام به میزبانی تهران در نیمه دوم شهریورماه با مشارکت خود سمن‎ ها خبر داد.
این مسئول از رویکرد معاونت مشارکت‎‎های اجتماعی برای توسعه کیفی ‏‏سازمان‎های مردم نهاد کشور نیز خبر داد و از جمله اقدامات در این رابطه با اشاره به برگزاری آموزش‏‏های توانمندسازی سمن‏ ‎ ها، اعلام کرد: در همین راستا طی یک سال اخیر بیش از 400 برنامه آموزشی به صورت ملی، استانی و شهرستانی برگزار شده است.
وی استقرار نظام رتبه بندی ‏سازمان‎های مردم نهاد را از دیگر اقدامات در دست اجرا به منظور توسعه کیفی سمن‎‎ها برشمرد و گفت: از این طریق دستگاه‏‏‎‌ها می‏‌توانند ظرفیت‎‎های همکاری سمن‎‎ها را برنامه‎‎های خود مدنظر قرار دهند.
وی نظارت کیفی بر سمن‎‎ها را به منظور افزایش اعتماد مردم به سازمان‎های مردم نهاد را از دیگر این برنامه‏‏‎ها خواند و افزود: توسعه شبکه‎‎های موضوعی سمن‎های کشوراز دیگر اقدامات مدنظر در همین زمینه است به نحوی که در حال حاضر 18 شبکه موضوعی در این رابطه شکل گرفته که ذیل شبکه‎‎های خود فعالیت می‏کنند.
اکبری فعال سازی خانه سمن‎ها در استان‏ها را نیز از این برنامه‏‏‎ها ذکر و اضافه کرد: در این رابطه برخی استان‎‎ها فعال هستند و برخی نیز در حال ایجاد آنها می‎باشند.
معاون مشارکت‏‏های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور در پایان نیز به نقش کسترده سازمان‎های مردم نهاد در بحران سیل ابتدای سال جاری به عنوان اولین نیروهایی که در منطقه حضور یافتند، تصریح کرد: در مجموع 338 سمن به صورت مستقیم و 1200 سمن به طور غیرمستقیم در استانهای سیل زده خدمات ارائه کردند و در مجموع قریب 500 میلیارد تومان کمک های نقدی و غیرنقدی به حادثه دیدگان ارائه کردند و اکنون نیز خدمات خود را در قالب بازتوانی پس از سیل عرضه می‏کنند.
دکتر «فخر السادات خامسی» مدیر کل امور اجتماعی استانداری یزد نیز در این نشست یکی از پتانسیل‏‎های استان یزد در حوزه فرهنگی اجتماعی را پشتیبانی خوب اصحاب رسانه از برنامه‎های این حوزه ذکر کرد و در ادامه گفت: در حال حاضر 132 پروانه فعالیت برای سازمان‎های مردم نهاد مرتبط با استانداری، 13 مورد برای نمایندگی‎‏های سازمان‎های مردم نهاد و در مجموع 290 سازمان‎ مردم نهاد مرتبط با استانداری و فرمانداری‎ها در استان یزد داریم که به احتساب 260 سمن بهزیستی، 53 سازمان مردم نهاد حوزه ورزش و جوانان استان و همچنین سمن‎های مرتبط با نیروی انتظامی جمعاً استان یزد دارای 700 سازمان مردم نهاد(سمن) است.
وی با بیان این که سازمان‎های مردم نهاد استان در حوزه های مختلف شامل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هنری، ورزشی، شهرسازی و معماری و گردشگری و غیره فعالیت دارند، اظهار کرد: خوشبختانه بیش از 66 درصد از سازمان‎های مردم نهاد استان فعال هستند که آمار مطلوبی محسوب می‎‎شود.
خامسی با اشاره به پیشرفت 6 تا 7 برابری سمن‎های حوزه جوانان استان در دولت تدبیر و امید، عنوان کرد: تنها در صدور پروانه‎‎ برای سازمان‎های مردم نهاد شاهد رشد 100 درصدی در سال 97 نسبت به سال 96 بوده‎ایم.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه استان یزد در سال گذشته از معدود استان هایی در کشور است که تمام برنامه های حوزه اجتماعی خود اعم از آسیب‌های اجتماعی، نشاط اجتماعی و مشارکت‎های اجتماعی را توسط سازمان‎های مردم نهاد و البته تعدادی را نیز به همت شرکت های دانش بنیان انجام داده است.
این مسئول شعار اصلی امور اجتماعی استانداری در رابطه با سمن‎ها را تخصصی شدن سازمان ‎ های مردم نهاد با رویکرد استفاده بهتر از نهادهای دولتی و جامعه ذکر کرد.
وی در ادامه از برنامه در دستور کار امور اجتماعی استانداری یزد در این حوزه را برگزاری یکسری نشست های گفت وگو محور، نشست‌های صمیمانه سمن‌ها با استاندار و مسئولان استان، ارزیابی عملکرد کارشناسان سمن‎های استان، شبکه سازی موضوعی سمن‏ها با رویکرد تخصصی، برگزاری کارگاه‏های آموزشی بریا سمن‎ها و کارشناسان سازمان‎های مردم نهاد و همچنین تهیه بانک اطلاعات سمن‎‎ها و طرح‎‎های بازرسی و ارزیابی سمن‎ها عنوان کرد.
مدیر کل امور اجتماعی استانداری یزد از برنامه های این اداره به مناسبت روز ملی تشکل‎ها و مشارکت‎‎های اجتماعی به برگزاری سه پنل تخصصی برای اولین بار در استان با موضوعات «محیط زیست، گردشگری و بحران»، «امور خیریه» و «پیشگیری از آسیب‎‎های اجتماعی»، برگزاری نمایشگاه معرفی و عملکرد سمن‎‎های استان، گردهمایی سازمان‎های مردم نهاد با مسئولان استان در روز چهارشنبه 23 مردادماه اشاره کرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«درد و شکوه» در حوزه هنری یزد اکران و تحلیل می‌شود

گزارش تصویری مراسم جشن مباهله و بهره برداری از بازپیرایی پارک جوان محله اکبرآباد

افتتاح یک مرکز مشاوره تحت نظارت بهزیستی در یزد

محور انار ـ مهریز به‌سازی می‌شود

محور نیوک- فولاد تعریض می‌شود

کشف 15 تن مرغ زنده قاچاق در مهریز

طرح حفاظت از سرو کهنسال مهریز اجرایی می‌شود

محموله 85 کیلویی حشیش در یزد زمین‌گیر شد

تاکنون 40 میلیارد تومان در حوزه بهداشت یزد هزینه شده است

تکثیر نیمه‌طبیعی یوز آسیایی در پناهگاه حیات‌وحش دره انجیر اردکان

کشف و ضبط 15 تن مرغ زنده قاچاق در یزد

برگزاری سومین نشست «والعصر» در یزد

درحال حاضر در منطقه بافت تاریخی حدود 750 حلقه چاه جذبی وجود دارد

بهره‌برداری از پروژه بازپیرایی پارک یک هکتاری جوان محله‌ اکبرآباد

شهردار یزد بر لزوم همکاری شهروندان با پلیس راهور در مراسم اختتامیه اجلاس بین المللی پیر غلامان حسینی تاکید کرد

آغاز طرح جایگزینی اتوبوس های فرسوده ناوگان

پیشگیری از مهاجرت روستاییان مستلزم حمایت از مشاغل خانگی است

خانواده‌ها با بهانه‌‌گیری مانع ازدواج فرزندان نشوند

پیشگیری از مهاجرت روستاییان مستلزم حمایت از مشاغل خانگی است

بهره‌برداری از پروژه بازپیرایی پارک جوان محله‌ اکبرآباد

ابطال کارت‌ ملی 16 درصد از یزدی‌ها

تقاطع غیر همسطح مهرآوران در هفته دولت افتتاح می‌شود

ابطال کارت‌ ملی 16 درصد از یزدی‌ها

نتایج انتخابات هئیت رئیسه شورای اسلامی یزد

260 کیلوگرم تریاک در یزد کشف شد

پزشکان نمونه اردکان و میبد تجلیل شدند

«محله من، محله تو» طرحی برای نشاط اجتماعی در اردکان

اسامی 56 نفر از مصدومین حادثه امروز اتوبوس مشهد- یزد

عملیات اجرایی خط انتقال پساب تصفیه شده به فضای سبز شهری آغاز شد

زمینگیر شدن سوداگران مرگ با 400 کیلوتریاک در خاتم

ساماندهی مبنای وصول عوارض در شهرداری با تکمیل طرح پیوست اقتصادی، اجرایی و مالی طرح تفصیلی

ایجاد برندی جهانی بر اساس هویت شهر یزد در دستور کار شهرداری قرار دارد.

پلیس برای مردم قلعه و دژی استوار است

تصادف در رباط پشت بادام یک کشته و 56 مصدوم برجا گذاشت

دومین مرحله خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی تبیین شد

برخورد 2 خودرو در یزد، 56 مصدوم برجا گذاشت

برخورد 2 خودرو در یزد، 56 مصدوم برجا گذاشت

تصادف در محور طبس - یزد 5 کشته و 2 مصدوم داشت

پیام شهردار یزد به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

به مناسبت روز پزشک: نخستین جشنواره فرهنگی هنری جامعه پزشکی یزد آغاز شد

پیام شهردار یزد به مناسبت روز پزشک

نشست هماهنگی هفدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی کشور برگزار شد

دکتر مرتاض، چهره‌‎ای ماندگار و پای کار

نیروی انتظامی مسئولیت مستقیم در زمینه سرویس مدارس ندارد

گفتمان‌سازی، شفاف‌سازی و برندسازی سه اقدام شورای پنجم یزد است

در راستای بهره‌مندی عادلانه شهروندان از فضای پارک اتومبیل، بزودی شاهد بازگشت پارکبان‌ها خواهیم بود.

گزارش تصویری حضور شهردار شهر جهانی یزد در انستیتو صبا و دیدار با پزشکان پیشکسوت

گزارش تصویری آغاز عملیات اجرایی خط انتقال پساب تصفیه شده به فضای سبز شهری با حضور شهردار شهر جهانی یزد در بلوار آیت الله فقیه خراسانی

شهردار یزد بر لزوم نقش آفرینی بیشتر پزشکان در افزایش کیفیت زندگی در شهر تاکید کرد

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد تصریح کرد: علم و فناوری و تجهیزات جدید همیشه راه های متفاوتی در مقابله با حوادث گوناگون جاده ای معرفی می کند