آخرين مطالب

معاون استانداری یزد : شرکت های دانش بنیان به صنعتگران و تولید کنندگان حوزه اقتصاد مقاومتی کمک کنند اقتصادي

معاون استانداری یزد : شرکت های دانش بنیان به صنعتگران و تولید کنندگان حوزه اقتصاد مقاومتی کمک کنند

  بزرگنمايي:

یزد آنلاین - یزد - معاون هماهنگی امور ‌اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد با تاکید به اینکه مسئولان آماده شنیدن انتقاد کارشناسی و سازنده رسانه ها هستند، گفت: شرکت های دانش بنیان استان موفقیت های زیادی کسب کرده اند، می توانند در حوزه اقتصاد مقاومتی به صنعتگران و تولیدکنندگان کمک کنند.
علی زینی وند، روز دوشنبه در گردهمایی صنعتگران، معدنکاران ، فعالان اقتصادی و بسیج مهندسان استان که با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد، افزود: باید مدیران تعریف اقتصاد مقاومتی را به خوبی درک کنند، خیلی از مدیران اقتصاد مقاومتی را با عملکرد های روزمره دستگاه ها اشتباه گرفته اند .
وی افزود: در عرصه بین المللی رهبران هر کشوری در مناسبت های مختلف، شعارهایی را بر اساس مطالعات عنوان می کنند و رهبر معظم انقلاب هم این شعارها را بر اساس مطالعات و دریافت های علمی و کارشناسی شده از سیاست های کلان ملی در یک سال و حتی چند سال نامگذاری و اعلام می کنند.
وی با بیان اینکه اگر نظام اسلامی می خواست وضعیت اقتصاد با روند امروز نوشته می شد نیازمند سیاست نوشتن نبودیم ، اضافه کرد: سیاست های اقتصاد مقاومتی در واقع برای مقابله در برابر تکان های مقطعی و محکم نگهداشتن پایه های اقتصاد ملی با نگاه به درون تدوین شده است.
زینی وند با اشاره به اینکه 2 کلید واژه درون گرا و برون گرا در اقتصاد مقاومتی از نگاه مقام معظم رهبری همواره دیده می شود، ادامه داد: باید هم در بحث واردات و هم در بحث صادرات توجه ویژه داشته باشیم.
وی با تأکید بر لزوم بهره گیری از تمام ظرفیت های مغفول شده عنوان کرد: جوانان و زنان که محرک اصلی اقتصاد هر جامعه ای هستند در اقتصاد ایران غایب اند و برای استفاده از توان آنها نیاز به برنامه ریزی جدی است.
این مسئول افزود: بسیاری از ظرفیت ها در روستاها و در زیرساخت ها معطل مانده، باید مدیران با استفاده از نظر تولیدکنندگان ، صنعتگران و کارآفرینان موفق در فعال کردن این ظرفیت ها تلاش کنند.
معاون استاندار یزد تاکید کرد: یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی شناسایی این ظرفیت ها و ایجاد ظرفیت های جدید است، در واقع اقتصاد مقاومتی نیاز به فهم عمومی و همگانی ، فرهنگ کارشناسی و فرهنگ دانش محوری دارد.
زینی وند با اشاره به تشکیل شورایی در استان برای استفاده از نظر کارشناسان بخش خصوصی اظهار کرد: مدیران در این شورا فقط شنونده نظر و اجرا کننده باشند،تلاش بر آسیب شناسی مشکلات، تلاش برای جلوگیری از اتلاف وقت و زمان و در اختیار ندادن پول به بنگاه ها بدون دیدگاه اقتصادی است.
وی با بیان اشاره به اینکه در استان یزد تعداد زیادی شرکت های دانش بنیان وجود دارد که در کشور و عرصه جهانی موفقیت های زیادی کسب کرده اند ، یادآور شد: باید این شرکت ها را که اغلب پول ندارند به عنوان نجات دهندگان صنعت به میدان آورد و با صنایعی که پول دارند و نیازمند پژوهش هستند، واسط میان تولیدکنندگان مرتبط کرد.
معاون استانداری یزد با انتقاد از وضعیت استاندارد کالاهای صادراتی اظهار کرد: اگر تشکیلات قوی در حوزه استاندارد باشد با صادرات کالاها به برخی کشورهای منطقه و جهان که دارای قرابت فرهنگی با ما هستند، می توانستیم توسعه ایران را رقم بزنیم و معتقدیم کارشناسان این بخش هم همچون قضات و برخی کارشناسان ، سوگندنامه داشته باشند.
وی بر لزوم بهره گیری از توان و ظرفیت رسانه ها در حوزه اقتصادی استان افزود: انتقاد رسانه ها باید مبتنی بر نظر کارشناسی تدوین شده باشد ، مدیران هم شنونده این موارد از سوی بخش خصوصی استان باشند .
معاون استاندار یزد در ادامه با تأکید بر لزوم رعایت اخلاق حرفه ای از سوی رسانه های استان افزود: مگر می شود، معاون اول رئیس جمهوری به استانی سفر و طرح تکراری افتتاح کند، بنابراین ، رسانه ها با اطلاعات ، اخبار را منتشر کنند.
زینی وند با اشاره به اینکه جامعه نیاز به امید و نشاط در حوزه های مختلف بویژه اقتصادی دارد از آیت الله محمدرضا ناصری یزد، نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد به خاطر بیان نکات مهم و کارشناسی اقتصاد و تقویت روحیه امید در استان قددانی کرد.
** تأسیس اولین اندیشکده اقتصاد، فناوری و صنعت در یزد
رئیس سازمان بسیج مهندسان یزد هم گفت: از جمله کارهای این سازمان می توان به تشکیل کارگروه صنعت، تاسیس کلینیک صنعت و معدن، برگزاری جشنواره های اقتصاد مقاومتی ، ایجاد اولین اندیشکده اقتصاد، فناوری و صنعت در یزد اشاره کرد.
بلندیان افزود: نخبگان بسیج مهندسین بر روی مدل تحول اشتغال و کارآفرینی استان فعالیت دارند که منحصر بفرد است، معتقدیم اگر این مدل پیاده سازی شود در حل مشکل اشتغال و کارآفرینی استان موثر خواهد بود.
** اقتصاد تعاونی راه نجات اقتصاد کشور است/ لزوم تزریق اعتماد در بین مردم برای جلب سرمایه های خرد
عضو شورای اقتصاد مقاومتی و مدیرعامل گروه تعاونی پیشگامان یزد هم گفت:اقتصاد تعاونی می تواند بحران اقتصادی کشور را حل کند.
محمدرضارضایی نژاد با بیان اینکه با پول خرد مردم می توان پروژه های بزرگ و زیربنایی را به نتیجه رساند، افزود: همان گونه که در دفاع مقدس با بسیج مردم و تقویت اعتقادات آنها توانستیم، پیروز شویم در شرایط کنونی نیز که جنگ اقتصادی است می توانیم با تقویت اعتماد مردم بر مشکلات غلبه کنیم.
این فعال اقتصاد تعاونی با مهم دانستن شناخت فرصت ها و تهدیدهای شرایط اقتصادی، تحریم های بین المللی که منجر به عدم سرمایه گذاری می شود را از جمله چالش ها دانست و ادامه داد: ساختارهای جدید مالکیتی در دنیا دیگر تهدید شرایط کنونی اقتصادی است.
رضایی نژاد، موقعیت سوق الجیشی ایران، وجود نخبگان ایرانی شاخص در دنیا، گذر از اقتصاد تورمی به اقتصاد بهره وری و لزوم استفاده از دانش روز در کنار ذخیره دانایی و وجود جوانان و نخبگان فعال را از فرصت های مهم دانست و تاکید کرد: حجم بالای نقدینگی که به خاطر تفکر عدالت محوری در جامعه تزریق شده، نیز فرصت بزرگی است، اگر به صورت صحیح مدیریت نشود، می تواند مخرب و نابود کننده باشد.
مدیرعامل گروه تعاونی پیشگامان یزد با بیان اینکه باید به مردم و جامعه اعتماد کرد، افزود: اگر تضمینی که دولت به خارجی ها برای سرمایه گذاری می دهد، به مردم و سرمایه گذاران داخلی بدهد و به مردم اعتماد کند و از سرمایه های خرد آنها در قالب تعاونی استفاده شود عمده مشکلات اقتصادی کشور رفع خواهد شد.
عضو شورای اقتصاد مقاومتی استان یزد با بیان اینکه مردم اگر احساس منفعت کنند و به آنها اعتماد شود، تاثیرگذاری بالایی در حل مشکلات خواهند داشت ، ادامه داد: حجم نقدینگی در جامعه حدود 900 هزار میلیارد تومان است و به همین میزان سکه و دلار در خانه های مردم وجود دارد.
رضایی نژاد تصریح کرد: ضمانتی که دولت به خارجی ها برای سرمایه گذاری می دهد در اختیار مردم و سرمایه گذاران داخلی قرار دهد، و با تقویت اعتماد در جامعه از سرمایه های خرد آنها در قالب تعاونی می توان استفاده کرد.
1968/2047 خبرنگار : محمودرضا رحمانی ** انتشار: عباسقلی اشکورجیری
@irnayazdd
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرماندار اردکان: سیاست دائمی دولت حمایت از کارآفرینان و اشتغال‌زایی است

امروز پایه قدرت جوامع به دانش است/ حوزه کسب و کار در دولت تدبیر و امید بهبود یافته است

رییس جدید اداره پست شهرستان مهریز معرفی شد

لودر 3 میلیاردی قاچاق در اردکان توقیف شد

در ستاد اقتصاد مقاومتی یزد مطرح شد؛ طراحی و ساخت قطار مغناطیسی با سرعت 1000 کیلومتر

پیش‌بینی برداشت افزون بر 21000 تن زردآلو از باغات ابرکوه

خرید تصمینی و توافقی 170 هزار تن محصولات کشاورزی یزد

مدیر کل راه و شهرسازی یزد خبر داد؛ ارتقاء کیفیت زندگی مردم در طرح بازآفرینی شهری

قاچاق در صنعت نساجی ایران کم نظیر است/تامین نیمی از نیاز نساجی کشور با 35 درصد ظرفیت داخلی

کمربندی شهر ابرکوه تکمیل می شود

زمینه استفاده توانمندی نخبگان یزد فراهم شود

یزد به لحاظ عملکرد بیمه بیکاری، برتر کشور شد

زمین پیش تصفیه فاضلاب در اختیار صنایع یزد قرار می گیرد

امکان تامین پهنای باند 100 گیگ برای مشترکان یزدی فراهم شد

پست در دولت تدبیر و امید به شرایط مطلوبی رسید

در میزگرد ایسنای یزد مطرح شد؛ پول پاشی نسخه‌ای شکست خورده در ایجاد اشتغال کشور است

حفر 11 چاه جدید به دنبال بحران شدید بی‌آبی روستاهای یزد

استاندار یزد: مسئله مهم مدیریت آب و اصلاح الگوی مصرف نباید به آینده واگذار شود

مدیر کل پست یزد خبر داد؛ ورود اپراتورهای جدید و برندهای بزرگ به حوزه خدمات پستی در آینده نزدیک

کشف و معدوم‌سازی بیش از 50 کیلو ماهی حرام در یزد

نگاه به ظرفیت ها زمینه ساز جهش اقتصادی یزد خواهد بود

یزد در ارزیابی بیمه بیکاری رتبه برتر کسب کرد

چرا یزد، قطب نساجی ایران است؟

صادرات 2000 تن انواع فرآوردهای دامی از یزد به خارج کشور

افزایش سه برابری ظرفیت تولید واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی یزد

نیمی از تولیدات یزد را محصولات گلخانه و دامی تشکیل می دهد

جشنواره فرهنگی گل محمدی استان یزد در مهریز برگزار می شود

260میلیارد ریال برای خرید ادوات کشاورزی در یزد اختصاص یافت

هدف از پرداخت تسهیلات روستایی در یزد اشتغال پایدار است

بانک‌ها، برنامه‌های اشتغال فراگیر را برای مردم تشریح کنند

معاون استاندار یزد: نبود کارآفرین از مهمترین مشکلات در بحث اشتغال جوانان است

بخشی از نیاز برق یزد با مدیریت مصرف، رفع می شود

350 تن کلزا در استان یزد برداشت شد

تغییر معیار توزیع آب استان از سرانه جمعیت به میزان شوری آب

افزایش 3 برابری ظرفیت تولیدی صنایع کشاورزی یزد

ظرفیت تولیدی واحدهای صنایع تکمیلی کشاورزی یزد سه برابر شد

شهر یزد 50 هزار مسکن خالی دارد/بدمسکنی، مشکل امروز یزد است

فروش و مصرف کالای ایرانی در مهریز بدون عوارض است

تدوین سند توسعه روستایی در شهرستان اردکان

80 میلیارد ریال صرف مسکن مددجویان کمیته امداد استان یزد شد

سند توسعه روستایی اردکان تدوین می شود

رییس کمیته امداد بافق خبر داد؛ جمع‌آوری 530 میلیون تومان زکات در بافق

رشد 99 درصدی هزینه‌کرد مسکن مددجویی در یزد

خسارت ٢0 تا 100 درصدی قنوات اردکان بر اثر سیل

معاون اقتصادی استاندار خبر داد؛ حمایت ویژه از واحدهای صنعتی با فرصت‎‎های استغالزایی بالا

استان یزد کامل ترین تنوع صنعت نساجی کشور را دارد

افزایش خودسرانه قیمت ها با چراغ خاموش ادامه دارد

20میلیارد ریال وام ساخت مسکن در ابرکوه پرداخت شد

برداشت زیره سبز در خاتم آغاز شد

صدور مجوز ساخت فولاد و صنایع آبخواه در یزد ممنوع است