آخرین اخبار

معاون استانداری یزد : شرکت های دانش بنیان به صنعتگران و تولید کنندگان حوزه اقتصاد مقاومتی کمک کنند اقتصادي

معاون استانداری یزد : شرکت های دانش بنیان به صنعتگران و تولید کنندگان حوزه اقتصاد مقاومتی کمک کنند

  بزرگنمايي:

یزد آنلاین - یزد - معاون هماهنگی امور ‌اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد با تاکید به اینکه مسئولان آماده شنیدن انتقاد کارشناسی و سازنده رسانه ها هستند، گفت: شرکت های دانش بنیان استان موفقیت های زیادی کسب کرده اند، می توانند در حوزه اقتصاد مقاومتی به صنعتگران و تولیدکنندگان کمک کنند.
علی زینی وند، روز دوشنبه در گردهمایی صنعتگران، معدنکاران ، فعالان اقتصادی و بسیج مهندسان استان که با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد، افزود: باید مدیران تعریف اقتصاد مقاومتی را به خوبی درک کنند، خیلی از مدیران اقتصاد مقاومتی را با عملکرد های روزمره دستگاه ها اشتباه گرفته اند .
وی افزود: در عرصه بین المللی رهبران هر کشوری در مناسبت های مختلف، شعارهایی را بر اساس مطالعات عنوان می کنند و رهبر معظم انقلاب هم این شعارها را بر اساس مطالعات و دریافت های علمی و کارشناسی شده از سیاست های کلان ملی در یک سال و حتی چند سال نامگذاری و اعلام می کنند.
وی با بیان اینکه اگر نظام اسلامی می خواست وضعیت اقتصاد با روند امروز نوشته می شد نیازمند سیاست نوشتن نبودیم ، اضافه کرد: سیاست های اقتصاد مقاومتی در واقع برای مقابله در برابر تکان های مقطعی و محکم نگهداشتن پایه های اقتصاد ملی با نگاه به درون تدوین شده است.
زینی وند با اشاره به اینکه 2 کلید واژه درون گرا و برون گرا در اقتصاد مقاومتی از نگاه مقام معظم رهبری همواره دیده می شود، ادامه داد: باید هم در بحث واردات و هم در بحث صادرات توجه ویژه داشته باشیم.
وی با تأکید بر لزوم بهره گیری از تمام ظرفیت های مغفول شده عنوان کرد: جوانان و زنان که محرک اصلی اقتصاد هر جامعه ای هستند در اقتصاد ایران غایب اند و برای استفاده از توان آنها نیاز به برنامه ریزی جدی است.
این مسئول افزود: بسیاری از ظرفیت ها در روستاها و در زیرساخت ها معطل مانده، باید مدیران با استفاده از نظر تولیدکنندگان ، صنعتگران و کارآفرینان موفق در فعال کردن این ظرفیت ها تلاش کنند.
معاون استاندار یزد تاکید کرد: یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی شناسایی این ظرفیت ها و ایجاد ظرفیت های جدید است، در واقع اقتصاد مقاومتی نیاز به فهم عمومی و همگانی ، فرهنگ کارشناسی و فرهنگ دانش محوری دارد.
زینی وند با اشاره به تشکیل شورایی در استان برای استفاده از نظر کارشناسان بخش خصوصی اظهار کرد: مدیران در این شورا فقط شنونده نظر و اجرا کننده باشند،تلاش بر آسیب شناسی مشکلات، تلاش برای جلوگیری از اتلاف وقت و زمان و در اختیار ندادن پول به بنگاه ها بدون دیدگاه اقتصادی است.
وی با بیان اشاره به اینکه در استان یزد تعداد زیادی شرکت های دانش بنیان وجود دارد که در کشور و عرصه جهانی موفقیت های زیادی کسب کرده اند ، یادآور شد: باید این شرکت ها را که اغلب پول ندارند به عنوان نجات دهندگان صنعت به میدان آورد و با صنایعی که پول دارند و نیازمند پژوهش هستند، واسط میان تولیدکنندگان مرتبط کرد.
معاون استانداری یزد با انتقاد از وضعیت استاندارد کالاهای صادراتی اظهار کرد: اگر تشکیلات قوی در حوزه استاندارد باشد با صادرات کالاها به برخی کشورهای منطقه و جهان که دارای قرابت فرهنگی با ما هستند، می توانستیم توسعه ایران را رقم بزنیم و معتقدیم کارشناسان این بخش هم همچون قضات و برخی کارشناسان ، سوگندنامه داشته باشند.
وی بر لزوم بهره گیری از توان و ظرفیت رسانه ها در حوزه اقتصادی استان افزود: انتقاد رسانه ها باید مبتنی بر نظر کارشناسی تدوین شده باشد ، مدیران هم شنونده این موارد از سوی بخش خصوصی استان باشند .
معاون استاندار یزد در ادامه با تأکید بر لزوم رعایت اخلاق حرفه ای از سوی رسانه های استان افزود: مگر می شود، معاون اول رئیس جمهوری به استانی سفر و طرح تکراری افتتاح کند، بنابراین ، رسانه ها با اطلاعات ، اخبار را منتشر کنند.
زینی وند با اشاره به اینکه جامعه نیاز به امید و نشاط در حوزه های مختلف بویژه اقتصادی دارد از آیت الله محمدرضا ناصری یزد، نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد به خاطر بیان نکات مهم و کارشناسی اقتصاد و تقویت روحیه امید در استان قددانی کرد.
** تأسیس اولین اندیشکده اقتصاد، فناوری و صنعت در یزد
رئیس سازمان بسیج مهندسان یزد هم گفت: از جمله کارهای این سازمان می توان به تشکیل کارگروه صنعت، تاسیس کلینیک صنعت و معدن، برگزاری جشنواره های اقتصاد مقاومتی ، ایجاد اولین اندیشکده اقتصاد، فناوری و صنعت در یزد اشاره کرد.
بلندیان افزود: نخبگان بسیج مهندسین بر روی مدل تحول اشتغال و کارآفرینی استان فعالیت دارند که منحصر بفرد است، معتقدیم اگر این مدل پیاده سازی شود در حل مشکل اشتغال و کارآفرینی استان موثر خواهد بود.
** اقتصاد تعاونی راه نجات اقتصاد کشور است/ لزوم تزریق اعتماد در بین مردم برای جلب سرمایه های خرد
عضو شورای اقتصاد مقاومتی و مدیرعامل گروه تعاونی پیشگامان یزد هم گفت:اقتصاد تعاونی می تواند بحران اقتصادی کشور را حل کند.
محمدرضارضایی نژاد با بیان اینکه با پول خرد مردم می توان پروژه های بزرگ و زیربنایی را به نتیجه رساند، افزود: همان گونه که در دفاع مقدس با بسیج مردم و تقویت اعتقادات آنها توانستیم، پیروز شویم در شرایط کنونی نیز که جنگ اقتصادی است می توانیم با تقویت اعتماد مردم بر مشکلات غلبه کنیم.
این فعال اقتصاد تعاونی با مهم دانستن شناخت فرصت ها و تهدیدهای شرایط اقتصادی، تحریم های بین المللی که منجر به عدم سرمایه گذاری می شود را از جمله چالش ها دانست و ادامه داد: ساختارهای جدید مالکیتی در دنیا دیگر تهدید شرایط کنونی اقتصادی است.
رضایی نژاد، موقعیت سوق الجیشی ایران، وجود نخبگان ایرانی شاخص در دنیا، گذر از اقتصاد تورمی به اقتصاد بهره وری و لزوم استفاده از دانش روز در کنار ذخیره دانایی و وجود جوانان و نخبگان فعال را از فرصت های مهم دانست و تاکید کرد: حجم بالای نقدینگی که به خاطر تفکر عدالت محوری در جامعه تزریق شده، نیز فرصت بزرگی است، اگر به صورت صحیح مدیریت نشود، می تواند مخرب و نابود کننده باشد.
مدیرعامل گروه تعاونی پیشگامان یزد با بیان اینکه باید به مردم و جامعه اعتماد کرد، افزود: اگر تضمینی که دولت به خارجی ها برای سرمایه گذاری می دهد، به مردم و سرمایه گذاران داخلی بدهد و به مردم اعتماد کند و از سرمایه های خرد آنها در قالب تعاونی استفاده شود عمده مشکلات اقتصادی کشور رفع خواهد شد.
عضو شورای اقتصاد مقاومتی استان یزد با بیان اینکه مردم اگر احساس منفعت کنند و به آنها اعتماد شود، تاثیرگذاری بالایی در حل مشکلات خواهند داشت ، ادامه داد: حجم نقدینگی در جامعه حدود 900 هزار میلیارد تومان است و به همین میزان سکه و دلار در خانه های مردم وجود دارد.
رضایی نژاد تصریح کرد: ضمانتی که دولت به خارجی ها برای سرمایه گذاری می دهد در اختیار مردم و سرمایه گذاران داخلی قرار دهد، و با تقویت اعتماد در جامعه از سرمایه های خرد آنها در قالب تعاونی می توان استفاده کرد.
1968/2047 خبرنگار : محمودرضا رحمانی ** انتشار: عباسقلی اشکورجیری
@irnayazdd
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آغاز حفر یک حلقه چاه جدید برای تامین آب 12 روستای خاتم

معاون استاندار یزد: فن بازارها حلقه اتصال دانش، ایده و سرمایه هستند

تاکید معاون استانداری یزد به ذخیره سازی اقلام ضروری نوروز 97

افزایش 35درصدی حضور گردشگران خارجی به یزد

فرماندار یزد: برنامه‌های نهادها در قالب شهر میراث جهانی ارائه شود

گمرک با سامانه جامع امور گمرکی وارد واحدهای تولیدی شده است

یک مسوول گمرک ایران: گمرک موبایلی، سال آینده راه اندازی می شود

اولتیماتوم استاندار یزد به بانك‌های استان در مورد طرح‌های اشتغالزایی

سخنگویی شورای شهر یزد: 50 درصد بودجه عمرانی شهرداری‌ با رویکرد پیاده محوری هزینه می‌شود

تولید روزانه 90 تن حلوا ارده اردکان در زمان اوج مصرف

حادثه در مجتمع معدنی صنعتی گندله‌سازی چادرملو؛ دست یک کارگر در زیر جرثقیل جا ماند

تاکیدمان بر اشتغالزایی پایدار است و نه موقت

امام جمعه یزد: منشأ برخی کم فروشی‎ها از تولید پیگیری شود

ضرورت آشنایی جامعه با منابع طبیعی به عنوان محور توسعه پایدار

برقراری پست‌های قرنطینه دامپزشكی در محورهای مواصلاتی یزد

حضور 50 تولید‌كننده در چهارمین نمایشگاه سراسری فرش دستباف یزد

دستگیری متخلفان شکار در منطقه دامگاهان

درآمد 10 ماهه یزد كاهش یافت

توقیف و معدوم‌سازی 300 كیلو سنگدان منجمد مرغ در اردكان

دولت خریدار 63 درصد محصولات دانش‌بنیان در کشور است

اشتغالزایی فارغ التحصیلان فناوری اطلاعات در اولویت استان است

ماموریت‌های جدیدی برای پیاده سازی نظام حسابداری تعهدی ابلاغ می‌شود

همایش حسابداری تعهدی در یزد برگزار شد

باید حس حضور در جاده‌های استان افزایش یابد

مخازن ذخیره آب یزد شست‌وشو می‌شوند

همراهی مسئولان و جامعه کارگری-کارفرمایی برای اجرای طرح‌های اشتغالزا در استان

توسعه روستاها یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در ایران است

افتتاح یك باشگاه پرورش اسب در میبد + عكس

درخت آرزوهای اردکان 3 ساله می‌شود

رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران: اجرایی كردن بهره‌وری نیازمند یك ادبیات مشترك است

اجرای طرح سراسری و رایگان واکسیناسیون تب برفکی در استان یزد

افتتاح طرح آبیاری نوین 122 هكتار اراضی كشاورزی میبد با حضور معاون وزیر

اعتباربخشی به جایگاه استانداردپشتوانه رونق اقتصادی کشور است/ جدیت در حفظ برندهای تجاری یزد

توجه به طرح‌های نیمه‌تمام کاهش نرخ بیکاری را به دنبال خواهد داشت

پنج پروژه عمرانی در شهرستان ابرکوه افتتاح شد

خواستار راه‌اندازی سیستم بورس در استان یزد هستیم

طرح‌های عمرانی ابركوه بمناسبت ایام‌الله دهه فجر افتتاح شد

ضریب اطمینان شبکه در شهرک صنعتی یزد افزایش یافت

فرهنگ‌سازی اولویت‌ مهم آب منطقه‌ای برای نجات منابع آبی یزد است

معاون رییس جمهور خبر داد؛ فعالیت 10 درصد شاغلین کشور در بخش دولتی

خاموشی چاه‌های کشاورزی ابرکوه افزایش می‌یابد

بهبود وضعیت اشتغال با تغییر نگرش افراد به شغل

تولید سالیانه 900 تن گیاه دارویی در استان یزد

صرفه‌جویی 12 میلیون مترمكعبی آب با خاموشی چاه‌های كشاورزی یزد

دولت مکلف به پوشش 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار به شبکه های ارتباطی در برنامه ششم است

982 طرح با حضور وزیر ارتباطات در استان یزد به بهره برداری رسید

اقتصاد مقاومتی منحصر به شرایط تحریم نیست/همه مردم در واحدهای اقتصادی شریك هستند

دستگیری فروشندگان کودهای تقلبی در ابرکوه

وزیر ارتباطات: 150 هزار شغل در فضای مجازی ایجاد شده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وارد یزد شد